| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Akty prawne

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA1)

z dnia 5 września 2017 r.

w sprawie sposobu prowadzenia centralnego rejestru niespokrewnionych potencjalnych dawców szpiku i krwi pępowinowej

Na podstawie art. 16 ust. 8 ustawy z dnia 1 lipca 2005 r. o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów (Dz. U. z 2017 r. poz. 1000) zarządza się, co następuje:

§ 1. [Zakres regulacji]

Rozporządzenie określa sposób prowadzenia rejestru, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 1 lipca 2005 r. o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów, zwanego dalej „rejestrem”.

§ 2. [Prowadzenie rejestru]

Rejestr prowadzi się w postaci elektronicznej w systemie teleinformatycznym.

§ 3. [Zawartość rejestru]

1. Rejestr zawiera:

1) dane dawców szpiku i komórek krwiotwórczych krwi obwodowej;

2) dane krwi pępowinowej;

3) dokumentację procedur doboru dawcy i jednostek krwi pępowinowej z zasobów rejestru.

2. Wydruki dokumentacji procedur doboru dawcy i jednostek krwi pępowinowej z zasobów rejestru przechowuje się w postaci papierowej.

§ 4. [Przekazywanie danych do rejestru]

1. Przekazywanie danych do rejestru następuje drogą elektroniczną.

2. Dane przesyłane drogą elektroniczną muszą zostać oznakowane w sposób umożliwiający jednoznaczną identyfikację nadawcy oraz zapewniający bezpieczeństwo przesyłanych danych.

§ 5. [Wpis danych do rejestru]

1. Wpisu danych do rejestru dokonuje się pod kolejnym numerem.

2. Na wniosek potencjalnego dawcy szpiku i komórek krwiotwórczych krwi obwodowej oraz krwi pępowinowej dane wprowadzone do rejestru mogą zostać wykreślone z listy aktywnych dawców rejestru.

3. Rejestr posiada zabezpieczenia uniemożliwiające usunięcie wprowadzonych danych, w celu umożliwienia identyfikacji potencjalnego dawcy szpiku i komórek krwiotwórczych krwi obwodowej oraz krwi pępowinowej.

§ 6. [Przechowywanie danych przez Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne do Spraw Transplantacji „Poltransplant”]

Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne do Spraw Transplantacji „Poltransplant”, prowadząc rejestr, jest obowiązane przechowywać dane gromadzone w rejestrze w sposób zapewniający ochronę danych osobowych dawcy przed osobami nieuprawnionymi lub ich zniszczeniem.

§ 7. [Wejście w życie]

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.2)

Minister Zdrowia: K. Radziwiłł


1) Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. poz. 1908).

2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 25 kwietnia 2006 r. w sprawie centralnego rejestru niespokrewnionych dawców szpiku i krwi pępowinowej (Dz. U. poz. 557 oraz z 2016 r. poz. 1120).

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ecovis System Rewident Sp. z o.o.

Ecovis System Rewident Sp. z o.o. to niezawodny partner dostarczający kompleksowe rozwiązania z zakresu audytu, księgowości, doradztwa podatkowego oraz kadr i płac. Firma istnieje na polskim rynku od 1995 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »