REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zagubiony testament

REKLAMA

REKLAMA

Testament- czyli ostatnia wola spadkodawcy musi mieć co do zasady formę pisemną- czyli być umieszczony na nośniku informacji. Gdy ten zaginie lub ulegnie zniszczeniu, spadkobiercy mogą ponieść niepowetowane straty.

Testament zniszczony przez spadkodawcę nie może być powołany

REKLAMA

Już we wstępie należy wskazać, iż niniejszy tekst nie będzie się odnosił do sytuacji, w której zniszczenie testamentu było świadomym działaniem spadkodawcy. Zniszczenie dokumentu jest bowiem jedną z form jego odwołania. Jeśli więc to spadkodawca zniszczył testament odtworzenie jego treści nie będzie celowe (testament odwołany nie ma mocy prawnej).

Testament nieznany i odnaleziony

REKLAMA

Sporządzenie testamentu nie musi być czynnością jawną. Spadkodawca może go spisać w tajemnicy przed spadkobiercami ustawowymi (nawet złośliwie)- o ile nie powierzy go osobie, która ujawni go w odpowiednim czasie, może być to problematyczne. Jeśli spadkobiercy (a tym bardziej sąd) nie wiedzą o istnieniu testamentu, wniosą sprawę o stwierdzenie nabycia spadku z ustawy (tak jakby testamentu nie było). Sąd orzeknie zgodnie z przedstawionym materiałem. Wydawało by się więc, że spóźnienie się z wyjawieniem testamentu nie pozwala na skorzystanie z niego – otóż nie do końca.

Postanowienie o stwierdzenie nabycia spadku nie jest orzeczeniem niewzruszalnym – jeśli ktoś posiądzie informację o fakcie, skutkującym pozbawieniem, przydzieleniem lub zmianą udziału spadkowego danej osoby – może wnieść o zmianę postanowienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Możliwość tę ma każdy, kto ma w tym interes prawny, jednak ustawa nakłada pewne obostrzenia na osoby biorące udział w postępowaniu pierwotnym:
- wniosek o zmianę musi być oparty o przyczynę, której nie można było powołać w toku postępowania ( np. – testament został odnaleziony już po nim, bądź nie wiedział o przeprowadzanym postępowaniu)
- wniosek został złożony przed upływem roku, od dnia, w którym mógł już okoliczność powołać (np. dowiedział się o niej).

Wniesienie wniosku niezgodnego z powyższymi warunkami skutkuje jego odrzuceniem.


Testament zniszczony lub zgubiony (nieodwracalnie)

REKLAMA

Wspomniałem na wstępie, że testament musi mieć formę pisemną (na nośniku)- otóż ta zasada dotyczy momentu jego powstania- jeśli pierwotnie był sporządzony niepoprawnie, nic go nie „naprawi”. Jeśli nośnik testamentu uległ zniszczeniu (np. w pożarze), można starać się odtworzyć jego treść w oparciu o zeznania świadków (i nie chodzi mi tu o świadków testamentu ustnego). Może się okazać bowiem, że były osoby, które testament widziały i zapoznały się z jego treścią, i są skłonne złożyć odpowiednie zeznania.

Możliwość taką daje art. 246 kodeksu postępowania cywilnego (kpc)- który pozwala ustalać treść dokumentu (nawet jeśli dla jego ważności ustalono formę pisemną) w przypadku, w którym:

  • zaginął,
  • uległ zniszczeniu,
  • został zabrany przez osobę trzecią.

Sąd nie musi (kierując się zasadą swobodnej oceny dowodów) uznać zeznań świadków za zgodne z prawdą - zwłaszcza w sytuacji, w której będą rozbieżne.

Jak zabezpieczyć się przed tym problemem

1. Powiadom spadkobierców o testamencie

Jakkolwiek było by to dla nich niewygodne lub przykre- spadkobiercy powinni wiedzieć, że sporządziłeś testament i gdzie się znajduje – pozwoli to przeprowadzić sprawę spadkową bez większych „zwrotów akcji”.

2. Sporządź testament notarialny

Testament notarialny można uzyskać w wielu odpisach, które możemy złożyć w wybranych przez nas miejscach (u wybranych osób). Co więcej egzemplarz testamentu znajduje się w kancelarii notarialnej (jest archiwizowany) – spadkobiercy mogą więc próbować poszukiwać go u notariuszy jeśli nie będą w stanie go znaleźć np. w mieszkaniu. Wyciągnięcie odpisu nie jest jednak możliwe bez zarządzenia sądu w tym przedmiocie.

Ważne
Obecnie nie sposób ustalić (bez wykorzystania poszukiwań wręcz detektywistycznych), w której kancelarii notarialnej został sporządzony testament. Ma to się zmienić, po tym jak Krajowa Rada Notarialna uruchomi rejestr testamentów.

3. Testament powierz osobie zaufanej

Jeśli testament jest jeden – a nie sposób przekazać go ani spadkobiercy (jeśli ma nim być np. fundacja) ani rodzinie (bo postanowiliśmy ją wykluczyć) – testament powinniśmy przekazać osobie zaufanej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

REKLAMA

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

REKLAMA

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

REKLAMA