REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Monitor Polski - rok 2016 poz. 220

ZARZĄDZENIE NR 24
PREZESA RADY MINISTRÓW

z dnia 4 marca 2016 r.

w sprawie Komitetu Rozwoju

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2012 r. poz. 392 oraz z 2015 r. poz. 1064) zarządza się, co następuje:

§ 1.

Komitet Rozwoju, zwany dalej „Komitetem”, jest organem pomocniczym Rady Ministrów i Prezesa Rady Ministrów.

§ 2.

1. Zadaniem Komitetu jest inicjowanie, przygotowywanie i uzgadnianie rozstrzygnięć albo stanowisk Rady Ministrów lub Prezesa Rady Ministrów w sprawach związanych z realizacją uchwały Rady Ministrów nr 14/2016 z dnia 16 lutego 2016 r. w sprawie przyjęcia „Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju”.

2. Za zgodą Przewodniczącego, Komitet rozpatruje również inne sprawy ważne z punktu widzenia gospodarki i rozwoju kraju.

§ 3.

1. Członkami Komitetu są:

1) Przewodniczący Komitetu – Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rozwoju;

2) Wiceprzewodniczący Komitetu – Minister – Członek Rady Ministrów, Przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów;

3) Minister Finansów;

4) Minister Infrastruktury i Budownictwa;

5) Minister Skarbu Państwa;

6) Minister Energii;

7) Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej;

8) Minister Środowiska;

9) Sekretarz do Spraw Europejskich;

10) Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

2. W przypadku rozpatrywania spraw należących do zakresu działania członka Rady Ministrów, innego niż określony w ust. 1, Przewodniczący Komitetu zaprasza go do uczestnictwa w przedmiotowym posiedzeniu na prawach członka Komitetu.

3. Sekretarzem Komitetu jest powoływana i odwoływana przez Przewodniczącego Komitetu osoba kierująca komórką organizacyjną Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, która sprawuje obsługę prac tego Komitetu.

§ 4.

1. Przewodniczący Komitetu może zapraszać do udziału w pracach Komitetu, z głosem doradczym, również inne niż określone w § 3 osoby.

2. Sekretarz Komitetu informuje osoby, o których mowa w ust. 1, o zasadach uczestnictwa w posiedzeniu.

§ 5.

1. Komitet odbywa posiedzenia w stałych terminach określonych przez Przewodniczącego Komitetu.

2. W uzasadnionych przypadkach Przewodniczący Komitetu może wyznaczyć inny termin posiedzenia.

§ 6.

1. Na podstawie projektów dokumentów rządowych wniesionych do rozpatrzenia przez Komitet, Sekretarz Komitetu opracowuje projekt porządku obrad Komitetu oraz wprowadza w nim zmiany.

2. Projekt porządku obrad Sekretarz Komitetu doręcza członkom Komitetu oraz osobom uczestniczącym w posiedzeniu Komitetu nie później niż na 5 dni przed dniem posiedzenia, o którym mowa w § 5 ust. 1.

3. Porządek obrad może zostać zmieniony lub uzupełniony przez Przewodniczącego Komitetu z inicjatywy własnej lub na umotywowany wniosek członka Komitetu.

§ 7.

Jeżeli Prezes Rady Ministrów jest obecny na posiedzeniu Komitetu, przewodniczy jego obradom.

§ 8.

W posiedzeniach Komitetu mogą uczestniczyć, bez prawa udziału w podejmowaniu rozstrzygnięć, osoby zaproszone przez Sekretarza Komitetu, jeżeli uzna on ich udział w posiedzeniu za niezbędny do wykonywania powierzonych im zadań służbowych albo do obsługi prac Komitetu.

§ 9.

1. Posiedzenia Komitetu odbywają się przy obecności większości członków Komitetu.

2. Rozstrzygnięcia Komitetu zapadają w drodze uzgodnienia. W razie braku uzgodnienia rozstrzyga głos Przewodniczącego Komitetu.

3. Członek Komitetu może zgłosić odrębne stanowisko w stosunku do rozstrzygnięcia podjętego na tym posiedzeniu Komitetu.

§ 10.

Przewodniczący Komitetu albo działający z jego upoważnienia Sekretarz Komitetu może, na wniosek organu wnioskującego albo z inicjatywy własnej, zarządzić rozpatrzenie sprawy w drodze korespondencyjnego uzgodnienia stanowisk (tryb obiegowy).

§ 11.

1. Komitet może określać sposoby i terminy wykonania prac mających na celu przygotowanie projektu dokumentu rządowego przewidywanego do rozpatrzenia przez Radę Ministrów lub Prezesa Rady Ministrów oraz wskazywać organy odpowiedzialne za ich wykonanie.

2. Uprawnienia, o których mowa w ust. 1, przysługują również Przewodniczącemu Komitetu, jeżeli Komitet nie określił sposobu i terminu wykonania odpowiednich prac lub organów odpowiedzialnych za ich wykonanie.

§ 12.

Przewodniczący Komitetu może powoływać, spośród członków Komitetu oraz osób, o których mowa w § 3 ust. 2 i § 4, zespoły robocze, w celu realizacji zadań określonych przez Przewodniczącego Komitetu.

§ 13.

Komitet albo Przewodniczący Komitetu może powoływać rzeczoznawców lub ekspertów do opracowania analiz, prognoz, ekspertyz lub koncepcji i projektów rozwiązań programowych.

§ 14.

Przewodniczący Komitetu składa sprawozdanie z działalności Komitetu na żądanie Prezesa Rady Ministrów.

§ 15.

W zakresie nieuregulowanym w niniejszym zarządzeniu, do rozpatrywania projektu dokumentu rządowego przez Komitet stosuje się odpowiednio przepisy uchwały nr 190 Rady Ministrów z dnia 29 października 2013 r. – Regulamin pracy Rady Ministrów (M.P. poz. 979 oraz z 2015 r. poz. 1063) dotyczące rozpatrzenia projektu dokumentu rządowego przez Stały Komitet Rady Ministrów.

§ 16.

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Prezes Rady Ministrów: B. Szydło

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2016-03-08
  • Data wejścia w życie: 2016-03-09
  • Data obowiązywania: 2016-09-06
  • Dokument traci ważność: 2016-09-30

REKLAMA

Monitor Polski

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA