REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odwołanie testamentu

REKLAMA

REKLAMA

Co do zasady odwołanie testamentu jest zawsze możliwe. Zważywszy na to, że istnieje jedna kopia testamentu- jej zniszczenie powoduje automatycznie jego unieważnienie. Wobec odwołania testamentu stosuje się te same reguły dotyczące nieważności, jak przy sporządzaniu nowego.

Ingerencja w dokument testamentu

REKLAMA

Jeśli testament znajduje się w posiadaniu spadkodawcy, może dokonać jego fizycznego zniszczenia – porwać, spalić. Jest to jednoznaczne z jego odwołaniem.

Może również pozbawić go cech, które świadczą o jego ważności :

- skreślić / zamazać cały tekst

- skreślić / zamazać / oderwać podpis.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W celu upewnienia się, iż skreślenie tekstu jest ważne (i przede wszystkim dokonane przez spadkobiercę)- skreślenie można parafować.

Spadkodawca może również

 •  skreślić część tekstu, a w jego miejsce napisać nowe rozporządzenie
 •  dopisać dodatkowy element.

Ingerencja musi pozwalać na wyraźne określenie- chęci zniszczenia, lub zmiany testamentu i to przez osobę upoważnioną (spadkodawcę) – warto zatem na poprawkach postawić podpis – oraz, zaznaczyć na nich oddzielną datę.

Sporządzenie nowego testamentu

Spadkodawca może również sporządzić nowy testament. W takiej sytuacji można przedstawić kilka możliwych rozwiązań

 • Spadkodawca w nowym testamencie odwołuje stary, po czym dokonuje nowe go rozporządzenia spadkiem
  • Ja, Jan Kowalski, świadomy podejmowanych czynności i bez żadnego nacisku, oświadczam iż odwołuję w całości testament sporządzony w dniu 23.09.2007r. Jednocześnie oświadczam, iż ustanawiam, moim spadkobiercą wobec całości majątku moją córkę Annę.
 • Spadkodawca nie odwołuje testamentu, ale w innych sposób rozporządza majątkiem.
  • W takim wypadku, unieważnione zostaje tylko te elementy poprzedniego testamentu, których nie można pogodzić ze starym testamentem.
   • Np. w 1 testamencie Jan Kowalski zapisał swój dom siostrze. W drugim ten sam dom zapisał swojemu bratu. W takiej sytuacji jeśli pozostałe elementy testamentu nie zmieniły się, zmianie ulega wyłącznie sprzeczny element starego testamentu.
 • Spadkodawca ogranicza się do odwołania poprzedniego testamentu, nie dokonując nowego rozporządzenia majątkiem spadkowym. Jest rozwiązanie pozwalające odwołać testament, który znajduje się w posiadaniu innej osoby (powiernika)- kiedy nie można zniszczyć testamentu.
  • Ja, Jan Kowalski, świadomy podejmowanych czynności i bez żadnego nacisku, oświadczam iż odwołuję w całości testament sporządzony w dniu 23.09.2007r.

W przypadku zmiany testamentu niezwykle istotne jest jego datowanie. Bez daty, w sytuacji, w której nie można określić wzajemnych relacji czasowych pomiędzy testamentami – obydwa będą nieważne.

Nieważność odwołania.

Do nieważności odwołania testamentu stosuje się te same normy, co do nieważności sporządzenia testamentu, w szczególności co do zdolności testowania, oraz formy.

Normy są jednak bezskuteczne w przypadku fizycznego zniszczenia testamentu (np. w wyniku niepoczytalności)- którego treści nie można odtworzyć.

Porównaj: nieważność testamentu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników podmiotów leczniczych. Od lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie zasadnicze od 4651,06 zł do 10375,45 zł

Pracownicy zatrudnieni w ochronie zdrowia od lipca 2024 r. doczekają się waloryzacji minimalnych wynagrodzeń zasadniczych. 

Sanatorium z KRUS dla emeryta. Jakie są aktualne zasady?

Czy z rehabilitacji w sanatorium KRUS mogą korzystać również emeryci? Jakie są aktualne przepisy? Co trzeba wiedzieć o turnusie?

Strefa Czystego Transportu w Warszawie od 1 lipca. Już 2,2 tys. wniosków o wyłączenie spod obostrzeń

Strefa Czystego Transportu w Warszawie będzie obowiązywała już od 1 lipca 2024 r. "Na ten moment dostaliśmy 2,2 tys. wniosków o wyłączenie spod obostrzeń strefy" - tak poinformował dzisiaj nasz portal Jakub Dybalski, rzecznik prasowy ZDM. SCT to zakaz wjazdu dla aut benzynowych starszych niż 1997 r. oraz z silnikiem Diesla starszych niż 2005 r., ale jest też kilka rodzajów wyłączeń.

Krótszy tydzień pracy już do 1 lipca 2024 r. Dla których pracowników? Czy od 2025 r. wszyscy będziemy pracowali krócej?

Ta grupa pracowników będzie pracowała przez 35 godzin w tygodniu już od 1 lipca 2024 r. Czy reszta pracowników ma szansę pracować krócej już od 2025 r.? Czy jest to uzależnione od wyników prowadzonych testów?

REKLAMA

300 plus 2024 - wniosek. Kto i jak może złożyć? W jakim terminie? Kto może dostać łącznie 400 zł na wyprawkę szkolną dla dziecka?

300 plus (300+), to potoczna nazwa programu "Dobry start", dzięki którego rodzice i opiekunowie dzieci w wieku szkolnym mogą otrzymać raz w roku (także i w 2024 roku) otrzymać 300 zł (netto) na wyprawkę szkolną dla dziecka bez względu na dochód rodziny. Jak, gdzie i do kiedy można złożyć wniosek? Co trzeba wpisać we wniosku? Kto może liczyć na dodatkowe 100 zł na wyprawkę szkolną dla dziecka?

W 2024 roku nadal 300 zł na wyprawkę szkolną. Dla kogo? Od kiedy można składać wnioski? Dla kogo dodatkowe 100 zł?

Od kilku lat (dokładnie od roku szkolnego 2021/2022) jest przyznawane tzw. świadczenie 300+, czyli 300 zł przeznaczone na wyprawkę szkolną dla każdego dziecka w ramach programu Dobry Start. Pieniądze te przyznaje i wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Mimo, że od czasu wprowadzenia tego świadczenia inflacja osiągnęła dwucyfrowe wartości w skali 2022 roku, a także 2023 roku - nadal świadczenie to nie jest zwaloryzowane i w 2024 roku można liczyć nadal na 300 zł pomocy państwa w wyposażeniu dziecka do szkoły. Jak uzyskać 300 plus?

Nadchodzi rewolucja w receptach. Rząd wprowadza ważne zmiany

Rząd chce rozszerzenia podmiotów uprawnionych do wystawiania recept. Chodzi o wyeliminowanie obecnych ograniczeń związanych z możliwością wystawiania recept na refundowane niektóre leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyroby medyczne przysługujące bezpłatnie osobom do ukończenia 18. roku życia albo po ukończeniu 65. roku życia.

Trybunał Sprawiedliwości UE: nie można dokonać ekstradycji uchodźcy do jego państwa pochodzenia. Niezależnie od powodów wniosku o ekstradycję

Nadanie statusu uchodźcy w państwie członkowskim UE nie pozwala na dokonanie ekstradycji takiego uchodźcy do jego państwa pochodzenia. Dopóki organ, który nadał ten status, nie zniesie go lub go nie cofnie, nie można dokonać ekstradycji tego uchodźcy, niezależnie od powodów leżących u podstaw wniosku o ekstradycję. Tak uznał Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z 18 czerwca 2024 r. - w sprawie C-352/22 (Generalstaatsanwaltschaft Hamm) dotyczącej wniosku o ekstradycję uchodźcy pochodzenia kurdyjskiego do Turcji, podejrzanego o morderstwo. 

REKLAMA

TSUE o statusie uchodźcy: nie ma obowiązku uznania automatycznie statusu uchodźcy przyznanego w innym państwie UE

W dniu 18 czerwca 2024 r. zapadł wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie skutków decyzji o nadaniu statusu uchodźcy - sprawa o sygnaturze C-753/22 przeciw Bundesrepublik Deutschland.

Płace w budżetówce 2025. Rząd proponuje podwyżkę o 4,1%. Związkowcy są zbulwersowani – żądają przynajmniej 15% więcej

Rząd Donalda Tuska prognozuje, że inflacja w 2025 roku wyniesie średnio 4,1%. O tyle samo mają wzrosnąć wynagrodzenia w budżetówce. Nie podoba się to związkowcom, którzy proponują w przyszłym roku przynajmniej 15% podwyżki dla pracowników sfery budżetowej, a niektórzy nawet 20%.

REKLAMA