REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2009 nr 189 poz. 1469

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW

z dnia 5 listopada 2009 r.

w sprawie ustanowienia Odznaki Honorowej „Bene merito”, ustalenia jej wzoru, zasad i trybu nadawania oraz noszenia

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 4 ust. 2 i art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach (Dz. U. Nr 31, poz. 130, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:

§ 1.

1. Ustanawia się Odznakę Honorową „Bene merito”, zwaną dalej „Odznaką „Bene merito” ”.

2. Odznaka „Bene merito” jest zaszczytnym honorowym wyróżnieniem i może być nadawana obywatelom polskim oraz obywatelom państw obcych za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej.

§ 2.

Odznakę „Bene merito” nadaje minister właściwy do spraw zagranicznych z własnej inicjatywy lub na wniosek:

1) ministra lub kierownika urzędu centralnego;

2) kierownika przedstawicielstwa dyplomatycznego, stałego przedstawicielstwa przy organizacji międzynarodowej, urzędu konsularnego, instytutu polskiego lub innej placówki zagranicznej podległej ministrowi właściwemu do spraw zagranicznych.

§ 3.

1. Wniosek o nadanie Odznaki „Bene merito” powinien zawierać dane personalne kandydata do wyróżnienia oraz opis zasług lub osiągnięć uzasadniających wyróżnienie.

2. Wniosek o nadanie Odznaki „Bene merito” powinien być przedstawiony ministrowi właściwemu do spraw zagranicznych co najmniej na trzy miesiące przed zamierzonym terminem jej wręczenia.

3. Wzór wniosku o nadanie Odznaki „Bene merito” stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.

§ 4.

1. Odznaka „Bene merito” ma kształt okrągłego medalu o średnicy 38 mm wykonanego w metalu w kolorze brązu, patynowanego i polerowanego, z obustronnie zaznaczoną, polerowaną krawędzią, z uszkiem i kółkiem do zawieszenia na wstążce. Pośrodku strony licowej, na fakturowanym, patynowanym tle, widnieje polerowany wizerunek orła według wzoru określonego w ustawie z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych (Dz. U. z 2005 r. Nr 235, poz. 2000, z 2006 r. Nr 220, poz. 1600 oraz z 2009 r. Nr 168, poz. 1323), okolony otokiem z majuskułowym, polerowanym napisem – u góry „BENE MERITO”, a u dołu „MSZ RP”; kropki z obu stron rozdzielające napis i krawędź otoku – również polerowane. Na stronie odwrotnej, na fakturowanym, patynowanym tle, polerowane, majuskułowe napisy w pięciu wierszach, różną wysokością liter powtarzające nazwę kraju w różnych językach: [P]OLOGNE”, „POLONIA”, „POLSKA”, obok fragment napisu alfabetem rosyjskim „PO”, „POLEN”, „POLAND”. Odznaka zawieszona jest na przeciągniętej przez kółko wstążce z rypsu jedwabnego, szerokości 38 mm, koloru rubinowej czerwieni, z prążkami szerokości 3 mm w kolorze kości słoniowej po brzegach.

2. Miniatura Odznaki „Bene merito” o średnicy 19 mm, materiałem i sposobem wykonania przedstawia licową stronę odznaki. Odwrotna strona gładka, z gwintowanym sztyftem z nakrętką do mocowania.

3. Wzór Odznaki „Bene merito” stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.

4. Wzór miniatury oraz wstążeczki Odznaki „Bene merito” stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia.

§ 5.

1. Osoba wyróżniona Odznaką „Bene merito” otrzymuje nieodpłatnie nadaną jej odznakę wraz z dyplomem, którego wzór określa załącznik nr 4 do rozporządzenia, oraz legitymacją, której wzór jest określony w załączniku nr 5 do rozporządzenia.

2. Odznakę „Bene merito” wraz z dyplomem i legitymacją wręcza osobiście minister właściwy do spraw zagranicznych lub osoba przez niego upoważniona.

3. Odznakę „Bene merito” nosi się na lewej stronie piersi, po orderach i odznaczeniach państwowych.

4. Odznaka „Bene merito” może byç nadana tej samej osobie tylko raz.

§ 6.

Ewidencję osób wyróżnionych Odznaką „Bene merito” prowadzi minister właściwy do spraw zagranicznych.

§ 7.

W razie zgubienia albo zniszczenia odznaki, dyplomu lub legitymacji stwierdzającej jej nadanie, wydaje się wtórny egzemplarz – odpowiednio – odznaki, dyplomu lub legitymacji, za zwrotem kosztów ich wytworzenia.

§ 8.

Koszty związane z nadawaniem Odznaki „Bene merito”, z wyjątkiem przypadku, o którym mowa w § 7, są pokrywane z budżetu państwa w części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw zagranicznych.

§ 9.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Prezes Rady Ministrów: D. Tusk

 

1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1998 r. Nr 162, poz. 1126, z 2000 r. Nr 12, poz. 136 i Nr 120, poz. 1268, z 2001 r. Nr 123, poz. 1353 oraz z 2009 r. Nr 92, poz. 753.

Załącznik 1. [WZÓR WNIOSKU O NADANIE ODZNAKI HONOROWEJ "BENE MERITO" ZA DZIAŁALNOŚĆ WZMACNIAJĄCĄ POZYCJĘ POLSKI NA ARENIE MIĘDZYNARODOWEJ]

Załączniki do rozporządzenia Rady Ministrów
z dnia 5 listopada 2009 r. (poz. 1469)

Załącznik nr 1

WZÓR WNIOSKU O NADANIE ODZNAKI HONOROWEJ „BENE MERITO” ZA DZIAŁALNOŚĆ WZMACNIAJĄCĄ POZYCJĘ POLSKI NA ARENIE MIĘDZYNARODOWEJ

Załącznik 2. [WZÓR ODZNAKI HONOROWEJ "BENE MERITO"]

Załącznik nr 2

WZÓR ODZNAKI HONOROWEJ „BENE MERITO”

Załącznik 3. [WZÓR MINIATURY ODZNAKI HONOROWEJ "BENE MERITO"]

Załącznik nr 3

WZÓR MINIATURY ODZNAKI HONOROWEJ „BENE MERITO”

WZÓR WSTĄŻECZKI ODZNAKI HONOROWEJ „BENE MERITO”

Załącznik 4. [WZÓR DYPLOMU ODZNAKI HONOROWEJ "BENE MERITO"]

Załącznik nr 4

WZÓR DYPLOMU ODZNAKI HONOROWEJ „BENE MERITO”

Załącznik 5.

Załącznik nr 5

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2009-11-10
  • Data wejścia w życie: 2009-11-10
  • Data obowiązywania: 2021-03-13
  • Dokument traci ważność: 2023-09-11

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA