REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Monitor Polski - rok 2023 poz. 450

ZARZĄDZENIE NR 6
MARSZAŁKA SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia 20 kwietnia 2023 r.

w sprawie rozkładu czasu służby funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 23 ust. 7 ustawy z dnia 26 stycznia 2018 r. o Straży Marszałkowskiej (Dz. U. z 2022 r. poz. 1727 oraz z 2023 r. poz. 240, 347 i 641) zarządza się, co następuje:

§ 1.

Zarządzenie określa:

1) tygodniowy wymiar czasu służby;

2) przypadki przedłużenia czasu służby ponad ustaloną normę;

3) sposób ewidencjonowania i rozliczania czasu służby;

4) tryb przyznawania i termin wypłaty rekompensaty pieniężnej, o której mowa w art. 23 ust. 4 ustawy z dnia 26 stycznia 2018 r. o Straży Marszałkowskiej, zwanej dalej „ustawą";

5) sposób pełnienia przez funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej, zwanych dalej „funkcjonariuszami", dyżurów domowych;

6) grupę funkcjonariuszy zwolnionych z pełnienia służby w porze nocnej, niedziele i święta.

§ 2.

1. Tygodniowy czas służby łącznie z przedłużonym czasem służby nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w okresie rozliczeniowym.

2. Czas służby funkcjonariusza może zostać przedłużony ponad wymiar określony w art. 23 ust. 3b i art. 23 ust. 3e ustawy w szczególności ze względu na konieczność:

1) wykonania rozpoczętych czynności związanych z pełnieniem służby ochronnej lub prowadzeniem działań ochronnych oraz czynności z zakresu rozpoznania pirotechniczno-radiologicznego, jeżeli nie mogą one zostać przerwane;

2) zapewnienia ciągłości służby na stanowiskach i posterunkach, na których wymagane jest utrzymanie pełnienia służby w sposób ciągły;

3) wykonania innych czynności niecierpiących zwłoki.

3. Komendant Straży Marszałkowskiej lub upoważniona przez niego osoba przedłuża czas służby funkcjonariusza w przypadkach, o których mowa w ust. 2.

4. W zamian za przedłużony czas służby Komendant Straży Marszałkowskiej udziela funkcjonariuszowi w okresie rozliczeniowym czasu wolnego od służby w tym samym wymiarze.

§ 3.

Komendant Straży Marszałkowskiej wprowadza dla komórek wewnętrznych Straży Marszałkowskiej rozkład czasu służby.

§ 4.

1. Funkcjonariuszowi przysługuje w każdej dobie prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku, z zastrzeżeniem ust. 3.

2. Przez dobę należy rozumieć 24 kolejne godziny, poczynając od godziny, w której funkcjonariusz rozpoczyna służbę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu służby.

3. Przepis ust. 1 nie dotyczy przypadków konieczności wprowadzenia wzmocnionego systemu ochrony oraz prowadzenia działań związanych z zapobieganiem klęskom żywiołowym lub likwidacją ich skutków.

4. W przypadkach określonych w ust. 3 funkcjonariuszowi przysługuje równoważny okres odpoczynku, którego należy udzielić bezpośrednio po zakończeniu służby powodującej naruszenie okresu odpoczynku.

§ 5.

1. Funkcjonariuszowi przysługuje w każdym tygodniu prawo do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku obejmującego co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego.

2. W przypadku określonym w § 4 ust. 3 oraz w przypadku zmiany pory pełnienia służby przez funkcjonariusza w związku z jego przejściem na inną zmianę, zgodnie z ustalonym rozkładem czasu służby, tygodniowy nieprzerwany odpoczynek może obejmować mniejszą liczbę godzin, nie może być jednak krótszy niż 24 godziny.

§ 6.

Czas na bezpośrednie przygotowanie do służby i jej zdanie, a w szczególności na przyjęcie lub zdanie dokumentacji z przebiegu służby, uzbrojenia i wyposażenia, wlicza się do czasu służby. Czas ten nie powinien być dłuższy niż 30 minut.

§ 7.

1. Do czasu służby trwającej:

1) 8 godzin wlicza się 20 minut przerwy;

2) 12 godzin wlicza się 45 minut przerwy.

2. Funkcjonariuszowi, który pełni służbę przy odtwarzaniu zapisów magnetycznych w styczności ze zmiennym natężeniem i zakresem fal dźwiękowych lub w niekorzystnych warunkach atmosferycznych Komendant Straży Marszałkowskiej może przedłużyć czas przerwy do 45 minut w służbie trwającej 8 godzin oraz do 60 minut w służbie trwającej 12 godzin.

3. Przerwy, o których mowa w ust. 1 i 2, mogą być dzielone. Czasu przerwy nie wlicza się do dobowego okresu odpoczynku.

§ 8.

1. Wymiar czasu służby funkcjonariusza odbywającego szkolenie jest równoważny programowi szkolenia lub planu zajęć, z wyłączeniem szkolenia odbywanego w systemie skoszarowanym.

2. Czas służby funkcjonariusza odbywającego podróż służbową lub szkolenie w systemie skoszarowanym określony jest wymiarem jego obowiązków z uwzględnieniem prawa do odpoczynku.

§ 9.

1. Funkcjonariuszowi bezpośrednio po zakończeniu podróży służbowej przysługuje czas wolny od służby w wymiarze 11 godzin, jeżeli:

1) odbywał podróż służbową w porze nocnej i nie korzystał w czasie transportu z miejsca do leżenia lub spania;

2) czas przejazdu wynosił co najmniej 8 godzin.

2. Jeżeli wymagają tego potrzeby służbowe, Komendant Straży Marszałkowskiej może polecić funkcjonariuszowi niezwłoczne stawienie się do pełnienia służby po podróży odbytej w warunkach, o których mowa w ust. 1.

3. Pełnienie służby, o której mowa w ust. 2, jest równoznaczne z przedłużeniem czasu służby, o którym mowa w § 2.

§ 10.

1. Czas służby ulega zmniejszeniu o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności funkcjonariusza w służbie w okresie rozliczeniowym.

2. Po okresie usprawiedliwionej nieobecności w służbie funkcjonariusz podejmuje służbę w pierwszym dniu, który był dla niego planowany jako dzień służby, o ile Komendant Straży Marszałkowskiej nie zarządzi inaczej.

§ 11.

1. W przypadku ogłoszenia mobilizacji lub w czasie wojny funkcjonariusz, bez względu na obowiązujący go rozkład czasu służby, na polecenie Komendanta Straży Marszałkowskiej, w okresie jednorazowo nie dłuższym niż tydzień, pełni służbę przez czas niezbędny do realizacji ustawowych zadań Straży Marszałkowskiej w czasie mobilizacji lub wojny, z zachowaniem prawa do odpoczynku w wymiarze tygodniowym co najmniej 77 godzin.

2. Przerwa pomiędzy kolejnymi okresami pełnienia służby w sposób określony w ust. 1 wynosi co najmniej tydzień.

§ 12.

1. Harmonogram służby określa Komendant Straży Marszałkowskiej.

2. W Straży Marszałkowskiej prowadzi się ewidencję czasu służby, obejmującą kartę ewidencji czasu służby funkcjonariusza, którą udostępnia się funkcjonariuszowi na jego żądanie.

3. Kartę ewidencji obecności funkcjonariusza w służbie prowadzi się w sposób ciągły, odrębnie dla każdego funkcjonariusza, zawierając w niej informacje w szczególności o urlopach, zwolnieniach od zajęć służbowych, innych usprawiedliwionych i nieusprawiedliwionych nieobecnościach w służbie oraz informacje o pełnionych dyżurach domowych, przedłużonym czasie służby i otrzymanym z tego tytułu czasie wolnym oraz o liczbie godzin, za które funkcjonariusz otrzymał rekompensatę pieniężną.

4. Ewidencja czasu służby funkcjonariusza może być prowadzona w formie elektronicznej, przy zachowaniu możliwości kontroli prawa dostępu do danych, a także odczytu i wydruku.

§ 13.

1. Rekompensatę pieniężną, o której mowa w art. 23 ust. 4 ustawy, wypłaca się na podstawie imiennej listy odpowiednio najpóźniej do dnia 30 września oraz do dnia 31 marca, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.

2. Funkcjonariuszowi zwolnionemu ze służby rekompensatę pieniężną, o której mowa w art. 23 ust. 4 ustawy, wypłaca się wraz z innymi należnościami w związku ze zwolnieniem ze służby.

3. W przypadku śmierci lub zaginięcia funkcjonariusza rekompensatę pieniężną, o której mowa w art. 23 ust. 4 ustawy, wypłaca się wraz z należnościami pośmiertnymi, pozostałej po nim rodzinie, o której mowa w art. 82 ust. 2 ustawy.

§ 14.

1. Komendant Straży Marszałkowskiej może wyznaczyć funkcjonariusza do pełnienia dyżuru domowego, jeżeli wymagają tego potrzeby służby. Do pełnienia dyżuru domowego nie wyznacza się funkcjonariusza bezpośrednio po zakończeniu służby pełnionej przez niego w porze nocnej.

2. W dniu zaplanowanego dyżuru domowego funkcjonariusz umożliwia kontakt ze sobą Komendantowi Straży Marszałkowskiej albo osobom przez niego wskazanym oraz przebywa w wybranym przez siebie miejscu umożliwiającym stawienie się do służby na godzinę zaplanowanego rozpoczęcia dyżuru domowego albo niezwłocznie, nie później jednak niż do 2 godzin od wezwania funkcjonariusza do stawienia się do służby.

3. Funkcjonariusz może pełnić dyżur domowy nie więcej niż 2 razy w miesiącu, w tym najwyżej raz w niedzielę lub święto. Czas trwania jednego dyżuru nie może przekroczyć 12 godzin na dobę.

4. Czasu dyżuru domowego nie wlicza się do czasu służby, jeżeli podczas dyżuru funkcjonariusz nie wykonywał czynności służbowych, natomiast czas ten zalicza się do czasu nieprzerwanego odpoczynku.

5. W zamian za wykonywanie czynności służbowych w czasie dyżuru domowego funkcjonariuszowi udziela się czasu wolnego, w tym samym wymiarze, w okresie rozliczeniowym.

§ 15.

1. Do służby w porze nocnej oraz w niedziele i święta nie wyznacza się:

1) funkcjonariusza-kobiety w ciąży;

2) funkcjonariusza wychowującego dziecko do 8 lat, jeżeli z uprawnienia takiego nie korzysta drugie z rodziców lub opiekun;

3) funkcjonariusza będącego jedynym opiekunem dziecka do 8 lat lub osoby wymagającej stałej opieki.

2. Czas służby funkcjonariusza:

1) pełniącego służbę na stanowisku, na którym występują przekroczenia najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych,

2) kobiety w ciąży,

3) wychowującego dziecko do 8 lat, bez jego zgody,

4) będącego jedynym opiekunem dziecka do 8 lat lub osoby wymagającej stałej opieki, bez jego zgody

- nie może przekroczyć 8 godzin na dobę.

§ 16.

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 26 kwietnia 2023 r.1)

Marszałek Sejmu: E. Witek


1) Niniejsze zarządzenie było poprzedzone zarządzeniem nr 10 Marszałka Sejmu z dnia 15 kwietnia 2020 r. w sprawie rozkładu czasu służby funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej, które traci moc z dniem 26 kwietnia 2023 r. na podstawie art. 46 ustawy z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 641).

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2023-04-26
  • Data wejścia w życie: 2023-04-26
  • Data obowiązywania: 2023-04-26
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Monitor Polski

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA