REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Testament wspólny małżonków

Wioleta Matela
Testament sporządzony wspólnie przez małżonków jest nieważny.
Testament sporządzony wspólnie przez małżonków jest nieważny.

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z prawem, testament sporządzony z naruszeniem przepisów kodeksu cywilnego jest bezwzględnie nieważny. Do takich należy testament napisany wspólnie przez małżonków.

Nie można wspólnie sporządzić testamentu

Małżonkowie nie mogą wspólnie napisać testamentu. Może on bowiem zawierać ostatnią wolę tylko jednej osoby.

REKLAMA

Taki testament jest zatem nieważny.

To, jakie skutki będzie miało w przyszłości sporządzenie takiego testamentu, zależy od dalszych kroków małżonków.

Jan i Zuzanna małżeństwo K. sporządzili razem testament. Jednak Pani Zuzanna dowiedziała się, że taki dokument nie będzie ważny. Dlatego napisała własnoręczny testament. Pan Jan zaś udał się do notariusza i tam sporządził testament notarialny.

Wprawdzie wspólny testament małżonków jest nieważny, jednak testamenty sporządzone później przez małżonków oddzielnie są ważne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jan i Zuzanna K. sporządzili wspólnie testament. Rok później zmarł Pan Jan K., nie pozostawiwszy innego testamentu poza tym, który napisał wspólnie z żoną.

W tej sytuacji do dziedziczenia dojdą spadkobiercy ustawowi Pana Jana.

Testamentu nie można sporządzić przez przedstawiciela.

Cechy ważnie sporządzonego testamentu ręcznego

Testament własnoręczny powinien być sporządzony pismem odręcznym. Nie można posługiwać się maszyną do pisania. Nie jest możliwe również sporządzenie testamentu na komputerze.

Zobacz również: Czy testament napisany na komputerze jest ważny

Nie jest konieczne umieszczanie tytułu „testament” czy „ostatnia wola”. Najważniejsze, żeby z treści testamentu wynikała ostatnia wola spadkodawcy.

Ponadto testament musi być własnoręcznie podpisany. Najlepiej podpisem czytelnym. Podpis nieczytelny dopuszcza się jedynie wtedy, gdy pozwala on na identyfikację osoby spadkodawcy.

Rozporządzenia testamentowe dokonane po podpisaniu dokumentu są nieważne.

Pan Tomasz sporządził własnoręczny testament, w którym do dziedziczenia powołał swojego syna. Dokument opatrzył swoim podpisem, po czym pod podpisem umieścił zapis: „Moja córka Ilona otrzyma mój samochód, jeżeli zda egzamin na prawo jazdy”.

Zapis dokonany pod testamentem niestety jest nieważny, ponieważ spadkodawca dokonał go już po podpisaniu testamentu.

Co do zasady testament powinien również być opatrzony datą. Szczególnie ważne jest opatrzenie datą testamentów w sytuacji, gdy spadkodawca sporządził ich kilka albo wówczas, gdy wystąpiły u niego zaburzenia psychiczne.

Jeżeli brak daty nie powoduje wątpliwości co do możliwości sporządzenia przez spadkodawcę ważnego testamentu, wówczas jest on ważny mimo braku daty.

Zobacz również serwis: Spadki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister Finansów spotkał się z Prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Rozmawiano o wzmocnieniu współpracy

Minister finansów Andrzej Domański spotkał się z Nadią Calvino, prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Rozmawiano o wzmocnieniu współpracy.

Nowe możliwości organizacji ekologicznych. Toczą się prace nad nowelizacją ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody

Toczą się prace nad projektem nowelizacji ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody. Organizacjom ekologicznym zostanie zapewniona możliwość zwrócenia się do sądu z żądaniem skutecznego zbadania legalności planów urządzenia lasu.

Modułowe e-podręczniki do 12 przedmiotów. MEN podało, że przetestują je wybrane szkoły podstawowe. Ale które?

Modułowe e-podręczniki do 12 przedmiotów. Przetestują je wybrane szkoły podstawowe. Udział w pilotażu jest bezpłatny i da możliwość pracy z nowoczesnymi narzędziami. ORE zapewnia wsparcie merytoryczne i dydaktyczne.

Wydatki na zagospodarowanie odpadów komunalnych w dół. Będą niższe opłaty. Warszawski ratusz pracuje nad uchwałą zmieniającą

Będą niższe opłaty za odpady komunalne? Warszawski ratusz pracuje nad uchwałą zmniejszająca wysokość stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wydatki na zagospodarowanie odpadów komunalnych od II półrocza 2021 r. zmniejszyły się.

REKLAMA

Będą zmiany w zarządzaniu kryzysowym. Powstanie Krajowa Ocena Ryzyka i nowe kryteria dotyczące infrastruktury krytycznej

Rozpoczęły się prace na nowelizacją ustawy o zarządzaniu kryzysowym. Powstanie Krajowa Ocena Ryzyka i nowe kryteria umożliwiające identyfikację obiektów, instalacji oraz urządzeń jako infrastruktury krytycznej.

Płeć determinuje wybory edukacyjne. Znaczenie ma też miejsce zamieszkania. Więcej kobiet niż mężczyzn odbiera tytułu magistra

Płeć determinuje wybory edukacyjne. Co roku dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn otrzymuje tytuł magistra. Wpływ na wyniki ósmoklasistów ma nie tylko płeć, ale też miejsce zamieszkania.

Wszystkie projekty konsultowane internetowo. Czy to przyspieszy prace nad aktami prawnymi w Polsce?

O rewolucyjnych zmianach zaproponowanych przez Prezydium Sejmu informuje "Rzeczpospolita". Nowe rozwiązania mają zwiększyć przejrzystość prac legislacyjnych. Chodzi też o jeden z tzw. kamieni milowych wynegocjowanych z Komisją Europejską.

Czternasta emerytura w 2024 roku - termin wypłaty, kwota

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, potocznie zwane czternastą emeryturą, będzie w 2024 roku wypłacone we wrześniu, podobnie jak rok wcześniej. Tak wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów opublikowanego w 20 maja 2024 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

REKLAMA

Wybory do europarlamentu 2024. Diety i dni wolne od pracy dla członków komisji wyborczych i mężów zaufania – warunki, kwoty, przepisy

Tak jak w przypadku innych wyborów, członkom komisji wyborczych z tytułu pracy w tych komisjach należą się dni wolne a także wynagrodzenie w formie diet. Ile dni wolnych przysługuje i jakie kwoty diet są przyznawane członkom komisji wyborczych w wyborach do europarlamentu w 2024 roku. Czy mają do nich również prawo mężowie zaufania i obserwatorzy społeczni?

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Ruszył nabór wniosków

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Trwa nabór wniosków w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Dofinansowanie obejmuje świadczenia takie jak całodzienne usługi opiekuńcze, aktywizację w sferze fizycznej, intelektualnej i społecznej, a także zawodowej.

REKLAMA