reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Testament > Kim jest zapisobiorca?

Kim jest zapisobiorca?

Zapisem określone jest zobowiązanie, jakim obarczony jest spadkobierca testamentowy. Zobowiązanie to odnosi się do spełnienia określonego świadczenia na rzecz oznaczonej osoby. Zapis może mieć miejsce jedynie w testamencie.

Ustanowienie zapisu

Zapis może ustanowić jedynie spadkodawca, dokonuje tego wyłącznie osobiście. Nie jest możliwe dokonanie tego za pomocą innej osoby. Zapis ustanowiony na kilka osób, bez określenia ich przydziałów, jest dzielony i zapisobiorcy otrzymują go w równych częściach.

Dalszy zapis

Istnieje możliwość obciążenia zapisem również zapisobiorcę. Gdy rzecz określona jako przedmiot zapisu stanie się już własnością zapisobiorcy, to będzie miał on obowiązek do dokonania jakiś wydatków na rzecz kolejnego zapisobiorcy.

Wcielenie zapisu w życie

Zapisobiorca nie staje się właścicielem zapisanej mu rzeczy automatycznie po śmierci spadkodawcy. Przysługuje mu za to prawo do żądania wydania mu rzeczy, które są przedmiotem zapisu. Żądanie to kierowane jest do spadkobiercy. Zapis jest jednym z długów spadkowych. Do przeniesienia własności niezbędna jest umowa. W zależności, jaka własność ma być przeniesiona (własność nieruchomości lub ruchomości) to do przeniesienia własności będzie potrzebna odpowiednia forma, np. w przypadku nieruchomości wymagany będzie akt notarialny.

Zobacz również: Jak przekazać pojedyncze przedmioty na wypadek śmierci?

Termin wykonania zapisu

Gdy w testamencie brak jest określenia terminu do wykonania zapisu, to zapisobiorca może żądać wykonania zapisu zaraz po ogłoszeniu testamentu. Jeżeli czas jest oznaczony, można żądać realizacji zapisu po upływie określonego czasu. Nie można domagać się realizacji zapisu przed tą oznaczoną datą.

Przedawnienie roszczenia

Termin na realizację zapisu przedawnia się z upływem pięciu lat od dnia, w którym zapis stał się wymagalny. Po tym terminie roszczenie majątkowe wobec spadkobiercy jest już niemożliwe.

Podatek

Zasadniczo dziedziczenie podlega opodatkowaniu. Podobnie jest z zapisem, od którego także odprowadzany jest podatek.

Zobacz również serwis: Spadki

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jakie uprawnienia przysługują zapisobiorcy?
Jakie uprawnienia przysługują zapisobiorcy?

Kasy fiskalne 2020 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

REWIT

Misją REWIT od 25 lat jest bycie doradcą i partnerem biznesowym w zmieniającym się świecie i otoczeniu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama