REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2022 poz. 2038

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI

z dnia 15 września 2022 r.

w sprawie zapisów z monitoringu w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, okręgowych ośrodkach wychowawczych, zakładach leczniczych dysponujących warunkami wzmocnionego lub maksymalnego zabezpieczenia, zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 121 ust. 18 ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich (Dz. U. poz. 1700) zarządza się, co następuje

§ 1. [Zakres regulacji]

Rozporządzenie określa:

1) sposób utrwalania, przechowywania i niszczenia zapisów z monitoringu w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, okręgowych ośrodkach wychowawczych, zakładach leczniczych dysponujących warunkami wzmocnionego lub maksymalnego zabezpieczenia, zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich;

2) sposób udostępniania zapisów, o których mowa w pkt 1, uprawnionym podmiotom.

§ 2. [Zasady utrwalania i przechowywania monitorowanego obrazu lub dźwięku z poszczególnych pomieszczeń]

Monitorowany obraz lub dźwięk z miejsc i pomieszczeń w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, okręgowych ośrodkach wychowawczych, zakładach leczniczych dysponujących warunkami wzmocnionego lub maksymalnego zabezpieczenia, zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich utrwala się i przechowuje na informatycznym nośniku danych.

§ 3. [Warunki zabezpieczenia pomieszczeń do przechowywania zapisów z monitoringów]

1. Zapis z monitoringu przechowuje się w pomieszczeniach dostosowanych do przechowywania informatycznych nośników danych, w których zostały:

1) wprowadzone zabezpieczenia przed uszkodzeniem, zniszczeniem lub utratą utrwalonego obrazu lub dźwięku;

2) wprowadzone zabezpieczenia przed dostępem do utrwalonego obrazu lub dźwięku osób nieuprawnionych;

3) zapewnione warunki do prawidłowego odtwarzania utrwalonego obrazu lub dźwięku.

2. Warunki, o których mowa w ust. 1 pkt 1, są zapewnione, gdy zapis z monitoringu, przechowywany na informatycznym nośniku danych, jest zabezpieczony przed uszkodzeniem lub zniszczeniem, w szczególności w wyniku oddziaływania:

1) środków chemicznych;

2) czynników mechanicznych;

3) temperatury;

4) światła;

5) pola magnetycznego.

§ 4. [Zapis z monitoringu w przypadku zarejestrowania wydarzenia nadzwyczajnego lub użycia wobec nieletniego środka przymusu bezpośredniego lub w przypadku zarejestrowania obrazu, lub dźwięku wskazującego na podejrzenie popełnienia czynu zabronionego]

1. W przypadku zarejestrowania wydarzenia nadzwyczajnego lub użycia wobec nieletniego środka przymusu bezpośredniego lub w przypadku zarejestrowania obrazu, lub dźwięku wskazującego na podejrzenie popełnienia czynu zabronionego, wykonuje się identyczny zapis z monitoringu na odrębnym zewnętrznym informatycznym nośniku danych.

2. Po wykonaniu zapisu z monitoringu pracownik upoważniony przez dyrektora młodzieżowego ośrodka wychowawczego, okręgowego ośrodka wychowawczego, zakładu poprawczego lub schroniska dla nieletnich albo osoba upoważniona przez kierownika zakładu leczniczego dysponującego warunkami wzmocnionego lub maksymalnego zabezpieczenia sprawdza jakość zapisu. W przypadku stwierdzenia, że zapis jest uszkodzony lub nieprawidłowo sporządzony, niszczy się go i dokonuje powtórnego zapisu.

3. Pracownik, o którym mowa w ust. 2, wykonujący zapis z monitoringu sporządza notatkę, w której zamieszcza:

1) datę i miejsce sporządzenia zapisu;

2) imię i nazwisko pracownika wykonującego zapis;

3) datę i godzinę rozpoczęcia i zakończenia utrwalonego zdarzenia;

4) numer nadany zapisowi;

5) inne dane dotyczące zapisu.

§ 5. [Przechowywanie zapisu z monitoringu w przypadku zarejestrowania wydarzenia nadzwyczajnego lub użycia wobec nieletniego środka przymusu bezpośredniego]

1. Zapis z monitoringu w przypadku zarejestrowania wydarzenia nadzwyczajnego lub użycia wobec nieletniego środka przymusu bezpośredniego przechowuje się w aktach osobowych nieletniego albo w dokumentacji medycznej nieletniego w sposób zabezpieczający przed dostępem osób nieuprawnionych oraz w sposób zabezpieczający przed utratą, uszkodzeniem lub zniszczeniem, w szczególności w wyniku oddziaływania:

1) środków chemicznych;

2) czynników mechanicznych;

3) temperatury;

4) światła;

5) pola magnetycznego.

2. Zapis z monitoringu w przypadku zarejestrowania obrazu lub dźwięku wskazującego na podejrzenie popełnienia czynu zabronionego dołącza się do zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia czynu zabronionego w sposób zabezpieczający przed dostępem osób nieuprawnionych oraz w sposób zabezpieczający przed utratą, uszkodzeniem lub zniszczeniem, w szczególności w wyniku oddziaływania:

1) środków chemicznych;

2) czynników mechanicznych;

3) temperatury;

4) światła;

5) pola magnetycznego.

§ 6. [Zniszczenie zapisu z monitoringu]

1. Po upływie okresów przechowywania zapis z monitoringu niszczy się przez usunięcie go z informatycznego nośnika danych za pomocą służących do tego funkcji lub aplikacji, dostępnych w urządzeniu przeznaczonym do rejestrowania, utrwalania lub odtwarzania obrazu lub dźwięku w sposób uniemożliwiający jego odzyskanie. Ze zniszczenia zapisu z monitoringu sporządza się protokół, który zawiera w szczególności:

1) datę i miejsce zniszczenia;

2) imię i nazwisko pracownika, o którym mowa w § 4 ust. 2, dokonującego zniszczenia;

3) czasokres, którego dotyczy zniszczony zapis.

2. Jeżeli informatycznego nośnika danych nie można wykorzystać ponownie, należy go zniszczyć.

3. Ze zniszczenia informatycznego nośnika danych sporządza się protokół, który zawiera w szczególności:

1) datę i miejsce zniszczenia;

2) imię i nazwisko pracownika, o którym mowa w § 4 ust. 2, dokonującego zniszczenia;

3) rodzaj i numer ewidencyjny informatycznego nośnika danych, który został zniszczony lub na którym był przechowywany zniszczony zapis z monitoringu.

§ 7. [Udostępnienie zapisu z monitoringu na żądanie uprawnionego podmiotu]

Zapis z monitoringu, na żądanie uprawnionego podmiotu, udostępnia na informatycznym nośniku danych dyrektor młodzieżowego ośrodka wychowawczego, okręgowego ośrodka wychowawczego, zakładu poprawczego lub schroniska dla nieletnich albo kierownik zakładu leczniczego dysponującego warunkami wzmocnionego lub maksymalnego zabezpieczenia.

§ 8. [Termin dostosowania pomieszczeń przeznaczonych do przechowywania zapisów z monitoringu]

W terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia młodzieżowe ośrodki wychowawcze, okręgowe ośrodki wychowawcze, zakłady lecznicze dysponujące warunkami wzmocnionego lub maksymalnego zabezpieczenia, zakłady poprawcze i schroniska dla nieletnich dostosują pomieszczenia przeznaczone do przechowywania zapisów z monitoringu do warunków, o których mowa w § 3.

§ 9. [Wejście w życie]

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Minister Sprawiedliwości: wz. M. Woś

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2022-10-03
  • Data wejścia w życie: 2022-10-04
  • Data obowiązywania: 2022-10-04
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA