REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak sporządzić ważny testament

Testament powinno się opatrzyć datą - dzienną.
Testament powinno się opatrzyć datą - dzienną.

REKLAMA

REKLAMA

Sporządzając testament należy wziąć pod uwagę kilka istotnych rzeczy, które mogą odbić się na jego ważności. Dotyczy to zarówno formy jak i treści testamentu.

Stopień trudności: niski/średni – w zależności od konstrukcji

REKLAMA

Koszt – 0 zł..

Wymagane dokumenty – brak.

Krok 1: Informacje ogólne dotyczące formy

Odręczność

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Testament musi być spisany w całości odręcznie przez spadkodawcę. Niedopuszczalne jest sporządzenie testamentu przez inną osobę (poza tzw. testamentem allograficznym i ustnym) i opatrzenie jej jedynie podpisem spadkodawcy.

Niedopuszczalne jest również sporządzenie testamentu w za pomocą pisma maszynowego, czy to maszyny do pisania, czy komputera.

Powyższe obostrzenia mają za zadanie utrudnić możliwość fałszowania testamentu.

Zobacz również serwis: Spadki

Data

Testament powinno się opatrzyć datą – dzienną.

Nie jest to jednak niezbędne dla jego ważności - choć zalecamy jej wpisanie.

Może jednak być istotne w przypadku sporządzenia kolejnego testamentu w miejsce uprzedniego- pozwala to w sposób jednoznaczny określić ich kolejność.

Podpis

Podpis jest krytycznie ważny dla testamentu – powinien być również odręczny- nie musi być natomiast czytelny – powinien pozwolić na stwierdzenie czy dane oświadczenie złożyła właściwa osoba.

Nie jest niezbędne podpisanie się imieniem i nazwiskiem. Ważne jest aby podpis sugerował osobę.

Józef Nowakowski sporządził swój testament w formie listu, który następnie wysłał do swojego syna. Podpisał go „Twój Ojciec”. Dla kodeksu cywilnego jest to wystarczające – zwłaszcza jeśli z treści listu można ustalić odbiorcę – wówczas określenie „Twój ojciec” jest wystarczające.

Samodzielność

Nie można sporządzić wspólnego testamentu dla kilku osób – polskie prawo cywilne nie przewiduje takiej instytucji . Sporządzenie testamentu (testamentów ?) w ten sposób skutkuje ich nieważnością.

Małżeństwo p. Kowalskich z racji podeszłego wieku postanowiło wspólnie sporządzić testament, aby rozporządzić majątkiem znajdującym się we wspólności majątkowej. BŁĄD

Każde z nich powinno sporządzić oddzielny testament.

Zobacz również: Testament wspólny małżonków

Krok 2: Informacje ogólne dotyczące treści

Zakaz warunku i terminu

Nie można powołać spadkobiercy, z zastrzeżeniem warunku lub terminu. Wszelkie takie rozporządzenia są nieważne - a jeśli bez nich spadkodawca nie sporządziłby testamentu- sąd może unieważnić cały testament.

Jedynym wyjątkiem od tej reguły jest, jest sytuacja w której warunek, lub termin spełnił się przed otwarciem spadku.

Józef K. powołał na spadkobiercę swojego syna, pod warunkiem, że ten wróci do Polski (przebywa w Irlandii). BŁĄD – nie można zawrzeć w testamencie warunku.

W zależności od tego w jaki sposób chcemy rozdysponować majątek po śmierci, można skorzystać z różnych instytucji przewidzianych w testamencie.

Ustanowienie spadkobiercy testamentowego

Możemy ustanowić spadkobiercą jedną lub kilka osób – do całości (zastępują wówczas niejako spadkobierców ustawowych) lub części (wówczas pozostała część jest dziedziczona na zasadach ogólnych) majątku.

Ja niżej podpisany ……………. , urodzony ………………….. w …………………. , świadomy podejmowanych czynności i bez żadnego nacisku, oświadczam, iż do całości spadku powołuję ………………

Tego typu testament, powoduje że od dziedziczenia zostają odsunięci spadkobiercy ustawowi, nie wskazani w testamencie.

Spadkobierca może również powołać kilku spadkobierców, rozdzielając pomiędzy nich określony udział w majątku.

Ja niżej podpisany ……………. , urodzony ………………….. w …………………. , świadomy podejmowanych czynności, oświadczam, iż powołuję do 1/3 spadku ………………………, i do 2/3 spadku ……………………..

Zapis

Porównaj szczegółowe opracowanie zapisu

Zapis pozwala zobowiązać spadkobierców do przekazania określonej osobie, określonego składniku majątku (np. samochodu, domu, określonej kwoty pieniędzy).

Po stronie zapisobiorcy powstaje roszczenie o wydanie rzeczy i przekazanie własności wobec spadkobierców.

Zapis można uzależnić od warunku, lub terminu.

Ja niżej podpisany ……………. , urodzony ………………….. w …………………. , świadomy podejmowanych czynności, oświadczam, iż wolą moją powołać do całości spadku mojego syna. Jednocześnie zobowiązuję go do przekazania samochodu marki Ford mojemu bratu.

Taka sytuacja oznacza, że spadkobiercy ustawowi muszą przekazać rzeczony samochód ( o ile znajdował się on w posiadaniu spadkodawcy w dniu jego śmierci) w drodze umowy.

Polecenie

Zobacz również: Czym jest polecenie

Polecenie ma na celu zobowiązanie określonej osoby do określonego zachowania, lub znoszenia jakiejś sytuacji (nie podejmowania działań).

Jeżeli polecenie nie ma na celu jedynie korzyść obciążonego poleceniem – nie musi go wykonywać i nikt nie może go do tego zobowiązać.

„ Zobowiązuję moją wnuczkę od podjęcia studiów wyższych na kierunku prawo, lub stosunki międzynarodowe”.

Jeśli jednak w wyniku polecenia, obciążony ma wykonywać określone świadczenia, na rzecz innej osoby, instytucji, lub które nie mają na celu wyłącznie jego korzyści – ich wykonania może domagać się każdy ze spadkobierców, oraz wykonawca testamentu.

Jeśli polecenie ma na względzie cele społeczne, może się jego domagać również właściwy organ administracji państwowej.

„Zobowiązuje mojego syna do przekazanie mojej kolekcji malarskiej w depozyt muzeum narodowego w Warszawie.”

Zobacz też: Który z pozostawionych testamentów jest wiążący?

Krok 4: Podpis

Każdy testament musi być podpisany.

Krok 5: Zabezpieczenie testamentu.

Należy pamiętać o tym, że testament o którym nikt nie wie, może pozostać niewykorzystany. Warto sporządzony testament powierzyć zaufanej osobie i zobowiązać ją do ujawnienia testamentu w przypadku śmierci.

Zobacz również: Jak przechowywać testament?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

REKLAMA

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

REKLAMA

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

REKLAMA