| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Najem i dzierżawa > Co dalej z obowiązkiem meldunkowym?

Co dalej z obowiązkiem meldunkowym?

Najemcy również podlegają obowiązkowi meldunkowemu. Zmiany w przepisach dotyczących meldunku nie oznaczają, że zostanie on zniesiony. Przynajmniej nie przed 2014 r.

POBIERZ WZÓR: Umowa najmu lokalu mieszkalnego

„Niedawno wynająłem mieszkanie i zastanawiam się, czy ciąży na mnie jeszcze obowiązek meldunkowy. Nie jest to sprawa pierwszorzędna ale chciałbym wiedzieć, co z tym obowiązkiem i czy aby się zameldować muszę uzgodnić to z wynajmującym” napisał do nas jeden z użytkowników. No właśnie, co z tym meldunkiem?

Potrzeba zmian w przepisach dotyczących obowiązku meldunkowego była odczuwalna już od dawna. Dla większości, w tym dla piszącego te słowa to jeden z ostatnich reliktów komunistycznego państwa.

Zmiany te wreszcie nabrały realnych kształtów. We wrześniu 2010 r. uchwalona została nowa ustawa o ewidencji ludności, która zastąpi starą, powstałą jeszcze w 1974 r. Nowe przepisy wejdą w życie 1 sierpnia 2011 r.

Zobacz: Nowości prawne

Nie oznacza to jednak, że z tym dniem zlikwidowany zostanie obowiązek meldunkowy. Nowa ustawa utrzymuje bowiem obowiązek meldunku i to zarówno na pobyt stały, jak i czasowy.

Pozostawienie obowiązku nie oznacza jednak, że nic nie ulega zmianie. Wraz z wejściem w życie nowych przepisów zniknie bowiem sankcja, która do tej pory wisiała i nadal wisi (do 1 sierpnia 2011 r.) nad wszystkimi, którzy nie dopełnili obowiązku. Zgodnie z art. 147 Kodeksu wykroczeń każdy kto nie dopełnia ciążącego na nim obowiązku meldunkowego, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.

Co do zasady grzywna, orzekana na podstawie wykroczeń, wynosi nie mniej niż 20 zł i nie więcej niż 5000 zł.

Powołany wyżej przepis Kodeksu wykroczeń zostanie zniesiony z chwilą wejścia w życie nowej ustawy o ewidencji ludności, czyli 1 sierpnia 2011 r. Tym samym od tego dnia obowiązek meldunkowy zostanie bez sankcji. Sam zresztą, na podstawie art. 74 nowej ustawy zostanie zniesiony z dniem 1 stycznia 2014 r.

Zobacz serwis: Najem i dzierżawa

Jak zatem widać obowiązek meldunkowy nie tylko nadal funkcjonuje jeszcze przez kilka lat, ale do sierpnia 2011 r. może być teoretycznie karane jego zaniedbanie. Jak zatem sprawa ma się do najemców, którzy właśnie wynajęli mieszkania?

W zasadzie zakres ich obowiązków nie uległ zmianie. Najemca ma prawny obowiązek zameldować się na pobyt stały lub czasowy w miejscu, w którym przebywa. By tego dokonać nie musi wcale pytać o zgodę wynajmującego. Zameldowanie na pobyt stały będzie obowiązkiem wtedy, gdy w danym miejscu przebywamy z zamiarem stałego pobytu.

Student wynajmujący mieszkanie zamieszkuje w nim z zamiarem stałego przebywania. W takiej sytuacji będzie on objęty obowiązkiem meldunkowym.

Przy zameldowaniu na pobyt stały lub czasowy trwający ponad 3 miesiące należy przedstawić potwierdzenie pobytu w lokalu osoby zgłaszającej pobyt stały lub czasowy trwający ponad 3 miesiące, dokonane przez właściciela lub inny podmiot dysponujący tytułem prawnym do lokalu, oraz, do wglądu, dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu tego podmiotu. Dokumentem potwierdzającym tytuł prawny do lokalu może być umowa cywilnoprawna, wypis z księgi wieczystej, decyzja administracyjna, orzeczenie sądu lub inny dokument poświadczający tytuł prawny do lokalu.

Zobacz: Czy wynajmujący musi zwrócić kaucję?

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Dura

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »