REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2012 poz. 1534

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA1)

z dnia 21 grudnia 2012 r.

w sprawie nadawania uprawnień inspektora ochrony radiologicznej w pracowniach stosujących aparaty rentgenowskie w celach medycznych

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 12b ust. 2 ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. – Prawo atomowe (Dz. U. z 2012 r. poz. 264 i 908) zarządza się, co następuje:

§ 1. [Zakres regulacji]

Rozporządzenie określa:

1) szczegółowe warunki i tryb nadawania przez Głównego Inspektora Sanitarnego uprawnień inspektora ochrony radiologicznej w pracowniach stosujących aparaty rentgenowskie do celów diagnostyki medycznej, radiologii zabiegowej, radioterapii powierzchniowej i radioterapii schorzeń nienowotworowych;

2) typy uprawnień, o których mowa w pkt 1, oraz rodzaje działalności, do których nadzorowania uprawniają;

3) tryb pracy komisji egzaminacyjnej;

4) sposób i tryb przeprowadzania egzaminu;

5) sposób wnoszenia i wysokość opłaty za egzamin oraz wysokość wynagrodzenia członków komisji egzaminacyjnej;

6) wymagany zakres szkolenia oraz warunki, jakie muszą spełniać jednostki przeprowadzające szkolenie, formy przeprowadzania szkoleń, a także tryb uzyskiwania wpisu do rejestru, o którym mowa w art. 7 ust. 13 ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. – Prawo atomowe, zwanej dalej „ustawą”.

§ 2. [Podział uprawnień]

1. Ze względu na rodzaj działalności związanej z wykorzystaniem aparatu rentgenowskiego do celów medycznych, do której nadzorowania jest uprawniony inspektor ochrony radiologicznej, uprawnienia dzielą się na:

1) uprawnienia inspektora ochrony radiologicznej typu R – dotyczące nadzorowania działalności w zakresie stosowania aparatów rentgenowskich do celów diagnostyki medycznej, radiologii zabiegowej, radioterapii powierzchniowej i radioterapii schorzeń nienowotworowych;

2) uprawnienia inspektora ochrony radiologicznej typu S – dotyczące nadzorowania działalności wyłącznie w zakresie stosowania aparatów rentgenowskich stomatologicznych lub do densytometrii kości.

2. Uprawnienia inspektora ochrony radiologicznej typu R lub S nadaje się osobie, która posiada staż pracy w warunkach narażenia, co najmniej:

1) roczny – w przypadku osób posiadających wykształcenie:

a) wyższe,

b) średnie i dyplom uzyskania tytułu zawodowego technika elektroradiologii;

2) trzyletni – w przypadku osób posiadających wykształcenie średnie.

3. Staż pracy, o którym mowa w ust. 2, nie jest wymagany dla:

1) osób, które spełniają warunki określone w art. 7 ust. 7 pkt 1 i 2 ustawy;

2) lekarzy dentystów ubiegających się o uprawnienia inspektora ochrony radiologicznej typu S.

§ 3. [Szkolenie]

1. Szkolenie dla osób ubiegających się o nadanie uprawnień inspektora ochrony radiologicznej typu R lub S, zwane dalej „szkoleniem”, jest prowadzone w formie wykładów oraz ćwiczeń w systemie stacjonarnym.

2. Wymagany zakres szkolenia określa załącznik do rozporządzenia.

§ 4. [Jednostki uprawnione do przeprowadzania szkoleń]

1. Szkolenie mogą przeprowadzać jednostki, które:

1) dysponują kadrą wykładowców, którzy posiadają wyższe wykształcenie oraz wiedzę zgodną z zakresem prowadzonych wykładów, w szczególności w dziedzinie ochrony radiologicznej;

2) dysponują obiektami i wyposażeniem umożliwiającymi przeprowadzenie szkolenia i egzaminu;

3) prowadzą i przechowują co najmniej przez 5 lat od dnia zakończenia szkolenia dziennik zajęć obejmujący tematykę, czas trwania poszczególnych zajęć oraz spis osób biorących udział w zajęciach i szkoleniu.

2. Wpis jednostki przeprowadzającej szkolenie do rejestru, o którym mowa w art. 7 ust. 13 ustawy, zwanego dalej „rejestrem”, następuje na wniosek kierownika jednostki przeprowadzającej szkolenie, po stwierdzeniu przez Głównego Inspektora Sanitarnego spełnienia warunków, o których mowa w ust. 1.

3. Do wniosku, o którym mowa w ust. 2, kierownik jednostki przeprowadzającej szkolenie załącza dokumenty i informacje potwierdzające spełnienie warunków, o których mowa w ust. 1, oraz szczegółowy program szkolenia.

§ 5. [Dokument potwierdzający odbycie szkolenia]

1. Kierownik jednostki przeprowadzającej szkolenie wydaje osobie, która odbyła szkolenie, dokument potwierdzający jego odbycie.

2. Osoba, która ukończyła szkolenie, zdaje egzamin przed komisją egzaminacyjną, o której mowa w § 6 ust. 1.

§ 6. [Egzamin]

1. Główny Inspektor Sanitarny powołuje na wniosek jednostki przeprowadzającej szkolenie komisję egzaminacyjną, która przygotowuje i przeprowadza egzamin.

2. Organizatorem egzaminu jest jednostka przeprowadzająca szkolenie.

3. Wniosek, o którym mowa w ust. 1, wskazujący termin szkolenia oraz planowane miejsce i termin egzaminu, organizator składa w terminie nie krótszym niż miesiąc przed planowanym terminem egzaminu.

4. O terminie egzaminu Główny Inspektor Sanitarny zawiadamia kierownika jednostki przeprowadzającej szkolenie.

5. Kierownik jednostki przeprowadzającej szkolenie zawiadamia o terminie egzaminu osoby, które ukończyły szkolenie.

§ 7. [Przeprowadzenie egzaminu]

1. Komisja egzaminacyjna przeprowadza egzamin w składzie: przewodniczący komisji, sekretarz komisji i członek komisji.

2. Przewodniczący komisji egzaminacyjnej, po zasięgnięciu opinii pozostałych członków komisji, jest obowiązany do przygotowania zestawu pytań egzaminacyjnych.

3. Komisja egzaminacyjna podejmuje decyzje w pełnym składzie zwykłą większością głosów.

4. Z przeprowadzonego egzaminu sekretarz komisji sporządza protokół, który zawiera:

1) numer protokołu i datę jego sporządzenia;

2) nazwisko, imię oraz numer PESEL osoby zdającej, a w przypadku braku numeru PESEL – serię, numer i nazwę dokumentu tożsamości osoby zdającej;

3) liczbę punktów uzyskanych przez osobę zdającą z części pisemnej egzaminu;

4) treść pytań części ustnej egzaminu i liczbę punktów uzyskanych przez osobę zdającą za odpowiedź na każde z pytań;

5) informację, czy osoba zdająca zdała egzamin;

6) imiona, nazwiska i podpisy członków komisji egzaminacyjnej.

5. Protokół, o którym mowa w ust. 4, przewodniczący komisji przekazuje Głównemu Inspektorowi Sanitarnemu w terminie 14 dni od dnia przeprowadzenia egzaminu.

§ 8. [Wniosek o dopuszczenie do egzaminu bez szkolenia, ponowny egzamin]

1. Wniosek o dopuszczenie do egzaminu bez szkolenia wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnienie wymagań, o których mowa w art. 7 ust. 7 ustawy, jest składany do komisji egzaminacyjnej przeprowadzającej egzamin, która sprawdza, czy składający wniosek spełnia te wymagania, i dopuszcza go albo nie dopuszcza do egzaminu.

2. Osoba, która nie przystąpiła do egzaminu przed komisją egzaminacyjną, o której mowa w § 6 ust. 1, może w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia tego egzaminu przystąpić do egzaminu przed inną komisją wyznaczoną przez Głównego Inspektora Sanitarnego.

3. Osoba, która nie zdała egzaminu przed komisją egzaminacyjną, o której mowa w § 6 ust. 1, może w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia tego egzaminu przystąpić do egzaminu przed inną komisją wyznaczoną przez Głównego Inspektora Sanitarnego.

§ 9. [Zakres egzaminu]

1. Egzamin obejmuje zagadnienia z wymaganego zakresu szkolenia.

2. Egzamin składa się z:

1) części pisemnej obejmującej test złożony z 30 pytań typu zamkniętego i trzech pytań problemowych lub zadań obliczeniowych;

2) części ustnej obejmującej 3 pytania.

3. Część pisemna egzaminu trwa 120 minut.

4. Za pisemną część egzaminu komisja egzaminacyjna przyznaje:

1) 1 punkt za każdą poprawną odpowiedź na pytanie z testu;

2) od 0 do 5 punktów za każde pytanie problemowe lub zadanie obliczeniowe.

5. Warunkiem dopuszczenia do części ustnej egzaminu jest uzyskanie co najmniej 21 punktów z testu i co najmniej 8 punktów z pytań problemowych lub zadań obliczeniowych.

6. Komisja egzaminacyjna zwalnia kandydata z części ustnej egzaminu, jeżeli w części pisemnej uzyskał co najmniej 27 punktów z testu oraz co najmniej 11 punktów z pytań problemowych lub zadań obliczeniowych.

7. Za ustną część egzaminu komisja egzaminacyjna przyznaje od 0 do 5 punktów za każde pytanie.

8. Egzamin uważa się za zdany, jeżeli osoba zdająca uzyska co najmniej 10 punktów z egzaminu ustnego albo spełni wymagania określone w ust. 6.

9. Osobie, która zdała egzamin, komisja egzaminacyjna wydaje dokument potwierdzający zdanie egzaminu.

§ 10. [Wniosek o nadanie uprawnienia inspektora ochrony radiologicznej]

1. Wniosek o nadanie uprawnienia inspektora ochrony radiologicznej składa się do Głównego Inspektora Sanitarnego w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia zdania egzaminu.

2. Wniosek zawiera:

1) imię i nazwisko;

2) datę i miejsce urodzenia;

3) numer PESEL, a w przypadku braku numeru PESEL – serię, numer i nazwę dokumentu tożsamości osoby ubiegającej się o nadanie uprawnień;

4) adres do korespondencji;

5) numer telefonu kontaktowego.

3. Do wniosku załącza się kopie lub odpisy dokumentów potwierdzających spełnienie wymagań, o których mowa w art. 7 ust. 6 ustawy.

§ 11. [Opłata za egzamin]

1. Opłata za egzamin wynosi 20% minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalanego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

2. Opłatę, o której mowa w ust. 1, wnosi się bezpośrednio u organizatora egzaminu lub na rachunek bankowy wskazany przez organizatora egzaminu.

§ 12. [Wynagrodzenie przewodniczącego, sekretarza i członka Komisji egzaminacyjnej]

1. Wynagrodzenie przewodniczącego, sekretarza i członka Komisji egzaminacyjnej wynosi za każdą osobę przystępującą do egzaminu odpowiednio 7%, 6% i 5% minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalanego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

2. Wynagrodzenie członków Komisji egzaminacyjnej jest wypłacane przez organizatora egzaminu bezpośrednio po przeprowadzeniu egzaminu.

§ 13. [Przepis przejściowy]

1. Wnioski o powołanie komisji egzaminacyjnej i przeprowadzenie egzaminu złożone do Głównego Inspektora Sanitarnego przed dniem wejścia w życie rozporządzenia rozpatruje się na podstawie przepisów dotychczasowych.

2. Egzamin przeprowadzany na podstawie wniosków, o których mowa w ust. 1, odbywa się na podstawie przepisów dotychczasowych.

3. Jednostki, które uzyskały wpis do rejestru, o którym mowa w art. 7 ust. 13 ustawy, przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, są obowiązane, w terminie nie dłuższym niż 3 miesiące od dnia wejścia w życie rozporządzenia, przedstawić Głównemu Inspektorowi Sanitarnemu nowe dzienniki szkoleń obejmujące tematykę oraz czas trwania poszczególnych zajęć zgodną z wymaganym zakresem szkolenia dla osób ubiegających się o nadanie uprawnień inspektora ochrony radiologicznej określonym w załączniku do rozporządzenia.

4. Wnioski o nadanie uprawnień inspektora ochrony radiologicznej typu R i S złożone przez osoby, które zdały egzamin przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, rozpatruje się na podstawie przepisów dotychczasowych.

5. Wnioski o nadanie uprawnień inspektora ochrony radiologicznej typu R i S złożone po dniu 1 lipca 2011 r. do Głównego Inspektora Sanitarnego i nierozpatrzone do dnia wejścia w życie rozporządzenia rozpatruje się na podstawie przepisów dotychczasowych.

§ 14. [Wejście w życie]

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2013 r.2)

Minister Zdrowia: B.A. Arłukowicz

 

1) Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej – zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. Nr 248, poz. 1495 i Nr 284, poz. 1672).

2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 1 grudnia 2006 r. w sprawie nadawania uprawnień inspektora ochrony radiologicznej w pracowniach stosujących aparaty rentgenowskie w celach medycznych (Dz. U. Nr 239, poz. 1737), które traci moc z dniem wejścia w życia niniejszego rozporządzenia na podstawie art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 13 maja 2011 r. o zmianie ustawy – Prawo atomowe oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 132, poz. 766).

Załącznik 1. [WYMAGANY ZAKRES SZKOLENIA DLA OSÓB UBIEGAJĄCYCH SIĘ O NADANIE UPRAWNIEŃ INSPEKTORA OCHRONY RADIOLOGICZNEJ]

Załącznik do rozporządzenia Ministra Zdrowia
z dnia 21 grudnia 2012 r. (poz. 1534)

WYMAGANY ZAKRES SZKOLENIA DLA OSÓB UBIEGAJĄCYCH SIĘ O NADANIE UPRAWNIEŃ INSPEKTORA OCHRONY RADIOLOGICZNEJ

Lp.

Zakres tematyczny

Liczba godzin lekcyjnych (45 min) dla określonego typu uprawnień

R

S

1

2

3

4

1

Podstawowe pojęcia fizyki jądrowej:

1) zjawisko promieniotwórczości;

2) budowa atomu;

3) prawo rozpadu promieniotwórczego;

4) rodzaje promieniowania;

5) właściwości promieniowania.

1

1

2

Promieniowanie rentgenowskie:

1) powstawanie;

2) właściwości;

3) oddziaływanie z materią.

1,5

1

3

Detekcja promieniowania jonizującego:

1) detektory promieniowania;

2) dozymetry.

1

0,5

4

Budowa i działanie aparatu rentgenowskiego:

1) elementy zestawu rentgenowskiego;

2) budowa lampy rentgenowskiej;

3) kolimacja wiązki;

4) filtracja własna i dodatkowa;

5) kratka przeciwrozproszeniowa;

6) rejestracja dawki;

7) rodzaje generatorów wysokiego napięcia;

8) wybór parametrów ekspozycji;

9) powstawanie obrazu rentgenowskiego;

10) rejestracja obrazu rentgenowskiego;

11) rodzaje aparatów rentgenowskich.

2

1

 

5

Pojęcia stosowane w ochronie radiologicznej:

1) rodzaje dawek promieniowania;

2) dawki graniczne i ograniczniki dawki.

0,5

0,5

6

Narażenie populacji na promieniowanie jonizujące:

1) źródła promieniowania naturalnego i sztucznego;

2) ekspozycja zewnętrzna i wewnętrzna;

3) roczna dawka skuteczna promieniowania jonizującego otrzymywana przez statystycznego mieszkańca Rzeczypospolitej Polskiej od naturalnych i sztucznych źródeł promieniowania jonizującego.

0,5

0,5

7

Działanie promieniowania jonizującego na materię żywą:

1) efekty działania na poziomie molekularnym;

2) efekty działania na poziomie komórki;

3) efekty działania na poziomie organizmu;

4) względna skuteczność biologiczna różnych rodzajów promieniowania.

2

1

8

Działanie promieniowania na organizm człowieka:

1) efekty działania na poziomie komórki;

2) efekty działania na poziomie organizmu;

3) względna skuteczność biologiczna;

4) następstwa deterministyczne;

5) następstwa stochastyczne;

6) następstwa dziedziczne;

7) ryzyko radiacyjne.

2

1

9

Zasady ochrony radiologicznej pracowników:

1) podział lokalizacji miejsc pracy;

2) kategorie pracowników;

3) zasady bezpiecznej pracy z promieniowaniem jonizującym;

4) szkolenia;

5) optymalizacja ochrony radiologicznej;

6) nadzór medyczny;

7) ochrona kobiet w ciąży.

2

1

 

10

Kontrola środowiska pracy:

1) wybór sposobu kontroli środowiska pracy;

2) wybór miejsca do oceny narażenia pracowników;

3) interpretacja wyników pomiarów.

1

0,5

11

Kontrola dawek indywidualnych:

1) zasady kontroli dawek;

2) metody kontroli dawek;

3) dokumentacja narażenia;

4) obserwowane poziomy narażenia zawodowego.

1

0,5

12

Metody obliczania dawek i wymaganych grubości osłon:

1) metody obliczania dawek;

2) rodzaje osłon stałych;

3) metody obliczania wymaganej grubości osłon stałych.

2

1

13

Medyczne zastosowania urządzeń rentgenowskich:

1) diagnostyka;

2) radiologia zabiegowa;

3) radioterapia powierzchniowa;

4) radioterapia schorzeń nienowotworowych.

1

1

14

Ekspozycja medyczna i narażenie pacjentów:

1) dawki otrzymywane przy różnych rodzajach badań i terapii;

2) czynniki wpływające na dawkę otrzymywaną przez pacjenta;

3) ochrona radiologiczna pacjenta;

4) ochrona kobiet w ciąży, dzieci i młodzieży;

5) odpowiedzialność personelu medycznego.

2

1

15

Warunki bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej:

1) zasady ograniczania dawek dla pacjentów:

a) skierowanie na badanie lub zabieg,

b) poziomy referencyjne,

c) zalecane parametry techniczne badań rentgenowskich,

d) medyczne procedury radiologiczne;

2) kwalifikacje personelu wykonującego badania:

a) uprawnienia zawodowe,

b) szkolenia z zakresu ochrony radiologicznej pacjentów;

2

1

 

 

3) badania przesiewowe i eksperymenty medyczne;

4) ekspozycje medyczne dzieci, kobiet w ciąży i kobiet karmiących;

5) zapobieganie i postępowanie w sytuacjach awaryjnych.

 

 

16

Wymagania dla pracowni rentgenowskiej:

1) wymagania i wyposażenie pomieszczeń;

2) urządzenia ostrzegawcze;

3) sprzęt ochronny;

4) ciemnia rentgenowska;

5) dokumentacja pracowni.

1

0,5

17

Wymagania dla aparatu rentgenowskiego:

1) wymagania instalacyjne;

2) wymagania konstrukcyjne dla aparatów rentgenowskich:

a) ogólnodiagnostycznych,

b) mammograficznych,

c) stomatologicznych,

d) do radiologii zabiegowej;

3) wymagania konstrukcyjne dla tomografów komputerowych;

4) sprzęt ochronny;

5) testy odbiorcze i eksploatacyjne.

1

0,5

18

Testy kontroli fizycznych parametrów aparatury rentgenowskiej:

1) testy jako element systemu zarządzania jakością;

2) rodzaje testów;

3) wykaz i częstotliwość testowanych wielkości;

4) uprawnienia do wykonywania testów.

1

1

19

System zarządzania jakością w rentgenodiagnostyce i radiologii zabiegowej:

1) rola kierownictwa jednostki;

2) dokumentacja systemu zarządzania jakością;

3) wymagania dotyczące systemu zarządzania jakością;

4) wewnętrzny i zewnętrzny audyt kliniczny;

5) korzyści z wdrożenia systemu zarządzania jakością.

1

1

 

20

Organizacja ochrony radiologicznej w Rzeczypospolitej Polskiej i sprawowanie nadzoru:

1) historia ochrony radiologicznej;

2) jednostki zajmujące się ochroną radiologiczną:

a) Państwowa Agencja Atomistyki,

b) Państwowa Inspekcja Sanitarna,

c) Krajowe Centrum Ochrony Radiologicznej w Ochronie Zdrowia,

d) komisje do spraw procedur i audytów klinicznych zewnętrznych,

e) konsultanci wojewódzcy i konsultant krajowy do spraw radiologii diagnostyki obrazowej;

3) zezwolenia na uruchamianie i stosowanie aparatów rentgenowskich do celów diagnostyki medycznej, radiologii zabiegowej, radioterapii powierzchniowej i radioterapii schorzeń nienowotworowych;

4) zgody na prowadzenie działalności związanej z narażeniem na promieniowanie jonizujące w celach medycznych.

1

1

21

Dyrektywy europejskie i ich wdrożenie do prawodawstwa krajowego:

1) rola organizacji międzynarodowych;

2) system prawny Unii Europejskiej;

3) dyrektywa Rady 96/29/EURATOM1) ;

4) dyrektywa Rady 97/43/EURATOM2) ;

5) zalecenia komisji międzynarodowych (IAEA, ICRP).

0,5

0,5

22

Ustawa z dnia 29 listopada 2000 r. – Prawo atomowe (Dz. U. z 2012 r. poz. 264 i 908) i akty wykonawcze.

2

1

23

Inspektor ochrony radiologicznej:

1) wymagania dotyczące uzyskania uprawnień;

2) szkolenie i egzamin;

3) obowiązki inspektora.

1

1

24

Zajęcia seminaryjne.

2

2

 

RAZEM:

32

21

 

 

1) Dyrektywa Rady 96/29/Euratom z dnia 13 maja 1996 r. ustanawiająca podstawowe normy bezpieczeństwa w zakresie ochrony zdrowia pracowników i ogółu społeczeństwa przed zagrożeniami wynikającymi z promieniowania jonizującego (Dz. Urz. WE L 159 z 29.06.1996, str. 1; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 5, t. 2, str. 291).

2) Dyrektywa Rady 97/43/Euratom z dnia 30 czerwca 1997 r. w sprawie ochrony zdrowia osób fizycznych przed niebezpieczeństwem wynikającym z promieniowania jonizującego związanego z badaniami medycznymi oraz uchylająca dyrektywę 84/466/Euratom (Dz. Urz. WE L 180 z 09.07.1997, str. 22; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 15, t. 3, str. 332).

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2012-12-31
  • Data wejścia w życie: 2013-01-01
  • Data obowiązywania: 2013-01-01
  • Dokument traci ważność: 2021-09-24
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA