REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe - rok 2015 poz. 7

ZARZĄDZENIE Nr 3
MINISTRA FINANSÓW

z dnia 20 stycznia 2015 r.

w sprawie prowadzenia rejestrów oraz przekazywania informacji w sprawach sądowoadministracyjnych

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2012 r. poz. 392) zarządza się, co następuje:

§ 1.

 Zarządzenie określa:

1) sposób prowadzenia rejestrów w Ministerstwie Finansów oraz w izbach celnych, izbach skarbowych i urzędach kontroli skarbowej, zwanych dalej „jednostkami podległymi”, w sprawach dotyczących wniesienia:

a) skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) na:

– decyzję, postanowienie lub inny akt bądź czynność z zakresu administracji publicznej,

– bezczynność organu administracji lub przewlekłe prowadzenie postępowania,

– interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane w indywidualnych sprawach,

b) skargi kasacyjnej lub zażalenia do Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA),

c) skargi o wznowienie postępowania,

d) skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia;

2) tryb sporządzania i przekazywania do Ministerstwa Finansów informacji o skargach, o których mowa w pkt 1;

3) tryb informowania Ministerstwa Finansów przez jednostki podległe o orzeczeniach mających lub mogących mieć istotne znaczenie dla systemu podatkowego.

§ 2.

 Zarządzenia nie stosuje się do spraw należących do właściwości Komisji Nadzoru Audytowego.

§ 3.

 Użyte w zarządzeniu i w załącznikach do zarządzenia określenia i skróty oznaczają:

1) Departament Prawny – odpowiednio Departament Prawny Ministerstwa Finansów albo komórkę prawną w jednostce podległej;

2) departament właściwy merytorycznie – odpowiednio właściwą merytorycznie komórkę organizacyjną Ministerstwa Finansów albo jednostki podległej;

3) pracownik – również funkcjonariusza celnego;

4) sąd – odpowiednio WSA albo NSA;

5) skarga – odpowiednio skarga do WSA albo skarga kasacyjna do NSA w sprawach, o których mowa w § 1;

6) ustawa Ppsa – ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.1)).

§ 4.

 1. Departament właściwy merytorycznie prowadzi, w formie elektronicznej lub papierowej, rejestr skarg z podziałem na poszczególne lata, obejmujący skargi, które wpłynęły do organu administracji w okresie od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia danego roku.

2. Skargę do rejestru skarg wpisuje się niezwłocznie po jej wpływie do organu administracji, nadając jej kolejny numer z tego rejestru.

3. Rejestr skarg prowadzi się na bieżąco, wpisując czynności mające znaczenie dla przebiegu postępowania. Wpisowi do rejestru skarg podlega w szczególności:

1) data wpływu skargi do organu;

2) oznaczenie skarżącego i jego adres;

3) przedmiot skargi;

4) oznaczenie zaskarżonego rozstrzygnięcia;

5) wartość przedmiotu sporu;

6) imię i nazwisko pracownika, któremu skarga została przydzielona do prowadzenia;

7) data i numer decyzji wydanej w trybie art. 54 § 3 ustawy Ppsa;

8) data, do której skarga wraz aktami sprawy i odpowiedzią na skargę powinny być przekazane do sądu;

9) data przekazania do sądu skargi wraz z aktami sprawy i odpowiedzią na skargę;

10) termin rozprawy i sygnaturę akt sądu;

11) data orzeczenia sądu, rodzaj rozstrzygnięcia oraz kwota zasądzonych od organu administracji kosztów postępowania i innych należności;

12) data doręczenia orzeczenia sądu i akt sprawy organowi administracji;

13) data, do której może być wniesiona przez organ administracji skarga kasacyjna lub zażalenie i termin jej faktycznego wniesienia;

14) data przekazania wniosku do komórki organizacyjnej wykonującej dyspozycje środkami finansowymi o przekazanie uprawnionemu zasądzonych na jego rzecz kosztów postępowania lub innych należności wraz z faktyczną datą przekazania uprawnionemu kosztów postępowania lub innych należności;

15) data, do której decyzja, postanowienie lub interpretacja powinna być wydana oraz data jej faktycznego wydania i jej numer w przypadku konieczności wydania decyzji w związku z orzeczeniem sądu.

§ 5.

 Dyrektor departamentu właściwego merytorycznie ustala szczegółowy sposób prowadzenia rejestru skarg, mając na uwadze zapewnienie stałego dostępu do rejestru skarg, w tym możliwość bieżącego dokonywania wpisów i kontroli terminów.

§ 6.

 1. Departament Prawny prowadzi, w formie elektronicznej lub papierowej, odrębny rejestr spraw sądowych, z podziałem na poszczególne lata.

2. Wpisowi do rejestru, o którym mowa w ust. 1, podlegają w szczególności dane, o których mowa w § 4 ust. 3 pkt 1–5, pkt 9 i 10.

3. Rejestr, o którym mowa w ust. 1, prowadzony przez Departament Prawny Ministerstwa Finansów nie obejmuje spraw dotyczących prawa celnego i spraw ze stosunku służbowego funkcjonariuszy celnych.

§ 7.

 1. Jednostki podległe, w zakresie swojej właściwości, przekazują do:

1) Departamentu Administracji Podatkowej Ministerstwa Finansów (AP) – w przypadku izb skarbowych,

2) Departamentu Kontroli Skarbowej Ministerstwa Finansów (KS) – w przypadku urzędów kontroli skarbowej,

3) Departamentu Służby Celnej Ministerstwa Finansów (SC) – w przypadku izb celnych

– w terminie do ostatniego dnia lutego każdego roku, zbiorczą informację o skargach za rok ubiegły, według wzoru określonego odpowiednio w załącznikach nr 1–19 do zarządzenia.

2. Departamenty Ministerstwa Finansów właściwe merytorycznie, w terminie do ostatniego dnia lutego każdego roku, przekazują do Departamentu Prawnego Ministerstwa Finansów zbiorczą informację o skargach za rok ubiegły, według wzoru określonego odpowiednio w załącznikach nr 1–19 do zarządzenia.

3. Na podstawie informacji, o których mowa w ust. 1, departamenty AP, KS i SC sporządzają zbiorczą informację o skargach za rok ubiegły, według wzoru określonego odpowiednio w załącznikach nr 1–19 do zarządzenia, i przekazują ją do Departamentu Prawnego Ministerstwa Finansów, w terminie do dnia 31 marca każdego roku.

§ 8.

 1. Jednostka podległa przekazuje niezwłocznie, odpowiednio do departamentu AP, KS i SC:

1) informacje o sprawach mających lub mogących mieć znaczenie dla spójności systemu podatkowego, w szczególności:

a) dotyczące egzekucji administracyjnej,

b) w których wystąpiono do NSA o podjęcie uchwał mających na celu wyjaśnienie przepisów prawnych, których stosowanie wywołało rozbieżności w orzecznictwie sądów administracyjnych lub o rozstrzygnięcie zagadnień prawnych budzących poważne wątpliwości w konkretnej sprawie przed sądem administracyjnym,

c) w których sąd przedstawił pytanie prejudycjalne Trybunałowi Sprawiedliwości Unii Europejskiej albo wystąpił do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności przepisów prawa podatkowego z Konstytucją RP, ratyfikowaną umową międzynarodową lub ustawą Ppsa;

2) kopię prawomocnego orzeczenia sądu w sprawie, o której mowa w pkt 1.

2. Departamenty AP, KS, i SC przekazują informacje, o których mowa w ust. 1, odpowiednio do izb skarbowych, izb celnych oraz urzędów kontroli skarbowej oraz do Departamentu Prawnego Ministerstwa Finansów i departamentu właściwego merytorycznie Ministerstwa Finansów.

§ 9.

 Dyrektorzy jednostek podległych określą tryb postępowania w przypadku zaskarżenia do sądu administracyjnego decyzji, postanowienia i innego aktu lub czynności z zakresu administracji publicznej.

§ 10.

 Do sporządzenia zbiorczej informacji o skargach za rok 2014 stosuje się przepisy dotychczasowe.

§ 11.

 Przepisy niniejszego zarządzenia mają zastosowanie po raz pierwszy do zbiorczej informacji o skargach sporządzanej za 2015 rok.

§ 12.

 Traci moc zarządzenie Nr 37 Ministra Finansów z dnia 14 sierpnia 2012 r. w sprawie postępowania w przypadku zaskarżenia do sądu administracyjnego decyzji, postanowienia lub innego aktu albo czynności z zakresu administracji publicznej oraz rejestrów prowadzonych w tych sprawach (Dz. Urz. Min. Fin. poz. 44) w części dotyczącej:

1) sposobu prowadzenia rejestrów w sprawach dotyczących wniesienia skargi do WSA, wniesienia skargi kasacyjnej lub zażalenia przez skarżącego albo organ administracji do NSA, wniesienia skargi o wznowienie postępowania, wniesienia skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia;

2) trybu sporządzania i przekazywania do Ministerstwa Finansów informacji o skargach, o których mowa w pkt 1;

3) trybu informowania Ministerstwa Finansów przez izby celne, izby skarbowe oraz urzędy kontroli skarbowej o orzeczeniach mających lub mogących mieć istotne znaczenie dla systemu podatkowego.

§ 13.

 Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

Minister Finansów: wz. J. Cichoń

 

1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2012 r. poz. 1101 i 1529 oraz z 2014 r. poz. 183 i 543.

Załącznik 1.

Załącznik do zarządzenia Nr 3 Ministra Finansów
z dnia 20 stycznia 2015 r. (poz. 7)

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA