Kategorie

Co warto wiedzieć o umowie z agencją nieruchomości?

inforCMS
Powinniśmy wystrzegać się agencji, które oferują atrakcyjne oferty mieszkań do wynajęcia, jednocześnie żądając wypłaty wynagrodzenia jeszcze przed obejrzeniem mieszkania.

Wraz z końcem wakacji coraz większy staje się ruch na rynku wynajmu mieszkań. Na rynku pojawiają się nowe zastępy studentów, którzy szukają swojego lokum. W największych miastach Polski sytuacja wydaje się trudna. Mieszkań jest mniej niż osób je poszukujących, a ceny najmu już dawno poszybowały w górę.

Często najbardziej atrakcyjne oferty, które można spotkać są kierowane do nas przez agencje nieruchomości. W takiej sytuacji rodzi się pytanie. Czy skorzystać z usług świadczonych przez pośrednika nieruchomości?

Dobra umowa z pośrednikiem

Zawierając umowę z pośrednikiem warto pamiętać, że jest to umowa zlecenia. Oznacza to, że pośrednik nie zobowiązuje się wobec nas do określonego rezultatu (wynajmu mieszkania), ale do należytej staranności przy dokonywaniu takiej czynności.

W umowie o zlecenie płaci się za działania podjęte przez pośrednika. Muszą być one podejmowane z należytą starannością. W umowie o dzieło płaci się za osiągnięcie rezultatu tych starań.

Różnica jest, jak widać, zasadnicza. Mając tego świadomość przed zawarciem umowy należy rozważyć poszczególne zapisy, jakie oferuje nam pośrednik. W tej kwestii nie powinniśmy ograniczyć się tylko do jednej agencji. Czasami obraz tego, co jest korzystne dla nas daje porównanie z umowami proponowanymi przez inne podmioty działające na rynku.

Zobacz również serwis: Umowy

Przeczytaj umowę

Umowa z pośrednikiem powinna być zawarta na piśmie pod rygorem nieważności, co wynika z art. 180 ustawy o gospodarce nieruchomościami. W umowie musi być wskazana m.in. konkretna osoba, wykonująca usługi pośrednictwa oraz numer jej licencji zawodowej. W umowie musi być zawarte oświadczenie o posiadanym ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej.

Brak wzmianki o licencji, czy oświadczenia o ubezpieczeniu powinien wzbudzić nasze wątpliwości. Działalność pośredników jest bowiem licencjowana i podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu.

Określenie obowiązków w umowie

Aby na umowie podpisanej z pośrednikiem srodze się nie zawieść należy wcześniej wyraźnie ją przeczytać. Po pierwsze istotnym elementem będzie wynagrodzenie pośrednika. Powinniśmy wystrzegać się agencji, które oferują atrakcyjne oferty mieszkań do wynajęcia, jednocześnie żądając wypłaty wynagrodzenia jeszcze przed obejrzeniem mieszkania.

Najlepiej wiązać się z agencją, która zaoferuje nam umowę z terminem wymagalności zapłaty po wynajęciu mieszkania. W przypadku najmu najczęściej będzie to jednokrotność miesięcznego czynszu.

Koniecznie sprawdź czy prowizja, którą masz zapłacić zawiera już w sobie podatek VAT.

Sprecyzuj właściwości mieszkania

Dodatkowym zabezpieczeniem będzie odpowiednie sprecyzowanie poszukiwanego przez nas lokum. Wzorce przedstawiane nam do podpisania przez agencje nie oznaczają, że nie możemy mieć sami wpływu na treść umowy. W takich sytuacjach warto negocjować.

Określając treść umowy zadbaj, by znalazły się w niej zapisy precyzujące właściwości poszukiwanego mieszkania. Liczba pokoi, przedział cenowy, dzielnica miasta, umeblowanie, czy stan mieszkania.

Z racji tego, iż jest to umowa zlecenia wypłata pośrednikowi należy się za działanie, nie za zawarcie rezultat. Taka zapobiegliwość ograniczy do minimum ryzyko, iż zamiast odpowiadających nam ofert, zostaną zaproponowane nieodpowiadające nam lokalizacje.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  28 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Brak maseczki i uniewinnienie. Utrwalona linia orzecznicza?

  Brak maseczki w miejscu publicznym skutkował dla obywatela grzywną. RPO podkreśla, iż SN uwzględnił kasację wobec utrwalonej linii orzeczniczej.

  Obostrzenia na październik 2021 r.

  Obostrzenia na październik 2021 r. zawarto w nowym rozporządzeniu Rady Ministrów. Aktualne obostrzenia mają zostać przedłużone do 31 października.

  Emerytury groszowe z ZUS wciąż problemem

  Emerytury groszowe z ZUS stanowią coraz częstszy problem. Czy planowane są zmiany dotyczące świadczeń niższych niż minimalne?

  Oszczędzamy mniej, ale regularnie [BADANIE]

  Z danych zebranych przez Intrum wynika, iż 80 procent konsumentów stara się oszczędzać każdego miesiąca. Czy to pozytywny skutek pandemii?

  Reklamacja po wakacjach - jak i kiedy?

  Reklamacja po wakacjach może dotyczyć np. usługi turystycznej, opóźnionego lotu czy noclegu. W jakim terminie należy ją wysłać?

  400 plus na dziecko w żłobku w 2022 r.

  400 plus na dziecko w żłobku w 2022 r.? Podpowiadamy dla kogo przewidziano nowy rodzaj wsparcia.

  Oszustwo "na 14. emeryturę" - co robić?

  Oszustwo "na 14. emeryturę? ZUS przestrzega przed osobami, które oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o świadczenie.

  Zasada niezmienności składu orzekającego - zmiany w k.p.k.

  Zasada niezmienności składu orzekającego sprawia, że zmiana sędziego oznacza przymus prowadzenia procesu od początku – co nikomu nie służy. Jest jednak szansa na poprawę sytuacji.

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. - zmiany

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. będzie możliwy tylko na podstawie ważnego paszportu. Są jednak wyjątki. Jakie?

  Ochrona konsumenta - przepisy uzupełniające weszły w życie

  Przepisy uzupełniające ochronę konsumentów weszły w życie. Zmiany dotyczą m.in. postępowania nakazowego z weksla czy wnoszenia pism do sądu.

  Noc spisowa - GUS wydłuża godziny pracy 25 września

  Noc spisowa zostanie zorganizowana przez GUS w sobotę 25 września. Jak i gdzie będzie można się spisać?

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował kalkulator, dzięki któremu można sprawdzić o ile orientacyjnie wzrośnie rata kredytu, gdy zmieni się jego oprocentowanie. Jak skorzystać z kalkulatora?

  Ubezwłasnowolnienie - zasady, skutki, procedura

  Ubezwłasnowolnienie jest możliwe tylko w określonych przypadkach. Na czym polega? Jakie wywołuje skutki? Jak wygląda procedura?

  Duże zmiany w prawach konsumenta - dyrektywa Omnibus

  Prawa konsumenta. Szykują się rewolucyjne zmiany w ochronie praw konsumenta. Wdrożenie tzw. dyrektywy Omnibus ma wyeliminować nieprawidłowości podczas wyprzedaży. W przypadku obniżki cen towarów, sklepy - tradycyjne oraz internetowe - będą miały obowiązek podawania informacji o najniższej cenie tego produktu lub usługi w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Wpłynie to istotnie na przebieg coraz popularniejszych w Polsce wyprzedaży. Co więcej, zabroniona będzie sprzedaż usług finansowych poza lokalem sprzedawcy, gdy ma to miejsce podczas tzw. pokazów lub wycieczek.

  DVB-T2/HEVC. Od kiedy w Polsce nowy standard telewizji?

  DVB-T2/HEVC to nowy standard telewizji Od kiedy pojawi się w Polsce? Na wiele pytań konsumentów ma odpowiedzieć nowa kampania społeczna.

  Sąd okręgowy – od jakiej kwoty? [ZMIANY]

  Sąd okręgowy rozpatruje m.in. sprawy od określonej kwoty wartości przedmiotu sporu. Zmianę tego progu przewiduje projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości.

  Turnusy rehabilitacyjne dla emerytowanych rolników

  Możliwość kierowania emerytowanych rolników na turnusy rehabilitacyjne zakłada projekt, który znalazł się w pracach legislacyjnych rządu. Co jeszcze ma się zmienić?

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.