reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Najem i dzierżawa > Jak wyegzekwować utrzymanie w należytym stanie przedmiotu najmu

Jak wyegzekwować utrzymanie w należytym stanie przedmiotu najmu

Zawarcie umowy najmu oznacza, że po stronie wynajmującego powstaje obowiązek utrzymania przedmiotu umowy w odpowiednim stanie. Jak wyegzekwować dbanie o najmowane mieszkanie?

Najem rzeczy ruchomych

Zakres obowiązków wynajmującego może być różny w zależności od tego co jest przedmiotem najmu. Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego mogą być to zarówno rzeczy ruchome, jak i nieruchomości.

W Kodeksie uregulowane zostały także ogólne obowiązki wynajmującego. Jednym z nich jest wymóg utrzymania rzeczy (czyli też budynku) w stanie przydatnym do umówionego użytku (art. 662 ust. 1 Kodeksu cywilnego).

Jan zawarł umowę, na mocy której stał się najemcą samochodu. Po tygodniu okazało się, że samochód ma niesprawny system hamulcowy. W takiej sytuacji naprawy będzie musiał dokonać wynajmujący, na którym ciąży obowiązek utrzymania przedmiotu w stanie przydatnym do umówionego użytku.

POBIERZ WZORY: Umowy najmu i dzierżawy

Najem nieruchomości

Najpełniej zostały uregulowane obowiązki wynajmującego w przypadku najmu nieruchomości. Tutaj oprócz ogólnych przepisów dotyczących najmu znajdujących się w Kodeksie cywilnym, obowiązki wynajmującego są również opisane w ustawie o ochronie praw lokatorów.

Dzięki temu najemcy nie są bezbronni w sytuacji, gdy wynajmowane przez nich lokale niszczeją wskutek zaniedbań właściciela. Na wynajmującym spoczywają obowiązki utrzymania w należytym stanie, porządku i czystości pomieszczeń i urządzeń budynku, służących do wspólnego użytku mieszkańców, oraz jego otoczenia; dokonywanie napraw budynku, jego pomieszczeń i urządzeń (art. 6a ustawy o ochronie praw lokatorów)

Od nich należy odróżnić drobne nakłady połączone ze zwykłym używaniem rzeczy, które obciążają najemcę.

Do obowiązków najemcy należy m.in. odmalowanie ścian, naprawa podłóg, posadzek, okien i drzwi.

Zobacz więcej: nieruchomości

Pozew przeciw wynajmującemu

W sytuacji, gdy wynajmujący uporczywie uchyla się od wypełnienia ciążących na nim obowiązków, najemca może dochodzić swoich praw w sądzie. Będzie on mógł skierować do sądu pozew o nakazanie dokonania napraw w przedmiocie najmu.

Najemca może również dokonać napraw na koszt wynajmującego, jeżeli ten nie dokona ich w wyznaczonym terminie, pomimo ciążącego na nim obowiązku (art. 663 Kodeksu cywilnego). Wtedy najemca, jeżeli zapłaci za naprawę, będzie mógł domagać się zwrotu kosztów.

POBIERZ WZÓR: Wypowiedzenie umowy najmu

Podstawy prawne:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. 1964 nr 16 poz. 93 z późn. zm.),

Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. 2005 r. nr 31 poz. 266 z późn. zm.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Najemca musi utrzymać mieszkanie w należytym stanie.
Najemca musi utrzymać mieszkanie w należytym stanie.

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Okurowski

Specjalista od nowoczesnych technologii zarówno samochodowych jak domowych. Wyjątkowy znawca nawigacji samochodowych, systemów multimedialnych, car audio i aplikacji mobilnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama