REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1992 nr 24 poz. 102

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW

z dnia 3 marca 1992 r.

w sprawie szczegółowego zakresu, zasad i trybu finansowania z budżetu państwa dopłat do oprocentowania kredytów bankowych udzielonych w roku 1992.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 22 ust. 2 ustawy z dnia 5 stycznia 1991 r. - Prawo budżetowe (Dz. U. Nr 4, poz. 18, Nr 34, poz. 150, Nr 94, poz. 421, Nr 107, poz. 464 i Nr 110, poz. 475 oraz z 1992 r. Nr 21, poz. 85) oraz na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 25 stycznia 1992 r. o zasadach gospodarki finansowej państwa w 1992 r. (Dz. U. Nr 21, poz. 83) zarządza się, co następuje:

§ 1.

1. Kredytobiorcom może być udzielana dopłata ze środków budżetu państwa, w granicach przewidzianych w budżecie państwa na 1992 r., na spłatę części należnego bankom oprocentowania od kredytów zaciągniętych w 1992 r. na:

1) zakup nawozów mineralnych i środków ochrony roślin,

2) zakup kwalifikowanego materiału siewnego zbóż, rzepaku, kukurydzy, motylkowych grubonasiennych i drobnonasiennych, traw, buraków cukrowych i pastewnych, sadzeniaków ziemniaka oraz nasion warzyw, realizowany przez producentów rolnych, a także na skup od producentów krajowych przez jednostki nasienne wykonujące prace związane z technologicznym przygotowaniem wyżej wymienionych nasion i sadzeniaków,

3) zakup hodowlanych jałówek i buhajów,

4) zakup hodowlanych loszek i owiec-maciorek oraz rozpłodników: knurów i tryków,

5) zakup ziemi na cele rolnicze,

6) nakłady inwestycyjne na zagospodarowanie ziemi zakupionej bądź przejętej, w drodze dziedziczenia, w okresie 5 lat od daty zakupu lub przejęcia na własność, obejmujące trwałe nasadzenia, budowę i modernizację budynków gospodarczych, zakup ciągników rolniczych, maszyn i urządzeń do produkcji rolnej, z wyłączeniem innych środków transportowych,

7) nakłady inwestycyjne związane z przystosowaniem gospodarstw rolnych do produkcji żywnościowej metodami ekologicznymi,

8) finansowanie skupu od producentów krajowych i finansowanie zapasów z produkcji krajowej: zbóż, rzepaku, buraków cukrowych i cukru, ziemniaków, mączki ziemniaczanej, syropu ziemniaczanego, ziół i suszu ziół, owoców, warzyw, półproduktów i przetworów z owoców i warzyw, z wyłączeniem dżemów, powideł, marmolad, napojów i moszczów owocowych,

9) zakup wózków inwalidzkich, samochodów dla inwalidów i osób opiekujących się inwalidami oraz osobami niepełnosprawnymi.

2. Kredyty na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 1-4 i 8, są objęte dopłatą ze środków budżetu państwa, jeżeli ich oprocentowanie w stosunku rocznym - dla kredytobiorcy - wynosi 0,7 stopy oprocentowania kredytu refinansowego, jednak nie mniej niż 20 pkt procentowych.

3. Kredyty, o których mowa w ust. 1 pkt 5-7, są objęte dopłatą ze środków budżetu państwa, jeżeli ich oprocentowanie w stosunku rocznym - dla kredytobiorcy - wynosi 0,5 stopy oprocentowania kredytu refinansowego, jednak nie mniej niż 20 pkt procentowych.

4. Dopłata z budżetu państwa, o której mowa w ust. 1 pkt 1-8, stanowi część oprocentowania należnego bankom, odpowiadającą różnicy między stopą oprocentowania kredytu refinansowego podwyższoną o 4 pkt procentowe a stopą oprocentowania, którą płaci kredytobiorca.

5. Dopłata, o której mowa w ust. 1 pkt 9, polega na spłacie ze środków budżetu państwa 50% należnego bankom oprocentowania.

§ 2.

1. Wielkość kredytu objętego dopłatą do oprocentowania, o którym mowa w § 1 ust. 1:

1) w pkt 5 - nie może przekraczać 80% wydatków na zakup ziemi na cele rolnicze,

2) w pkt 6 - nie może przekraczać 50% wartości poniesionych nakładów inwestycyjnych,

3) w pkt 7 - nie może przekroczyć 90% wartości poniesionych nakładów inwestycyjnych.

Ponadto wysokość kredytu objętego dopłatą, o którym mowa w § 1 ust. 1 pkt 6, nie może przekroczyć 200 mln zł, a w pkt 5 i 7 nie może przekroczyć 150 mln zł dla każdego z wymienionych celów.

2. Dopłata, o której mowa w § 1 ust. 1 pkt 1, może być udzielona gospodarstwom rolnym na podstawie imiennego dowodu zakupu przedstawionego bankowi w ciągu 2 miesięcy od daty zaciągnięcia kredytu.

3. Dopłata, o której mowa w § 1 ust. 1 pkt 7, jest udzielana producentom rolnym posiadającym atesty lub zaświadczenia wydane przez Stowarzyszenie Producentów Żywności Metodami Ekologicznymi EKOLAND.

4. Dopłata, o której mowa w § 1 ust. 1 pkt 8, nie dotyczy wyrobów alkoholowych i surowców do ich produkcji oraz finansowania opakowań i nakładów na opakowania.

5. Dopłata ze środków budżetowych jest udzielana w odniesieniu do kredytów, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 8, podmiotom gospodarczym prowadzącym przetwórstwo spożywcze skupowanych produktów, podmiotom prowadzącym działalność w zakresie przechowalnictwa płodów rolnych mającym w odniesieniu do zbóż i rzepaku magazyny atestowane przez Agencję Rynku Rolnego oraz podmiotom gospodarczym realizującym skup na zlecenie Agencji Rynku Rolnego.

6. Dopłata do kredytów, o której mowa w § 1 ust. 1 pkt 1, jest udzielana pod warunkiem, że termin spłaty tych kredytów nie może przekroczyć 31 grudnia 1992 r.

7. Dopłata do kredytów, o której mowa w § 1 ust. 1 pkt 8, jest udzielana pod warunkiem, że termin spłaty tych kredytów nie może przekroczyć 30 września 1992 r. w odniesieniu do kredytów na skup i finansowanie zapasów ze zbiorów 1991 r. oraz 30 września 1993 r. w odniesieniu do kredytów na skup i finansowanie zapasów ze zbiorów 1992 r.

8. Dopłata do kredytu na zakup ciągnika rolniczego, o której mowa w § 1 ust. 1 pkt 6, jest udzielana, jeżeli kredytobiorca przedstawił bankowi program modernizacji gospodarstwa rolnego, zatwierdzony przez ośrodek doradztwa rolniczego, w trybie określonym przez Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w porozumieniu z Ministrem Finansów.

§ 3.

Spłata części należnego bankom oprocentowania będzie następować ze środków budżetu państwa do wysokości oraz w terminach i na warunkach określonych w umowach zawartych między bankiem i Ministerstwem Finansów.

§ 4.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Prezes Rady Ministrów: J. Olszewski

Metryka
  • Data ogłoszenia: 1992-03-18
  • Data wejścia w życie: 1992-03-18
  • Data obowiązywania: 1992-03-18
  • Z mocą od: 1992-03-18
  • Dokument traci ważność: 1992-12-31
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA