reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Testament > Czym jest polecenie w testamencie?

Czym jest polecenie w testamencie?

Instytucja polecenia poszerza możliwość realizacji woli spadkobiercy. Pozwala ona zobowiązać spadkobierców i zapisobiorców do określonych działań o niekoniecznie majątkowym charakterze.

Spadkodawca może nałożyć na pewne osoby obowiązek określonego działania lub zaniechania. Instytucję tę nazywa się poleceniem. Polecone działanie może, ale nie musi mieć wartości majątkowej. Powstały w drodze polecenia obowiązek jest długiem spadkowym.

Na kogo można nałożyć obowiązek wykonania polecenia?

Obowiązek wykonania świadczenia, może być nałożony jedynie na spadkobiercę i zapisobiorcę. Żadna inna osoba nie może być nim obciążona. Polecenie można ustanowić jedynie w testamencie.

Czy istnieje przymus wykonania polecenia?

Kodeks cywilny mówi o tym, że ustanawiając w testamencie polecenia nie czyni się nikogo wierzycielem. Nie oznacza to jednak, że polecenie nie może być skutecznie dochodzone na drodze przymusu państwowego. Każdy ze spadkobierców może żądać wykonania polecenia. Co więcej uprawnienie to przysługuje także wykonawcy testamentu. Gdy polecenie ma na względzie interes społeczny jego dochodzenia może żądać również odpowiedni organ państwowy. Wykonania polecenia nie można jednak żądać, gdy jego jedynym celem jest dobro obciążonego poleceniem.

Spadkodawca jako jednego ze spadkobierców powołał swego syna. Polecił mu w testamencie nadzorowanie pracy powołanego za swojego życia towarzystwa miłośników muzyki cerkiewnej. Pozostali spadkobiercy (żona i córka), a także wykonawca spadku mogą, żądać wykonania tego polecenia.

Zobacz też: Jak przekazać pojedyncze przedmioty na wypadek śmierci?

Granica odpowiedzialności

W przypadku polecenia odpowiedzialność zarówno spadkobiercy jak i zapisobiorcy jest ograniczona. Pierwszy odpowiada tylko do wysokości spadku, drugi do wysokości zapisu.

Gdy obowiązek polecenie zostanie nałożony na osobę, która nie chce lub nie może być spadkobiercą, wówczas obowiązkiem tym jest obciążony spadkobierca ustawowy. Z kolei jeśli ktoś nie chce lub nie może być zapisobiorcą, to nałożone na niego polecenie powinien wykonać spadkobierca. Regulacji tych nie stosuje się, kiedy wola spadkodawcy była inna.

Niezwłocznie po ogłoszeniu testamentu, można żądać wykonania polecenia, chyba że wola spadkodawcy była inna. Jednak zapisobiorca może powstrzymać się od jego wykonania do momentu wykonania zapisu.

Zobacz też serwis: Spadki

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Polecenie w testamencie
Polecenie w testamencie

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama