REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2023 poz. 2245

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ

z dnia 16 października 2023 r.

w sprawie stwierdzania szkody w mieniu wojskowym i ustalania jej wysokości

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 505 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305 oraz z 2023 r. poz. 347, 641, 1615, 1834 i 1872) zarządza się, co następuje:

§ 1. [Zakres regulacji]

Rozporządzenie określa:

1) sposób i tryb stwierdzania szkody i ustalania jej wysokości;

2) wzór pisemnego zobowiązania żołnierza do zapłaty odszkodowania.

§ 2. [Podjęcie czynności mających na celu wyjaśnienie okoliczności uzasadniających odpowiedzialność majątkową żołnierza]

1. Dowódca jednostki organizacyjnej zaopatrującej w mienie posiadający uprawnienia dysponenta środków budżetowych, zwany dalej „dowódcą", po powzięciu wiadomości o zaistnieniu zdarzenia noszącego znamiona uszczerbku majątkowego podejmuje niezwłocznie czynności mające na celu ustalenie, czy zachodzą przesłanki odpowiedzialności majątkowej żołnierza.

2. W toku postępowania dowódca podejmuje czynności mające na celu wyjaśnienie wszystkich okoliczności uzasadniających odpowiedzialność majątkową żołnierza albo brak takiej odpowiedzialności.

3. W przypadku stwierdzenia istnienia przesłanek odpowiedzialności majątkowej dowódca kwalifikuje zdarzenie jako szkodę, ustala okoliczności i przyczyny jej powstania, osobę lub osoby odpowiedzialne za jej powstanie oraz wstępną wysokość szkody.

§ 3. [Ustalanie wstępnej wysokości szkody]

Wstępną wysokość szkody ustala się według cen obowiązujących w dniu powzięcia przez dowódcę wiadomości o wyrządzeniu przez żołnierza szkody, uwzględniając:

1) cenę rynkową albo cenę ewidencyjną, jeżeli nie odbiega ona od ceny rynkowej, albo wartość szacunkową ustaloną w formie odtworzeniowej, gdy przedmiotem szkody jest mienie niewystępujące w powszechnym obrocie handlowym, a dla przedmiotu szkody dokonano pełnych odpisów amortyzacyjnych;

2) stopień (procent) obniżenia wartości (uszkodzenia) przedmiotu albo kosztów bezpośrednio związanych z przywróceniem przedmiotu do stanu poprzedniego, jeżeli szkoda polega na obniżeniu wartości (uszkodzeniu przedmiotu).

§ 4. [Ogłoszenie faktu zaistnienia szkody oraz terminu jej naprawienia]

1. W przypadku stwierdzenia szkody dowódca ogłasza w rozkazie dziennym albo decyzji fakt jej zaistnienia, podając datę powzięcia wiadomości o wyrządzeniu szkody przez żołnierza, rodzaj służby (dział zaopatrzenia), w której mieniu szkoda powstała, określenie mienia będącego przedmiotem szkody, sprawcę szkody oraz wstępną wysokość szkody.

2. Sprawca szkody za zgodą dowódcy może ją dobrowolnie naprawić w naturze w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia faktu jej zaistnienia.

3. Jeżeli sprawca szkody dokonał jej dobrowolnego naprawienia w naturze, przepisów § 5 nie stosuje się.

§ 5. [Ostateczna wysokość szkody]

1. Wstępna wysokość szkody staje się ostateczną wysokością szkody, jeżeli nie zaistniały nowe okoliczności mające wpływ na jej wysokość, w tym wynikające z opinii lub ekspertyz w zakresie wyceny przedmiotu szkody.

2. W przypadku zaistnienia okoliczności, o których mowa w ust. 1, dowódca ogłasza w rozkazie dziennym albo decyzji ostateczną wysokość szkody.

§ 6. [Wzór pisemnego zobowiązania żołnierza do zapłaty odszkodowania]

Wzór pisemnego zobowiązania żołnierza do zapłaty odszkodowania jest określony w załączniku do rozporządzenia.

§ 7. [Wyłączenie stosowania przepisów rozporządzenia]

1. Przepisów § 4 i § 5 nie stosuje się, a termin, o którym mowa w § 2 ust. 1, może zostać wydłużony stosownie do okoliczności, w przypadku realizacji przez żołnierza zadań służbowych po ogłoszeniu mobilizacji, ogłoszeniu stanu wojennego lub w czasie wojny, a także podczas wykonywania zadań służbowych w strefie działań wojennych oraz w przypadku użycia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa, jak również w przypadku udziału w akcjach humanitarnych, poszukiwawczych lub ratowniczych, o ile wystąpiły okoliczności określone w art. 495 pkt 1 albo pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny.

2. Jeżeli nie wystąpiły okoliczności określone w art. 495 pkt 1 albo pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, terminy, o których mowa w § 2 ust. 1 i § 4 ust. 2, mogą zostać wydłużone stosownie do okoliczności, w przypadku realizacji przez żołnierza zadań służbowych po ogłoszeniu mobilizacji, ogłoszeniu stanu wojennego lub w czasie wojny, a także podczas wykonywania zadań służbowych w strefie działań wojennych oraz w przypadku użycia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa, jak również w przypadku udziału w akcjach humanitarnych, poszukiwawczych lub ratowniczych.

§ 8. [Wejście w życie]

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 23 października 2023 r.1)

Minister Obrony Narodowej: z up. M. Wiśniewski


1) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 21 listopada 2001 r. w sprawie odpowiedzialności majątkowej żołnierzy za wyrządzone przez nich szkody (Dz. U. poz. 1557), które w zakresie dotyczącym spraw uregulowanych w niniejszym rozporządzeniu traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 822 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305 oraz z 2023 r. poz. 347, 641, 1615, 1834 i 1872).

Załącznik 1. [WZÓR – PISEMNE ZOBOWIĄZANIE ŻOŁNIERZA DO ZAPŁATY ODSZKODOWANIA]

Załącznik do rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej
z dnia 16 października 2023 r. (Dz. U. poz. 2245)

WZÓR - PISEMNE ZOBOWIĄZANIE ŻOŁNIERZA DO ZAPŁATY ODSZKODOWANIA

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2023-10-19
  • Data wejścia w życie: 2023-10-23
  • Data obowiązywania: 2023-10-23
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA