reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Najem i dzierżawa > Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania

Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania

Wynająłem wraz z kilkoma osobami mieszkanie na okres 3 lat. Czy w takiej sytuacji jest możliwość wcześniejszego wypowiedzenia umowy przez najemców?

POBIERZ WZÓR: Wypowiedzenie umowy najmu przez najemcę

Możliwości wypowiedzenia umowy najmu lokalu mieszkalnego są różnicowane w zależności od tego, czy umowa została zawarta na czas oznaczony (czyli np. na okres 3 lat), czy też na czas nieoznaczony (bez określenia terminu w którym umowa wygasa).

Zgodnie z art. 688 Kodeksu cywilnego jeżeli czas trwania najmu lokalu nie jest oznaczony, a czynsz jest płatny miesięcznie, najem można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego.

Z kolei inaczej wygląda sytuacji w przypadku zawierania umów najmu na czas oznaczony. Na podstawie art. 673 ust. 3 Kodeksu cywilnego wypowiedzenie umowy najmu zawartej na czas oznaczony jest możliwe jedynie w sytuacji, gdy taka możliwość została przewidziana w treści umowy. Wtedy też wypowiedzenie umowy najmu może nastąpić „w wypadkach określonych w umowie”.

Zobacz również serwis: Najem

Powyższe określenie, które znajduje się w treści przepisu art. 673 oznacza, że nie jest wystarczające określenie samej możliwości wypowiedzenia wraz z określeniem jego terminu. Konieczne jest przy tym wskazanie sytuacji, w których możliwe jest zastosowanie postanowień umownych dotyczących wypowiedzenia.

Nie jest dopuszczalne wypowiedzenie umowy najmu na czas oznaczony jeżeli w treści umowy przewidziano jedynie taką możliwość bez wskazania określonych sytuacji.

Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego (sygn. III CZP 92/06) dopuszczalne jest określenie tych sytuacji za pomocą zwrotu „z ważnych przyczyn”. W takim przypadku o tym, czy przyczyna wypowiedzenia ma postać kwalifikowaną (a więc czy jest ważna) będzie każdorazowo decydował sąd.

Zobacz również serwis: Umowy

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. 1964 nr 16 poz. 93 z późn. zm.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Izba Doradców Podatkowych

Samorząd zawodowy doradców podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama