| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Testament > Jakie są rodzaje testamentów

Jakie są rodzaje testamentów

Testament jest oświadczeniem woli spadkodawcy, sporządzanym na wypadek śmierci. Co do zasady testament powinien być spisany odręcznie – kodeks cywilny dopuszcza tu jednak wyjątki. W sytuacjach nadzwyczajnych dość daleko idące.

Określenie „holograficzny” pochodzi z greckiego (od słów holos- cały i grafien – pisać). Oznacza ono, że testament musi być spisany ręcznie – w całości. Kodeks cywilny nie dopuszcza możliwości napisania testamentu za pomocą pisma maszynowego (czy to na maszynie do pisania, czy komputerze)- testament musi być spisany w całości odręcznie przez spadkodawcę. Oznacza to, że nie może być spisany w przez inną osobę, a jedynie podpisany przez spadkodawcę.

Testament jest sporządzany przez notariusza – w formie aktu notarialnego w obecności spadkodawcy. Po odczytaniu przez notariusza, lub inną osobę przez niego wskazaną treści aktu, zostaje on podpisany przez spadkodawcę.

Jeśli spadkodawca nie może się podpisać pozostawia na akcie tuszowy odcisk palca – inna osoba wpisuje wówczas imię i nazwisko spadkodawcy

Jeśli osoba jest głuchoniema – notariusz musi zadbać o to, żeby zrozumiała jego treść.

Jeśli jest niewidoma i głucha (głuchoniema) – może przybrać osobę zaufaną, która potwierdzi sporządzenie aktu w formie wnioskowanej.

Zobacz też: Czy można odwołać testament?

Określenie allograficzny również pochodzi z greki (allos –inny, grafien- pisać). Oznacza testament spisany przez osobę inną niż spadkodawca. W obecnych realiach jest to sytuacja bardzo rzadko spotykana, a to z powodu kręgu osób, które mogą sporządzić testament zamiast spadkodawcy. Należą do nich osoby sprawujące określony w kodeksie cywilnym urząd :

  • wójta (burmistrza, prezydenta miasta),
  • starosta,
  • marszałek województwa,
  • sekretarz powiatu, lub gminy,
  • kierownik urzędu stanu cywilnego.

Osoby te nie mogą delegować innych urzędników. Testamentu nie może sporządzić osoba „upoważniona” do dokonania danej czynności.

Testamentu allograficznego nie mogą sporządzić osoby głuche, lub głuchonieme.

Oprócz urzędnika niezbędnym do sporządzenia testamentu, jest dwóch świadków (którzy nie mogą być wskazani w testamencie jako beneficjenci).

Spadkodawca dyktuje testament, urzędnik natomiast spisuje protokół. Po jego odczytaniu , zostaje podpisany przez spadkodawcę, urzędnika oraz świadków. Jeśli spadkodawca nie może się podpisać – sporządza się odpowiednią adnotację w protokole.

W obecnej sytuacji, kiedy powyższe urzędy znacząco oddaliły się od mieszkańców (trudno sobie np. wyobrazić prezydenta Warszawy, czy Krakowa, którzy uczestniczą w sporządzaniu testamentu), ta forma testamentu ulega zanikowi.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »