REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy najemca musi odmalować ściany

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Odmalowanie ścian to obowiązek najemcy
Odmalowanie ścian to obowiązek najemcy

REKLAMA

REKLAMA

Właściciel mieszkania, które wynajmuję stwierdził ostatnio, że przed wyprowadzką muszę najpierw odmalować mu ściany. Czy na najemcy ciąży obowiązek odmalowania ścian?

Tak. Zawierając umowę najmu lokalu mieszkalnego, zarówno najemca, jak i wynajmujący (czyli właściciel mieszkania) zobowiązują się do konkretnych czynności. Jednym z obowiązków najemcy jest także malowanie ścian oraz naprawa uszkodzeń tynków i sufitów. Jeżeli z treści umowy nie wynika nic innego, wtedy też żądania właściciela będą uzasadnione.

REKLAMA

Obowiązki najemcy są określone w ustawie o ochronie praw lokatorów. Zgodnie z art. 6b jest on obowiązany utrzymywać lokal oraz pomieszczenia we właściwym stanie technicznym, jak również przestrzegać porządku domowego.

Oprócz tego musi on również dbać i chronić przed uszkodzeniem lub dewastacją części budynku przeznaczonego do wspólnego użytku.

Oprócz mieszkania  najemca jest zobowiązany do dbania o windy, klatki schodowej, jak również otoczenia budynku.

Pobierz: Umowa najmu lokalu mieszkalnego

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co najemca musi naprawić

REKLAMA

Warto pamiętać o tym, iż najemca jest obowiązany przede wszystkim wykazywać się szczególną troską o wynajmowane mieszkanie. Nie oznacza to jednak, że o wynajmowanie mieszkanie powinniśmy zadbać dopiero podczas wyprowadzki. Obowiązki te musi wykonywać także w czasie trwania najmu.

To na nim spoczywa obowiązek naprawy i konserwacji podłóg, posadzek, jak również drzwi i okien. Najemca będzie również odpowiadał za czystość i stan ścian oraz sufitów. Dlatego też obowiązek odmalowania oraz naprawy uszkodzonych tynków spoczywa właśnie na nim.

Oprócz tego jest on także zobowiązany do malowania drzwi i okien, wbudowanych mebli, urządzeń kuchennych, sanitarnych i grzewczych.

Przed wyprowadzką z mieszkania

Wyprowadzka z wynajmowanego mieszkania często może powodować dodatkowe koszty, gdyż przeważnie wtedy dochodzi do rozliczeń z wynajmującym.

Pobierz: Wypowiedzenie umowy najmu przez najemcę

Zgodnie z art. 6e tejże ustawy przed zakończeniem najmu i opróżnieniem lokalu najemca jest obowiązany odnowić lokal i dokonać obciążających go napraw.

Uregulowanie obowiązków w treści umowy

Powyższe obowiązki najemcy są bezwzględnie obowiązujące jedynie w sytuacji, gdy wynajmującym jest gmina lub też Skarb państwa. Mogą być one jednak modyfikowane w przypadku zawarcia umowy z osobą prywatną lub przedsiębiorcą.

Jak wynika z powyższego najemca może się zwolnić od obowiązku, jednak musi to wynikać z treści umowy. Jeżeli zatem nie określono w niej w odmienny sposób obowiązków najemcy, wtedy też żądania właściciela mieszkania będą uzasadnione.

Podstawy prawne:

Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. 2005 r. nr 31 poz. 266 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Premier Tusk ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych oraz dofinansowanie części wynagrodzeń pracowników. "Od czwartku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku pożaru hali targowej przy ul. Marywilskiej w Warszawie mogą się zgłaszać do ZUS o pomoc" - poinformował premier Donald Tusk. Jak dodał, w przygotowaniu są również m.in. zwolnienia podatkowe.

2519 zł dla osób niepełnosprawnych w 2025 roku? Jest plan nowego dodatku do renty socjalnej zamiast stałej podwyżki do minimalnego wynagrodzenia

Od marca 2024 r. trwają w Sejmie prace nad obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Celem tej nowelizacji miało być stałe zwiększenie kwoty renty socjalnej z obecnych 1780,96 zł brutto do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (obecnie 4242 zł brutto). Jednak 9 maja 2024 r. na posiedzeniu sejmowej podkomisji przyjęto poprawkę, zgodnie z którą uprawnionym do renty socjalnej będzie przysługiwał dodatek w kwocie stanowiącej różnicę między tym świadczeniem a wysokością minimalnego wynagrodzenia. Zmiany mają obowiązywać dopiero od 2025 roku.

Wybory do europarlamentu w 2024 r. Jak głosować?

Wybory do europarlamentu zbliżają się wielkimi krokami. Kto może głosować w kraju? Jak można oddać swój głos poza miejscem zamieszkania? Co z osobami niepełnosprawnymi? O jakich terminach warto pamiętać? Odpowiadamy!

Nowe zasady funkcjonowania szkół i nowe formy kształcenia? W Dzienniku Ustaw opublikowano jednolity tekst ustawy – Prawo oświatowe

W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst ustawy  – Prawo oświatowe. Jakie zmiany przepisów obejmuje?

REKLAMA

Wypłata dodatków dla pracowników pomocy społecznej i rodzin zastępczych już możliwa. W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy

Wypłata dodatków dla pracowników pomocy społecznej i rodzin zastępczych już możliwa. W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy, na podstawie której będzie można wypłacić dodatki m.in. pracownikom pomocy społecznej i żłobków oraz zawodowym rodzinom zastępczym.

Będzie obligatoryjna coroczna aktualizacja kryteriów dochodowych uprawniających do otrzymania pomocy społecznej

Będzie obligatoryjna coroczna aktualizacja kryteriów dochodowych uprawniających do otrzymania pomocy społecznej. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiada kompleksową reformą systemu pomocy społecznej.

1500 zł – takie wsparcie dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. O złożeniu wniosku muszą pamiętać rodzice. Ale kiedy to zrobić?

1500 zł – to wsparcie dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. O złożeniu wniosków muszą jednak pamiętać rodzice. Kiedy to zrobić, by otrzymać pieniądze jeszcze w wakacje?

Abonament RTV 2025 – ile wynosi. Jakie zniżki za zapłatę z góry za cały rok?

W 2025 roku będą obowiązywać takie same stawki abonamentu RTV jak w 2024 roku. Tak wynika z rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 13 maja 2024 r. w sprawie wysokości opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz zniżek za ich uiszczanie z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc w 2025 r. 

REKLAMA

Czy pokrzywdzony musi bać się groźby, by jej sprawca został ukarany?

Groźba nie jest niczym przyjemnym. Wiele osób może odczuwać poważne obawy, a co za tym idzie także emocjonalno–psychiczne cierpienia utrudniające normalne, codzienne funkcjonowanie. Tymczasem są też ludzie bardzo odporni psychicznie na tyle, że w przypadku stosowania wobec nich gróźb, często mogą nie odczuwać ani żadnych obaw ani emocji.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby układu oddechowego. Astma, mukowiscydoza, następstwa przebytego COVID-19 i inne. Jak uzyskać skierowanie?

ZUS informuje, że cały czas można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt Zakładu. Dotyczy to różnych schorzeń - także układu oddechowego. Tylko w zeszłym roku skierowanych zostało na rehabilitację lecznicza w ramach prewencji rentowej ZUS ponad 50,8 tys. osób w całej Polsce. Ponad tysiąc osób z całego kraju odbyło leczenie z powodu schorzeń układu oddechowego. Do dolegliwości tych należą m.in. mukowiscydoza, przewlekła choroba płuc, astma oskrzelowa, nadciśnienie płucne czy następstwa przebytego COVID-19.

REKLAMA