REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2002 nr 79 poz. 721

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA

z dnia 23 maja 2002 r.

w sprawie trybu tworzenia powiatowych, wojewódzkich i krajowych rocznych planów zabezpieczenia medycznych działań ratowniczych.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 22 ust. 6 ustawy z dnia 25 lipca 2001 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. Nr 113, poz. 1207 i Nr 154, poz. 1801) zarządza się, co następuje:

§ 1.
1. Roczny plan zabezpieczenia medycznych działań ratowniczych tworzy się dla obszarów powiatu, województwa i kraju na rok kalendarzowy następujący po roku opracowania tego planu.

2. Roczny plan zabezpieczenia medycznych działań ratowniczych składa się z części opisowo-tabelarycznej i kartograficznej.

§ 2.
1. Powiatowy roczny plan zabezpieczenia medycznych działań ratowniczych, zwany dalej „planem powiatowym", jest przygotowywany przez właściwego starostę na podstawie wojewódzkiego programu w zakresie ratownictwa medycznego, o którym mowa w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 25 lipca 2001 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym, zwanej dalej „ustawą".

2. Plan powiatowy w części opisowo-tabelarycznej tworzy się na podstawie danych o:

1) charakterystyce obszaru obejmującej:

a) ukształtowanie terenu,

b) warunki hydrologiczno-meteorologiczne,

c) strukturę zatrudnienia i urbanistykę,

d) sieć komunikacyjną,

e) dane demograficzne,

2) statystycznej analizie zagrożeń, które wystąpiły na obszarze powiatu w roku poprzedzającym rok opracowania planu, a w szczególności:

a) przypadkach chorobowych powodujących zagrożenie dla życia na obszarze powiatu,

b) interwencjach zespołów ratownictwa medycznego z podziałem na ich przyczyny i grupy wiekowe pacjentów,

c) hospitalizacji pacjentów w stanach powodujących zagrożenie dla życia, z uwzględnieniem podziału określonego w lit. b),

d) epidemiologii chorób zakaźnych

– ustalonych na podstawie danych statystycznych zawartych w formularzach stosowanych w badaniach statystycznych, zgodnie z przepisami o statystyce publicznej,

3) posiadanych w roku sporządzenia planu środkach, a w szczególności:

a) usytuowaniu i wyposażeniu centrum powiadamiania ratunkowego,

b) liczbie, rodzajach, wyposażeniu i lokalizacji szpitali, w tym posiadających oddziały ratunkowe,

c) liczbie, rodzajach i rozmieszczeniu w terenie zespołów ratownictwa medycznego z określeniem rejonu operacyjnego dla każdego zespołu,

d) organizacji łączności alarmowej na terenie powiatu,

e) liczbie, rodzaju i miejscach postoju statków powietrznych wykorzystywanych na potrzeby systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne wraz z ich rejonami operacyjnymi oraz dotyczących lądowisk przyszpitalnych, a w szczególności odległości lądowiska od szpitala,

f) liczbie, rodzaju i miejscach stacjonowania oraz wyposażeniu w sprzęt jednostek współdziałających z systemem Państwowe Ratownictwo Medyczne, o których mowa w art. 32 ustawy, a w szczególności jednostek Państwowej Straży Pożarnej oraz jednostek ochotniczej staży pożarnej, z określeniem rodzajów jednostek, w tym specjalistycznych,

g) sposobie zapewnienia całodobowego dostępu do świadczeń lekarskich podstawowej opieki zdrowotnej,

4) planowanych na rok, na który plan jest sporządzany, nowych jednostkach systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne, a w szczególności:

a) ilości, rodzaju i rozmieszczeniu w terenie zespołów ratownictwa medycznego,

b) ilości i rozmieszczeniu w terenie szpitalnych oddziałów ratunkowych,

5) lokalizacji centrum powiadamiania ratunkowego, jeżeli przewiduje się jego utworzenie.

3. Plan powiatowy w części opisowo-tabelarycznej oprócz danych, o których mowa w ust. 2, zawiera kalkulację kosztów, którą sporządza się przy wykorzystaniu następujących danych dotyczących:

1) ilości i rodzajów zespołów ratownictwa medycznego,

2) średniej stawki wynikającej z algorytmu określania zryczałtowanej stawki dobowej

– w odniesieniu do zespołów ratownictwa medycznego,

3) ilości etatów dyspozytorskich, przyjmując, że jedno stanowisko dyspozytorskie powinno przypadać na 90 000 mieszkańców,

4) ilości etatów koordynatora medycznego – w przypadku centrów powiadamiania ratunkowego posiadających co najmniej 3 stanowiska dyspozytorskie,

5) kosztów stałych obejmujących koszty utrzymania pomieszczeń i koszty mediów

– w odniesieniu do centrów powiadamiania ratunkowego.

§ 3.
1. Plan powiatowy w części kartograficznej obejmuje mapę obszaru powiatu lub powiatów w przypadku zawarcia porozumienia, o którym mowa w art. 19 ust. 3 ustawy, sporządzoną w skali 1:200 000, na którą nanosi się znaki graficzne określone w załączniku do rozporządzenia.

2. Na mapę, o której mowa w ust. 1, nanosi się dane, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 3–5, oraz dane, uzyskane od Państwowej Straży Pożarnej, o rozmieszczeniu jednostek ratowniczo-gaśniczych, w tym specjalistycznych grup ratowniczych.

3. Na mapę, o której mowa w ust. 1, nanosi się rejony operacyjne zespołów ratownictwa medycznego, z uwzględnieniem czasu ich dojazdów, oraz lokalizacje szpitalnych oddziałów ratunkowych.

§ 4.
Plan powiatowy sporządzony w formie broszury i w wersji elektronicznej jest przekazywany właściwemu wojewodzie w celu uzgodnienia i zatwierdzenia w terminie do dnia 1 marca każdego roku.
§ 5.
1. Wojewódzki roczny plan zabezpieczenia medycznych działań ratowniczych, zwany dalej „planem wojewódzkim", jest przygotowywany na podstawie zatwierdzonych planów powiatowych.

2. Część opisowo-tabelaryczna planu wojewódzkiego zawiera oprócz danych, o których mowa w § 2 ust. 2, ustalonych dla obszaru województwa, ponadto:

1) liczbę i rozmieszczenie centrów powiadamiania ratunkowego wraz z ich obszarami działania,

2) liczbę i rozmieszczenie szpitalnych oddziałów ratunkowych na obszarze województwa,

3) liczbę, rodzaj i rozmieszczenie w terenie zespołów ratownictwa medycznego wraz z ich rejonami operacyjnymi.

3. Część kartograficzna planu wojewódzkiego obejmuje mapę obszaru województwa, sporządzoną zgodnie z § 3, zawierającą dane ustalone dla obszaru województwa.

4. Plan wojewódzki sporządzony w formie broszury i w wersji elektronicznej jest przekazywany ministrowi właściwemu do spraw zdrowia w celu uzgodnienia i zatwierdzenia w terminie do dnia 1 kwietnia każdego roku.

§ 6.
1. Krajowy roczny plan zabezpieczenia medycznych działań ratowniczych, zwany dalej „planem krajowym", jest przygotowywany na podstawie zatwierdzonych planów wojewódzkich.

2. Plan krajowy w cześć tabelaryczno-opisowej zawiera oprócz danych, o których mowa w § 2 ust. 2, ustalonych dla obszaru kraju, ponadto:

1) liczbę i rozmieszczenie zespołów lotniczego pogotowia ratunkowego i lotniczych grup poszukiwawczo-ratowniczych,

2) liczbę i rozmieszczenie szpitalnych oddziałów ratunkowych, z uwzględnieniem ośrodków regionalnych nieznajdujących się w planach wojewódzkich,

3) plany współdziałania jednostek systemu i współpracujących z systemem na wypadek zdarzeń masowych, przekraczających możliwości lub granice jednego województwa,

4) plany współdziałania jednostek systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne i współdziałających z systemem na wypadek zdarzeń nadzwyczajnych obejmujących obszar kilku województw lub obszary przekraczające granice kraju,

3. Plan krajowy w części kartograficznej obejmuje mapę obszaru kraju, sporządzoną zgodnie z § 3, zawierającą dane ustalone dla obszaru kraju.

4. Plan krajowy jest sporządzany do dnia 1 maja każdego roku.

§ 7.
1. Plany powiatowe i wojewódzkie, niezwłocznie po ich zatwierdzeniu, są przekazywane w formie broszury oraz w wersji elektronicznej jednostkom systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne oraz jednostkom współpracującym z systemem na podstawie art. 32 ustawy:

1) plan powiatowy – jednostkom działającym na terenie powiatu lub powiatów, w przypadku zawarcia porozumienia, o którym mowa w art. 19 ust. 3 ustawy,

2) plan wojewódzki – jednostkom działającym na terenie województwa.

2. Plan krajowy jest przekazywany w formie broszury oraz w wersji elektronicznej jednostkom systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne oraz jednostkom współdziałającym z systemem na podstawie art. 32 ustawy, w terminie, o którym mowa w § 6 ust. 4.

§ 8.
Plany zabezpieczenia medycznych działań ratowniczych na 2003 r. przygotowuje się i przekazuje:

1) plan powiatowy – w terminie do dnia 31 lipca 2002 r.,

2) plan wojewódzki – w terminie do dnia 31 sierpnia 2002 r.,

3) plan krajowy – w terminie do dnia 30 września 2002 r.

§ 9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2002 r.

Minister Zdrowia: M. Łapiński

Załącznik 1. [WZORY ZNAKÓW GRAFICZNYCH NANOSZONYCH NA MAPĘ OBSZARÓW POWIATU, WOJEWÓDZTWA l KRAJU]

Załącznik do rozporządzenia Ministra Zdrowia
z dnia 23 maja 2002 r. (poz.721)

WZORY ZNAKÓW GRAFICZNYCH NANOSZONYCH NA MAPĘ OBSZARÓW POWIATU, WOJEWÓDZTWA l KRAJU

infoRgrafika

infoRgrafika

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2002-06-20
  • Data wejścia w życie: 2002-07-01
  • Data obowiązywania: 2002-07-01
  • Dokument traci ważność: 2008-01-01
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA