REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co dalej z obowiązkiem meldunkowym?

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Obowiązek meldunkowy pozostaje nadal. Zniknie jednak sankcja za jego niedopełnienie.
Obowiązek meldunkowy pozostaje nadal. Zniknie jednak sankcja za jego niedopełnienie.

REKLAMA

REKLAMA

Najemcy również podlegają obowiązkowi meldunkowemu. Zmiany w przepisach dotyczących meldunku nie oznaczają, że zostanie on zniesiony. Przynajmniej nie przed 2014 r.

POBIERZ WZÓR: Umowa najmu lokalu mieszkalnego

REKLAMA

„Niedawno wynająłem mieszkanie i zastanawiam się, czy ciąży na mnie jeszcze obowiązek meldunkowy. Nie jest to sprawa pierwszorzędna ale chciałbym wiedzieć, co z tym obowiązkiem i czy aby się zameldować muszę uzgodnić to z wynajmującym” napisał do nas jeden z użytkowników. No właśnie, co z tym meldunkiem?

Obowiązek meldunkowy do lamusa?

Potrzeba zmian w przepisach dotyczących obowiązku meldunkowego była odczuwalna już od dawna. Dla większości, w tym dla piszącego te słowa to jeden z ostatnich reliktów komunistycznego państwa.

Zmiany te wreszcie nabrały realnych kształtów. We wrześniu 2010 r. uchwalona została nowa ustawa o ewidencji ludności, która zastąpi starą, powstałą jeszcze w 1974 r. Nowe przepisy wejdą w życie 1 sierpnia 2011 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Nowości prawne

Obowiązek zostaje, znika grzywna

Nie oznacza to jednak, że z tym dniem zlikwidowany zostanie obowiązek meldunkowy. Nowa ustawa utrzymuje bowiem obowiązek meldunku i to zarówno na pobyt stały, jak i czasowy.

Pozostawienie obowiązku nie oznacza jednak, że nic nie ulega zmianie. Wraz z wejściem w życie nowych przepisów zniknie bowiem sankcja, która do tej pory wisiała i nadal wisi (do 1 sierpnia 2011 r.) nad wszystkimi, którzy nie dopełnili obowiązku. Zgodnie z art. 147 Kodeksu wykroczeń każdy kto nie dopełnia ciążącego na nim obowiązku meldunkowego, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.

Co do zasady grzywna, orzekana na podstawie wykroczeń, wynosi nie mniej niż 20 zł i nie więcej niż 5000 zł.

Powołany wyżej przepis Kodeksu wykroczeń zostanie zniesiony z chwilą wejścia w życie nowej ustawy o ewidencji ludności, czyli 1 sierpnia 2011 r. Tym samym od tego dnia obowiązek meldunkowy zostanie bez sankcji. Sam zresztą, na podstawie art. 74 nowej ustawy zostanie zniesiony z dniem 1 stycznia 2014 r.

Zobacz serwis: Najem i dzierżawa

Czy najemca musi się zameldować?

Jak zatem widać obowiązek meldunkowy nie tylko nadal funkcjonuje jeszcze przez kilka lat, ale do sierpnia 2011 r. może być teoretycznie karane jego zaniedbanie. Jak zatem sprawa ma się do najemców, którzy właśnie wynajęli mieszkania?

W zasadzie zakres ich obowiązków nie uległ zmianie. Najemca ma prawny obowiązek zameldować się na pobyt stały lub czasowy w miejscu, w którym przebywa. By tego dokonać nie musi wcale pytać o zgodę wynajmującego. Zameldowanie na pobyt stały będzie obowiązkiem wtedy, gdy w danym miejscu przebywamy z zamiarem stałego pobytu.

Student wynajmujący mieszkanie zamieszkuje w nim z zamiarem stałego przebywania. W takiej sytuacji będzie on objęty obowiązkiem meldunkowym.

Przy zameldowaniu na pobyt stały lub czasowy trwający ponad 3 miesiące należy przedstawić potwierdzenie pobytu w lokalu osoby zgłaszającej pobyt stały lub czasowy trwający ponad 3 miesiące, dokonane przez właściciela lub inny podmiot dysponujący tytułem prawnym do lokalu, oraz, do wglądu, dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu tego podmiotu. Dokumentem potwierdzającym tytuł prawny do lokalu może być umowa cywilnoprawna, wypis z księgi wieczystej, decyzja administracyjna, orzeczenie sądu lub inny dokument poświadczający tytuł prawny do lokalu.

Zobacz: Czy wynajmujący musi zwrócić kaucję?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA

Babciowe coraz bliżej. Senat nie wprowadził poprawek, teraz czas na prezydenta. Do wzięcia max. 1900 zł miesięcznie na dziecko

Babciowe przechodzi kolejny etap legislacyjny. Senat nie wprowadził poprawek do ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic", która zakłada trzy rodzaje świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Teraz ustawa trafi do prezydenta.

Renta socjalna 2024

Kto się może ubiegać o rentę socjalną? Jakie warunki trzeba spełnić, aby ją otrzymać? Ile wynosi renta socjalna 2024? 

Bez jakiejkolwiek podwyżki w zasiłkach w 2025 r.? Niskie kwoty: 674 zł, 95 zł, 215,84 zł, 400 zł. Ktoś się tym zajmie? [świadczenia rodzinne]

Są cztery (prawdopodobne) przyczyny braku waloryzacji i podwyżki świadczeń rodzinnych. "Poszkodowani" to: zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego; świadczenia opiekuńcze: zasiłek pielęgnacyjny; zapomogi i świadczenia wypłacane przez gminy; jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka; 5) świadczenie rodzicielskie.

Czy Boże Ciało jest dniem wolnym w Austrii?

W Polsce Boże Ciało należy do dni ustawowo wolnych od pracy. W tym roku wypada 30 maja. A jak jest w Austrii?

REKLAMA

Wakacje składkowe bez poprawek. Jeszcze tylko podpis Prezydenta RP

W dniu 23 maja 2024 r. Senat zaakceptował bez poprawek ustawę wprowadzającą tzw. wakacje składkowe dla przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Prezydenta RP do podpisu.

Dokarmiasz tu gołębie? Grożą za to drakońskie kary, nawet 50.000 zł

Od 1 sierpnia w Hong Kongu zmienia się prawo. Osoby, które będą dokarmiać dzikie zwierzęta, w tym miejskie gołębie, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości 100 000 dolarów hongkońskich (50,5 tys. złotych), i więzieniem na okres roku. 

REKLAMA