| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Najem i dzierżawa > Czy najemca musi odmalować ściany

Czy najemca musi odmalować ściany

Właściciel mieszkania, które wynajmuję stwierdził ostatnio, że przed wyprowadzką muszę najpierw odmalować mu ściany. Czy na najemcy ciąży obowiązek odmalowania ścian?

Tak. Zawierając umowę najmu lokalu mieszkalnego, zarówno najemca, jak i wynajmujący (czyli właściciel mieszkania) zobowiązują się do konkretnych czynności. Jednym z obowiązków najemcy jest także malowanie ścian oraz naprawa uszkodzeń tynków i sufitów. Jeżeli z treści umowy nie wynika nic innego, wtedy też żądania właściciela będą uzasadnione.

Obowiązki najemcy są określone w ustawie o ochronie praw lokatorów. Zgodnie z art. 6b jest on obowiązany utrzymywać lokal oraz pomieszczenia we właściwym stanie technicznym, jak również przestrzegać porządku domowego.

Oprócz tego musi on również dbać i chronić przed uszkodzeniem lub dewastacją części budynku przeznaczonego do wspólnego użytku.

Oprócz mieszkania  najemca jest zobowiązany do dbania o windy, klatki schodowej, jak również otoczenia budynku.

Pobierz: Umowa najmu lokalu mieszkalnego

Co najemca musi naprawić

Warto pamiętać o tym, iż najemca jest obowiązany przede wszystkim wykazywać się szczególną troską o wynajmowane mieszkanie. Nie oznacza to jednak, że o wynajmowanie mieszkanie powinniśmy zadbać dopiero podczas wyprowadzki. Obowiązki te musi wykonywać także w czasie trwania najmu.

To na nim spoczywa obowiązek naprawy i konserwacji podłóg, posadzek, jak również drzwi i okien. Najemca będzie również odpowiadał za czystość i stan ścian oraz sufitów. Dlatego też obowiązek odmalowania oraz naprawy uszkodzonych tynków spoczywa właśnie na nim.

Oprócz tego jest on także zobowiązany do malowania drzwi i okien, wbudowanych mebli, urządzeń kuchennych, sanitarnych i grzewczych.

Przed wyprowadzką z mieszkania

Wyprowadzka z wynajmowanego mieszkania często może powodować dodatkowe koszty, gdyż przeważnie wtedy dochodzi do rozliczeń z wynajmującym.

Pobierz: Wypowiedzenie umowy najmu przez najemcę

Zgodnie z art. 6e tejże ustawy przed zakończeniem najmu i opróżnieniem lokalu najemca jest obowiązany odnowić lokal i dokonać obciążających go napraw.

Uregulowanie obowiązków w treści umowy

Powyższe obowiązki najemcy są bezwzględnie obowiązujące jedynie w sytuacji, gdy wynajmującym jest gmina lub też Skarb państwa. Mogą być one jednak modyfikowane w przypadku zawarcia umowy z osobą prywatną lub przedsiębiorcą.

Jak wynika z powyższego najemca może się zwolnić od obowiązku, jednak musi to wynikać z treści umowy. Jeżeli zatem nie określono w niej w odmienny sposób obowiązków najemcy, wtedy też żądania właściciela mieszkania będą uzasadnione.

Podstawy prawne:

Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. 2005 r. nr 31 poz. 266 z późn. zm.).

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Eksperci portalu infor.pl

Rödl & Partner

Doradztwo podatkowe, prawne, biznesowe, audyt, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »