reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Testament > Czy można odwołać testament?

Czy można odwołać testament?

Testament jest jednostronną czynnością prawną, a spisanie testamentu nie oznacza braku możliwości jego zmiany. Wręcz przeciwnie, odwołanie testamentu jest zawsze możliwe aż do śmierci testatora.

Sposoby odwołania testamentu

Testator ma kilka możliwości zmiany swojej woli wyrażonej w testamencie. Może testament zniszczyć, pozbawić go cech, od których zależy jego ważność np. usunąć podpis. Spadkodawca może dopisać do testamentu lub wykreślić postanowienia, z których wynika wola odwołania jego postanowień, czy też sporządzić nowy testament. Nie można wymagać podania przyczyny odwołania testamentu. Jest to prawo zagwarantowane przepisami prawa spadkowego. Nie jest też wymagane użycie ściśle określonych słów czy zwrotów. Testamentu nie może odwołać osoba ubezwłasnowolniona, może to uczynić jedynie osoba posiadająca pełna zdolność do czynności prawnych.

Zobacz również: Testament wspólny małżonków

Nowy testament

Sporządzając nowy testament spadkodawca musi koniecznie pamiętać o opatrzeniu go datą, która będzie miała decydujące znaczenie przy dziedziczeniu i określeniu który z alternatywnych testamentów jest ważny. Jeśli zapisy nowego testamentu nie odwołują starych zapisów, to za odwołane uznaje się te postanowienia poprzedniego testamentu, które nie dają się pogodzić z treścią nowego testamentu. Nie ma wymogu, by nowy testament miał taka samą formę jak poprzedni. Jeśli pierwotna wersja była sporządzona przez osobę urzędową np. wójta w obecności dwóch świadków (testament urzędowy) to nic nie stoi na przeszkodzie by odwołać go testamentem własnoręcznym czy też ustnym. Odwołanie nowego testamentu nie przywraca ważności testamentu poprzedzającego go.

Ważność nowego testamentu

Nowy testament będzie skuteczny, jeśli będzie ważny. Oznacza to, że wykluczone są wady oświadczenia woli i wady formalne takie jak brak podpisu, brak oznaczenia spadkodawcy i spadkobierców. Testament jest nieważny, gdy został sporządzony pod wpływem groźby lub błędu, który uzasadnia przypuszczenie, że gdyby spadkodawca nie działał pod jego wpływem, nie sporządziłby testamentu tej treści.

Zobacz również serwis: Spadki

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Odwołanie testamentu.
Odwołanie testamentu.

Kasy fiskalne 2020 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama