REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wykonawca testamentu

REKLAMA

REKLAMA

Kodeks cywilny pozwala spadkodawcy na powołanie w testamencie wykonawcy jego ostatniej woli. Taka sytuacja znana jest Polakom bardziej z amerykańskich filmów (gdzie wykonawcą testamentu zazwyczaj jest zaufany prawnik spadkodawcy), niż z doświadczenia praktycznego.

Dzieje się tak po części dla tego, że definicje i rozwiązania kodeksowe są stosunkowo lakoniczne, sama instytucja ma zaś ograniczone zastosowanie w przypadku spadków o niewielkiej wartości.

REKLAMA

Generalnie wykonawcą testamentu może zostać każda pełnoletnia osoba fizyczna, posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych (czyli nie ubezwłasnowolniona). Musi być wyraźnie wskazana przez spadkodawcę w testamencie (najlepiej imiennie, wraz ze wskazaniem np. nazwisk rodziców).

Wykonawca testamentu może odmówić przyjęcia tej roli – w tym celu musi złożyć odpowiednie oświadczenie przed sądem.

Wykonawcą testamentu nie musi być nikt z grona spadkobierców. Może to być osoba zaufana spadkodawcy.

Jakie są zadania wykonawcy testamentu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wykonawca (o ile spadkodawca nie nałoży na niego innych zadań związanych ze spadkiem)- jest przede wszystkim zarządcą majtku spadkowego. Jego zadaniem jest sprawowanie nad nim pieczy i np. dbanie o to aby jego stan się nie pogorszył.

Wykonawca może podejmować również decyzje przekraczające zwykły zarząd rzeczą , a więc m.in. ją sprzedać – jeśli jest to np. niezbędne do uregulowania długów spadkowych i nie stoi w sprzeczności z poleceniami spadkodawcy (który np. poleciłby określony przedmiot pozostawić i wydać spadkobiercy).

W szczególności do zadań wykonawcy testamentu należy:

 • zarządzanie majątkiem spadkowym,
 • spłacenie długów spadkowych,
 • wykonanie zapisów i poleceń,
 •  następnie wydanie spadkobiercom majątku spadkowego zgodnie z wolą spadkodawcy i kodeksem cywilnym.

W przypadku powołania wykonawcy testamentu, spadkobiercy (do czasu działu spadku) pozbawienie są prawa zarządu majątkiem spadkowym. W szczególności nie mogą sprzedać przedmiotów do niego należących – mogą natomiast sprzedać swój udział w spadku.

Jakie są uprawnienia wykonawcy testament

Wykonawca testamentu może pozywać i być pozywany w sprawach wynikających z zarządu spadkiem.

Może również pozywać w sprawach o prawa należące do spadku i być pozywany w sprawach o długi spadkowe.

Jednocześnie nie powinien sięgać o swojego majątku w celu spłacenia długów spadkowych (chyba, że co innego zostało wskazane w testamencie).

W wypadku poniesienia przez wykonawcę testamentu kosztów związanych z zarządem – należą one do długów spadkowych – tym samym, w przypadku nie możności ich zaspokojenia z majątku spadkowego- obciążają spadkobierców.

Co więcej – wykonawcy należy się również wynagrodzenie za jego działania – jeśli nie zostało ustalone w testamencie – powinno odpowiadać wartości wykonanej pracy.

Kiedy kończy się praca wykonawcy

Obowiązki wykonawcy wygasają w przypadku:

 • wypełnienia zadań narzuconych przez ustawę, lub spadkodawcę (zazwyczaj po dokonaniu działu spadku),
 • śmierci wykonawcy,
 • odmowy przyjęcia obowiązku,
 • odwołania wykonawcy przez sąd z ważnych powodów (na wniosek jego samego, bądź innych zainteresowanych jak spadkobiercy, czy zapisobiorcy).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dodatki do zasiłku rodzinnego 2024 – kwoty, ustawa

  Jakie dodatki do zasiłku rodzinnego wymienia ustawa? Czy jest dodatek na dziecko niepełnosprawne i dla rodziny wielodzietnej? Najwyższy dodatek do zasiłku rodzinnego wynosi 1000 zł i jest jednorazowy. Jakie są kwoty wszystkich 7 dodatków do zasiłku w 2024 roku?

  Zasiłek i dodatek dla samotnej matki 2024

  Samotna matka w 2024 roku może wnioskować o zasiłek rodzinny i dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka. Jakie jest kryterium dochodowe? Jak złożyć wniosek o jakie dokumenty załączyć? Czy alimenty mają wpływ na przyznanie dodatku?

  Komunikat: Autostrada A2 nie będzie blokowana miesiąc. Strajk ostrzegawczy od 25 do 26 lutego. I Warszawa 27 lutego. Rolnicy blokują od strony Niemiec

  Trzy godziny rozmów rolników z przedstawicielami przedsiębiorstw zaowocowały nowymi ustaleniami w sprawie planowanego protestu rolników na odcinku autostrady A2 w Świecku. 

  Taki sam wiek emerytalny kobiet i mężczyzn w Polsce? MRPiPS: nie ma przyzwolenia społecznego, nie są prowadzone prace

  Brak jest przyzwolenia społecznego w zakresie realizacji postulatu zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn w Polsce. Dlatego Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie prowadzi żadnych prac w tym zakresie. Obecnie rząd nie prowadzi prac dotyczących wyliczenia, jak zmieniłaby się średnia wysokość emerytur dla kobiet w przypadku zrównania wieku emerytalnego dla obu płci. Jednocześnie zróżnicowanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn jest zgodne z Konstytucją RP, regulacjami Międzynarodowej Organizacji Pracy i dyrektywami UE. Takie informacje zostały przekazane w odpowiedzi na interpelację poselską z 22 lutego 2024 r., której udzieliła Aleksandra Gajewska, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  REKLAMA

  W Warszawie sędzia zakwestionowała działania A. Bodnara. Czy prokuratorzy będą mogli skutecznie ścigać przestępców?

  Do sądów karnych wkroczył chaos. Dowodem na to jest zwrócenie prokuraturze przez Sąd Apelacyjny w Warszawie wniosku o przedłużenie aresztu tymczasowego. Decyzja sądu nie dotyczy polityki, ale ma źródło w polityce.

  Czy syn byłego prezesa Orlenu postąpił rozsądnie, czyli fundacja rodzinna okiem potencjalnego beneficjenta

  W ostatnim czasie głośno było o założeniu fundacji rodzinnej przez byłego prezesa Orlenu – w szczególności w kontekście przekazania do fundacji majątku przez jego syna. Zostawiając z boku politykę, jest to na pewno ciekawy przyczynek do rozważań o tym, czy takie działanie jest dopuszczalne i w jakikolwiek sposób opłacalne – a szerzej do dyskusji o roli beneficjenta.

  PFRON (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych)

  Polska, podobnie jak wiele innych krajów, podejmuje działania mające na celu wsparcie i integrację osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Jedną z kluczowych instytucji w tym obszarze jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, powszechnie znany jako PFRON.

  Do końca sierpnia na konta nauczycieli trafi o ok. 700 zł więcej. Wysokość świadczenia mocno w górę.

  W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 r. do ustalania odpisu na ZFŚS dla nauczycieli stosuje się kwotę bazową w wysokości 5176,02 zł. Natomiast podstawą do obliczenia wysokości odpisu dla pozostałych pracowników jest kwota 6445,71 zł.

  REKLAMA

  137 mld euro, (600 mld zł) na polskie KPO będzie odblokowane w przyszłym tygodniu. D. Tusk: góra pieniędzy. Pierwsze szybkie płatności (ok. 1,5 mld euro) dla rolników

  W oparciu o uruchomione reformy, w następnym tygodniu kolegium komisarzy wyjdzie z dwoma decyzjami ws. funduszy europejskich, które teraz są zablokowane dla Polski. Te decyzje uwolnią do 137 mld euro dla Polski z Funduszu Odbudowy i funduszy spójności - poinformowała 23 lutego 2023 r. podczas konferencji w Warszawie przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

  Jak w 2024 r. odbywa się kwalifikacja wojskowa dla rocznika 2005 [na przykładzie Rzeszowa]? Kto? Jakie dokumenty? Jakie kategorie?

  Kwalifikacja wojskowa realizowana jest każdego roku i służy ocenie stanu zdrowia potencjalnych rekrutów oraz założeniu im ewidencji wojskowej.

  REKLAMA