REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak kogoś wydziedziczyć

Aktu wydziedziczenia należy dokonać w testamencie, już istniejącym lub sporządzić nowy.
Aktu wydziedziczenia należy dokonać w testamencie, już istniejącym lub sporządzić nowy.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wydziedziczenie jest niczym innym jak pozbawieniem prawa do zachowku- spadkobiercy testamentowi nie muszą go wypłacać wydziedziczonemu spadkobiercy ustawowemu. Wydziedziczenie musi jednak być podparte określonymi przesłankami i nie ma tu dużej dowolności. Niespełniające wymogów wydziedziczenie będzie bezskuteczne.

Na czym polega wydziedziczenie?

REKLAMA

Aby wyjaśnić istotę wydziedziczenia należy przybliżyć kwestię powołania spadkobiercy i zachowku.

W skrócie, spadkobiercom ustawowym, którzy zostali odsunięci od dziedziczenia przez spadkobierców testamentowych.

Samo pozbawienie udziału w spadku (poprzez nie powołanie w testamencie) nie jest wydziedziczeniem. Wydziedziczenie jest zarówno oddzielną instytucją prawną, jak i wymaga oddzielnego oświadczenia w testamencie.

Aby pozbawić bliskiego krewnego prawa do zachowku należy go wydziedziczyć. Zachowek przysługuje, małżonkowi i dzieciom, lub małżonkowi i rodzicom- jeśli zmarły nie miał dzieci. Rodzeństwo spadkodawcy nie ma prawa do zachowku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kogo i kiedy można wydziedziczyć?

Wydziedziczone mogą być osoby uprawnione do zachowku, o ile zajdą określone okoliczności (wydziedziczenie nie jest dowolne).

Przesłanki wydziedziczenia:

  • 1. Uprawniony do zachowku wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego;
    • Norma powyższa dotyczy sytuacji, w których pomimo ingerencji spadkodawcy, jego przyszły spadkobierca zachowuje się niezgodnie z przyjętymi w społeczeństwie zasadami. Przykładowo:
      • Jego źródłem utrzymania jest działalność przestępcza
      • Jest rozrzutny, jest hazardzistą
      • Jest uzależniony od alkoholu, narkotyków
      • Uchyla się od pracy zarobkowej i żyje na cudzy koszt (np. wyłudza zasiłek
      • Prostytuuje się .
    • Ważne jest to, aby pomimo nacisków spadkodawcy, działalność ww. osoby była ciągła i stała.
    • Jeśli od momentu wydziedziczenia, do otwarcia spadku osoba wydziedziczona zmieniła styl życia, czy sposób zarabiania na życie – część doktryny uważa, iż mają możliwość wnoszenia o unieważnienie wydziedziczenia- zważywszy na ustanie jego przyczyn.
  • 2. dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci;
    • Powyższa przesłanka przewiduje 2 sytuacje, będące podstawą do wydziedziczenia :
      • Przestępstwo umyślne – może dotyczyć zarówno osoby spadkodawcy jak i osób mu bliskich (innych członków rodziny, jak i np. konkubenta). Przestępstwo powinno być potwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu – choć nie zawsze, np. w sytuacjach stwierdzenia winy, lecz odstąpienia od ukarania np. w wyniku przedawnienia, czy abolicji.
      • Obraza czci –nie musi być karana, bardziej chodzi tu o wystąpienia publiczne i pewne zachowania– obrazę słowną, lub czynem.

Józef C. , syn Jakuba C. publicznie wielokrotnie, (często pod wpływem alkoholu) ubliżał ojcu - posługując się językiem wulgarnym i obraźliwym.

  • 3. Uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych.
  • Oznacza to sytuacje w których wydziedziczany odmawia udzielenia wsparcia:
  • Powyższe okoliczności muszą być trwałe – ewentualne wyłomy mogą być tylko wyjątkiem.

Jak wydziedziczyć ?

Jeśli osoba uprawniona do zachowku spełnia ww. przesłanki, aktu wydziedziczenia należy dokonać w testamencie. W tym celu można sporządzić nowy testament (jeśli stary tego nie przewidywał) lub dokonać zmian w istniejących.

Zobacz: Jak odwołać testament.

Wydziedziczając daną osobę należy wskazać (w miarę dokładnie) podstawę na jakiej to robimy.

Ja niżej podpisany, Jan Kowalski , wydziedziczam mojego syna- Cezarego, który nie chciał się opamiętać mimo moich licznych interwencji i nie porzucił stylu życia opartego o nadużywanie alkoholu, narkotyki i hazard.

Jakie są skutki wydziedziczenia?

Wydziedziczoną osobę traktuje się tak jakby nie dożyła otwarcia spadku – w żaden sposób nie może uczestniczyć w podziale majątku.

W przypadku wydziedziczenia zstępnych (dzieci, wnuki) – ich zstępni są uprawnieni do zachowku w miejsce wydziedziczonego.

Kiedy wydziedziczenie jest bezskuteczne?

Zważywszy na to, że wydziedziczenia można dokonać wyłącznie w testamencie, podlega ono takim samym rygorom jak sam testament.

Zobacz: Nieważność testamentu

Ponadto pozostają dalsze rygory lub okoliczności powodujące bezskuteczność wydziedziczenia, bez konieczności obalania całego testamentu:

  • niespełnienie przesłanek dla wydziedziczenia - zarówno pierwotnie (w ogóle nie było przesłanek do wydziedziczenia), jak i następczo (po wydziedziczeniu, przesłanki wygasły);
  • przebaczenie przez spadkodawcę;

Przebaczenie jest ważną instytucją. Musi być dokonane przez spadkodawcę z właściwym rozeznaniem (nie musi mieć zdolności do czynności prawnych – np. w okresie remisji choroby psychicznej u osoby ubezwłasnowolnionej.

Przebaczenie nie musi mieć żadnej określonej formy – może być ustna (choć wówczas należy mieć świadków na tę okoliczność), pisemna, dorozumiana (np. poprzez odwołanie testamentu, czy wręcz powołanie wydziedziczonego do spadku), lub bezpośrednio w testamencie – jako np. zmiana.

Jak obalić wydziedziczenie ?

Osoba niesłusznie wydziedziczona może dochodzić swoich praw w postępowaniu o zachowek.

Zobacz serwis: Spadki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie rehabilitacyjne 2025 r. i 2026 r.

Świadczenie rehabilitacyjne 2025 r. i 2026 r. Osoby ubezpieczone, które po wyczerpaniu zasiłku chorobowego w dalszym ciągu są niezdolne do pracy, mogą ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne. Ile wynosi? Kiedy należy złoży wniosek o świadczenie rehabilitacyjne?

Od kiedy zasiłek z MOPS dla osoby niepełnosprawnej? [Wyrok NSA]

Jak podkreślił Naczelny Sąd Administracyjny, zasiłek stały z pomocy społecznej nie może objąć okresu przed złożeniem wniosku o to świadczenie. Sąd przypomniał też o ważnej zasadzie, dotyczącej osoby z niepełnosprawnością, która ubiegając się o zasiłek, nie posiada jeszcze wymaganego orzeczenia.

Brak publikacji wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. Komisja Wenecka uważa, że wszystkie orzeczenia TK powinny być publikowane [Opinia prawna]

W artykule przedstawiamy opinię prawną dr Andrzeja Hańderka, prowadzącego kancelarię radcowską w Krakowie, dotyczącą stanowiska Komisji Weneckiej w sprawie niepublikowania wyroków Trybunału Konstytucyjnego. Jest to wielki problem dla Emerytów, którzy na podstawie wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. chcą załatwić przeliczeniu (na wyższe) swoich emerytur oraz otrzymać wyrównania poniesionych strat.

Co z lekcjami religii w roku szkolnym 2025/2026? Zakończyły się konsultacje. MEN mówi o braku konsensusu. Kluczowy jest dobrostan uczniów

Resort edukacji dąży do zapewnienia większej elastyczności przy organizowania nauki religii w szkołach i przedszkolach. Skupia się również na dobrostanie uczniów. Nie udało się jednak osiągnąć konsensusu ze stroną kościelną. Zmiany, nad którymi toczą się prace, mają zacząć obowiązywać od września 2025 roku.

REKLAMA

Jesteś w okresie wypowiedzenia? Te pieniądze ci się należą. Pracodawcy często odmawiają, ale to niezgodne z prawem. Sprawdź, co zrobić

Czy w okresie wypowiedzenia nadal jest się pracownikiem? Pracodawcy często zapominają o tym, że tak i odmawiają osobom, z którymi w najbliższym czasie zakończą współpracę, wypłaty należnych świadczeń. Takie postępowanie jest niezgodne z prawem.

Nowacka: Kościół nie ma prawa weta w sprawie lekcji religii, a postanowienie TK nie wywołuje skutków prawnych

Barbara Nowacka, ministra edukacji, powiedziała, że rozporządzenie MEN w sprawie organizacji lekcji religii musi wejść w życie. Zaznaczyła, że Kościół nie ma prawa weta w kwestii rozporządzeń i funkcjonowania rządu. Natomiast postanowienie TK nie wywołuje skutków prawnych.

Aktywny Rodzic a RKO: w okresie przejściowym ciągłość wypłaty świadczeń. ZUS uchylił prawo do świadczenia RKO na ok. 42 tys. dzieci

Rzecznik prasowy ZUS Wojciech Dąbrówka przekazał, że ZUS wypłacił już ponad 317 mln zł z programu "Aktywny rodzic". Wsparcie trafiło do ponad 272 tys. dzieci. Kolejne wnioski rozpatrywane są sukcesywnie - dodał. Poinformował także, że ZUS uchylił prawo do świadczenia RKO na ok. 42 tys. dzieci.

Mieszkańcy wielu miast nie wykupią leków. Jest problem z dyżurami aptek w nocy i święta

Dyżury aptek w nocy i święta. Po prawie roku obowiązywania przepisów przewidujących płacenie aptekom za dyżury prawie połowa uprawnionych do tego powiatów wciąż nie podjęła wymaganych uchwał. Tak informuje w czwartkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

To już pewne: Ważne świadczenie na dzieci w dwukrotnie wyższej kwocie + co najmniej 1500 zł wyrównania od 1 października 2024 r. Czy trzeba składać wniosek?

W dniu 9 grudnia br. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o zmianie ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, która zakłada dwukrotne zwiększenie kwoty świadczenia przysługującego z funduszu alimentacyjnego. To istotna informacja dla osób uprawnionych do alimentów, które nie otrzymują ich z uwagi na bezskuteczność egzekucji. Świadczenie w wyższej kwocie przysługuje z datą wsteczną (od 1 października 2024 r.), a zatem – uprawnieni otrzymają również wyrównanie.

Czy TVN i Polsat mogą być wpisane do wykazu firm strategicznych? Czy polski rząd będzie musiał płacić odszkodowanie?

Stacje telewizyjne TVN i Polsat zostaną umieszczone w wykazie firm strategicznych – zapowiedział premier Donald Tusk. To reakcja na pojawiające się w mediach informacje o tym, że TVN może przejąć grupa PPF lub węgierska telewizja TV2, która jest powiązana z Viktorem Orbanem.

REKLAMA