REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Gdy spadkodawca pozostawił kilka testamentów

Eugenia  Jabłokow
Radca prawny- ekspert w dziedzinie postępowania spadkowego

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli spadkodawca pozostawił kilka testamentów, to wg podstawowej reguły interpretacyjnej, kolejny testament w zasadzie odwołuje poprzedni, ale nie zawsze tak jest.

Poprzedni testament odwołany jest przez kolejny testament wtedy, gdy wyraźnie w nim testator napisał, że odwołuje testament sporządzony określonej daty.
Natomiast, gdy takiej klauzuli testator nie zawarł to odwołaniu ulegają tylko te postanowienia poprzedniego testamentu, których nie można pogodzić z treścią nowego testamentu (art. 947 Kodeksu Cywilnego).

REKLAMA

Najłatwiej będzie mi to przedstawić na przykładach.

REKLAMA

Klasycznym przykładem mogą być takie testamenty, że w pierwszym testamencie został powołany do całości spadku spadkobierca A, w drugim już spadkobierca A i B, co oznacza, że poprzedni testament został skutecznie odwołany, bo w drugim testamencie testator wyraźnie wskazuje dwóch spadkobierców, którzy dziedziczą w częściach równych, chyba, że testator wskazał wyraźnie, że A dziedziczy w 2/3 a B dziedziczy w 1/3. Jeśliby odnalazł się kolejny, trzeci testament, w którym powołano do całości spadku tylko spadkobiercę A, a dla dotychczasowego B uczyniono zapis np. określonego składnika masy spadkowej, to ten trzeci testament odwołuje dwa poprzednie. B już nie jest spadkobiercą a tylko zapisobiercą.

Natomiast odwołanie tego zapisu powinno być wyraźne w kolejnym testamencie, bo sporządzenie czwartego testamentu w którym testator napisałby, że wolą jego jest, aby dziedzicem jego majątku był spadkobierca C, w miejsce A, nie powoduje odwołania zapisu na rzecz B. Zapis można odwołać również w ten sposób, że sporządzi się nowy testament, w którym odwoła się tylko ten zapis.

Zapis zostanie unieważniony również wtedy, gdy spadkodawca testament zniszczy, ale zniszczyć może tylko własnoręczny. Fizycznie nie będzie on istniał, więc powstanie domniemanie, że spadkodawca w ten sposób chciał odwołać swoją wolę, zawartą w tym testamencie. Zniszczyć nie może ani testamentu notarialnego ani sporządzonego w innych formach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Idąc wyżej określonym tokiem rozumowania, założyłam istnienie kolejnego, piątego testamentu, który wydziedzicza spadkobiercę A. Pozostaje zatem spadkobiercą tylko C, z obowiązkiem wykonania zapisu na rzecz B.

Zobacz również serwis: Testament

Wola spadkodawcy

REKLAMA

Istotnym przepisem przy tłumaczeniu nieprecyzyjnych postanowień testamentowych jest art. 948 kc stanowiącym, że testament należy tak tłumaczyć, aby zapewnić możliwie najpełniejsze urzeczywistnienie woli spadkodawcy, a jeżeli testament może być tłumaczony rozmaicie, to należy przyjąć taką wykładnię, która pozwala utrzymać rozrządzenia spadkodawcy w mocy i nadać im rozsądną treść. 

Testator posiada niezbywalne prawo odwoływania swojej woli za życia. Nie może sporządzić testamentu z takim zapisem, że zrzeka się jego odwołania, bo to będzie zapis niezgodny z prawem. 

Dlatego, jeśli zostanie odnalezionych kilka testamentów, być może sporządzanych w jednym dniu, albo w ciągu kilku dni, ale w nieodległym czasie, to jeśli nie zawierają wad oświadczenia woli w zakresie możliwości świadomego albo swobodnego powzięcia decyzji, działania pod wpływem błędu lub groźby, należy je tak zinterpretować, by oddać najpełniej ostatnią wolę spadkodawcy.

Istnieje w tym zakresie bogate orzecznictwo Sądu Najwyższego, z którego sądy powszechne korzystają przy orzekaniu w tego typu sprawach.

Zobacz również: Interpretacja testamentu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

REKLAMA

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

REKLAMA

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

REKLAMA