REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1991 nr 20 poz. 87

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH

z dnia 5 marca 1991 r.

w sprawie nakładania, uiszczania i ściągania grzywien w postępowaniu mandatowym.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 68 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. - Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia Dz. U. Nr 12, poz. 116, z 1972 r. Nr 49, poz. 312, z 1975 r. Nr 16, poz. 91 i Nr 45, poz. 234, z 1982 r. Nr 16, poz. 125 i Nr 45, poz. 291, z 1983 r. Nr 6, poz. 35 i Nr 44, poz. 203, z 1985 r. Nr 23, poz. 100, z 1986 r. Nr 39, poz. 193, z 1988 r. Nr 20, poz. 135, z 1989 r. Nr 34, poz. 180 oraz z 1990 r. Nr 20, poz. 121, Nr 43, poz. 251 i Nr 72, poz. 422) zarządza się, co następuje:

§ 1.

Użyte w rozporządzeniu określenie funkcjonariusz oznacza policjanta lub upoważnionego do nakładania i przyjmowania grzywien w drodze mandatu karnego funkcjonariusza innego organu.

§ 2.

W drodze mandatu karnego nie nakłada się grzywny:

1) za wykroczenia, za które należałoby orzec karę dodatkową, nawiązkę, obowiązek przywrócenia do stanu poprzedniego, obowiązek zapłaty równowartości wyrządzonej szkody, zniszczonego lub uszkodzonego przedmiotu, ukradzionego, przywłaszczonego lub wyłudzonego mienia, albo

2) gdy sprawca wykroczenia znajduje się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, albo

3) gdy sprawca dopuścił się wykroczenia o charakterze chuligańskim.

§ 3.

1. Nakładając grzywnę w drodze mandatu karnego, funkcjonariusz obowiązany jest określić wykroczenie zarzucane obwinionemu.

2. Warunkiem nałożenia grzywny w drodze mandatu karnego jest wyrażenie przez sprawcę wykroczenia zgody na przyjęcie mandatu.

§ 4.

1. Grzywna nałożona w drodze mandatu karnego może być uiszczona gotówką lub czekiem bezpośrednio funkcjonariuszowi, który ją nałożył.

2. Funkcjonariusz może wydać za pokwitowaniem odbioru mandat karny kredytowany, pouczając ukaranego o obowiązku uiszczenia nałożonej grzywny w terminie 7 dni oraz o skutkach nieuiszczenia grzywny w tym terminie.

3. Pokwitowanie odbioru mandatu karnego kredytowanego przesyła się niezwłocznie do urzędu skarbowego albo urzędu gminy właściwego ze względu na miejsce nałożenia mandatu, z uwzględnieniem przepisów § 7 ust. 1 i 2.

§ 5.

W razie stwierdzenia pod nieobecność sprawcy naocznie lub za pomocą urządzenia pomiarowo-kontrolnego popełnienia wykroczenia i jeżeli nie zachodzi wątpliwość co do osoby sprawcy, funkcjonariusz może nałożyć grzywnę w drodze mandatu karnego kredytowanego.

§ 6.

1. Mandat karny staje się prawomocny z chwilą uiszczenia grzywny bezpośrednio funkcjonariuszowi, który ją nałożył, lub z chwilą pokwitowania odbioru mandatu karnego kredytowanego przez ukaranego, a jeżeli był nałożony pod nieobecność sprawcy - z chwilą uiszczenia grzywny we wskazanym terminie.

2. W razie ukarania grzywną w drodze mandatu karnego za czyn nie będący wykroczeniem, należy zwrócić uiszczoną grzywnę.

§ 7.

1. Grzywnę nałożoną w drodze mandatu karnego kredytowanego ukarany wpłaca do kasy urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce nałożenia grzywny lub na rachunek bankowy tego urzędu, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. W przypadku nałożenia grzywny w drodze mandatu karnego kredytowanego przez funkcjonariusza Straży Miejskiej, ukarany wpłaca ją do kasy urzędu gminy lub na rachunek bankowy tego urzędu.

3. W razie dokonania wpłaty grzywny, o której mowa w ust. 1 i 2, na rachunek bankowy, koszty z tym związane ponosi ukarany.

§ 8.

W razie odmowy przyjęcia mandatu karnego lub nieuiszczenia w oznaczonym terminie grzywny nałożonej pod nieobecność sprawcy mandatem karnym kredytowanym, organ uprawniony do jej nałożenia występuje do kolegium do spraw wykroczeń z wnioskiem o ukaranie sprawcy. We wniosku o ukaranie należy przytoczyć fakt odmowy przyjęcia mandatu lub nieuiszczenia w określonym terminie grzywny nałożonej pod nieobecność sprawcy.

§ 9.

W razie nieuiszczenia w terminie grzywny nałożonej mandatem karnym kredytowanym, przyjętym przez ukaranego za pokwitowaniem odbioru, ściąga się ją w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

§ 10.

1. Grzywny w drodze mandatu karnego nakłada się na formularzach stanowiących załączniki nr 1 i 2 do rozporządzenia.

2. Organy, których funkcjonariusze są upoważnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego, otrzymują wykonywane na zlecenie Ministra Spraw Wewnętrznych formularze mandatów gotówkowych i kredytowanych z właściwych urzędów wojewódzkich.

§ 11.

1. Kwoty pieniężne uzyskane z grzywien nałożonych w drodze mandatu karnego wpłaca się do kasy lub na rachunek bankowy urzędu skarbowego, o którym mowa w § 7 ust. 1, albo do kasy lub na rachunek bankowy urzędu gminy, o którym mowa w § 7 ust. 2. Opłaty pocztowe i bankowe związane z dokonaniem wpłaty obciążają rachunki bankowe tych urzędów.

2. Kwoty pieniężne uzyskane z grzywien nałożonych w drodze mandatu karnego przez policjantów wpłaca się do kasy lub na rachunek bankowy urzędu skarbowego za pośrednictwem komendy rejonowej Policji.

§ 12.

Traci moc rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 1 grudnia 1971 r. w sprawie nakładania, uiszczania i ściągania grzywien w postępowaniu mandatowym (Dz. U. Nr 34, poz. 302, z 1972 r. Nr 38, poz. 250, z 1975 r. Nr 46, poz. 252, z 1985 r. Nr 35, poz. 166 i z 1988 r. Nr 25, poz. 181).

§ 13.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Minister Spraw Wewnętrznych: wz. J. Zimowski

Załącznik 1. [Bloczek mandatów karnych]

Załączniki do rozporządzenia Ministra
Spraw Wewnętrznych z dnia 5 marca
1991 r. (poz. 87)

Załącznik nr 1

Załącznik 2. [Bloczek mandatów karnych kredytowanych]

Załącznik nr 2

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA