| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Najem i dzierżawa > Co warto wiedzieć o umowie z agencją nieruchomości?

Co warto wiedzieć o umowie z agencją nieruchomości?

Powinniśmy wystrzegać się agencji, które oferują atrakcyjne oferty mieszkań do wynajęcia, jednocześnie żądając wypłaty wynagrodzenia jeszcze przed obejrzeniem mieszkania.

Wraz z końcem wakacji coraz większy staje się ruch na rynku wynajmu mieszkań. Na rynku pojawiają się nowe zastępy studentów, którzy szukają swojego lokum. W największych miastach Polski sytuacja wydaje się trudna. Mieszkań jest mniej niż osób je poszukujących, a ceny najmu już dawno poszybowały w górę.

Często najbardziej atrakcyjne oferty, które można spotkać są kierowane do nas przez agencje nieruchomości. W takiej sytuacji rodzi się pytanie. Czy skorzystać z usług świadczonych przez pośrednika nieruchomości?

Zawierając umowę z pośrednikiem warto pamiętać, że jest to umowa zlecenia. Oznacza to, że pośrednik nie zobowiązuje się wobec nas do określonego rezultatu (wynajmu mieszkania), ale do należytej staranności przy dokonywaniu takiej czynności.

W umowie o zlecenie płaci się za działania podjęte przez pośrednika. Muszą być one podejmowane z należytą starannością. W umowie o dzieło płaci się za osiągnięcie rezultatu tych starań.

Różnica jest, jak widać, zasadnicza. Mając tego świadomość przed zawarciem umowy należy rozważyć poszczególne zapisy, jakie oferuje nam pośrednik. W tej kwestii nie powinniśmy ograniczyć się tylko do jednej agencji. Czasami obraz tego, co jest korzystne dla nas daje porównanie z umowami proponowanymi przez inne podmioty działające na rynku.

Zobacz również serwis: Umowy

Umowa z pośrednikiem powinna być zawarta na piśmie pod rygorem nieważności, co wynika z art. 180 ustawy o gospodarce nieruchomościami. W umowie musi być wskazana m.in. konkretna osoba, wykonująca usługi pośrednictwa oraz numer jej licencji zawodowej. W umowie musi być zawarte oświadczenie o posiadanym ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej.

Brak wzmianki o licencji, czy oświadczenia o ubezpieczeniu powinien wzbudzić nasze wątpliwości. Działalność pośredników jest bowiem licencjowana i podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu.

Aby na umowie podpisanej z pośrednikiem srodze się nie zawieść należy wcześniej wyraźnie ją przeczytać. Po pierwsze istotnym elementem będzie wynagrodzenie pośrednika. Powinniśmy wystrzegać się agencji, które oferują atrakcyjne oferty mieszkań do wynajęcia, jednocześnie żądając wypłaty wynagrodzenia jeszcze przed obejrzeniem mieszkania.

Najlepiej wiązać się z agencją, która zaoferuje nam umowę z terminem wymagalności zapłaty po wynajęciu mieszkania. W przypadku najmu najczęściej będzie to jednokrotność miesięcznego czynszu.

Koniecznie sprawdź czy prowizja, którą masz zapłacić zawiera już w sobie podatek VAT.

Dodatkowym zabezpieczeniem będzie odpowiednie sprecyzowanie poszukiwanego przez nas lokum. Wzorce przedstawiane nam do podpisania przez agencje nie oznaczają, że nie możemy mieć sami wpływu na treść umowy. W takich sytuacjach warto negocjować.

Określając treść umowy zadbaj, by znalazły się w niej zapisy precyzujące właściwości poszukiwanego mieszkania. Liczba pokoi, przedział cenowy, dzielnica miasta, umeblowanie, czy stan mieszkania.

Z racji tego, iż jest to umowa zlecenia wypłata pośrednikowi należy się za działanie, nie za zawarcie rezultat. Taka zapobiegliwość ograniczy do minimum ryzyko, iż zamiast odpowiadających nam ofert, zostaną zaproponowane nieodpowiadające nam lokalizacje.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Chrzanowska

Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Biznesu w ING Lease.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »