REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak obalić testament

Obalenia testamentu można dokonać już na etapie postępowania o stwierdzenie nabycia spadku - składając wniosek o uznanie testamentu za nieważny.
Obalenia testamentu można dokonać już na etapie postępowania o stwierdzenie nabycia spadku - składając wniosek o uznanie testamentu za nieważny.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Testament jest szczególnym oświadczeniem woli, jego ważność nie może być (co jest oczywiste) weryfikowana przez autora. Co więcej w testamencie można popełnić wiele błędów- część z nich może stwierdzić sąd, część trzeba odkryć i powołać samemu (np. błędy oświadczenia woli).

Stopień trudności: zmienny.

REKLAMA

Wymagane dokumenty: brak.

Krok 1: Sprawdzamy okoliczności

Porównaj: nieważność testamentu.

Najbardziej oczywiste błędy – takie jak zła forma, testament wspólny, czy brak podpisu – „wychwyci” sąd podczas postępowania o stwierdzenie nabycia spadku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pozostałe (jak np. wady oświadczenia woli – błąd, groźba, niepoczytalność) wymagają udowodnienia co może być trudne.

Krok 2: Dowody

Powołując się na mało oczywiste przesłanki nieważności – należy przedstawić na tę okoliczność przekonujące dowody. Ich skompletowanie może często napotkać na liczne trudności.

Przykładowe dowody:

  1. dot. wad oświadczeń woli :
  • niepoczytalność- zeznania świadków, lekarzy, orzeczenia lekarskie.
  • Błąd: świadkowie, dokumenty, korespondencja ze spadkodawcą.
  • Groźba – nagrania, świadkowie, orzeczenie sądu (w przypadku gróźb karalnych).
  • Fałszerstwo – w przypadku podejrzenia fałszerstwa testamentu, należy poszukać dokumentów z próbką pisma spadkodawcy, oraz ze wzorem podpisu. Następnym krokiem powinno być złożenie wniosku o powołanie biegłego – grafologa.

Zobacz też: Czy można odwołać testament?

Krok 3: Jaki wniosek ?

Obalenia testamentu można dokonać już na etapie postępowania o stwierdzenie nabycia spadku- składając wniosek o uznanie testamentu za nieważny. Zarzuty można podnieść na rozprawie (do protokołu – sędzia powinien pokierować stroną, która chce złożyć taki wniosek.

Wniosek można również złożyć pisemnie – do biura podawczego sądu, lub pocztą.

Sąd Rejonowy w Radomiu

I Wydział Cywilny.

Sygn. akt I Ns 156/08

Wnoszę o uznanie testamentu zmarłego Jana Kowalskiego za nieważny, z uwagi na brak zdolności do czynności prawnych spadkodawcy w momencie sporządzenia testamentu.

Uzasadnienie:

Testament jest datowany na dzień 21.08.2007r. W tej dacie spadkodawca z uwagi na postępującą chorobę psychiczną był ubezwłasnowolniony – w załączeniu – uwierzytelniona kopia postanowienia o ubezwłasnowolnieniu Jana Kowalskiego z dnia 20.05.2006r.

Jeśli sąd nie uwzględnił wniosku postępowanie o stwierdzeniu nabycia spadku można zażalić do sądu okręgowego (za pośrednictwem sądu rejonowego).

Krok 4 (alternatywny): Jeśli postanowienie uprawomocniło się

Czasami bywa tak, że kwestia nieważności testamentu pojawia się już po uprawomocnieniu się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.

Wówczas można nadal wnosić o jego zmianę, lub uchylenie w oparciu o art. 679 kpc

Kiedy można złożyć wniosek ?

Jeśli osoba wskazana w postanowieniu nie jest spadkodawcą, lub jej udział spadkowy jest inny niż stwierdzony. W sytuacji w której chcemy obalić testament zachodzi przesłanka:

  • pierwsza, jeśli testament powoływał osobę spoza grona spadkobierców ustawowych
  • druga, jeśli np. w testamencie spadkodawca inaczej podzielił masę spadku nie powołując osób trzecich do spadku

Koszt: 50 zł.

Zobacz serwis: Testament

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

ZUS: Nowe możliwości dla nauczycieli od 1 września 2024 r. Więcej osób może skorzystać z tzw. kompensówki i wcześniejszej emerytury stażowej

ZUS informuje, że od 1 września 2024 r. więcej nauczycieli będzie mogło skorzystać z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego (potocznie zwanego "kompensówką") oraz z wcześniejszej emerytury stażowej. 

Osiem lat więzienia za znęcanie się i usiłowanie zabójstwa ośmiomiesięcznego dziecka

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał w piątek karę ośmiu lat więzienia dla młodego mężczyzny oskarżonego o znęcanie się i usiłowanie zabójstwa dziecka swojej ówczesnej partnerki. Skazany ma też zapłacić 80 tys. zł zadośćuczynienia. Wyrok jest prawomocny.

Głosowanie korespondencyjne dla wszystkich. Wystarczy zamiar zgłosić wójtowi gminy, w której jest ujęty w spisie wyborców do 13 dnia przed dniem wyborów. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu wyborczego

Sejm przyjął w piątek nowelizację Kodeksu wyborczego, autorstwa KO, rozszerzającą uprawnienie do głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich, do Sejmu i Senatu oraz do Parlamentu Europejskiego na wszystkich wyborców.

REKLAMA

“Jak uniknąć ogromnych podwyżek energii”. MKiŚ ostrzega

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzega przed stronami internetowymi, wiadomościami sms, zdjęciami wykorzystującymi wizerunki znanych osób zawierającymi linki wyłudzające dane. Grafiki i posty wzbudzające zaufanie z hasłem “jak uniknąć ogromnych podwyżek energii” pojawiły się w mediach społecznościowych. MKiŚ przypomina, że od 1 lipca 2024 r. będzie obowiązywała ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. Klikanie w niesprawdzone linki i fałszywe informacje na temat sposobów uniknięcia drastycznych podwyżek jest jednym ze sposobów wyłudzania danych, oszustw oraz prowadzenia działań dezinformacyjnych, których celem jest wywołanie paniki.

120,75 zł – o tyle wzrosną emerytury i renty w 2025 r. [Rada Ministrów przyjęła propozycję Ministry Agnieszki Dziemianowicz-Bąk]

W przyszłym roku emerytury i renty wzrosną o co najmniej 6,78%. Rząd zaproponuje Radzie Dialogu Społecznego pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 roku na ustawowym poziomie. Jakie to będą kwoty? 

"Pozbawienie źródła zarobkowania, mobbing, pozbawienie awansu, nagrody czy premii – to działania odwetowe". Ochrona sygnalistów idzie do podpisu Prezydenta

W piątek Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o ochronie sygnalistów. Te zmiany mają istotny wpływ na zakres ochrony sygnalistów w Polsce. O czym warto wiedzieć?

Renta wdowia już w tym roku. Na początek 15 proc. drugiego świadczenia

Renta wdowia, która ma zostać wprowadzona już w tym roku, ma być krokiem w stronę poprawy sytuacji finansowej wdów i wdowców. Choć na początek będzie to tylko 15 proc. drugiego świadczenia, stopniowy wzrost do 50 proc. ma na celu długoterminowe wsparcie dla osób, które straciły swoich małżonków.

REKLAMA

Wyjazd do pracy za granicą – jak się przygotować?

Wakacje, które już za progiem, to doskonały okres, aby w czasie krótkiego, kilkutygodniowego, zagranicznego wyjazdu podreperować domowy budżet. Dla młodych ludzi może być to z kolei ekscytujące doświadczenie. Niezależnie od tego, z jakich powodów chcemy wyjechać, zawsze warto dobrze się przygotować. Najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób, które planują wyjechać po raz pierwszy, jest zgłoszenie się do agencji pośrednictwa pracy. Nie tylko pomoże ona w znalezieniu najlepszej oferty, ale też zajmie się wszelkimi formalnościami i dokładnie wyjaśni, jak przygotować się do wyjazdu. 

Jak uniknąć ekościemy (greenwashingu)? System weryfikacji technologii środowiskowych ETV

Innowacyjne technologie środowiskowe to szansa, aby sprostać pilnym wyzwaniom środowiskowym, przed którymi stoją Europa i świat. Jednak stopień ich komercjalizacji i zastosowanie w gospodarce nadal pozostają zaskakująco niskie pomimo  potrzeb rynku i rosnącego popytu. Przyczyną może być potrójne ryzyko niepowodzenia rynkowego: ryzyko związane z wdrażaniem technologii środowiskowej, ryzyko związane z wdrażaniem innowacji oraz ryzyko związane ze zwrotem kosztów inwestycji. Ograniczenie tych ryzyk przez twórców i dostawców technologii jest trudnym wyzwaniem, wymagającym dodatkowych narzędzi. Z pomocą może przyjść system weryfikacji technologii środowiskowych ETV, oparty na normie ISO 14034. 

REKLAMA