REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co zawrzeć w umowie najmu mieszkania i jak dochodzić roszczeń

Anna Woźnica
Co zawrzeć w umowie najmu? / fot. Artdesign
Co zawrzeć w umowie najmu? / fot. Artdesign

REKLAMA

REKLAMA

Chcę wynająć w pełni wyposażone mieszkanie. Chciałabym zabezpieczyć się przed ewentualnymi szkodami, które mogą wyrządzić najemcy. Na co powinnam zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy?

POBIERZ WZÓR: Umowa najmu

REKLAMA

Wyposażenie

Właściciele często obawiają się o zużycie mebli lub sprzętu elektronicznego w wynajmowanym mieszkaniu. Aby spać spokojniej mogą przy zawieraniu umowy spisać protokół, w którym opisane zostaną sprzęty znajdujące się w lokalu i ich stan – czy są nowe, czy zużyte, jakie mają ewentualne usterki itd. Taki załącznik do umowy powinny podpisać obie strony. W razie spornych kwestii, bardzo ułatwi on rozliczenia pomiędzy wynajmującym a najemcą.

Kaucja

Aby zabezpieczyć się przed szkodą lub niezapłaconym przez najemcę rachunkiem, warto przy podpisywaniu umowy zażądać kaucji. Z reguły jest to kwota odpowiadająca wysokości miesięcznego czynszu za wynajem. Gdyby okazało się, że osoba, która wynajmowała mieszkanie, nie pokryła wszystkich należności związanych z najmem, np. nie zapłaciła rachunku za telefon, właściciel może potrącić odpowiednią sumę z kaucji. W przeciągu miesiąca od dnia opuszczenia lokalu przez najemcę, kaucja powinna być zwrócona.

Zobacz: Czy agencji nieruchomości zawsze trzeba płacić przy wynajmie?

Drobne naprawy

Najemca jest zobowiązany do wszelkich drobnych napraw w wynajmowanym lokalu, a także do koniecznej konserwacji i malowania podłóg, drzwi, ścian i sufitów. Nie powinien zatem prosić wynajmującego mieszkanie o wymianę żarówki lub pękniętej płytki w łazience.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Spory i rozliczenia

Najemca wyprowadzając się z mieszkania, powinien je zostawić w takim stanie, w jakim było w momencie, w którym się wprowadzał. Odpowiada finansowo za wszelkie wyrządzone szkody. W razie zniszczeń wynajmujący może potrącić sobie część należności z kaucji. Gdyby jednak suma ta nie była wystarczająca, a były lokator odmawiał zapłaty, można skierować sprawę do sądu.

Zobacz serwis: Najem i dzierżawa

REKLAMA

Zanim wynajmujący złoży pozew do sądu, powinien najpierw na piśmie wezwać swojego lokatora do dobrowolnej zapłaty odszkodowania i wyznaczyć mu na to termin. W razie gdyby roszczenie nadal nie zostało uregulowane, do pozwu należy dołączyć kopię tego pisemnego wezwania wraz z dowodem nadania listem poleconym.

W sprawie o odszkodowanie za zdemolowane mieszkanie, która doszła do sądu, protokół przekazania stanowi najlepszy dowód na to, w jakim stanie znajdowało się mieszkanie przed wynajęciem. W przypadku braku takiego dokumentu, właściciel, który chce udowodnić szkody może powołać się na zeznania świadków, zdjęcia i inne dowody.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co daje zastrzeżenie numeru PESEL

Od 1 czerwca 2024 r. wszystkie instytucje finansowe będą musiały sprawdzić Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL, zanim udzielą komuś pożyczki czy podpiszą umowę. Zastrzeżenie numeru PESEL to najprostszy sposób na zabezpieczenie się przed oszustami.

1250 zł dofinansowania na osobę do wycieczki szkolnej! Może trwać od 2 do 5 dni. Rusza nowy program MEN. Decyduje kolejność zgłoszeń

Nawet 1250 zł dofinansowania na osobę do wycieczki szkolnej. Organizowanie wycieczek szkolnych jest obecnie trudniejsze niż przed laty. Odpowiedzią na powstałe na tym tle problemy ma być nowy program MEN – Podróż z klasą.

PESEL z ważnymi zmianami od 1 czerwca 2024 r.

Od 1 czerwca 2024 r. instytucje finansowe - zanim udzielą komuś pożyczki - będą musiały sprawdzić Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL. Co to oznacza dla konsumentów i dla firm? Jak zastrzec PESEL?

Promocja bezrobotnych do 30 roku życia

Osoby bezrobotne, które nie ukończyły 30. roku życia, mogą liczyć na dodatkowe wsparcie z powiatowego urzędu pracy. Osoby te mogą uzyskać środki na aktywizację w postaci bonów: szkoleniowego, stażowego, na zatrudnienie i na zasiedlenie.

REKLAMA

Renta socjalna 2024 r. [ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo]

Ładowanie treści...

Zasiłki dla rodzin w 2024 r. Ile, dla kogo, wniosek

W 2024 r. rodzice mogą ubiegać się o szereg zasiłków i świadczeń. Jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać? Gdzie składa się wniosek? Prezentujemy najważniejsze formy wsparcia.

Kiedy będzie wypłacana renta wdowia? Takie mają być zasady

Renta wdowia - na jakich zasadach na przysługiwać to świadczenie? Zaproponowano, aby owdowiała osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oszacowało, że roczne koszty wypłaty renty wdowiej to 8-10 mld zł.

Emerytura stażowa 2024 r. [dla kogo, od kiedy, w jakiej wysokości]

Emerytura stażowa będzie przysługiwać ubezpieczonym przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Poselski projekt ustawy wprowadzającej emeryturę stażową znajduje się obecnie w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

REKLAMA

Rodzic na wycieczce szkolnej musi mieć zaświadczenie z KRK o niekaralności?

Do naszej redakcji napisała zaniepokojona czytelniczka, że otrzymała wiadomość od dyrektorki szkoły, do której uczęszcza jej córka, że w sytuacji, gdy rodzic będzie chciał jechać na wycieczkę z dziećmi albo uczestniczyć w wyjściu do kina czy teatru, będzie musiał przedstawić zaświadczenie o niekaralności. "W poniedziałek mamy wyjście z okazji dnia dziecka, żaden rodzic nie ma takiego zaświadczenia, czy teraz wyjście się nie odbędzie?" - dopytuje czytelniczka. 

Będą podwyżki wynagrodzeń. Plany na resztę 2024 roku

Dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazują, że od stycznia do kwietnia 2024 r., 57% firm zdecydowało się na podniesienie wynagrodzeń. Z tych firm, 45% planuje dalsze podwyżki w tym roku. Dodatkowo, 24% firm, które jeszcze nie podniosły płac, zamierza to zrobić. Oznacza to, że łącznie 67% badanych firm podniesie pensje w tym roku.

REKLAMA