REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Polski

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

QUIZ Powtórka z lektury przed maturą. "Dżuma" Alberta Camusa

10 powtórkowych pytań z lektury. Rozwiąż quiz i sprawdź, czy znasz te podstawowe informacje dotyczące "Dżumy".

QUIZ Powtórka z lektury przed maturą. "Rok 1984" George’a Orwella

Kolejna lektura do przerobienia przed maturą w formie quizu już czeka. Sprawdź, czy znasz "Rok 1984" czy trzeba zrobić powtórkę do egzaminu.

"Kajko i Kokosz. Szkoła latania" - test z lektury

Lektura "Kajko i Kokosz. Szkoła latania" to fascynująca opowieść autorstwa Janusza Christa, znanego polskiego twórcy komiksów, która przenosi do świata pełnego przygód, humoru i niezwykłych bohaterów. Wyruszcie w podróż, gdzie spotkacie dwóch niezłomnych rycerzy - Kajko i Kokosza, którzy postanowili wziąć udział w niezwykłym przedsięwzięciu - szkole latania. Przygotujcie się na test wiedzy! Gotowi do lotu? Rozpoczynamy!

QUIZ Powtórka z lektury przed maturą. "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego

Te podstawowe informacje dotyczące lektury "Przedwiośnie" wypada znać. Kto wie, może któraś z nich przyda się na egzaminie maturalnym? Rozwiąż quiz i sprawdź, ile wiesz.

REKLAMA

QUIZ z lektury "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza. Nie wypada mieć mniej niż 6/10

Co oznacza "Quo vadis"? Kiedy rozgrywa się akcja powieści? Jak miała na imię ukochana głównego bohatera. To podstawowe pytania z tej lektury obowiązkowej. Znasz na nie odpowiedzi?

QUIZ Lektury obowiązkowe - Biblia. Odpowiesz poprawnie wszystkie pytania?

Na pytania z tego quizu warto znać odpowiedź. Biblia przyda się nie tylko na maturze, to również wiele odniesień we współczesnej (i nie tylko) kulturze i sztuce. Dobrze być zorientowanym. Rozwiąż quiz i sprawdź, ile wiesz.

Mały Książę - jak dobrze znasz tę książkę? QUIZ

„Mały Książę” to nie tylko należąca już do klasyki powiastka filozoficzna i szkolna lektura, to także niezwykle inspirująca opowieść o przyjaźni, oddaniu i miłości. To także z pozoru tylko książka dla dzieci, bo pod warstwą magicznej i wieloznacznej fabuły, znajduje się też wątek realistyczny i psychologiczny. „Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają, jak latać.” - Antoine de Saint-Exupéry. Książka na pewno należy do rodzaju tych, które naprawdę na długo pozostają w naszej pamięci i sercu. Warto sprawdzić w quizie, ile jeszcze pamiętamy z tej pięknej lektury.

"Odprawa posłów greckich" - test z lektury

Dramat "Odprawa posłów greckich", autorstwa Jana Kochanowskiego, to klasyczny tekst renesansowy, który dotyczy wydarzeń poprzedzających wojnę trojańską, znaną choćby z "Iliady" Homera. Dlatego, przed rozpoczęciem testu, warto przypomnieć sobie kluczowe informacje związane z fabułą i bohaterami tego mitu.

REKLAMA

QUIZ Język polski. Wiesz, co znaczą te słowa?

Safanduła, wiktuały, abnegat... Znasz te słowa? Pewnie tak. A na pewno wiesz, co znaczą? Rozwiąż quiz i pozbądź się wątpliwości.

QUIZ Znasz te związki frazeologiczne? Spróbuj zdobyć 10/10

Co to są bajońskie sumy? Kiedy plujemy sobie w brodę, a kiedy chwytamy wiatr w żagle? Co oznacza mieć łeb na karku? Znasz te związki frazeologiczne? Komplet punktów jest w zasięgu.

QUIZ Frazeologizmy biblijne. Znasz je doskonale, ale czy wiesz, co znaczą?

Frazeologizmy biblijne. Co znaczy matuzalemowy wiek, salomonowy wyrok i judaszowy pocałunek? Te wyrazy i związki frazeologiczne wywodzące się z Biblii znasz na pewno, ale czy dobrze odczytujesz ich znaczenie? Rozwiąż quiz i sprawdź!

QUIZ Odmiana przez przypadki. Na pewno to potrafisz?

Język polski nie ma przed Tobą tajemnic? To dobrze, dziś robimy powtórkę z deklinacji. Wiesz, na jakie pytania odpowiadają poszczególne przypadki? Jak odmieniać słowo koc albo książę? Sprawdźmy!

QUIZ Słynne wiersze. Rozpoznasz po fragmencie, kto jest autorem?

"Wszystko jest poezja" pisał Edward Stachura. Dziś na tapet bierzemy słynne wiersze, z którymi można się było zapoznać już w szkole. Pamiętasz je? Potrafisz dopasować do autora?

QUIZ z lektury "Kordian" Juliusza Słowackiego. Nie wypada mieć mniej niż 7/10

"Kordiana" uznaje się za najlepszy utwór czasów młodości Słowackiego. Ten dramat romantyczny powstał w Genewie i, jak wynika z listów poety do matki, był pisany tylko nocą. Dziś jest lekturą obowiązkową w szkole ponadpodstawowej. Sprawdź, jak dobrze znasz "Kordiana".

QUIZ Jak to się pisze? Też popełniasz te popularne błędy?

Włączać czy włanczać, ludzią czy ludziom? Zdarza Ci się sprawdzać po raz kolejny, jak się pisze jakiś wyraz czy sformułowanie? A może nieświadomie piszesz z błędem? Albo nie robisz błędów wcale? Sprawdź się w naszym quizie.

QUIZ z języka polskiego. Znasz te środki stylistyczne? Pytanie 8. nie takie oczywiste

Przygotowujesz się do sprawdzianu albo robisz powtórkę do egzaminów? A może po prostu chcesz sprawdzić, co pamiętasz z lekcji języka polskiego? Świetnie się składa! Rozwiąż quiz i sprawdź, na ile z 10 pytań odpowiesz poprawnie.

QUIZ z lektury "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Nie wypada mieć mniej niż 6/10

Do naszej serii quizów z lektur szkolnych dołącza "Wesele" Wyspiańskiego. Tego dramatu nie wypada nie znać. Sprawdź, ile jeszcze pamiętasz.

Razem czy osobno? Niełatwy QUIZ ortograficzny

Jak to się pisze? Kto z nas nie zadawał sobie takiego pytania... Dziś my pytamy i podajemy dwie odpowiedzi do wyboru. Tylko jedna jest poprawna. 7/10 to już dobry wynik!

QUIZ z lektury "Odyseja" Homera. 10/10 zdobędą tylko mistrzowie

"Odyseja" Homera powstała prawdopodobnie w VIII w. p.n.e. Do dziś inspiruje pisarzy, filmowców, nauczycieli. Sprawdź, jak dobrze znasz tę historię.

QUIZ z lektury "Zemsta" Aleksandra Fredry. 10/10 tylko dla mistrzów!

"Zemsta" Fredry to lektura obowiązkowa na egzaminie ośmioklasisty, ale może pojawić się także na maturze. Tak czy inaczej, warto znać. Uda Ci się bezbłędnie odpowiedzieć na 10 pytań dotyczących tego utworu?

QUIZ z lektury "Iliada" Homera. Uda Ci się zdobyć 6/10?

"Iliada" Homera to epos historyczny będący najstarszym zabytkiem kultury europejskiej. Sprawdź, jak dobrze go znasz. Pytań jest 10, uda Ci się odpowiedzieć na połowę?

QUIZ z lektury "Makbet" Williama Szekspira. 6/10 to podstawa

"Makbet" to jedna z najczęściej wystawianych i adaptowanych sztuk Szekspira. A zarazem najkrótszych - czy też najczęściej czytanych? W quizie sprawdzamy podstawową wiedzę ze znajomości lektury. Na te pytania wypada znać odpowiedź.

QUIZ z lektury "Opowieść wigilijna" Charlesa Dickensa. Jak dobrze ją znasz?

"Opowieść wigilijna" Dickensa była wielokrotnie wznawiana, tłumaczona i ekranizowana. Od wielu lat to jedna z najpopularniejszych historii świątecznych i lektura obowiązkowa. Sprawdź, jak dobrze ją znasz.

QUIZ z lektury "Boska komedia" Dantego Alighieri. 7/10 to dobry wynik

Arcydzieło literatury włoskiej i klasyka literatury światowej. "Boskiej komedii" nie mogło zabraknąć w naszych quizach z lektury. Sprawdź, jak dobrze znasz tę książkę.

QUIZ z lektury "Chłopi" Władysława Stanisława Reymonta. Uda Ci się zdobyć chociaż 7/10?

Quiz z lektury. Po "Lalce", "Dziadach" czy "Mistrzu i Małgorzacie" nie mogło zabraknąć i tej lektury. "Chłopi" to powieść społeczno-obyczajowa, która dzięki ostatniej ekranizacji przeżywa swój renesans nie tylko wśród młodzieży. Sprawdź, jak dobrze ją pamiętasz!

QUIZ z lektury "Dziady" Adama Mickiewicza. Uda Ci się zdobyć 7/10 punktów?

Jak dobrze znasz cykl dramatów Adama Mickiewicza? Wiesz, w jakiej chronologii się ukazywały? Potrafisz dokończyć słynne cytaty? Znasz charakterystyczne cechy poszczególnych części? Sprawdź się w naszym quizie o "Dziadach".

QUIZ z lektury "Mistrz i Małgorzata" Michaiła Bułhakowa. 10/10 tylko dla znawców

"Mistrz i Małgorzata" Bułhakowa jest lekturą na poziomie rozszerzonym, jednak sporo osób uważa, że to książka, którą każdy powinien przeczytać. Sprawdź, jak dobrze ją pamiętasz.

QUIZ z lektury "Zbrodnia i kara" Fiodora Dostojewskiego. Uda Ci się zdobyć komplet punktów?

"Zbrodnia i kara" znajduje się na liście lektur obowiązkowych. Warto znać tę jedną z najwybitniejszych powieści XIX wieku. W quizie zadajemy 10 pytań, na które zna odpowiedź każdy, kto przeczytał książkę.

QUIZ Mity greckie i rzymskie. Rozróżniasz tych bogów i boginie z mitologii? Spróbuj zdobyć przynajmniej 7/10

Dionizos był greckim czy rzymskim bogiem? Sol był odpowiednikiem Heliosa czy Kronosa? Kto był odpowiednikiem rzymskiej Junony? Mylą Ci się mitologiczni bogowie? Czas na usystematyzowanie wiedzy. Zapraszamy na quiz!

QUIZ z lektury "Lalka" Bolesława Prusa. Dasz radę zdobyć 10 punktów?

"Lalka" Bolesława Prusa to jedna z najwybitniejszych i najważniejszych lektur, a zarazem najsłynniejsza powieść autora. Początkowo publikowana w odcinkach w "Kurierze Codziennym", następnie wydana w 1890 r. Jest czytana chętnie po dziś dzień. Co pamiętasz z tej lektury?

"Romeo i Julia" - test wiedzy o dramacie Szekspira!

"Romeo i Julia" to jedno z najbardziej znanych i poruszających dzieł Wiliama Szekspira, które od wieków fascynuje czytelników na całym świecie. Akcja tego dramatu rozgrywa się w malowniczej Weronie, gdzie dwie skłócone rodziny, Montekich i Kapuletich, stają się tłem dla burzliwej i zakazanej miłości dwojga młodych ludzi. Romeo i Julia, mimo przeciwności losu, decydują się na potajemny ślub, co prowadzi do serii tragicznych wydarzeń. Ich miłość, choć pełna namiętności i poezji, jest skazana na klęskę w świecie pełnym nienawiści i konfliktów. Ta opowieść o młodzieńczej miłości, buncie przeciwko tradycji i tragicznym losie stała się uniwersalnym symbolem miłości przekraczającej wszelkie bariery. Czy znasz wszystkie szczegóły tej opowieści? Sprawdź swoją wiedzę w naszym quizie!

Quiz z lektury "Król Edyp" Sofoklesa

"Król Edyp" to majstersztyk starożytnej tragedii greckiej, autorstwa Sofoklesa. Dzieło to przenosi nas do Teb, gdzie król Edyp, nieświadomy swojego tragicznego losu, stara się odkryć prawdę o swoim pochodzeniu, jednocześnie próbując ocalić miasto od nieszczęścia. Historia ta jest pełna zwrotów akcji, napięcia i głębokich emocji. Poniższy quiz został stworzony, aby przetestować Twoją wiedzę na temat tej nieśmiertelnej tragedii. Czy jesteś gotów na wyzwanie?

Quiz z lektury "Antygona" Sofoklesa

"Antygona" to jedno z najważniejszych dzieł w historii literatury, napisane przez starożytnego greckiego dramaturga Sofoklesa. To tragedia mówiąca o konflikcie między indywidualnym sumieniem a prawem państwowym, między lojalnością wobec rodziny a lojalnością wobec państwa. Historia Antygony, która decyduje się pochować swojego brata mimo zakazu króla Kreona, jest wiecznym przypomnieniem o sile ludzkiego ducha i konsekwencjach stawiania się w opozycji do autorytetu. Czy jesteś gotów sprawdzić swoją wiedzę na temat tej nieśmiertelnej tragedii? Oto 15 pytań, które pozwolą Ci to zrobić!

Quiz. Rozpoznasz książkę po pierwszych zdaniach?

Pierwsze zdania książki. Rozpoznasz tytuł?

Quiz. Powieść "Znachor". O filmie wiesz wszystko. A o książce?

"Znachor" - ekranizacja powieści z 1982 r. ma status filmu kultowego. We wrześniu 2023 r. zadebiutowała najnowsza ekranizacja słynnej książki.

QUIZ Czy wiesz co oznaczają te słowa? Sprawdź, bo mogą się przydać!

Język polski potrafi zaskoczyć! I to bez względu na to jak dużo czytamy i z kim rozmawiamy. Proponujemy zatem małą powtórkę ze słówek, które warto znać i wiedzieć jak ich używać.

QUIZ Rozszyfrujesz te słynne skróty?

Słynne skróty. Spotykamy się z nimi na co dzień, funkcjonują w naszym języku powszechnie. Bywa, że nawet nie zdajemy sobie sprawy, że... to skróty. Ale czy potrafimy je wszystkie odszyfrować? Pytania mogą być podchwytliwe, ale warto sprawdzić swoją wiedzę i przy okazji dobrze się pobawić. Zapraszamy na quiz!

QUIZ Dopasuj tytuł do autora. Łatwe? Tak się wydaje…

Kto to napisał? Dopasuj tytuł książki do autora. Jesteś miłośnikiem książek, znasz na wyrywki klasykę literatury? Świetnie, ale czy uda Ci się zdobyć komplet punktów w naszym quizie? Przejdziemy przez różne epoki literackie, wyciągniemy z czeluści może lekko zapomniane dzieła, przypomnimy bestsellery. Quiz na pozór banalny, ale uważaj na pułapki, nie daj się zwieść. Zapraszamy do rozwiązania!

Maturzysto, poradzisz sobie z tym quizem?

Maturzyści! Niełatwe zadanie przed Wami już niebawem, ale jesteśmy pewni, że świetnie dacie sobie radę. Pamiętacie kto tworzył w pozytywizmie? Czym jest homonimia albo o czym są „Kazania sejmowe”? O to nie zapytamy. Uporządkujcie swoją wiedzę przed egzaminem z języka polskiego. Przygotowaliśmy dla Was kilka podstawowych pytań. Czy trudne? To musicie sprawdzić sami. Rozwiążcie quiz, podzielcie się wynikami, a potem dajcie odpocząć mózgowi i idźcie się zrelaksować. Jesteście gotowi? To zaczynamy, powodzenia!

Pan Tadeusz [quiz]

Pan Tadeusz - test ze znajomości lektury. Warto znać epopeję narodową, którą dał nam wieszcz Adam Mickiewicz. Sprawdź, jaka jest Twoja wiedza!

REKLAMA