REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe - rok 2021 poz. 157

ZARZĄDZENIE MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI

z dnia 14 czerwca 2021 r.

w sprawie organizacji i przygotowania systemu kierowania Ministra Sprawiedliwości

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 18 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2021 r. poz. 372) zarządza się, co następuje:

§ 1.

Zarządzenie określa:

1) organizację oraz zadania związane z przygotowaniem i funkcjonowaniem systemu kierowania Ministra Sprawiedliwości, zwanego dalej "systemem kierowania Ministra";

2) zadania związane z przygotowaniem stanowiska kierowania Ministra Sprawiedliwości;

3) kierowników jednostek organizacyjnych zobowiązanych do przygotowania stanowiska kierowania;

4) zakresy odpowiedzialności osób funkcyjnych w Ministerstwie Sprawiedliwości za przygotowanie głównego stanowiska kierowania Ministra Sprawiedliwości;

5) zadania związane z przygotowaniem do przemieszczenia i funkcjonowaniem Ministra Sprawiedliwości w zapasowym miejscu pracy.

§ 2.

Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:

1) Ministrze - rozumie się przez to Ministra Sprawiedliwości;

2) Ministerstwie - rozumie się przez to Ministerstwo Sprawiedliwości;

3) kierownictwie Ministerstwa - rozumie się przez to Ministra, Sekretarzy Stanu i Podsekretarzy Stanu w Ministerstwie oraz Dyrektora Generalnego Ministerstwa;

4) komórkach organizacyjnych Ministerstwa - rozumie się przez to określone w regulaminie organizacyjnym Ministerstwa departamenty, biura i gabinet;

5) kierownikach komórek organizacyjnych - rozumie się przez to dyrektorów departamentów, biur i szefa gabinetu w Ministerstwie;

6) komórce właściwej w sprawach obronnych - rozumie się przez to komórkę organizacyjną wykonującą zadania obronne w Ministerstwie;

7) jednostkach organizacyjnych - rozumie się przez to: sądy apelacyjne, sądy okręgowe, sądy rejonowe, Centralny Zarząd Służby Więziennej, zakłady poprawcze i schroniska dla nieletnich, Instytut Ekspertyz Ekonomicznych i Finansowych w Łodzi, Instytut Ekspertyz Sądowych im. prof. dra Jana Sehna w Krakowie, Instytut Wymiaru Sprawiedliwości, Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury, Szkołę Wyższą Wymiaru Sprawiedliwości;

8) kierownikach jednostek organizacyjnych - rozumie się przez to prezesów, dyrektorów, komendantów jednostek organizacyjnych;

9) stanowisku kierowania - rozumie się przez to przygotowane i wyposażone miejsca pracy, w których rozmieszcza się zespoły z elementami zabezpieczenia;

10) zespołach - rozumie się przez to wydzielone z komórek organizacyjnych Ministerstwa i jednostek organizacyjnych siły i środki, przeznaczone do realizacji zadań związanych z funkcjonowaniem stanowisk kierowania w ramach systemu kierowania, przez zespoły rozumie się także sztaby i grupy;

11) zadaniach obronnych - rozumie się przez to zadania wynikające z przepisów o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej;

12) rozporządzeniu - rozumie się przez to rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie przygotowania systemu kierowania bezpieczeństwem narodowym (Dz. U. poz. 978, z 2016 r. poz. 917 oraz z 2018 r. poz. 474).

§ 3.

1. System kierowania Ministra tworzą Minister oraz kierownicy jednostek organizacyjnych.

2. System kierowania Ministra zapewnia Ministrowi możliwość kierowania działem administracji rządowej sprawiedliwość, w szczególności w zakresie zapewnienia ciągłości podejmowania decyzji dotyczących realizacji zadań na rzecz bezpieczeństwa i obronności państwa z wykorzystaniem podstawowych struktur organizacyjnych lub stanowisk kierowania.

§ 4.

Przygotowanie systemu kierowania polega na planowaniu, organizowaniu i realizowaniu przedsięwzięć zapewniających Ministrowi oraz kierownikom jednostek organizacyjnych wykonywanie zadań związanych z kierowaniem bezpieczeństwem narodowym, które obejmują w szczególności:

1) przygotowanie Ministerstwa i jednostek organizacyjnych do funkcjonowania w systemie kierowania, w tym:

a) utworzenie stanowisk kierowania,

b) zapewnienie obsady kadrowej stanowisk kierowania,

c) szkolenie osób wyznaczonych do pracy w zespołach zadaniowych stanowisk kierowania;

2) przygotowanie infrastruktury technicznej, w tym w zakresie łączności telefonicznej i dostępu do sieci teleinformatycznych, oraz zapewnienie zabezpieczenia logistycznego, umożliwiających funkcjonowanie stanowisk kierowania;

3) realizację programów i planów sporządzanych na potrzeby przygotowania i funkcjonowania stanowisk kierowania.

§ 5.

1. W ramach systemu kierowania przygotowuje się:

1) główne stanowisko kierowania Ministra;

2) stanowiska kierowania kierowników jednostek organizacyjnych niebędące stanowiskami kierowania w rozumieniu § 8 rozporządzenia.

2. W skład stanowiska kierowania, o którym mowa w ust. 1, wchodzą, z zastrzeżeniem ust. 8, następujące zespoły:

1) kierowania;

2) koordynujący;

3) zabezpieczenia;

4) służba dyżurna stałego dyżuru;

5) operacyjny - złożony z wyznaczonych pracowników komórek organizacyjnych w Ministerstwie lub jednostek organizacyjnych.

3. Zespół kierowania zapewnia podejmowanie decyzji dotyczących uruchamiania i wykonywania zadań na rzecz obronności i bezpieczeństwa, w wyższych stanach gotowości obronnej państwa.

4. Zespół koordynujący wykonuje zadania związane z koordynowaniem działań na stanowisku kierowania oraz wypracowaniem propozycji, które będą podstawą do przyjęcia strategii działania i podejmowania decyzji, zgodnie z właściwością Ministra lub kierownika jednostki organizacyjnej.

5. Zespół zabezpieczenia zapewnia funkcjonowanie stanowiska kierowania, w tym tworzy warunki do właściwej organizacji pracy, zapewnia ochronę oraz zabezpieczenie materiałowo-techniczne, medyczne, transportowe, łączności telefonicznej i dostępu do sieci informatycznej.

6. Służba dyżurna stałego dyżuru wykonuje zadania związane z przyjmowaniem i przekazywaniem decyzji oraz informacji o uruchomieniu procedur związanych z podwyższaniem gotowości obronnej państwa właściwym organom.

7. Zespół operacyjny prowadzi analizę sytuacji kryzysowej wynikającej z zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa, możliwości jej rozwoju oraz przewidywanych skutków dla zadań realizowanych w komórkach organizacyjnych, a także dokonuje oceny szans realizacji tych zadań oraz przedstawia propozycje, które będą podstawą do podejmowania decyzji, zgodnie z właściwością kierownika komórki organizacyjnej. Zespół operacyjny współpracuje z zespołem koordynującym.

8. Minister lub kierownik jednostki organizacyjnej może, stosownie do realizowanych zadań, łączyć zespoły, o których mowa w ust. 2, powołać inne lub stworzyć własną strukturę.

§ 6.

1. W ramach głównego stanowiska kierowania, w Ministerstwie przygotowuje się stanowisko kierowania Ministra w:

1) stałej siedzibie Ministerstwa;

2) zapasowym miejscu pracy.

2. Szczegółową strukturę organizacyjną głównego stanowiska kierowania oraz zadania zespołów wchodzących w skład tego stanowiska, opracowuje kierownik komórki właściwej w sprawach obronnych w Ministerstwie we współpracy z kierownikami pozostałych komórek organizacyjnych w Ministerstwie, a następnie przedstawia ją do zatwierdzenia Ministrowi.

§ 7.

1. Dyrektor Generalny Służby Więziennej tworzy system kierowania w odniesieniu do jednostek Służby Więziennej.

2. Dyrektor Generalny Służby Więziennej, prezesi sądów apelacyjnych, prezesi sądów okręgowych, stosownie do zagrożenia bezpieczeństwa, określonego w planach operacyjnych funkcjonowania tych jednostek, w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny, przygotowują stanowiska kierowania, o których mowa w § 5 ust. 1 pkt 2 w:

1) stałej siedzibie;

2) miejscu pracy zapewniającym ciągłość działania Dyrektora Generalnego Służby Więziennej na bazie infrastruktury jednostek organizacyjnych Służby Więziennej, prezesów sądów apelacyjnych i prezesów sądów okręgowych na bazie infrastruktury administracyjnej sądów.

3. Przemieszczenie kierowników jednostek organizacyjnych, o których mowa w ust. 2, w miejsce pracy zapewniające ciągłość działania realizuje się, zgodnie z opracowanymi planami operacyjnymi, po uprzednim powiadomieniu Ministra i wydaniu przez niego decyzji.

4. Pozostali kierownicy jednostek organizacyjnych, przygotowują stanowiska kierowania, o których mowa w § 5 ust. 1 pkt 2, w stałych siedzibach jednostek organizacyjnych.

5. Minister i kierownicy jednostek organizacyjnych przygotowują stanowiska kierowania w obiektach lub wydzielonych pomieszczeniach, będących w ich władaniu albo użytkowanych na podstawie umowy cywilnoprawnej lub przydzielonych w ramach świadczeń rzeczowych na rzecz obrony, oraz z wykorzystaniem infrastruktury technicznej i logistycznej będących we władaniu Ministerstwa albo jednostki organizacyjnej.

6. Obsadę stanowisk kierowania ustalają Minister albo kierownicy jednostek organizacyjnych, stosownie do struktury organizacyjnej i wielkości jednostki organizacyjnej, zasięgu jej działania oraz liczby przyjętych do realizacji zadań operacyjnych.

§ 8.

Przygotowanie pracowników do realizacji zadań na stanowiskach kierowania należy planować i realizować w ramach szkolenia obronnego.

§ 9.

1. Przygotowanie głównego stanowiska kierowania polega na:

1) opracowaniu dokumentacji organizacyjnej i operacyjnej funkcjonowania stanowisk kierowania;

2) zapewnieniu łączności telefonicznej i dostępu do sieci teleinformatycznych;

3) wyposażeniu stanowisk kierowania w sprzęt biurowy i kwaterunkowy;

4) zapewnieniu warunków organizacyjnych do uruchomienia stałych dyżurów;

5) przygotowaniu systemu powiadamiania i alarmowania w ramach powszechnego systemu ostrzegania o zagrożeniach;

6) przygotowaniu ukryć na potrzeby ochrony przed oddziaływaniem środków rażenia ogniowego;

7) zapewnieniu sił i środków technicznych do prowadzenia akcji ratowniczych w ramach powszechnej obrony cywilnej;

8) wyposażeniu stanowisk kierowania w zapasowe źródła energii elektrycznej oraz ujęcia wody, których działanie jest niezależne od ogólnodostępnej infrastruktury użytkowej;

9) zapewnieniu ochrony fizycznej osób i mienia stanowisk kierowania;

10) zapewnieniu warunków organizacyjnych do przetwarzania informacji niejawnych stosownie do realizowanych zadań obronnych oraz ochrony tych informacji, zgodnie z przepisami o ochronie informacji niejawnych;

11) zapewnieniu należytego utrzymania stanowisk kierowania oraz urządzeń technicznych stanowiących ich wyposażenie.

2. Zadania określone w ust. 1 pkt 1-5, 9 i 11 realizują kierownicy jednostek organizacyjnych stosownie do struktury organizacyjnej zaplanowanego stanowiska kierowania zgodnie z § 7.

§ 10.

Przygotowanie do przemieszczenia i funkcjonowania Ministra w zapasowym miejscu pracy lub miejscu pracy zapewniającym ciągłość działania kierowników jednostek organizacyjnych wraz z kierowanymi przez nich jednostkami organizacyjnymi polega na:

1) występowaniu do właściwych terytorialnie organów administracji samorządowej z wnioskami w sprawie przeznaczenia na rzecz obrony obiektów planowanych do wykorzystania jako zapasowe miejsca pracy;

2) opracowaniu planów przemieszczenia do zapasowego miejsca pracy;

3) występowaniu do właściwych organów z wnioskami w sprawie nałożenia świadczeń rzeczowych i osobistych dotyczących środków transportowych, wraz z kierowcami, na potrzeby zabezpieczenia przemieszczenia;

4) opracowaniu:

a) regulaminu organizacyjnego Ministerstwa lub jednostki organizacyjnej,

b) regulaminów pracy funkcjonowania stanowiska kierowania Ministra lub kierownika jednostki organizacyjnej w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny;

5) przystosowaniu organizacyjnym i funkcjonalnym zapasowego miejsca pracy, obejmującym w szczególności:

a) zorganizowanie przejęcia we władanie oraz administrowanie zapasowego miejsca pracy,

b) zapewnienie zabezpieczenia logistycznego do funkcjonowania obsady stanowiska kierowania w zapasowym miejscu pracy, w tym żywienia,

c) zorganizowanie warunków do zapewnienia odpoczynku pracownikom wykonującym zadania w systemie dyżurów całodobowych,

d) zorganizowanie pierwszej pomocy medycznej,

e) zapewnienie przewozów osób i mienia pomiędzy stanowiskiem kierowania w stałej siedzibie a stanowiskiem kierowania w zapasowym miejscu pracy.

§ 11.

1. Koordynowanie zadań związanych z przygotowaniem stanowiska kierowania Ministra i przygotowaniem do przemieszczenia i funkcjonowania w zapasowym miejscu pracy oraz realizowanie zadań określonych w § 9 ust. 1 pkt 1, 5-6 i 9 oraz w § 10 pkt 1-3 - w zakresie dotyczącym stanowiska kierowania Ministra - powierza się kierownikowi komórki właściwej w sprawach obronnych w Ministerstwie.

2. Zadania z zakresu przygotowania stanowiska kierowania Ministra realizują:

1) w zakresie zadań związanych z przygotowaniem stanowiska kierowania Ministra określonych w § 9 ust. 1 pkt 2, 3, 4, 7-8 i 11 oraz w § 10 pkt 5 - kierownik komórki właściwej w sprawach administracyjnych i zabezpieczenia logistycznego w Ministerstwie, we współpracy z kierownikiem komórki właściwej w sprawach informatyzacji, w zakresie zadania określonego w § 9 ust. 1 pkt 2 i we współpracy z kierownikiem komórki właściwej w sprawach obronnych, w zakresie zadania określonego w § 9 ust. 1 pkt 4;

2) w zakresie zadania określonego w § 9 ust. 1 pkt 10 - Pełnomocnik do spraw Ochrony Informacji Niejawnych w Ministerstwie;

3) w zakresie zadania związanego z przygotowaniem stanowiska kierowania Ministra określonego w § 10 pkt 4 - kierownik komórki właściwej w sprawach organizacyjnych, we współpracy z kierownikiem komórki właściwej w sprawach obronnych w Ministerstwie.

3. Odpowiedzialnymi za realizację zadań określonych w § 9 oraz w § 10 - w zakresie dotyczącym stanowiska kierowania kierowników jednostek organizacyjnych w tym przygotowania stanowiska kierowania kierowników jednostek organizacyjnych i przygotowaniem do przemieszczania i funkcjonowania w zapasowym miejscu pracy lub miejscu pracy zapewniającym ciągłość działania sądów - powierza się kierownikom tych jednostek organizacyjnych.

4. Kierownicy jednostek organizacyjnych informują Ministra poprzez kierownika komórki właściwej w sprawach obronnych o przemieszczeniu na zapasowe miejsce pracy lub miejsce pracy zapewniające ciągłość działania sądów.

§ 12.

1. Przemieszczeniu do zapasowego miejsca pracy podlegają wskazane komórki organizacyjne Ministerstwa.

2. Przemieszczeniem kierownictwa Ministerstwa oraz kierowników komórek organizacyjnych i wyznaczonych pracowników Ministerstwa do zapasowego miejsca pracy kieruje kierownik komórki organizacyjnej właściwej w sprawach obronnych w Ministerstwie.

3. Skład osobowy przemieszczanych komórek organizacyjnych Ministerstwa oraz jednostek organizacyjnych określają ich kierownicy, zgodnie z ustalonym limitem.

4. Osoby wyznaczone do przemieszczenia i realizacji zadań w zapasowym miejscu pracy powinny legitymować się ważnym poświadczeniem bezpieczeństwa lub upoważnieniem do przetwarzania informacji niejawnych o klauzuli "zastrzeżone" oraz ważnym zaświadczeniem stwierdzającym przeszkolenie w zakresie ochrony informacji niejawnych.

5. Zabezpieczenie środków finansowych na realizację przemieszczenia i funkcjonowania Ministra w zapasowym miejscu pracy zapewnia kierownik komórki właściwej w sprawach finansowych we współpracy z kierownikiem komórki właściwej w sprawach obronnych w Ministerstwie.

6. Zabezpieczenie środków finansowych na realizację organizowania, przemieszczenia i funkcjonowania jednostek organizacyjnych na stanowisku kierowania zapewnia kierownik jednostki organizacyjnej.

§ 13.

1. Rozwijaniem stanowiska kierowania Ministra kieruje Dyrektor Generalny Ministerstwa poprzez kierowników komórek organizacyjnych w Ministerstwie.

2. Kierownik komórki właściwej w sprawach obronnych w Ministerstwie wykonuje zadania związane z koordynacją przedsięwzięć dotyczących organizacji i funkcjonowania głównego stanowiska kierowania Ministra w stałej siedzibie i w zapasowym miejscu pracy, polegające na:

1) zapewnieniu obiektów i pomieszczeń do rozmieszczenia poszczególnych komórek organizacyjnych na te stanowiska kierowania, zgodnie z przyjętą szczegółową strukturą organizacyjną stanowisk kierowania Ministra;

2) opracowaniu i aktualizowaniu regulaminów organizacyjnych i regulaminów pracy na stanowiskach kierowania;

3) opracowaniu planów przemieszczenia na zapasowe miejsce pracy;

4) opracowaniu planów rozmieszczenia komórek organizacyjnych na stanowisko kierowania Ministra w zapasowym miejscu pracy;

5) opracowaniu planów ochrony stanowisk kierowania;

6) organizowaniu i koordynowaniu przedsięwzięć związanych ze szkoleniem i przygotowaniem pracowników wyznaczonych do pracy na stanowiskach kierowania;

7) dokonywaniu zakupów oraz gromadzeniu sprzętu, urządzeń i materiałów, niezbędnych do wyposażenia miejsc pracy na stanowiskach kierowania.

3. Kierownicy komórek organizacyjnych współpracują z kierownikiem komórki właściwej w sprawach obronnych w Ministerstwie, wykonując swoje obowiązki zgodnie z właściwością, realizują zadania związane z organizacją i funkcjonowaniem głównego stanowiska kierowania w stałej siedzibie i w zapasowym miejscu pracy Ministra, polegające na:

1) modernizacji i przygotowaniu obiektów, pomieszczeń oraz miejsc pracy przewidzianych do organizacji stanowisk kierowania Ministra;

2) przygotowaniu infrastruktury teleinformatycznej i telekomunikacyjnej umożliwiającej konfigurowanie i połączenie jawnych i niejawnych systemów łączności w obiektach oraz pomieszczeniach przewidzianych do organizacji stanowisk kierowania Ministra;

3) doposażeniu stanowisk kierowania Ministra, w urządzenia techniczne i sanitarne oraz sprzęt biurowy i kwaterunkowy niezbędny do pracy i odpoczynku pracowników Ministerstwa;

4) współdziałaniu w dokonywaniu zakupów oraz gromadzeniu sprzętu, urządzeń i materiałów, niezbędnych do wyposażenia stanowisk kierowania Ministra;

5) wydzieleniu środków transportowych na potrzeby funkcjonowania stanowisk kierowania Ministra;

6) zorganizowaniu zabezpieczenia logistycznego stanowisk kierowania Ministra.

4. Pełnomocnik do spraw Ochrony Informacji Niejawnych w Ministerstwie, współpracuje z komórkami organizacyjnymi i zapewnia ciągłość pracy kancelarii tajnej na potrzeby funkcjonowania stanowisk kierowania Ministra, o których mowa w § 4, w zakresie:

1) przygotowania infrastruktury i wyposażenia obiektów oraz pomieszczeń, w których będzie funkcjonować kancelaria tajna do wymagań wynikających z przepisów o ochronie informacji niejawnych;

2) organizacji systemu ochrony tych stanowisk kierowania Ministra.

5. Kierownicy komórek organizacyjnych wskazują, na wniosek kierownika komórki właściwej w sprawach obronnych, pracowników do zespołów i grup, o których mowa w § 5 ust. 2.

§ 14.

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

MINISTER SPRAWIEDLIWOŚCI
Zbigniew Ziobro

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2021-06-15
  • Data wejścia w życie: 2021-06-16
  • Data obowiązywania: 2021-06-16
  • Dokument traci ważność: 2022-04-23
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA