reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Monitor Rynkowy > Jakość > Ventor umacnia się dzięki kulturze profesjonalizmu

Ventor umacnia się dzięki kulturze profesjonalizmu

Satysfakcja, że nasze starania przynoszą efekt, jest motywująca. Dlatego na każdym szczeblu zatrudnienia oraz na każdym etapie realizacji prac dbamy o jakość, bezpieczeństwo i solidność – mówi Janusz Urbanik, założyciel i zarządzający firmą VENTOR w rozmowie z Anną Knapek.

Od wielu lat VENTOR buduje silną pozycję na rynku w budownictwie przemysłowym, będąc wykonawcą projektów EPC Engineering, Procurement, Construction oraz jako producent systemów wentylacyjnych. Jakie są obecnie najciekawsze realizacje i kontrakty, w których spółka bierze udział?

Bierzemy udział w wielu inwestycjach o dużym znaczeniu, nie tylko na poziomie krajowym, ale i międzynarodowym. Rynek norweski, który jest głównym obszarem naszej działalności, ewoluuje obecnie w wielu obszarach. Oprócz budowy nowego kompleksu platform Johana Sverdupa, modernizacji już istniejących platform Njord A czy YND Maersk Inspirer, Norwegia pamięta o nadrzędnej wartości, jaką jest środowisko. Aker Solutions – jeden z naszych głównych zleceniodawców – jest zaangażowany w realizację projektu Northern Lights (Zorza Polarna). Niespełna miesiąc temu przybył z polskiej stoczni w Gdyni do stoczni Aker Egersund pierwszy moduł. Celem kompleksowego projektu, zainicjowanego przez norweskie przedsiębiorstwo energetyczne Equinor z partnerami Shell i Total, jest zapewnienie pierwszego na świecie obiektu do magazynowania CO2 z różnych źródeł przemysłowych w złożu geologicznym w północnej części Morza Północnego. Planowany magazyn CO2 będzie usytuowany niedaleko największego norweskiego pola gazowo-naftowego o nazwie Troll, a jego zadaniem będzie znaczne ograniczenie emisji tego gazu do atmosfery. Projekt ten obejmuje transport, odbiór i trwałe składowanie CO2. Zorza Polarna jest częścią państwowego projektu demonstracyjnego pod nazwą „Pełny łańcuch zarządzania CO2 w Norwegii”. Także i my jesteśmy częścią tego ważnego przedsięwzięcia, co dowodzi, że przez wiele lat funkcjonowania na rynku wyrobiliśmy sobie markę wiarygodnego, zaufanego partnera biznesowego.

Setki pracowników, miliony roboczogodzin, niełatwa branża – jest oczywiste, że bezpieczeństwo musi być jednym z kluczowych aspektów działalności firmy. Jakie są recepty na bycie odpowiedzialnym pracodawcą?

Rynek norweski wyznacza standardy i podejście do kluczowych wymogów, tj. kwestii bezpieczeństwa i środowiska. Główny potentat, jakim jest Equinor, skrupulatnie analizuje wyniki BHP firm podwykonawczych. I ustanawia jasno wyznaczony cel: zero wypadków w odniesieniu do ludzi, środowiska i mienia. Nie trzeba przypominać, że w podejściu do bezpieczeństwa Norwegia klasyfikuje się na podium na arenie światowej. Bycie proaktywnym, wychodzenie z nowymi inicjatywami, identyfikowanie obszarów do poprawy, jest niejako wymogiem stawianym dla firmy VENTOR. Ale nie jest to dla nas wymóg uciążliwy, bowiem od początków działalności firmy w naszym DNA mamy zapisaną dbałość o pracownika jako największą wartość. Wierzymy, że dzięki właściwemu zachowaniu i dobrym nawykom zyskujemy nie tylko przewagę konkurencyjną, ale przede wszystkim stwarzamy przyjazne warunki pracy.

Zewsząd słyszy się, że nastał rynek pracownika. Z drugiej strony, zwłaszcza w pracach fizycznych, o nowych pracowników niełatwo. Co raz trudniej znajdować nowe kadry, trzeba też umieć je utrzymać, a często odpowiednio wychować. Jak VENTOR stara się na tym polu wyróżnić w gąszczu pracodawców?

Budowanie świadomości i kultury profesjonalizmu jest procesem długofalowym. Wymaga dużo cierpliwości, wytrwałości i odpowiedniego podejścia do każdego pracownika. W firmie VENTOR kładziemy szczególny nacisk na podnoszenie kwalifikacji kadry zarządzającej. Wiemy, iż zdobyte przez nią wiedza i doświadczenie przekazywane są dalej w zespołach pracowniczych. Świadczy o tym chociażby ocena czy zadowolenie naszych klientów. Dbamy o odpowiednią komunikację, motywowanie kadry czy dokonywanie bezustannej oceny – to tylko niektóre aspekty uzyskania wyników w tym obszarze. A wyniki są dobre. Zatrudniamy ponad 700 osób, często naszymi pracownikami są przedstawiciele kilku pokoleń z jednej rodziny. To jasny sygnał, że zapewniamy dobre warunki i jesteśmy postrzegani jako solidny, rzetelny pracodawca.

Czy polscy pracownicy cieszą się dobrą renomą w Norwegii? Czy konkurencyjność spółki VENTOR opiera się na cenie, czy także na jakości?

Powiem podobnie: budowanie marki jest procesem długofalowym. Jakość ma znaczenie kluczowe. Przy projektach norweskich wielokrotnie propagowany jest slogan „Bezpieczeństwo i jakość na pierwszym miejscu”. Kwestia produkcji czy zysków schodzi na dalszy plan. Dobrze wiemy, iż odpowiednia jakość produktu i świadczonych usług pozwala zaoszczędzić na kosztach naprawy w dalszej fazie realizacji projektu. O wypadkowości, uszczerbku na zdrowiu oraz reputacji nie trzeba wspominać, bowiem w tym zakresie Norwegowie są pionierami i liderami. Polscy pracownicy mają bardzo dobrą renomę w Norwegii ze względu na efektywność wykonywanej pracy, przy utrzymaniu bardzo wysokiego poziomu. Konkurencyjność spółki VENTOR to przede wszystkim jakość oraz szybka reakcja i dostosowanie do zmieniających się warunków na rynku norweskim. Często przypominam pracownikom, że nic nie jest nam dane na wieczność. Każdym dniem pracy musimy potwierdzać swoją klasę i jakość. A to właśnie jest klucz do pozyskiwania nowych projektów.

VENTOR jest znanym i cenionym mecenasem w regionie. Wsparcie dla lokalnej społeczności ma wiele zalet. Dlaczego decyduje się pan na taką działalność?

Od lat wspieram różne inicjatywy społeczne i charytatywne. Staram się także wspierać szkoły czy placówki medyczne. Jest mi niezmiernie miło, że mogę pomagać młodym sportowcom i nie tylko. Niejednokrotnie okazana pomoc wiąże się z ich sukcesem i radością, a to cieszy podwójnie. Jan Paweł II powiedział, że „człowiek tyle jest wart, ile może dać drugiemu człowiekowi”. Dlatego dla mnie, jako człowieka i przedsiębiorcy, ważne jest, że mogę tę ideę realizować.

reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Zygmunt

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama