reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Monitor Rynkowy > Innowacje > Innowacyjny system zarządzania budynkiem

Innowacyjny system zarządzania budynkiem

Trendy gospodarcze, społeczne oraz ekologiczne pokazują, jak będą się zmieniać budynki. Staną się bardziej przyjazne ludziom i środowisku. Dodatkowo najważniejszym kryterium stanie się koszt całego cyklu życia obiektu, a nie tylko jego budowa.

Za eksploatację płacimy najwięcej

– Na świecie coraz silniejszy staje się trend związany z szacowaniem całego cyklu życia budynku – mówi Dariusz Stasik, prezes zarządu W.P.I.P. Sp. z o.o. Sp.k., generalnego wykonawcy inwestycji budowlanych. Wkrótce stanie się on kluczowy dla inwestorów, którzy podejmują decyzję o wielomilionowych realizacjach. Mówiąc o cyklu życia, mam na myśli trzy fazy: wpierw projektowanie, potem budowę, wreszcie eksploatację i rozwój. Na tę chwilę wycenia się tylko dwie pierwsze, pomijając trzecią, która, jeśli chodzi o coroczne koszty utrzymania budynku, jest najistotniejsza. My już przygotowaliśmy się na przyszłość i w ramach projektu badawczego o nazwie IAS, dofinansowanego z NCBiR-u, posiadamy bardzo zaawansowane rozwiązanie, które integruje wszystkie trzy fazy cyklu życia budynków. Projekt zdobył nominację do tytułu EuroSymbol Innowacji 2019.

Koszty eksploatacji to 70% wszystkich wydatków związanych z realizacją i użytkowaniem budynku. Mając pełne zestawienie nakładów, możemy optymalizować koszty na każdym etapie. System IAS, który jest opracowywany w projekcie badawczym przez zespół pracowników Działu Badań i Rozwoju firmy W.P.I.P i Politechniki Poznańskiej, daje nowe narzędzie oraz możliwości, jeśli chodzi o nowoczesne budownictwo. System spina w klamrę cały cykl życia budynku, a dodatkowo przewiduje implementację źródeł OZE czy inteligentne zarządzanie obiektem, a nawet kilkoma obiektami na raz.

Zeroenergetyczność i smart – must have

Liczenie kosztów całego cyklu życia budynku w perspektywie najbliższych lat stanie się koniecznością, chociażby ze względu na wejście w życie rozporządzenia o warunkach budowy budynków prawie zeroenergetycznych. Od stycznia br. wszystkie obiekty publiczne muszą spełniać zapisane w rozporządzaniu wymagania. Od 2021 r. przepis ten obowiązywać będzie wszystkie nowe budynki, także jednorodzinne. To oznacza, że od etapu projektowania, a także w każdych następnych, będzie trzeba wykazać, iż obiekt jest niemalże samowystarczalny energetycznie. O ile za część projektową i wykonawczą w znacznej większości będzie odpowiedzialny inwestor, o tyle kolejne etapy, jak eksploatacja i rozwój, spoczywać będą na zarządcy obiektu. I tu z pomocą przychodzi tzw. miks energetyczny w połączeniu z inteligentnym zarządzaniem budynkiem: system BMS. To on przy pomocy specjalnych algorytmów optymalizuje oświetlenie, ogrzewanie czy chłodzenie, a także steruje zainstalowanymi w danej inwestycji źródłami OZE. Użytkownik nie musi znać się na algorytmach – wystarczy tylko, że przyciśnie przycisk, a automatyka zrobi całą resztę.

– Mamy już doświadczenie z takim systemem zarządzania budynkiem w połączeniu z miksem energetycznym, bo od 4 lat korzystamy z niego w siedzibie naszej firmy W.P.I.P. w Jasinie. Teraz prowadzimy zaawansowane prace badawczo-rozwojowe nad jego wersją rozszerzoną, czyli systemem IAS, który jest w stanie zdalnie sterować grupą kilku budynków. Dzięki temu outsourcingowi użytkownik czy zarządca budynku będzie miał komfort z użytkowania obiektu i niższe koszty – podkreśla Dariusz Stasik.

Dodatkową istotą i celem projektu IAS jest wykazanie, iż wyższe nakłady inwestycyjne na obiekty pasywne typu smart (czyli wyposażone w inteligentne rozwiązania oraz miks energetyczny i OZE) mają wpływ nie tylko na zmniejszenie ilości emisji dwutlenku węgla do atmosfery, ale w aspekcie utrzymania takich obiektów w całym cyklu ich życia generują zdecydowanie mniejsze koszty.

Adrian Morel

IAS to roboczy akronim projektu badawczego „Opracowanie innowacyjnego systemu zarządzania projektem, budową, eksploatacją i rozwojem Inteligentnego Autonomicznego Środowiska (IAS)”.

Projekt jest współfinansowany z Funduszy Europejskich poprzez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na lata 2014–2020 – Podziałanie 1.1.1. Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa.

Wartość (netto) projektu: 5 721 084,82 zł, w tym dofinansowanie z NCBiR: 3 412 711,20 zł.

Okres realizacji projektu: 01.07.2018–31.05.2021.

Interdyscyplinarnym zespołem badawczym IAS w ramach działu Badań i Rozwoju w W.P.I.P. kieruje prof. dr hab. inż. Stefan Trzcieliński, a projektem zarządza mgr inż. Janusz Rajewski. Badania są realizowane przy współpracy w charakterze podwykonawcy z Politechniką Poznańską. Na koniec sierpnia br. zakończyły się prace obejmujące wszystkie założone etapy badań przemysłowych nad Systemem Zarządzania IAS.

reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Plantronics

Plantronics jest pionierem technologii audio i liderem rynku rozwiązań komunikacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama