Testament - vademecum

Anna Winczakiewicz
rozwiń więcej
Aby testament był ważny, konieczne jest jego odręczne sporządzenie, oznaczenie daty oraz podpisanie. Ważne żeby dotyczył on tylko jednej osoby, nie zawierał warunku ani terminu.
Jaki rodzaj testamentu wybrać, jak wykorzystać polecenie, zapis i podstawienie oraz jak go skutecznie odwołać.

Rodzaje testamentów

Testament jest oświadczeniem woli spadkodawcy sporządzanym na wypadek śmierci. Wyróżniamy testamenty zwykłe i szczególne.

Testamentem zwykłym jest :

  • testament odręczny – holograficzny, napisany w całości ręcznie;
  • alograficzny - spisany przez osobę inną niż spadkodawca, np. wójt, starosta; 
  • notarialny, sporządzany przez notariusza w formie aktu notarialnego w obecności spadkodawcy.

Zobacz również: Jakie są rodzaje testamentów

Wybierając formę testamentu holograficznego powinno sporządzić się go odręcznie, opatrzyć go datą i co najważniejsze, podpisać.

Zobacz również: Czy testament napisany na komputerze jest ważny

Najbezpieczniejszą formą testamentu jest forma aktu notarialnego. Daje to gwarancje prawidłowego sporządzenia testamentu a jednocześnie zabezpiecza przechowywanie go. Warto dodatkowo poinformować najbliższych o fakcie sporządzenia ostatniej woli.

Zobacz również: Jak przechowywać testament?

Testamenty szczególne to testament ustny, podróżny i wojskowy. Mogą być sporządzone wyłącznie w określonych okolicznościach a ich moc wygasa po upływie 6 miesięcy od dnia ustania tych okoliczności.

Testament ustny można gdy istnieje obawa rychłej śmierci spadkodawcy albo takie okoliczności, kiedy zachowanie zwykłej formy testamentu jest niemożliwe lub bardzo utrudnione. Spadkodawca oświadcza swoją wolę ustnie przy jednoczesnej obecności co najmniej trzech świadków. Warunkiem ważności takiego testamentu jest fakt, że przed upływem roku od złożenia takiego testamentu, jeden ze świadków albo osoba trzecia spisze oświadczenie spadkodawcy, a pismo to podpisze spadkodawca i świadkowie.

Zobacz również: Testament ustny wymaga potwierdzenia

Zobacz również: Kiedy testament ustny jest ważny

Zobacz również: Kto nie może być świadkiem testamentu ustnego

Testament sporządzony przez kilka osób, na przykład małżonków, będzie nieważny. Podobnie gdy do spisania testamentu dojdzie przez przedstawiciela.

Zobacz również: Testament wspólny małżonków

Co do zasady, osoba u której stwierdzono chorobę psychiczną, nie może sporządzić ważnego testamentu. Jednak jeżeli taka osoba znajduje się w okresie cofnięcia choroby, to wówczas testament przez nią sporządzony będzie ważny. Możliwe jest powołanie biegłego, który oceni czy testator znajdował się w stanie wyłączającym sporządzenie ważnego testamentu.

Zobacz również: Czy osoba chora może sporządzić ważny testament

W przypadku gdy spadkodawca pozostawił kilka testamentów, poprzedni odwołany jest przez kolejny wtedy, gdy ten wyraźnie tak stanowi. Natomiast gdy takiej klauzuli testator nie zawarł, odwołaniu ulegają tylko te postanowienia poprzedniego testamentu, których nie można pogodzić z treścią nowego.

Zobacz też: Gdy spadkodawca pozostawił kilka testamentów

Zobacz też: Który z pozostawionych testamentów jest wiążący?

Istnieje możliwość odwołania testamentu. Jeśli dokument jest w posiadaniu spadkodawcy, może dokonać jego fizycznego zniszczenia albo dokonać zmian w treści, skreślając bądź zamazując tekst. W przypadku zmiany testamentu poprzez sporządzenie nowego dokumentu istotne jest jego datowanie. Bez daty, w sytuacji, w której nie można określić wzajemnych relacji czasowych pomiędzy testamentami – obydwa będą nieważne.

Zobacz również: Odwołanie testamentu

Zobacz również: Czy można odwołać testament?

Jeśli nośnik testamentu uległ zniszczeniu można starać się odtworzyć jego treść w oparciu o zeznania świadków, na przykład krewnych zmarłego. Możliwość taką przewiduje art. 246 Kodeksu postępowania cywilnego, który pozwala ustalać treść dokumentu w przypadku zaginięcia, zniszczenia, zabrania przez osobę trzecią.

Zobacz również: Zagubiony testament

Testament będzie nieważny, jeśli:

  • nie został napisany własnoręcznie;
  • brak jest podpisu;
  • został zawarty termin lub warunek;
  • jest to testament wspólny dla kilku osób;
  • jest to testament szczególny a upłynął termin ustawowy;
  • brak jest daty a nie można wywnioskować relacji między kilkoma dokumentami;
  • świadkami były nieuprawnione osoby.

Zobacz również: Nieważność testamentu

Przyczynami nieważności testamentu oprócz tych powołanych wyżej mogą być też niepoczytalność, błąd, groźba czy fałszerstwo. Jeśli chcemy się na nie powołać, konieczne będzie przeprowadzenie postępowania dowodowego – już na etapie postępowania o stwierdzenie nabycia spadku można złożyć wniosek uznanie testamentu za nieważny.

Zobacz również: Jak obalić testament

Co może zawierać testament

Regulacje prawne pozwalają na rozdysponowanie własnym majątkiem na wiele sposobów.

1. Podstawienie

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy wskazana przez nas w testamencie osoba będzie chciała lub mogła dziedziczyć, możemy dokonać podstawienia wskazując w jej miejsce inną osobę. Jest to wyjątek od zakazu ustanawiania warunków w testamencie.

Zobacz również: Podstawienie testamentowe

Zobacz również: Czy można kogoś uczynić spadkobiercą „pod warunkiem”

2. Zapis

Zapis to rozporządzenie spadkodawcy, dzięki któremu można przekazać konkretny składnik majątku bądź określoną kwotę pieniędzy. Zapisobierca nie staje się jednak automatycznie właścicielem zapisanej rzeczy, a jedynie nabywa prawo do żądania wydania mu rzeczy od spadkobiercy.

Zobacz również: Czym jest zapis testamentowy

Zobacz również: Kim jest zapisobiorca?

3. Polecenie

Spadkodawca może nałożyć na spadkobiercę i zapisobiercę obowiązek określonego działania lub zaniechania.

Zobacz również: Czym jest polecenie w testamencie?

Zobacz również: Czym jest polecenie testamentowe

Zobacz również: Jak przekazać pojedyncze przedmioty na wypadek śmierci?

 4. Wydziedziczenie

Samo pozbawienie udziału w spadku poprzez nie powołanie w testamencie nie jest wydziedziczeniem i w sytuacji pominięcia np. małżonka czy dziecka doprowadzi do możliwości skorzystania przez nich z prawa zachowku. Aby pozbawić bliskiego krewnego prawa do zachowku należy go wydziedziczyć. Jest to możliwe w sytuacji, gdy uprawniony do zachowku wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego albo gdy dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego ciężkiego przestępstwa bądź też uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych.

Zobacz również: Jak kogoś wydziedziczyć

5. Wykonawca testamentu 

Wykonawcą testamentu nie musi być nikt z grona spadkobierców, może być to po prostu osoba zaufana spadkodawcy. Jego główne zadanie to zarządzanie majątkiem spadkowym i sprawowanie nad nim pieczy.

Zobacz również: Wykonawca testamentu

Zobacz również: Jak sporządzić ważny testament

Zobacz serwis: Testament

Prawo
Niedziela handlowa - Polacy podzieleni ws. handlu w niedzielę. Jest projekt ustawy łagodzącej ograniczenie
28 kwi 2024

Dzisiaj, 28 kwietnia jest niedziela handlowa. Z przeprowadzonych badań wynika, że Polacy są mocno podzieleni w sprawie handlu w każdą niedzielę. Jest też projekt ustawy łagodzącej ograniczenie i dopuszczającej dwie niedziele handlowe w miesiącu.

Służby mundurowe: Rząd nie przywrócił emerytur. Ale ustanowił pełnomocnika do Spraw Postępowań Administracyjnych
28 kwi 2024

Politycy, zwycięskiej w dniu 15 października 2023 r. koalicji, obiecali: „Przywrócimy emerytom mundurowym prawa nabyte – uprawnienia emerytalne odebrane im z naruszeniem powszechnych norm prawa.“ (konkret 77 w programie wyborczym KO). Obietnica ta na pewno nie zostanie zrealizowana przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Co potem?

Papież Franciszek: nie zostawiajcie seniorów samych, nie wystarczą programy pomocy
27 kwi 2024

Papież Franciszek zaapelował, by nie pozostawiać osób starszych samych. Nie wystarcza opracowanie „programów pomocy” - mówił w sobotę podczas spotkania z 6 tysiącami seniorów i wnuków w Watykanie. Opowiadał o swoim dzieciństwie w Argentynie, spędzonym z dziadkami - włoskimi imigrantami.

Bezrobotni rozczarowani: Chcemy ubezpieczenia zdrowotnego (autonomicznego) bez rejestracji w PUP
27 kwi 2024

Wynika to z pominięcia w projekcie ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia możliwości dania bezrobotnym ubezpieczenia zdrowotnego bez rejestracji w urzędzie pracy. Można to było rozwiązać bardzo prosto wprowadzając zasadę, że ubezpieczenie zdrowotne przysługuje np. przez rok od utraty pracy. 

Zaskoczenie przed majówką. Lepiej nie wchodzić do lasów obok Trójmiasta - zalecenie pomorskiego lekarza weterynarii
26 kwi 2024

W dniu 26 kwietnia 2024 r. pomorski lekarz weterynarii zalecił, aby nie wchodzić do trójmiejskich lasów. Powodem jest wykrycie u martwych dzików wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Google schowa nasz adres IP. Reklamodawcy nas nie znajdą? Privacy Sandbox zamiast cookies
26 kwi 2024

Realizowany przez Google projekt Privacy Sandbox, który domyślnie ma zastąpić pliki cookies, ma na celu ochronę prywatności użytkowników w sieci. Tym razem Google chce schować nasz adres IP, przez co reklamodawcy nie namierzą naszej lokalizacji. Czy będzie lepiej? Według niektórych regulatorów niekoniecznie, bo rozwiązanie proponowane przez Google będzie „preferowało rozwiązania reklamowe technologicznego giganta”. 

3 milionom Polaków grozi grzywna 5000 zł. Sprawdź, co zrobić, aby uniknąć kary
26 kwi 2024

W bieżącym roku ponad trzy miliony Polaków staną przed koniecznością uzyskania nowego dowodu osobistego. Liczba dokumentów, które utracą ważność, przekracza dwa miliony. Pozostałe przypadki to osoby, które osiągną pełnoletność, zmienią nazwisko lub zgubią dokument. Czy Twój dowód jest wciąż ważny? Sprawdź to już teraz!

Kiedy można stracić prawo do zasiłku chorobowego?
26 kwi 2024

Na wstępie odróżnić trzeba brak prawa do zasiłku chorobowego od jego utraty. W drugim wypadku prawo takie początkowo przysługuje, ale na skutek zachowań ubezpieczonego zdefiniowanych w art. 17 ustawy z 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa dochodzi do jego utraty.

Bon senioralny - dla kogo 2150,00 zł miesięcznie? Na jakie usługi dla seniora?
27 kwi 2024

Wartość bonu senioralnego wyniesie maksymalnie 2150,00 zł, co odpowiada połowie minimalnego wynagrodzenia w drugiej połowie 2024 roku. Osobą uprawnioną do korzystania z usług świadczonych w ramach bonu senioralnego będzie osoba, która ukończyła 75. rok życia w przypadku, której jest możliwe zidentyfikowanie określonych potrzeb w zakresie podstawowych czynności dnia codziennego.

Tymczasowe aresztowanie. Czy na pewno tymczasowe?
26 kwi 2024

Pozbawienie wolności, umieszczenie kogoś w więzieniu jest naturalną karą za popełnienie ciężkiego przestępstwa. Realizuje ono wiele funkcji, między innymi daje poczucie sprawiedliwości. Jest to jednak czynione po przeprowadzeniu stosownego postępowania oraz skazaniu. Tymczasem  funkcjonuje też środek zapobiegawczy, który może odizolować od świata oskarżonego, podejrzanego, czyli osobę, co do której dopiero toczy się postępowanie karne i nie wiadomo jeszcze czy zasługuje ona na jakąkolwiek karę. 

pokaż więcej
Proszę czekać...