REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1997 nr 64 poz. 412

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW

z dnia 10 czerwca 1997 r.

w sprawie zadań, szczegółowych zasad i trybu funkcjonowania Kolegium do Spraw Służb Specjalnych przy Radzie Ministrów, zasad udziału w posiedzeniach Kolegium przedstawicieli służb specjalnych i innych właściwych organów, a także zakresu czynności Sekretarza Kolegium.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 4 ust. 7 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r., o Urzędzie Ochrony Państwa (Dz. U. Nr 30, poz. 180, z 1991 r. Nr 94, poz. 422 i Nr 107, poz. 461, z 1992 r. Nr 54, poz. 254, z 1994 r. Nr 53, poz. 214, z 1995 r. Nr 4, poz. 17, Nr 34, poz. 163 i Nr 104, poz. 515, z 1996 r. Nr 59, poz. 269, Nr 106, poz. 496 i Nr 156, poz. 775 oraz z 1997 r. Nr 28, poz. 153) zarządza się, co następuje:

§ 1.
1. Kolegium do Spraw Służb Specjalnych przy Radzie Ministrów, zwane dalej „Kolegium”, jako organ opiniodawczo-doradczy Rady Ministrów realizuje zadania określone w art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Urzędzie Ochrony Państwa (Dz. U. Nr 30, poz. 180, z 1991 r. Nr 94, poz. 422 i Nr 107, poz. 461, z 1992 r. Nr 54, poz. 254, z 1994 r. Nr 53, poz. 214, z 1995 r. Nr 4, poz. 17, Nr 34, poz. 163 i Nr 104, poz. 515, z 1996 r. Nr 59, poz. 269, Nr 106, poz. 496 i Nr 156, poz. 775 oraz z 1997 r. Nr 28, poz. 153).

2. Do zadań Kolegium należy w szczególności:

1) wyrażanie opinii o kandydatach na stanowiska Szefa Urzędu Ochrony Państwa i Szefa Wojskowych Służb Informacyjnych, a także o zasadności wniosków o ich odwołanie,

2) wyrażanie opinii lub ocen dotyczących wykonywania przez służby specjalne powierzonych im zadań, zgodnie z kierunkami i planami działania tych służb,

3) wyrażanie opinii lub ocen w sprawach szczegółowych projektów budżetu Urzędu Ochrony Państwa i budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej, w części dotyczącej funduszu operacyjnego Wojskowych Służb Informacyjnych, przed ich rozpatrzeniem przez Radę Ministrów, a także sprawozdań z ich wykonania,

4) ocenianie centralnych planów ochrony organów i instytucji państwowych oraz gospodarki narodowej,

5) wyrażanie opinii lub ocen w sprawach wytyczania kierunków i planów działania służb specjalnych,

6) formułowanie ocen lub wyrażanie opinii w sprawach koordynacji działania służb specjalnych z Żandarmerią Wojskową, Policją, Strażą Graniczną oraz ich współdziałania w dziedzinie ochrony i bezpieczeństwa państwa,

7) inicjowanie działań w zakresie dostosowania prawnych podstaw działania służb specjalnych do rozwiązań obowiązujących w państwach Unii Europejskiej i NATO,

8) wyrażanie opinii lub ocen dotyczących celów, form i metod zabezpieczenia polskich placówek dyplomatycznych, instytucji działających za granicą oraz oddziałów Wojska Polskiego uczestniczących w misjach pokojowych,

9) wyrażanie opinii na temat wypracowywanych przez służby specjalne form i metod prowadzenia pracy operacyjno-rozpoznawczej pod kątem ich zgodności z porządkiem prawnym Rzeczypospolitej Polskiej,

10) wyrażanie ocen na temat współdziałania służb specjalnych z organami państwowymi oraz formułowanie wniosków wynikających z tych ocen,

11) wyrażanie opinii o projektach porozumień o współdziałaniu między służbami specjalnymi, Policją, Strażą Graniczną i Żandarmerią Wojskową, dokonywanie okresowych ocen współdziałania oraz wypracowywanie wniosków wynikających z tych ocen,

12) inicjowanie nowych rozwiązań w zakresie kontrwywiadowczej ochrony kraju,

13) wyrażanie opinii lub ocen dotyczących form, metod oraz efektywności sprawowanego nadzoru nad służbami specjalnymi,

14) wyrażanie opinii lub ocen dotyczących projektów zmian w organizacji służb specjalnych.

§ 2.
1. Kolegium rozpatruje sprawy, należące do jego właściwości, na posiedzeniach w terminach określonych w planach pracy Kolegium.

2. Posiedzenia Kolegium mają charakter niejawny.

3. Szczegółową organizację i tryb działania Kolegium określa regulamin pracy, uchwalony przez Kolegium i zatwierdzony przez Prezesa Rady Ministrów.

§ 3.
1. Członków Kolegium obowiązuje osobiste uczestnictwo w posiedzeniach.

2. W wyjątkowych wypadkach w posiedzeniu może brać udział, bez prawa uczestnictwa w podejmowanych rozstrzygnięciach, za zgodą Prezesa Rady Ministrów, osoba wskazana przez członka Kolegium, zastępująca go w pełnieniu obowiązków na stanowisku, którego zajmowanie uprawnia go do członkostwa w Kolegium.

3. W posiedzeniach Kolegium, na zasadach określonych dla członków Kolegium, uczestniczy Szef Wojskowych Służb Informacyjnych.

4. W posiedzeniach Kolegium, na zaproszenie Prezesa Rady Ministrów, na zasadach określonych dla członków Kolegium, bez prawa uczestnictwa w podejmowanych rozstrzygnięciach, mogą uczestniczyć przewodniczący właściwych komisji sejmowych.

5. W posiedzeniach Kolegium mogą uczestniczyć, na wniosek członków Kolegium, przedstawiciele służb specjalnych i innych właściwych organów.

6. Przewodniczący Kolegium określa, czy osoby wymienione w ust. 5 uczestniczą w całości, czy tylko w określonej części posiedzenia.

7. Osoby zaproszone składają Przewodniczącemu Kolegium pisemne zobowiązanie zachowania tajemnicy w zakresie wiadomości udostępnianych im na posiedzeniu.

§ 4.
1. Kolegium wyraża swoje stanowisko w formie ustaleń, opinii, ocen lub wniosków.

2. Z posiedzeń Kolegium sporządza się pełny zapis jego przebiegu oraz protokół uzgodnień.

3. Przewodniczący Kolegium zapoznaje Radę Ministrów i, w razie potrzeby, Komitet Obrony Kraju z wypracowanymi przez Kolegium opiniami, ocenami lub wnioskami w sprawach wymagających decyzji Rady Ministrów lub Komitetu Obrony Kraju.

§ 5.
1. Sekretarz Kolegium zapewnia obsługę organizacyjną i techniczną prac Kolegium oraz wykonywanie zadań wynikających z ustaleń Kolegium i decyzji Przewodniczącego Kolegium, a w szczególności:

1) przygotowuje projekty planów pracy Kolegium,

2) organizuje opracowanie materiałów i projektów dokumentów przeznaczonych do rozpatrzenia przez Kolegium,

3) sporządza i podpisuje protokół posiedzenia Kolegium oraz przedstawia go do podpisu Przewodniczącemu Kolegium,

4) prowadzi rejestr ustaleń Kolegium i decyzji Przewodniczącego Kolegium oraz harmonogram ich realizacji,

5) gromadzi i przechowuje dokumentację Kolegium, z zachowaniem przepisów o ochronie tajemnicy państwowej i służbowej oraz o archiwach,

6) zapewnia właściwe przygotowanie i obsługę posiedzeń Kolegium,

7) sporządza roczne sprawozdanie z działalności Kolegium i przedstawia je Przewodniczącemu Kolegium,

8) wykonuje inne zadania zlecone przez Kolegium i Przewodniczącego.

2. Sekretarz Kolegium, w sprawach należących do jego zakresu działania, jest uprawniony do zwracania się do organów administracji rządowej o przedstawienie, na potrzeby Kolegium, informacji niezbędnych do właściwego rozpatrzenia spraw.

3. Sekretarz Kolegium wykonuje swoje zadania przy pomocy Sekretariatu Kolegium, będącego komórką organizacyjną Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

§ 6.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Prezes Rady Ministrów: W. Cimoszewicz

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA