REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co warto wiedzieć o umowie z agencją nieruchomości?

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Powinniśmy wystrzegać się agencji, które oferują atrakcyjne oferty mieszkań do wynajęcia, jednocześnie żądając wypłaty wynagrodzenia jeszcze przed obejrzeniem mieszkania.

Wraz z końcem wakacji coraz większy staje się ruch na rynku wynajmu mieszkań. Na rynku pojawiają się nowe zastępy studentów, którzy szukają swojego lokum. W największych miastach Polski sytuacja wydaje się trudna. Mieszkań jest mniej niż osób je poszukujących, a ceny najmu już dawno poszybowały w górę.

REKLAMA

Często najbardziej atrakcyjne oferty, które można spotkać są kierowane do nas przez agencje nieruchomości. W takiej sytuacji rodzi się pytanie. Czy skorzystać z usług świadczonych przez pośrednika nieruchomości?

Dobra umowa z pośrednikiem

REKLAMA

Zawierając umowę z pośrednikiem warto pamiętać, że jest to umowa zlecenia. Oznacza to, że pośrednik nie zobowiązuje się wobec nas do określonego rezultatu (wynajmu mieszkania), ale do należytej staranności przy dokonywaniu takiej czynności.

W umowie o zlecenie płaci się za działania podjęte przez pośrednika. Muszą być one podejmowane z należytą starannością. W umowie o dzieło płaci się za osiągnięcie rezultatu tych starań.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Różnica jest, jak widać, zasadnicza. Mając tego świadomość przed zawarciem umowy należy rozważyć poszczególne zapisy, jakie oferuje nam pośrednik. W tej kwestii nie powinniśmy ograniczyć się tylko do jednej agencji. Czasami obraz tego, co jest korzystne dla nas daje porównanie z umowami proponowanymi przez inne podmioty działające na rynku.

Zobacz również serwis: Umowy

Przeczytaj umowę

Umowa z pośrednikiem powinna być zawarta na piśmie pod rygorem nieważności, co wynika z art. 180 ustawy o gospodarce nieruchomościami. W umowie musi być wskazana m.in. konkretna osoba, wykonująca usługi pośrednictwa oraz numer jej licencji zawodowej. W umowie musi być zawarte oświadczenie o posiadanym ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej.

Brak wzmianki o licencji, czy oświadczenia o ubezpieczeniu powinien wzbudzić nasze wątpliwości. Działalność pośredników jest bowiem licencjowana i podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu.

Określenie obowiązków w umowie

REKLAMA

Aby na umowie podpisanej z pośrednikiem srodze się nie zawieść należy wcześniej wyraźnie ją przeczytać. Po pierwsze istotnym elementem będzie wynagrodzenie pośrednika. Powinniśmy wystrzegać się agencji, które oferują atrakcyjne oferty mieszkań do wynajęcia, jednocześnie żądając wypłaty wynagrodzenia jeszcze przed obejrzeniem mieszkania.

Najlepiej wiązać się z agencją, która zaoferuje nam umowę z terminem wymagalności zapłaty po wynajęciu mieszkania. W przypadku najmu najczęściej będzie to jednokrotność miesięcznego czynszu.

Koniecznie sprawdź czy prowizja, którą masz zapłacić zawiera już w sobie podatek VAT.

Sprecyzuj właściwości mieszkania

Dodatkowym zabezpieczeniem będzie odpowiednie sprecyzowanie poszukiwanego przez nas lokum. Wzorce przedstawiane nam do podpisania przez agencje nie oznaczają, że nie możemy mieć sami wpływu na treść umowy. W takich sytuacjach warto negocjować.

Określając treść umowy zadbaj, by znalazły się w niej zapisy precyzujące właściwości poszukiwanego mieszkania. Liczba pokoi, przedział cenowy, dzielnica miasta, umeblowanie, czy stan mieszkania.

Z racji tego, iż jest to umowa zlecenia wypłata pośrednikowi należy się za działanie, nie za zawarcie rezultat. Taka zapobiegliwość ograniczy do minimum ryzyko, iż zamiast odpowiadających nam ofert, zostaną zaproponowane nieodpowiadające nam lokalizacje.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wszystkie projekty konsultowane internetowo. Czy to przyspieszy prace nad aktami prawnymi w Polsce?

O rewolucyjnych zmianach zaproponowanych przez Prezydium Sejmu informuje "Rzeczpospolita". Nowe rozwiązania mają zwiększyć przejrzystość prac legislacyjnych. Chodzi też o jeden z tzw. kamieni milowych wynegocjowanych z Komisją Europejską.

Czternasta emerytura w 2024 roku - termin wypłaty, kwota

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, potocznie zwane czternastą emeryturą, będzie w 2024 roku wypłacone we wrześniu, podobnie jak rok wcześniej. Tak wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów opublikowanego w 20 maja 2024 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Wybory do europarlamentu 2024. Diety i dni wolne od pracy dla członków komisji wyborczych i mężów zaufania – warunki, kwoty, przepisy

Tak jak w przypadku innych wyborów, członkom komisji wyborczych z tytułu pracy w tych komisjach należą się dni wolne a także wynagrodzenie w formie diet. Ile dni wolnych przysługuje i jakie kwoty diet są przyznawane członkom komisji wyborczych w wyborach do europarlamentu w 2024 roku. Czy mają do nich również prawo mężowie zaufania i obserwatorzy społeczni?

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Ruszył nabór wniosków

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Trwa nabór wniosków w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Dofinansowanie obejmuje świadczenia takie jak całodzienne usługi opiekuńcze, aktywizację w sferze fizycznej, intelektualnej i społecznej, a także zawodowej.

REKLAMA

MRPiPS: o waloryzacji 1010 zł dla samotnych i 823 zł dla rodzin. Co z propozycją rządu dla pomocy społecznej?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje waloryzację progów w ustawie o pomocy społecznej co roku. Obecnie jest co trzy lata, co spowodowało drastyczny spadek dostępności świadczeń z ustawy o pomocy społecznej dla obywateli.

9000 zł, 16.000 zł, a nawet 17.000 zł miesięcznie. Tyle zarabiają Polacy za granicą. Na jakich stanowiskach?

Polacy, szukając pracy sezonowej za granicą, najczęściej decydują się na Niemcy, Czechy, Szwecję i Norwegię. Według raportu Personnel Service, zarobki w tych krajach mogą sięgać nawet 19 tys. zł miesięcznie.

Facebook i Instagram łamią prawa dzieci? KE już się tym zajęła

16 maja 2024 r. Komisja Europejska opublikowała komunikat, w którym poinformowała, że wszczęła postępowanie wobec firmy Meta, która jest właścicielem Facebooka i Instagrama. Chodzi o podejrzenia dotyczące wykorzystania algorytmów, które mogą prowadzić do uzależnień dzieci od social mediów. 

Obrona Polski, granic i żołnierzy. PiS ma nowy plan

Klub Prawa i Sprawiedliwości przedstawił projekt uchwały Sejmu dotyczący obrony żołnierzy i funkcjonariuszy strzegących granicy Polski. To reakcja na ataki na żołnierzy po hybrydowym ataku w 2021 roku.

REKLAMA

Co na maturze rozszerzonej z języka polskiego 20 maja 2024 r. [ARKUSZE]

Maturzyści, którzy zdecydowali się zdawać egzamin z języka polskiego w wersji rozszerzonej dziś, 20 maja o godz. 9:00 zasiedli do pisania. Na napisanie egzaminu mają 240 minut. 

Sygnaliści i ich ochrona - przepisy. Wdrożenie w Polsce unijnej dyrektywy już wkrótce. Czy jeszcze w 2024 roku?

Polscy pracownicy oraz przedsiębiorcy, na wdrożenie Unijnej dyrektywy dotyczącej sygnalistów czekają już od prawie 3 lat, gdyż to do 17 grudnia 2021 roku Polska, tak jak pozostałe kraje Unii Europejskiej, była zobowiązana do implementacji unijnych przepisów do naszego krajowego systemu prawnego. Z czego wynika tak duże opóźnienie? Na wdrożenie jakich regulacji muszą być przygotowani pracodawcy?

REKLAMA