REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1992 nr 51 poz. 233

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ

z dnia 10 czerwca 1992 r.

w sprawie doręczania wojskowych dokumentów osobistych i trybu postępowania z tymi dokumentami

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 54 ust. 4 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1992 r. Nr 4, poz. 16) zarządza się, co następuje:

§ 1.
1. Wojskowym dokumentem osobistym jest książeczka wojskowa stwierdzająca stosunek jej posiadacza do obowiązku służby wojskowej, zwana dalej „książeczką wojskową".

2. Książeczkę wojskową odbiera osobiście za potwierdzeniem odbioru osoba objęta ewidencją prowadzoną przez wojskowego komendanta uzupełnień.

§ 2.
1. O utracie lub zniszczeniu książeczki wojskowej jej posiadacz jest obowiązany, z zastrzeżeniem § 3 ust. 1, niezwłocznie zawiadomić osobiście wojskowego komendanta uzupełnień właściwego ze względu na miejsce pobytu stałego lub pobytu czasowego trwającego ponad 2 miesiące.

2. Wojskowy komendant uzupełnień w wypadku, o którym mowa w ust. 1, wydaje osobie składającej zawiadomienie duplikat książeczki wojskowej.

3. Osoba, której wydano duplikat książeczki wojskowej, uiszcza opłatę skarbową określoną w odrębnych przepisach.

§ 3.
1. Jeżeli utrata lub zniszczenie książeczki wojskowej nastąpiło w czasie pełnienia czynnej służby wojskowej, żołnierz jest obowiązany do niezwłocznego zameldowania o tym dowódcy jednostki wojskowej. Dowódca jednostki wojskowej zawiadamia o utracie lub zniszczeniu książeczki wojskowej właściwego wojskowego komendanta uzupełnień.

2. Do dnia otrzymania duplikatu książeczki wojskowej, jeżeli żołnierz opuszcza teren jednostki, dowódca jednostki wojskowej zamieszcza stosowny wpis w dokumentach uprawniających żołnierza do przebywania poza jednostką.

§ 4.
1. Wojskowy komendant uzupełnień po otrzymaniu zawiadomienia, o którym mowa w § 3 ust. 1, wystawia duplikat książeczki wojskowej i przesyła go żołnierzowi za pośrednictwem dowódcy jednostki wojskowej.

2. Przepis § 2 ust. 3 stosuje się odpowiednio.

§ 5.
W razie odzyskania utraconej książeczki wojskowej, jej posiadacz jest obowiązany niezwłocznie przekazać ją właściwemu wojskowemu komendantowi uzupełnień.
§ 6.
Jeżeli utrata lub zniszczenie książeczki wojskowej nastąpiły podczas pełnienia czynnej służby wojskowej w czasie wojny, żołnierzom wydają duplikaty książeczek wojskowych dowódcy jednostek wojskowych.
§ 7.
1. W razie odmowy przyjęcia książeczki wojskowej przez osobę, o której mowa w § 1 ust. 2, fakt ten podlega odnotowaniu w ewidencji właściwego wojskowego komendanta uzupełnień.

2. Właściwy wojskowy komendant uzupełnień w wypadku, o którym mowa w ust. 1, przechowuje książeczkę wojskową.

3. Odmowa przyjęcia książeczki wojskowej nie zwalnia od obowiązku służby wojskowej.

§ 8.
1. Osoba wyjeżdżająca za granicę na pobyt stały, po dopełnieniu wojskowego obowiązku meldunkowego, obowiązana jest zdać książeczkę wojskową właściwemu wojskowemu komendantowi uzupełnień.

2. Osoba wyjeżdżająca za granicę na pobyt czasowy pozostawia książeczkę wojskową w swoim mieszkaniu lub składa ją na przechowanie właściwemu wojskowemu komendantowi uzupełnień.

3. W razie stwierdzenia przez Straż Graniczną, że osoba przekraczająca granicę posiada przy sobie książeczkę wojskową, organ ten odbiera ją za potwierdzeniem i przesyła na przechowanie do właściwego wojskowego komendanta uzupełnień.

4. Po powrocie osoby z pobytu czasowego za granicą wojskowy komendant uzupełnień wydaje jej zdaną na przechowanie książeczkę wojskową.

§ 9.
Osoba, która utraciła obywatelstwo polskie, jest obowiązana złożyć posiadaną książeczkę wojskową organowi wydającemu cudzoziemcowi kartę stałego pobytu. Organ ten przesyła książeczkę wojskową właściwemu wojskowemu komendantowi uzupełnień.
§ 10.
1. W razie zgonu osoby posiadającej książeczkę wojskową, osoba obowiązana do zgłoszenia zgonu stosownie do przepisów prawa o aktach stanu cywilnego powinna dokument ten złożyć niezwłocznie w urzędzie gminy właściwym ze względu na dotychczasowe miejsce pobytu stałego lub pobytu czasowego trwającego ponad 2 miesiące, sporządzającym akt zgonu.

2. Wójt lub burmistrz (prezydent miasta) w wypadku, o którym mowa w ust. 1, przesyła książeczkę wojskową właściwemu wojskowemu komendantowi uzupełnień w terminie 3 dni.

§ 11.
1. Książeczki wojskowe osób tymczasowo aresztowanych przechowuje się w depozycie aresztu śledczego.

2. Książeczki wojskowe osób odbywających karę pozbawienia wolności (w tym również karę aresztu wojskowego) naczelnik zakładu karnego przesyła właściwemu wojskowemu komendantowi uzupełnień.

3. Po odbyciu kary osoba, która odbyła karę, jest obowiązana zgłosić się do właściwego wojskowego komendanta uzupełnień w celu odebrania książeczki wojskowej.

§ 12.
Traci moc zarządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 11 lipca 1983 r. w sprawie doręczania wojskowych dokumentów osobistych i trybu postępowania z tymi dokumentami (Monitor Polski Nr 25, poz. 133 i z 1990 r. Nr 36, poz. 291).
§ 13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 9 czerwca 1992 r.

Minister Obrony Narodowej: w z. J. Onyszkiewicz

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA