reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Testament > Testament ustny wymaga potwierdzenia

Testament ustny wymaga potwierdzenia

Samo ustne przedstawienie trzem świadkom treści testamentu, nie sprawia, że jest on ważny. Jego treść musi zostać potwierdzona. Istnieją dwa tryby dokonania takiego potwierdzenia. Można wykonać je w sądzie, a także w tzw. trybie pozasądowym.

Testament ustny

Przypomnijmy najpierw, czym jest testament ustny. Według Kodeksu cywilnego Jest to forma testamentu możliwa do zastosowania tylko wówczas, gdy istnieje obawa rychłej śmierci testatora, lub gdy zachowanie zwykłej formy jest niemożliwe lub bardzo utrudnione, w wyniku oddziałowywania szczególnych okoliczności. Polega ona na tym, że spadkodawca składa oświadczenie woli, w obecności trzech świadków. Muszą oni być obecni jednocześnie.

Tryb pozasądowy potwierdzenia

Tryb ten polega na tym, że jeden ze świadków lub osoba trzecia, spisze treść oświadczenia woli, w ciągu roku od jego złożenia. W dokumencie tym należy podać datę i miejsce oświadczenia, a także datę i miejsce jego sporządzenia. Musi być on podpisany, przez wszystkich świadków, lub przez dwóch świadków i spadkodawcę.

Gdy pierwsze pismo ma braki, jeśli chodzi o formę, może zostać uzupełnione kolejnym.

Zobacz też: Czy testament napisany na komputerze jest ważny

Sąd

W przypadku, gdy treść testamentu nie została stwierdzona w wyżej opisany sposób, można dokonać tego przed sądem. Skorzystanie z tej metody jest możliwe w ciągu sześciu miesięcy od otwarcia spadku. Polega ona na tym, że świadkowie muszą złożyć przed sądem zgodne zeznania dotyczące treści testamentu. W wyjątkowych sytuacjach sąd może oprzeć się na zeznaniach tylko dwóch świadków. Będzie to możliwe, gdy przesłuchanie trzeciego świadka będzie napotykało trudne do przezwyciężenia przeszkody lub będzie po prostu niemożliwe.

Testament ustny niepotwierdzony, w żaden z opisanych sposobów, będzie nieważny

Testament taki, jak każda forma szczególna, traci moc z upływem sześciu miesięcy od ustania okoliczności, które uzasadniały skorzystanie z niego, chyba że spadkodawca zmarł. Gdy nie ma on możliwości sporządzenia testamentu zwykłego, bieg terminu ulega zawieszeniu. 

Zobacz też serwis: Spadki

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Testament ustny musi być potwierdzony, inaczej jest nieważny.
Testament ustny musi być potwierdzony, inaczej jest nieważny.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Snopek

Młodszy Konsultant ds. Projektów HR w Grupie Tempo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama