REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Podstawienie testamentowe

Ilona Ferens
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Chciałabym sporządzić testament i powołać do dziedziczenia swojego syna który aktualnie na stale przebywa za granica. Nie jestem jednak pewien czy będzie chciał zostać moim spadkobiercą. Jak powinienem napisać testament aby nie doszło do dziedziczenia ustawowego spadku?

Ustawodawca przewidział taką sytuację w art. 963 kodeksu cywilnego. W tym przypadku można zastosować konstrukcje podstawienia testamentowego. Autor testamentu może powołać spadkobiercę testamentowego na wypadek, gdyby inna osoba powołana jako spadkobierca ustawowy lub testamentowy nie chciała lub nie mogła dziedziczyć.

REKLAMA

Podstawienie jako zabezpieczenie woli spadkodawcy

Jest to istotny przejaw swobody testowania. Daje spadkodawcy możliwość dokładniejszego określenia porządku dziedziczenia, zwłaszcza że liczba spadkobierców podstawionych nie jest ograniczona. Nie ma znaczenia to, że w ustawie użyto liczby pojedynczej ponieważ spadkodawca może ustanowić dwóch lub więcej spadkobierców podstawionych zamiast jednego powołanego w pierwszej kolejności. Na gruncie tego przepisu możliwe jest także podstawienie wielostopniowe co oznacza wskazanie kolejnych osób, które będą dziedziczyć w przypadku gdy pierwszy i następny podstawiony także nie może lub nie chce przyjąć spadku.

Wyjątek od reguły

Podstawienie stanowi wyjątek od zakazu powoływania spadkobiercy w testamencie z zastrzeżeniem warunku (uzależnienie dziedziczenia od zaistnienia lub nie zaistnienia danego zdarzenia) lub terminu czyli przez wskazanie konkretnej daty. Przy konstrukcji podstawienia kolejna osoba dziedziczy tylko w przypadku gdy osoba powołana jako pierwsza nie będzie chciała lub nie będzie mogła dziedziczyć.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Powołany do dziedziczenia nie chce być spadkobiercą wtedy, gdy odrzuci spadek albo zrzeknie się dziedziczenia.

Kto nie może być spadkodawcą

Nie może natomiast być spadkobiercą:

a) powołana do dziedziczenia osoba fizyczna, która zmarła przed spadkodawcą lub powołana osoba prawna, która nie istnieje w chwili otwarcia spadku, a także fundacja powołana w testamencie, która w określonym terminie nie została wpisana do rejestru,

b) dziecko poczęte w chwili otwarcia spadku, które urodziło się martwe,

c) osoba powołana do dziedziczenia, która została uznana za niegodną albo spadkodawca skutecznie ją wydziedziczył,

d) osoba fizyczna będąca zstępną spadkobiercy ustawowego, który zrzekł się dziedziczenia.

REKLAMA

To do spadkodawcy należy wybór spośród wymienionych sytuacji. Nie jest natomiast możliwe ustanowienie spadkobiercy podstawionego z innych przyczyn. Przykładowo można tu wskazać niedopuszczalność podstawienia, gdy spadkodawca powołuje do dziedziczenia syna przebywającego za granicą, a na wypadek gdyby nie przyjął on spadku lub nie wrócił do kraju - wnuczkę. Brak powrotu do kraju nie mieści się w określeniu „nie może dziedziczyć”

Warto też zaznaczyć, że określenie „nie może być spadkobiercą” nie obejmuje sytuacji, w której osoba powołana do dziedziczenia na skutek śmierci nie zdążyła złożyć oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku, a nie upłynął jeszcze terminu do złożenia takiego oświadczenia (6 miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o podstawie dziedziczenia - w takim przypadku zazwyczaj chodzi o dzień ogłoszenia testamentu). W takim przypadku oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone przez jego spadkobierców.

Ustanowione w ważnym testamencie podstawienie wyłącza działanie przepisów przewidujących dziedziczenie dalszych krewnych na podstawie ustawy oraz instytucji przyrostu.

Przykład podstawienia testamentowego

Testament

§ 1

Roman Nowak oświadcza, że do całości spadku powołuje siostrę Zofię Vorner z domu Nowak, córkę Adama i Marii, urodzoną dnia 1 lipca 1959 r. w Warszawie, zamieszkałą w Berlinie pod adresem: 25 Kassel Strasse, BERLIN.

§ 2

Roman Nowak oświadcza, że na wypadek, gdyby powołana do spadku siostra Zofia Vorner nie chciała lub nie mogła być spadkobierczynią, co do całości spadku powołuje córkę brata – Annę Nowak, córkę Marka i Wandy, urodzoną dnia 30 stycznia 1988 r. w Warszawie, zamieszkałą w Warszawie, przy ul. Podmiejskiej 118.

WAŻNE

Testament musi w całości sporządzony odręcznie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nawet 2400 zł w ramach bonu energetycznego w 2025 r.? Znamy szczegóły – dla kogo i na jakich warunkach

W dniu 12 grudnia 2024 r., na ręce Marszałka Sejmu, został złożony poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w latach 2023-2025 oraz niektórych innych ustaw, który zakłada wydłużenie bonu energetycznego na 2025 r., dwukrotne zwiększenie jego wysokości i podwyższenie progu dochodowego uprawniającego do jego otrzymania.

Zachowek po zmianach. Można obniżyć? [PORADA]

Nowe przepisy umożliwiają obniżenie wysokości zachowku, ale tylko w wyjątkowych sytuacjach. Sąd w takich przypadkach weźmie pod uwagę sytuację osobistą i majątkową uprawnionego do zachowku oraz obowiązanego do zaspokojenia tego roszczenia.

10 propozycji MEN: Nagroda jubileuszowa, świadczenia kompensacyjne, doraźne zastępstwa, odprawy emerytalne i rentowe, studia podyplomowe, pensum

MEN akceptuje 10 propozycji nauczycieli. Dotyczą takich zagadnień jak: nagroda jubileuszowa, świadczenia kompensacyjne, doraźne zastępstwa, odprawy emerytalne i rentowe, studia podyplomowe, pensum

7 zasiłków, które można dostać w 2025 r. i 2026 r.

7 zasiłków, które można dostać w 2025 r. i 2026 r.: zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy, zasiłek wyrównawczy, zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne,  zasiłek pogrzebowy, zasiłek pielęgnacyjny.

REKLAMA

Tyle pracownicy zarobią w święta 2024. Praca w Boże Narodzenie może się opłacać. Sprawdź, co można zyskać

Praca w dni wolne i święta jest dopuszczalna tylko wyjątkowo. Istnieją jednak pracownicy, którzy chętnie pracują w tym okresie, bo w zamian zyskują dni wolne w innym, dogodnym dla nich terminie lub dodatek do wynagrodzenia. Ile dokładnie można zarobić?

Rynek pracy do 2027 r.: Gdzie jest największe ryzyko utraty pracy? Co czeka pracowników i jak się przygotować na przyszłość?

Zawody, które znamy, zmieniają się na naszych oczach. Automatyzacja i sztuczna inteligencja wypierają część profesji, ale jednocześnie tworzą przestrzeń dla zupełnie nowych specjalizacji. Eksperci alarmują: kluczem do sukcesu w nadchodzących latach będą rozwój umiejętności i gotowość do zmian. Sprawdź, co czeka pracowników i jak się przygotować na przyszłość.

Zasiłek opiekuńczy 2025 r. i 2026 r.

Zasiłek opiekuńczy 2025 r. i 2026 r. W jakich przypadkach można wystąpić z wnioskiem o zasiłek opiekuńczy? Ile dni w roku można przebywać na zasiłku opiekuńczym? Ile wynosi wysokość zasiłku opiekuńczego?

RIO: Czy gmina może finansować bilety dla uczniów dojeżdżających do szkół poza jej obszarem

Gmina może refundować bilety okresowe dla uczniów dojeżdżających do szkół znajdujących się poza terenem tej gminy. Finansowanie zakupu biletów zależy od decyzji danej jednostki samorządu terytorialnego, która na jego realizację powinna posiadać odpowiednie środki finansowe.

REKLAMA

Składka zdrowotna w działalności gospodarczej w 2025 oraz 2026 roku. Czy czekają nas istotne zmiany?

W 2025 roku wejdzie w życie część z zapowiadanych zmian w składce zdrowotnej dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą (JDG). Zmiany te mają na celu obniżenie obciążeń finansowych dla przedsiębiorców. Zostały już one przyjęte przez Sejm i dotyczą obniżenia minimalnej podstawy wymiaru składki, jak i wyłączenia przychodów ze sprzedaży środków trwałych z podstawy wymiaru składki zdrowotnej.

Mobbing w szkołach. Nie tylko wynagrodzenie i czas pracy są problemami nauczycieli. Coraz głośniej mówi się również o mobbingu

Czy ułożony przez dyrektora placówki oświatowej plan zajęć może być źródłem mobbingu wobec nauczycieli? Jak twierdzą autorzy petycji skierowanej do MEN za pośrednictwem Sejmu, tak. Jakie działania trzeba podjąć, żeby zapobiegać takim sytuacjom?

REKLAMA