REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. ZUS wypłacił ponad 700 tys. świadczeń

Kapitał wypłacany jest w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł przez rok. Wyboru dokonuje rodzic. Błędy we wnioskach mogą jednak wpływać na czas rozpatrzenia elektronicznego dokumentu. 

Centralna Informacja Emerytalna. Ustawa opublikowana

Ustawa o Centralnej Informacji Emerytalnej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Kto będzie miał dostęp do CIE? Jakie informacje znajdą się w systemie?

TSUE: Bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pokażą rzeczywiste ryzyko kredytu

Kolejny wyrok Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie kredytów frankowych. W wyroku z 21 września 2023 r. TSUE podkreślił, że bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pozwolą zrozumieć rzeczywiste ryzyka, na które jest narażony w trakcie całego okresu obowiązywania umowy kredytu denominowanego w walucie obcej.

Kolejne problemy z wystawianiem recept na darmowe leki dla dzieci i seniorów?

Do Rzecznika Praw Obywatelskich docierają informacje o problemach z receptami na darmowe leki dla dzieci i seniorów. Mają one dotyczyć lekarzy przyjmujących prywatnie. Rzecznik zwrócił się do resortu zdrowia o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

REKLAMA

Choroba Alzheimera: Ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem

Choroba Alzheimera i choroby pokrewne została zdiagnozowana w 2022 r. u 357 tysięcy osób – takie dane podał Narodowy Fundusz Zdrowia w Światowy Dzień Walki z Chorobą Alzheimera, który przypada 21 września. Choroba Alzheimera charakteryzuje się postępującymi zaburzeniami pamięci i innych funkcji poznawczych. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem.

Minister Telus: mamy nadzieję, że Ukraina nie wprowadzi embarga na polskie owoce czy warzywa

Minister rolnictwa Robert Telus powiedział: Mamy nadzieję, że Ukraina nie wprowadzi embarga na polskie owoce czy warzywa, gdyż byłoby to niepotrzebne zaostrzenie sytuacji. Podkreślił, że tranzyt zboża przez polskie terytorium odbywa się bez zakłóceń.

Wyrok TSUE w sprawie polskiego krajowego rejestru niedozwolonych klauzul umownych

Trybunał Sprawiedliwości UE wyda wyrok dotyczący polskiego krajowego rejestru niedozwolonych klauzul umownych. TSUE rozstrzygnie dzisiaj, czy do uznania nieuzgodnionego indywidualnie warunku umownego za nieuczciwy wystarczające jest stwierdzenie, że treść tego warunku umownego odpowiada treści postanowienia wzorca umownego wpisanego do rejestru klauzul niedozwolonych.

Kiedy ZUS wypłaca 300 zł na wyprawkę szkolną? Ważny jest termin złożenia wniosku

Wnioski o 300 zł w ramach programu "Dobry start" rodzice mogą składać do 30 listopada. Rodzice, którzy złożyli wniosek do końca sierpnia, powinni otrzymać przelew najpóźniej 30 września. 

REKLAMA

Raport: do 2028 roku popularność zyska pięć zawodów

Według danych z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) za 5, 10 czy 15 lat będziemy marzyć o zupełnie innych ścieżkach kariery niż obecnie. Jakie są możliwe scenariusze przyszłości?

UODO rozpatruje skargę dotyczącą ChatGPT

Jak poinformował Urząd Ochrony Danych Osobowych, skarżący zarzuca twórcy tego narzędzia - firmie OpenAI to, że m.in. przetwarza ona dane w sposób niezgodny z prawem, nierzetelny, a zasady na jakich się to odbywa są nieprzejrzyste.

Renta socjalna. Komu ZUS wypłaca takie świadczenie i w jakiej wysokości?

Od marca 2023 wysokość renty socjalnej wynosi 1588,44 zł brutto, czyli jest równa kwocie najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Kto może ubiegać się o takie wsparcie?

Decyzja Prezesa UOKiK: Orange ma zwrócić klientom pieniądze. Zobacz za co i komu należy się zwrot! Kto będzie musiał wypełnić wniosek?

Orange Polska zwróci konsumentom opłaty za kontakt z infolinią  oraz za wizytę technika diagnozującego uszkodzenie (49 zł lub wielokrotność tej kwoty) - poinformował UOKiK w komunikacie. Prezes UOKiK zobowiązał do tego Orange Polska. Rzecznik Orange Polska Wojciech Jabczyński poinformował, że spółka wykona decyzję UOKiK, do czego zobowiązała się w wyniku dialogu z Urzędem. Zaznaczył też, że opłatę za połączenia z infoliniami Orange zniósł w marcu 2023 roku.

Czy dzieciom wolno być głośniej w miejscach publicznych? BADANIE

Czy dzieci mają prawo do głośnego zachowywania się w miejscach publicznych? Firma badawcza IRCenter zapytała Polaków o ich nastawienie do trudnych dziecięcych zachowań w przestrzeni publicznej. Gdzie krzyki i hałasy są akceptowane, a gdzie nie do przyjęcia? Sprawdźmy.

Public relations (PR)

Public relations to jedno z kluczowych zagadnień w wielu firmach. Co oznacza i jak może pomóc w rozwoju działalności gospodarczej?

Zmiany w kształceniu lekarzy i lekarzy dentystów od roku akademickiego 2024/2025

Zmiany w kształceniu lekarzy i lekarzy dentystów od roku akademickiego 2024/2025. Co się zmieni?

Kto może otrzymać dodatek na kształcenie i rehabilitację niepełnosprawnego dziecka?

Z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka można otrzymać dodatek do zasiłku rodzinnego. Jakie warunki powinien spełnić rodzic?

Bezpłatne leki. NFZ wydał ważny komunikat dotyczący realizacji recept

Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina o zasadach dotyczących wystawiania recept w przypadku, gdy inna recepta nie została jeszcze w całości zrealizowana, a pacjent zyskał od 1 września 2023 r. prawo do bezpłatnych leków.

Sztuczna inteligencja (SI)

Czym jest sztuczna inteligencja (SI)? Jakie zagrożenia i korzyści są związane z jej rozwojem? Jaki może mieć wpływ na rynek pracy?

Wybory 2023. Gdzie można się spodziewać zwiększonej liczby głosujących? AKTUALIZACJA

Wybory 2023. Na 15 października zarządzone są wybory do Sejmu i Senatu RP. W których gminach można spodziewać się zwiększonej liczby wyborców? Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała wykaz gmin. 

Konkurs wiedzy o piłce nożnej dla uczniów już niedługo! Początek zgłaszania szkół: 18 września 2023 roku.

Konkurs wiedzy o piłce nożnej dla uczniów już niedługo! Początek zgłaszania szkół zaczął się 18 września 2023 roku.

Sprawdź jaki laptop dostanie uczeń IV klasy. Publikujemy wykaz regionów i modeli dla wszystkich regionów w Polsce

Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało kompletny wykaz regionów i laptopów w Polsce. Sprawdź jaki laptop dostanie uczeń!

Nowe ustalenia dotyczące wypadku w Krakowie, w którym w lipcu zginęło czterech mężczyzn

15 lipca w Krakowie przy moście Dębnickim doszło do wypadku, w którym zginęło czterech mężczyzn. Biegli orzekli, że samochód, poruszał się z prędkością przekraczającą 162 km/h, a rejestratory nie odnotowały próby podjęcia hamowania

1 125 zł w terminie do 14 października 2023 r. muszą wypłacić pracodawcy. Sprawdź dla kogo nagroda!

Kwotę 1 125 zł w terminie do 14 października 2023 r. muszą wypłacić pracodawcy. Sprawdź dla kogo nagroda! Czy jesteś w grupie uprawnionych? 

Ruszyły konkursy Narodowego Centrum Nauki. Łączny budżet to 400 mln zł

Ruszyły konkursy Narodowego Centrum Nauki.  Łączny budżet to 400 mln zł . Sprawdź kto może brać udział i dla kogo pieniądze. 

Mandat za grzybobranie. Kiedy może się przydarzyć, w jakiej wysokości?

Grzybobranie to jedna z ulubionych form spędzania wolnego czasu. Las pełen grzybów przyciąga miłośników tego hobby w każdym wieku. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, że zbieranie grzybów może wiązać się z pewnymi ograniczeniami i konsekwencjami prawnymi. W jakich sytuacjach możemy zostać ukarani mandatem za grzybobranie? Jakie są kary za zbieranie grzybów w niedozwolonych miejscach czy za zebranie chronionych gatunków? Oto kilka kluczowych informacji na ten temat.

Świadczenie rodzicielskie

Czym jest świadczenie rodzicielskie? Komu przysługuje i ile wynosi taki rodzaj wsparcia?

mLegitymacja szkolna - dla kogo, jak aktywować, jak zweryfikować

Aby uczeń mógł aktywować Usługę mLegitymacja szkolna muszą być spełnione następujące warunki przedstawiciele szkoły powinni podpisać porozumienie z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów oraz w szkole powinien działać system do wydawania mLegitymacji.

Wypalenia zawodowego doświadczyło 39% pracowników biurowych [BADANIE]

39% badanych pracowników biurowych zadeklarowało, że doświadczyło wypalenia zawodowego. Największym uznaniem społecznym Polaków cieszy się zawód strażaka oraz ratownika medycznego. To niektóre wnioski zawarte w kolejnym raporcie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości „Rynek pracy, edukacja, kompetencje. Aktualne trendy i wyniki badań. Sierpień 2023”.

2500 zł dla seniora. Ruszyły mikrogranty 2023 r.

Autorzy 45 najlepszych inicjatyw otrzymają na ich realizację mikrogrant w wysokości do 2,5 tys. zł. Minimalny czas trwania działań podczas realizacji mikrograntu wynosi 2 tygodnie.

Wybory 2023. Jak zagłosować w innym miejscu?

Wybory 2023. Już 15 października odbędą się wybory do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Wiesz, że będziesz wtedy poza domem lub miejscem zameldowania? Złóż wniosek, aby otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania tam, gdzie będziesz przebywać w dniu wyborów. Chcesz głosować w obwodzie głosowania właściwym dla adresu, pod którym przebywasz? Złóż wniosek o zmianę miejsca głosowania. 

Upadłość konsumencka - kiedy warto skorzystać, a kiedy jest jedynym ratunkiem?

Upadłość konsumencka. Kiedy warto się na nią zdecydować, a kiedy jest jedynym ratunkiem dłużnika?

Lista bezpłatnych leków w IKP i mojeIKP

Listę bezpłatnych leków dla dzieci i seniorów po 65. roku życia można znaleźć na Internetowym Koncie Pacjenta i w aplikacji mojeIKP. 

Q-Doręczenia - elektroniczna korespondencja ważna jak list polecony. Czym różni się od e-Doręczeń?

Poczta Polska utrzymuje status kwalifikowanego dostawcy usługi zaufania w zakresie Q-Doręczenia. Spółka przeszła pomyślnie audyt Rejestrowanego Doręczenia Elektronicznego, który zgodnie z wymogami eIDAS należy przeprowadzać nie rzadziej niż raz na dwa lata. Wynik kontroli potwierdza wysoki poziom zgodności i jakości cyfrowej tej usługi Poczty Polskiej.

Minimalne wynagrodzenie 2024 - rozporządzenie w Dzienniku Ustaw

Zgodnie z opublikowanym w Dzienniku Ustaw rozporządzeniem minimalne wynagrodzenie za pracę w 2024 r. wzrośnie dwa razy.

CBOS: 58 proc. Polaków popiera żądanie od Niemiec odszkodowania za II wojnę światową

Polska powinna domagać się od Niemiec reparacji za straty poniesione podczas II wojny światowej - tak uważa 58 proc. respondentów; przeciwnego zdania jest 31 proc. badanych; 11 proc. nie ma zdania na ten temat - wynika z sondażu CBOS przeprowadzonego w drugiej połowie sierpnia 2023 r.

Będą wyższe grzywny za złośliwe niepokojenie

Wzrośnie górna granica grzywny za złośliwe niepokojenie. Na czym polega to wykroczenie i czym różni się od stalkingu?

Kto wygra wybory? O podziale mandatów zdecyduje D’Hondt

Wybory parlamentarne odbędą się już 15 października 2023 r. Tego dnia będziemy wybierać 100 senatorów oraz 460 posłów. Ci ostatni będą wyłaniani w 41 okręgach wyborczych spośród kandydatów znajdujących się na listach zgłaszanych przez komitety wyborcze. W jaki sposób głosy oddane przez wyborców wpłyną na podział mandatów poselskich? Zastosowanie znajdzie metoda D’Hondta. Na czym ona polega? Wyjaśniamy.

Ile zapłacisz za energię elektryczną w przyszłym roku? Opłata kogeneracyjna w 2024 r. bez zmian. Opublikowano projekt rozporządzenia

Opłata kogeneracyjna w 2024 r. bez zmian. Opublikowano projekt rozporządzenia. Stawka opłaty kogeneracyjnej w przyszłym roku ma pozostać na poziomie roku 2023, czyli w wysokości 4,96 zł/MWh.

Zwolnienia lekarskie na nowych zasadach? Nowa aplikacja dla lekarzy

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotował kolejną aplikację mobilną dla lekarzy. Aplikację można pobrać bezpłatnie ze sklepów Google Play oraz App Store.

500 plus nie tylko dla Polaków. 4-5% wypłacanych świadczeń otrzymują cudzoziemcy

Liczba świadczeń wypłaconych cudzoziemcom przez ZUS w programie Rodzina 500 plus za okres pierwszej połowy tego roku wyniosła nieco ponad 2 mln. Tylko za czerwiec było to ponad 258 tys. Za ten sam miesiąc na rzecz obywateli Polski zrealizowano ich nieco ponad 6,1 mln. Za pierwsze półrocze najwięcej świadczeń, bo blisko 1,8 mln, przekazano na rzecz Ukraińców. Na kolejnych miejscach znaleźli się obywatele Białorusi, Rosji, Wietnamu, Rumunii i Bułgarii. Jak wynika z wyliczeń znawców tematu, w ub.r. obcokrajowcy stanowili 4% świadczeniobiorców programu. Natomiast na podstawie obecnych informacji eksperci prognozują, że nastąpi w tej kwestii jeszcze lekki wzrost. I przewidują, że do końca 2023 roku obywatele innych państw będą stanowić już 5% beneficjentów ww. świadczenia.

Decyzja Polski o wprowadzeniu embarga na ukraińskie zboże. Co na to Komisja Europejska?

Jesteśmy świadomi zapowiedzi niektórych państw UE dotyczących środków jednostronnych. Musimy je przeanalizować, więc na tym etapie nie możemy komentować - powiedziała rzeczniczka Komisji Europejskiej Miriam Garcia Ferrer zapytana o wprowadzony przez Polskę zakaz importu ukraińskiego zboża.

Prezydent: przypominamy o 17 września 1939 roku, by był przestrogą dla wolnego świata

Co roku przypominamy o 17 września 1939 roku, aby był on przestrogą dla całego wolnego świata – podkreślił prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników obchodów upamiętniających 84. rocznicę sowieckiej napaści na Polskę.

Od 1.100 zł do 4.400 zł dofinansowania do uzyskania wykształcenia na poziomie wyższym. Sprawdź kto może skorzystać i jak złożyć wniosek!

Planujesz studia? Potrzebujesz dofinansowania? Od 1.100 zł do 4.400 zł dofinansowania do uzyskania wykształcenia na poziomie wyższym. Sprawdź kto może skorzystać i jak złożyć wniosek!

Nawet 4 400 zł na szkolenia komputerowe. Kto może skorzystać? Na czym polega dofinansowanie?

Nawet 4 400 zł na szkolenia komputerowe. Kto może skorzystać? Kto nie może skorzystać? Na czym polega dofinansowanie?

Przepisy kasujące punkty karne weszły w życie 17.09.2023. Przywrócono także szkolenia redukujące punkty karne

Wchodzą w życie przepisy kasujące punkty karne. Przywrócono także szkolenia redukujące te punkty. Sprawdź szczegóły!

P. Czarnek: inwestycje oświatowe w samorządach w całej Polsce szacowane są na 13,7 mld zł

Inwestycje oświatowe w samorządach w całej Polsce szacowane są na 13,7 mld zł - powiedział w sobotę minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w Niedźwiadzie (Lubelskie).

Telus: 15 mld zł na pomoc dla polskiego rolnika

Kierujemy 15 mld zł na pomoc dla polskiego rolnika, bo wiemy, co to znaczy bezpieczeństwo żywnościowe - mówił Telus do rolników podczas ogólnopolskiego święta Wdzięczni Polskiej Wsi. 

4242 zł - tyle wyniesie płaca minimalna od 1 stycznia 2024 r., a minimalna stawka godzinowa 27,70 zł

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2024 r. Od 1 stycznia płaca minimalna wyniesie 4242 zł, a minimalna stawka godzinowa 27,70 zł.

1000 zł dla każdego studenta i 5000 zł "na start" dla nauczycieli to niektóre postulaty Nowej Lewicy

Przeznaczenie minimum 8 proc. PKB na ochronę zdrowia, 3 proc. PKB na inwestycje w naukę i rozwój, podniesienie płac dla nauczycieli "na start" do 5 tys. zł brutto oraz "fundusz kruszenia betonu" o wartości 3 mld - to postulaty Nowej Lewicy przedstawione na sobotniej konwencji w Warszawie.

Wzrost płacy minimalnej będzie silnym ciosem dla rynku pracy

W roku 2024 płaca minimalna, podobnie jak w obecnym, wzrośnie dwukrotnie od stycznia oraz od lipca. Podwyżka ta będzie miała charakter rekordowy, bo sięgnie odpowiednio ponad 20% w stosunku do roku 2023.

REKLAMA