reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Najem i dzierżawa > Czy agencji nieruchomości zawsze trzeba płacić przy wynajmie?

Czy agencji nieruchomości zawsze trzeba płacić przy wynajmie?

Chciałem wynająć mieszkanie. Oferta na jednym z portali internetowych okazała się z agencji. Ta wymaga ode mnie podpisania umowy, zanim wynajmę mieszkanie.

O tym, że korzystanie z usług agencji pociąga za sobą dodatkowe koszty wie każdy. Nie jest to jednak do końca prawda. W przypadku, gdy agencja nieruchomości podpisała umowę pośrednictwa z właścicielem mieszkania, nie może zmusić drugiej strony do zawarcia podobnej umowy. Ma za to obowiązek prezentacji takiej oferty każdemu zainteresowanemu.

POBIERZ WZORY: Umowy najmu i dzierżawy

Pośrednicy nieruchomości

Jest to bardzo ważna informacja zwłaszcza w kontekście powszechnej świadomości poszukujących mieszkań, dla których oferta agencji automatycznie oznacza konieczność zapłaty prowizji. Jeżeli pośrednik nieruchomości uzależnia prezentację oferty od podpisania przez nas umowy, narusza zasady wykonywania swojego zawodu. Działa również na niekorzyść swojego klienta, którym jest sprzedający/wynajmujący.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Zawierając umowę z wynajmującym mieszkanie i pobierając stosowną prowizję, pośrednik zobowiązuje się do dokonywania dla zamawiającego czynności zmierzających do zawarcia oczekiwanej umowy (umowy najmu). Wynika to z art. 180 ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Ograniczanie kręgu poszukiwań jedynie do osób poszukujących mieszkania przeznaczonego do najmu, które podpisały z pośrednikiem umowę, jest działaniem niekorzystnym dla jego kontrahenta. Przy okazji narusza zasady określone w Standardach Zawodowych Pośredników. Zgodnie z § 2 pośrednik powinien postępować w taki sposób, aby chronić interesy osób, na rzecz których wykonuje czynności pośrednictwa. Dodatkowo obowiązuje go zasada lojalności wobec klienta (§ 3).

Oczywiście nie oznacza to, że pośrednik nie może reprezentować obydwu stron umowy. Musi jednak uzyskać na to zgodę na piśmie (zarówno potencjalnego najemcy, jak i wynajmującego).

Najemca nie musi godzić się z żądaniem podpisania umowy z agencją. Pośrednik, który reprezentuje interesy wynajmującego, jest obowiązany przedstawić ofertę każdemu zainteresowanemu.

Jaka jest praktyka?

Niestety litera prawa nie zawsze idzie w parze z praktyką. Powszechnie stosuje się działania, które wymuszają na najemcach związanie się z pośrednikiem umową. Co więcej, klienci często są nakłaniani do zawarcia umowy jeszcze zanim będą mogli zobaczyć proponowane mieszkanie.

Nie podpisuj umowy z pośrednikiem, który żąda zapłaty prowizji jeszcze przed obejrzeniem mieszkania, czy też podpisaniem umowy najmu. Idąc do agencji nieruchomości powołaj się na postanowienia Standardów Zawodowych Pośredników w obrocie Nieruchomościami, jeżeli nie chcesz płacić za ofertę przedstawioną przez pośrednika.

Zobacz również serwis: Najem i dzierżawa

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wynajmowanie mieszkania przez agencję. Czy się opłaca?
Wynajmowanie mieszkania przez agencję. Czy się opłaca?

PODATKI 2021 KOMPLET338.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama