| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Najem i dzierżawa > Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania

Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania

Wynająłem wraz z kilkoma osobami mieszkanie na okres 3 lat. Czy w takiej sytuacji jest możliwość wcześniejszego wypowiedzenia umowy przez najemców?

POBIERZ WZÓR: Wypowiedzenie umowy najmu przez najemcę

Możliwości wypowiedzenia umowy najmu lokalu mieszkalnego są różnicowane w zależności od tego, czy umowa została zawarta na czas oznaczony (czyli np. na okres 3 lat), czy też na czas nieoznaczony (bez określenia terminu w którym umowa wygasa).

Zgodnie z art. 688 Kodeksu cywilnego jeżeli czas trwania najmu lokalu nie jest oznaczony, a czynsz jest płatny miesięcznie, najem można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego.

Z kolei inaczej wygląda sytuacji w przypadku zawierania umów najmu na czas oznaczony. Na podstawie art. 673 ust. 3 Kodeksu cywilnego wypowiedzenie umowy najmu zawartej na czas oznaczony jest możliwe jedynie w sytuacji, gdy taka możliwość została przewidziana w treści umowy. Wtedy też wypowiedzenie umowy najmu może nastąpić „w wypadkach określonych w umowie”.

Zobacz również serwis: Najem

Powyższe określenie, które znajduje się w treści przepisu art. 673 oznacza, że nie jest wystarczające określenie samej możliwości wypowiedzenia wraz z określeniem jego terminu. Konieczne jest przy tym wskazanie sytuacji, w których możliwe jest zastosowanie postanowień umownych dotyczących wypowiedzenia.

Nie jest dopuszczalne wypowiedzenie umowy najmu na czas oznaczony jeżeli w treści umowy przewidziano jedynie taką możliwość bez wskazania określonych sytuacji.

Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego (sygn. III CZP 92/06) dopuszczalne jest określenie tych sytuacji za pomocą zwrotu „z ważnych przyczyn”. W takim przypadku o tym, czy przyczyna wypowiedzenia ma postać kwalifikowaną (a więc czy jest ważna) będzie każdorazowo decydował sąd.

Zobacz również serwis: Umowy

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. 1964 nr 16 poz. 93 z późn. zm.).

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.

Warszawska kancelaria prawna założona w 2011 roku, będąca członkiem międzynarodowej firmy prawniczej GRATA International.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »