| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Testament > Podstawienie testamentowe

Podstawienie testamentowe

Chciałabym sporządzić testament i powołać do dziedziczenia swojego syna który aktualnie na stale przebywa za granica. Nie jestem jednak pewien czy będzie chciał zostać moim spadkobiercą. Jak powinienem napisać testament aby nie doszło do dziedziczenia ustawowego spadku?

Ustawodawca przewidział taką sytuację w art. 963 kodeksu cywilnego. W tym przypadku można zastosować konstrukcje podstawienia testamentowego. Autor testamentu może powołać spadkobiercę testamentowego na wypadek, gdyby inna osoba powołana jako spadkobierca ustawowy lub testamentowy nie chciała lub nie mogła dziedziczyć.

Podstawienie jako zabezpieczenie woli spadkodawcy

Jest to istotny przejaw swobody testowania. Daje spadkodawcy możliwość dokładniejszego określenia porządku dziedziczenia, zwłaszcza że liczba spadkobierców podstawionych nie jest ograniczona. Nie ma znaczenia to, że w ustawie użyto liczby pojedynczej ponieważ spadkodawca może ustanowić dwóch lub więcej spadkobierców podstawionych zamiast jednego powołanego w pierwszej kolejności. Na gruncie tego przepisu możliwe jest także podstawienie wielostopniowe co oznacza wskazanie kolejnych osób, które będą dziedziczyć w przypadku gdy pierwszy i następny podstawiony także nie może lub nie chce przyjąć spadku.

Wyjątek od reguły

Podstawienie stanowi wyjątek od zakazu powoływania spadkobiercy w testamencie z zastrzeżeniem warunku (uzależnienie dziedziczenia od zaistnienia lub nie zaistnienia danego zdarzenia) lub terminu czyli przez wskazanie konkretnej daty. Przy konstrukcji podstawienia kolejna osoba dziedziczy tylko w przypadku gdy osoba powołana jako pierwsza nie będzie chciała lub nie będzie mogła dziedziczyć.

Powołany do dziedziczenia nie chce być spadkobiercą wtedy, gdy odrzuci spadek albo zrzeknie się dziedziczenia.

Kto nie może być spadkodawcą

Nie może natomiast być spadkobiercą:

a) powołana do dziedziczenia osoba fizyczna, która zmarła przed spadkodawcą lub powołana osoba prawna, która nie istnieje w chwili otwarcia spadku, a także fundacja powołana w testamencie, która w określonym terminie nie została wpisana do rejestru,

b) dziecko poczęte w chwili otwarcia spadku, które urodziło się martwe,

c) osoba powołana do dziedziczenia, która została uznana za niegodną albo spadkodawca skutecznie ją wydziedziczył,

d) osoba fizyczna będąca zstępną spadkobiercy ustawowego, który zrzekł się dziedziczenia.

To do spadkodawcy należy wybór spośród wymienionych sytuacji. Nie jest natomiast możliwe ustanowienie spadkobiercy podstawionego z innych przyczyn. Przykładowo można tu wskazać niedopuszczalność podstawienia, gdy spadkodawca powołuje do dziedziczenia syna przebywającego za granicą, a na wypadek gdyby nie przyjął on spadku lub nie wrócił do kraju - wnuczkę. Brak powrotu do kraju nie mieści się w określeniu „nie może dziedziczyć”

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Sadkowski i Wspólnicy

Sadkowski i Wspólnicy Spółka Komandytowa - to kancelaria prawna z dwunastoletnim doświadczeniem na rynku.  Ponad siedemdziesięcioosobowy zespół kancelarii tworzą doświadczeni radcy prawni, adwokaci i doradcy podatkowi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »