Kategorie

Jak sporządzić ważny testament

Testament powinno się opatrzyć datą - dzienną.
Sporządzając testament należy wziąć pod uwagę kilka istotnych rzeczy, które mogą odbić się na jego ważności. Dotyczy to zarówno formy jak i treści testamentu.

Stopień trudności: niski/średni – w zależności od konstrukcji

Koszt – 0 zł..

Wymagane dokumenty – brak.

Krok 1: Informacje ogólne dotyczące formy

Odręczność

Testament musi być spisany w całości odręcznie przez spadkodawcę. Niedopuszczalne jest sporządzenie testamentu przez inną osobę (poza tzw. testamentem allograficznym i ustnym) i opatrzenie jej jedynie podpisem spadkodawcy.

Niedopuszczalne jest również sporządzenie testamentu w za pomocą pisma maszynowego, czy to maszyny do pisania, czy komputera.

Powyższe obostrzenia mają za zadanie utrudnić możliwość fałszowania testamentu.

Zobacz również serwis: Spadki

Data

Testament powinno się opatrzyć datą – dzienną.

Nie jest to jednak niezbędne dla jego ważności - choć zalecamy jej wpisanie.

Może jednak być istotne w przypadku sporządzenia kolejnego testamentu w miejsce uprzedniego- pozwala to w sposób jednoznaczny określić ich kolejność.

Podpis

Podpis jest krytycznie ważny dla testamentu – powinien być również odręczny- nie musi być natomiast czytelny – powinien pozwolić na stwierdzenie czy dane oświadczenie złożyła właściwa osoba.

Nie jest niezbędne podpisanie się imieniem i nazwiskiem. Ważne jest aby podpis sugerował osobę.

Józef Nowakowski sporządził swój testament w formie listu, który następnie wysłał do swojego syna. Podpisał go „Twój Ojciec”. Dla kodeksu cywilnego jest to wystarczające – zwłaszcza jeśli z treści listu można ustalić odbiorcę – wówczas określenie „Twój ojciec” jest wystarczające.

Samodzielność

Nie można sporządzić wspólnego testamentu dla kilku osób – polskie prawo cywilne nie przewiduje takiej instytucji . Sporządzenie testamentu (testamentów ?) w ten sposób skutkuje ich nieważnością.

Małżeństwo p. Kowalskich z racji podeszłego wieku postanowiło wspólnie sporządzić testament, aby rozporządzić majątkiem znajdującym się we wspólności majątkowej. BŁĄD

Każde z nich powinno sporządzić oddzielny testament.

Zobacz również: Testament wspólny małżonków

Krok 2: Informacje ogólne dotyczące treści

Zakaz warunku i terminu

Nie można powołać spadkobiercy, z zastrzeżeniem warunku lub terminu. Wszelkie takie rozporządzenia są nieważne - a jeśli bez nich spadkodawca nie sporządziłby testamentu- sąd może unieważnić cały testament.

Jedynym wyjątkiem od tej reguły jest, jest sytuacja w której warunek, lub termin spełnił się przed otwarciem spadku.

Józef K. powołał na spadkobiercę swojego syna, pod warunkiem, że ten wróci do Polski (przebywa w Irlandii). BŁĄD – nie można zawrzeć w testamencie warunku.

W zależności od tego w jaki sposób chcemy rozdysponować majątek po śmierci, można skorzystać z różnych instytucji przewidzianych w testamencie.

Ustanowienie spadkobiercy testamentowego

Możemy ustanowić spadkobiercą jedną lub kilka osób – do całości (zastępują wówczas niejako spadkobierców ustawowych) lub części (wówczas pozostała część jest dziedziczona na zasadach ogólnych) majątku.

Ja niżej podpisany ……………. , urodzony ………………….. w …………………. , świadomy podejmowanych czynności i bez żadnego nacisku, oświadczam, iż do całości spadku powołuję ………………

Tego typu testament, powoduje że od dziedziczenia zostają odsunięci spadkobiercy ustawowi, nie wskazani w testamencie.

Spadkobierca może również powołać kilku spadkobierców, rozdzielając pomiędzy nich określony udział w majątku.

Ja niżej podpisany ……………. , urodzony ………………….. w …………………. , świadomy podejmowanych czynności, oświadczam, iż powołuję do 1/3 spadku ………………………, i do 2/3 spadku ……………………..

Zapis

Porównaj szczegółowe opracowanie zapisu

Zapis pozwala zobowiązać spadkobierców do przekazania określonej osobie, określonego składniku majątku (np. samochodu, domu, określonej kwoty pieniędzy).

Po stronie zapisobiorcy powstaje roszczenie o wydanie rzeczy i przekazanie własności wobec spadkobierców.

Zapis można uzależnić od warunku, lub terminu.

Ja niżej podpisany ……………. , urodzony ………………….. w …………………. , świadomy podejmowanych czynności, oświadczam, iż wolą moją powołać do całości spadku mojego syna. Jednocześnie zobowiązuję go do przekazania samochodu marki Ford mojemu bratu.

Taka sytuacja oznacza, że spadkobiercy ustawowi muszą przekazać rzeczony samochód ( o ile znajdował się on w posiadaniu spadkodawcy w dniu jego śmierci) w drodze umowy.

Polecenie

Zobacz również: Czym jest polecenie

Polecenie ma na celu zobowiązanie określonej osoby do określonego zachowania, lub znoszenia jakiejś sytuacji (nie podejmowania działań).

Jeżeli polecenie nie ma na celu jedynie korzyść obciążonego poleceniem – nie musi go wykonywać i nikt nie może go do tego zobowiązać.

„ Zobowiązuję moją wnuczkę od podjęcia studiów wyższych na kierunku prawo, lub stosunki międzynarodowe”.

Jeśli jednak w wyniku polecenia, obciążony ma wykonywać określone świadczenia, na rzecz innej osoby, instytucji, lub które nie mają na celu wyłącznie jego korzyści – ich wykonania może domagać się każdy ze spadkobierców, oraz wykonawca testamentu.

Jeśli polecenie ma na względzie cele społeczne, może się jego domagać również właściwy organ administracji państwowej.

„Zobowiązuje mojego syna do przekazanie mojej kolekcji malarskiej w depozyt muzeum narodowego w Warszawie.”

Zobacz też: Który z pozostawionych testamentów jest wiążący?

Krok 4: Podpis

Każdy testament musi być podpisany.

Krok 5: Zabezpieczenie testamentu.

Należy pamiętać o tym, że testament o którym nikt nie wie, może pozostać niewykorzystany. Warto sporządzony testament powierzyć zaufanej osobie i zobowiązać ją do ujawnienia testamentu w przypadku śmierci.

Zobacz również: Jak przechowywać testament?

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  12 cze 2021
  Zakres dat:

  Gdzie zrealizowano najwięcej bonów turystycznych? [AUDIO]

  W województwie mazowieckim aktywowano ponad 241 tys. bonów turystycznych i dokonano płatności na kwotę przeszło 65 mln zł. To najwięcej w Polsce.

  Abonament RTV w 2022 r. - stawki

  Stawki opłat za abonament RTV w 2022 r. nie ulegną zmianie. Tak wynika z nowego rozporządzenia KRRiT.

  Unieważnienie małżeństwa z powodu choroby psychicznej

  Unieważnienie małżeństwa to instytucja uregulowana w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, polegająca na unieważnieniu ślubu cywilnego.

  Wzrosła liczba dzieci zmuszonych do pracy [RAPORT]

  Liczba dzieci zmuszonych do pracy wzrosła po raz pierwszy od dwóch dekad. Tak wynika z raportu opublikowanego przez UNICEF i Międzynarodową Organizację Pracy.

  Jakie obostrzenia na wakacje 2021 r.?

  Jakie obostrzenia przewidziano na wakacje w 2021 r. Co z hotelami i obiektami kultury?

  Lato 2021 – ubezpieczenie dzieci

  Lato 2021 – ubezpieczenie dzieci. Po przedłużonym lockdownie i związanych z pandemią obostrzeniach zbliżające się lato 2021 jest jednym z najbardziej wyczekiwanych okresów od kilku lat. Mimo że w ubiegłym roku zmuszeni byliśmy zmienić wiele wakacyjnych planów podróży (według badań CBOS zrobiła to ponad jedna trzecia z nas[1]), część rodaków wybrała się na wypoczynek – w kraju lub za granicą. Spora część z nas urlop planuje również w nadchodzących miesiącach. Czy jesteśmy teraz skłonni bardziej zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas wyjazdów i jakie mamy w tym zakresie priorytety?

  Alimenty, kredyty, koszty sądowe - jakie długi w 2021 r.?

  Wartość nieopłaconych w terminie bieżących rachunków, alimentów czy kosztów sądowych oraz rat kredytów po I kwartale 2021 r. wynosi prawie 80 mld zł.

  Dr Anna Stasiak-Apelska: Hejt jest wszechobecny

  „Hejtowanie w Internecie ma negatywne i poważne konsekwencje dla obydwu stron” – przekonuje dr Anna Stasiak-Apelska – radca prawny.

  Bon turystyczny dla emerytów i rencistów w 2021 r.?

  Bon turystyczny dla emerytów i rencistów od września 2021 r. - to zmiany, które poparła senacka komisja ustawodawcza.

  Senat za zasiłkiem pogrzebowym dla nowej grupy uprawnionych

  Zasiłek pogrzebowy miałby przysługiwać nowej grupie uprawnionych. Senackie komisje poparły projekt, zakładający wsparcie rodziców dziecka martwo urodzonego, którego płci nie da się ustalić..

  Pracownik zagraniczny w dobie pandemii [BADANIE]

  Pracownik zagraniczny w dobie pandemii - badanie wykazało, że cudzoziemcy chętnie przedłużają pobyt i pracę w Polsce na czas pandemii. Pojawia się jednak pytanie - co potem?

  Czy konsumenci rozróżniają oryginalne i podrobione towary?

  Konsumenci nadal mają trudności z rozróżnieniem towarów oryginalnych i podrobionych. Na problem zwraca uwagę Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej.

  Prawnik do porodu? Pomocy szukamy nie tylko przy rozwodzie

  Prawnik do porodu czy mediator to coraz częstsze oczekiwania osób szukających pomocy prawnej. Prawnicy rodzinni zajmują się już nie tylko rozwodami czy alimentami.

  Świadczenia rodzinne bez zmian przynajmniej do 2024 r.?

  Świadczenia rodzinne zostaną utrzymane na dotychczasowym poziomie. Dotyczy to zarówno kryteriów, jak i kwot. Tak wynika z propozycji Rady Ministrów.

  Kiedy jest Dzień Ojca w 2021 r.?

  Dzień Ojca w Polsce będziemy obchodzić 23 czerwca 2021 r. To dobry moment na poznanie praw taty w pracy.

  Świadczenie wyrównawcze - zmiany od czerwca 2021 r. [AUDIO]

  Świadczenie wyrównawcze od 1 czerwca 2021 r. przysługuje również wtedy, gdy działacz opozycji komunistycznej ma przyznaną rentę rodzinną.

  Kiedy dziecko może jechać z przodu i kiedy bez fotelika?

  Jak do jazdy dzieci w przodzie oraz do jazdy bez fotelika odnosi się prawo o ruchu drogowym? Oto aktualne zasady.

  Czy procesy o alimenty mogą toczyć się w trybie uproszczonym?

  Czy procesy o alimenty mogą toczyć się w trybie uproszczonym? Na to pytanie odpowie Sąd Najwyższy.

  Obostrzenia od 6 czerwca 2021 r.

  Obostrzenia od 6 czerwca 2021 r. zostały w określonych przypadkach złagodzone. Co zmieniło nowe rozporządzenie?

  Mecenas Pruszyńska: Rolą mediacji jest wygaszanie konfliktu

  „Mediacje sprawdzają się zarówno w prawie gospodarczym, jak i cywilnym” – przekonuje radca prawny Iwona Pruszyńska.

  Alimenty natychmiastowe a dłużnicy alimentacyjni

  Alimenty natychmiastowe to rozwiązanie zaproponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Czy po wprowadzeniu przepisów zaległości dłużników wzrosną?

  Obostrzenia czerwiec 2021

  Obostrzenia na czerwiec 2021 r. przedstawił podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Co z weselami?

  Rekrutacja przez sztuczną inteligencję oczami kandydatów [BADANIE]

  Rekrutacja z wykorzystaniem sztucznej inteligencji? Dla większości kandydatów nie stanowiłoby to problemu. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Pracuj.pl.

  Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta?

  Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta dla siebie i dla dziecka? Co daje posiadanie takiego konta?

  Polski Ład - emeryci stracą czy zyskają na zmianach?

  Ci, którzy dziś otrzymują ponad 5 tys. zł brutto miesięcznie, stracą na nowym systemie podatkowym. Emeryci jednak jako całość to jedna z tych grup, które na Polskim Ładzie skorzystają najwięcej.