REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe - rok 2011 nr 1 poz. 5

ZARZĄDZENIE Nr 7/2011 MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO1)

z dnia 14 stycznia 2011 r.

w sprawie Regulaminu działania Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 49 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. Nr 96, poz. 615) zarządza się, co następuje:

§ 1

Ustala się Regulamin działania Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych, stanowiący załącznik do zarządzenia.

§ 2

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

 

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Barbara Kudrycka

 

 

1) Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego kieruje działem administracji rządowej – nauka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Dz. U. Nr 216, poz. 1596).

Załącznik 1. [REGULAMIN DZIAŁANIA KOMITETU EWALUACJI JEDNOSTEK NAUKOWYCH]

Załącznik da zarządzenia nr 7/2011 Ministra Nauki i Szkolnictwa
Wyższego z dnia 14 stycznia 2011 r. (poz. 5)

REGULAMIN DZIAŁANIA KOMITETU EWALUACJI JEDNOSTEK NAUKOWYCH

Rozdział 1

Postanowienia ogólne

§ 1

Regulamin określa strukturę organizacyjną Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych, zwanego dalej „Komitetem” oraz tryb działania Komitetu, wyboru komisji i przewodniczących komisji, a także sposób organizowania posiedzeń oraz przygotowywania dokumentów i opinii.

§ 2

Organami Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych są:

1) Przewodniczący;

2) Komisja do spraw Grupy Nauk Humanistycznych i Społecznych;

3) Komisja do spraw Grupy Nauk Ścisłych i Inżynierskich;

4) Komisja do spraw Grupy Nauk o Życiu;

5) Komisja do spraw Grupy Nauk o Sztuce i Twórczości Artystycznej.

§ 3

1. Pierwsze posiedzenie plenarne Komitetu jest zwoływane przez ministra właściwego do spraw nauki zwanego dalej „ministrem”. Minister otwiera pierwsze posiedzenie plenarne Komitetu.

2. Na pierwszym posiedzeniu plenarnym Komitetu minister wręcza akty powołania Przewodniczącemu i członkom Komitetu.

Rozdział 2

Tryb działania Komitetu

§ 4

1. Komitet działa na posiedzeniach plenarnych oraz przez swoje organy.

2. Przewodniczący Komitetu kieruje pracami Komitetu i reprezentuje go na zewnątrz.

3. Przewodniczący Komitetu, w szczególności:

1) zwołuje posiedzenia plenarne Komitetu z inicjatywy własnej, nie rzadziej niż raz w miesiącu albo na wniosek ministra lub na wniosek co najmniej 1/3 członków Komitetu, nie później niż w terminie do 14 dni od dnia otrzymania wniosku;

2) ustala tematy, porządek obrad i terminy posiedzeń plenarnych, uwzględniając wnioski ministra i przewodniczących właściwych komisji;

3) przewodniczy posiedzeniom plenarnym Komitetu;

4) podpisuje uchwały Komitetu.

4. Przewodniczący Komitetu w szczególnie uzasadnionych przypadkach, może zapraszać na posiedzenia plenarne Komitetu osoby spoza jego składu, bez prawa głosu.

5. W przypadku braku możliwości przewodniczenia posiedzeniu plenarnemu Komitetu przez Przewodniczącego, zastępuje go wskazany przez niego członek Komitetu.

6. Posiedzenie plenarne Komitetu może być odwołane z ważnych przyczyn, po uprzednim zawiadomieniu członków Komitetu, co najmniej na 7 dni przed datą planowanego posiedzenia.

7. Przewodniczący Komitetu może zwracać się do przewodniczących właściwych komisji o wyrażenie opinii lub przedstawienie informacji w sprawach związanych z pracami Komitetu.

§ 5

1. Zawiadomienie o posiedzeniu plenarnym Komitetu przesyłane jest członkom Komitetu listem poleconym, pocztą elektroniczną, za pomocą faksu albo dostarczane osobiście, co najmniej na 10 dni przed terminem posiedzenia plenarnego Komitetu.

2. Termin, o którym mowa w ust. 1, z ważnych powodów, może ulec skróceniu, nie może być jednak krótszy niż 7 dni.

3. Zawiadomienie, o którym mowa w ust. 1, określa termin, godzinę, miejsce posiedzenia oraz projekt porządku obrad.

4. Zmiana i uzupełnienie porządku obrad, może nastąpić na posiedzeniu plenarnym Komitetu w drodze głosowania.

§ 6

1. Komitet podejmuje uchwały na posiedzeniach plenarnych, w sprawach określonych w art. 41 ust. 1 pkt 3, 4 i 8 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki, art. 25 ust 2 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych i art. 32 ust. 3 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. – Przepisy wprowadzające ustawy reformujące system nauki.

2. Przewodniczący Komitetu w pilnych sprawach może zdecydować o podjęciu uchwały w drodze korespondencyjnego uzgodnienia stanowisk (tryb obiegowy). Z podjęcia uchwały w trybie obiegowym sporządza się protokół zawierający stanowisko poszczególnych członków Komitetu.

3. Uchwały Komitetu zapadają bezwzględną większością głosów przy obecności co najmniej połowy członków Komitetu, w głosowaniu jawnym.

4. W głosowaniu biorą udział tylko członkowie Komitetu.

5. W przypadku rozpatrywania spraw personalnych lub na wniosek co najmniej 2 członków Komitetu, Przewodniczący Komitetu zarządza głosowanie tajne.

§ 7

1. Z posiedzenia plenarnego Komitetu sporządza się protokół, który zawiera w szczególności:

1) datę i miejsce posiedzenia;

2) listę członków Komitetu i innych osób uczestniczących w posiedzeniu;

3) przyjęty porządek obrad;

4) przebieg obrad i treść uchwał;

5) liczbowe wyniki głosowania.

2. Protokół podpisuje Przewodniczący Komitetu lub członek Komitetu, jeżeli przewodniczy posiedzeniu Komitetu w zastępstwie Przewodniczącego.

3. Kopię protokołu przekazuje się ministrowi oraz członkom Komitetu.

4. Oryginały protokołów posiedzeń plenarnych Komitetu wraz z dokumentami objętymi porządkiem obrad, przechowywane są w urzędzie obsługującym ministra, zgodnie z przepisami o dokumentacji archiwalnej.

Rozdział 3

Tryb wyboru komisji i przewodniczących komisji

§ 8

1. Komitet, w celu wykonania zadań, o których mowa w § 6 ust. 1, w dniu pierwszego posiedzenia plenarnego wybiera spośród swego grona członków komisji, o których mowa w § 2 pkt 2–5, kierując się doświadczeniem członków Komitetu w sprawach dotyczących danej dziedziny nauki, dyscypliny naukowej lub grupy dyscyplin naukowych.

2. Przewodniczących komisji wybierają członkowie spośród swojego grona w trybie głosowania tajnego.

3. Przewodniczącym komisji zostaje osoba, która otrzyma najwyższą liczbę głosów.

4. Każda z komisji liczy co najmniej 5 członków. Członek Komitetu może być członkiem więcej niż jednej komisji.

5. Przewodniczący właściwej komisji:

1) przewodniczy jej obradom oraz podpisuje jej uchwały;

2) zwołuje posiedzenia z inicjatywy własnej, nie rzadziej niż raz w miesiącu albo na wniosek co najmniej 1/3 członków Komisji, nie później niż w terminie do 14 dni od dnia otrzymania wniosku;

6. Postanowienia § 4 ust. 3–7 i § 5–7 regulaminu stosuje się odpowiednio.

Rozdział 4

Zespoły ewaluacji

§ 9

1. Przewodniczący Komitetu, na wniosek właściwej komisji, powołuje na czas określony zespoły ewaluacji, w których skład wchodzą eksperci właściwi dla różnych rodzajów jednostek naukowych i dziedzin nauki.

2. Do zadań zespołu ewaluacji należy kompleksowa ocena jakości działalności naukowej i badawczo-rozwojowej jednostek naukowych.

3. Zespół ewaluacji przedstawia właściwej Komisji opinię wraz z uzasadnieniem w zakresie kompleksowej oceny, o której mowa w ust. 2, w terminie 14 dni od dnia zakończenia oceny.

4. Komisja podejmuje uchwałę w sprawie oceny jakości działalności naukowej i badawczo-rozwojowej jednostek naukowych w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia otrzymania opinii, o której mowa w ust. 3, i przekazuje ją Przewodniczącemu Komitetu, który w terminie 14 dni od dnia jej podjęcia występuje do ministra z wnioskami o przyznanie jednostkom naukowym kategorii naukowej.

Rozdział 5

Uprawnienia i obowiązki organów Komitetu

§ 10

1. W celu realizacji swoich zadań Przewodniczący Komitetu może występować do Ministra o powołanie ekspertów.

2. Przewodniczący Komitetu i właściwej Komisji w trybie roboczym współpracują w zakresie wymiany informacji i dokonywania uzgodnień w celu koordynacji pracy i sprawnego działania.

§ 11

1. Członek Komitetu uczestniczy w pracach Komitetu osobiście i jest zobowiązany do obecności na posiedzeniach plenarnych Komitetu i komisji, której jest członkiem.

2. W razie niemożności wzięcia udziału w posiedzeniu, członek Komitetu powinien usprawiedliwić nieobecność przed Przewodniczącym Komitetu lub przewodniczącym właściwej komisji, której jest członkiem.

3. Członek Komitetu może w uzasadnionych przypadkach zwrócić się do ministra o zwolnienie go z wykonywania obowiązków członka Komitetu w okresie nie dłuższym niż 3 miesiące, bez prawa do wynagrodzenia za ten okres.

Rozdział 6

Obsługa prac Komitetu

§ 12

1. Dokumenty przeznaczone do rozpatrzenia na posiedzeniach plenarnych Komitetu przygotowane są w sposób umożliwiający podjęcie rozstrzygnięcia w sprawach wynikających z przepisów, o których mowa w § 6 ust. 1.

2. Korespondencję związaną z pracą Komitetu i jego organów podpisuje Przewodniczący Komitetu lub upoważniona przez niego osoba.

§ 13

Obsługę prac Komitetu, komisji oraz zespołów ewaluacji zapewnia Departament Instrumentów Polityki Naukowej urzędu obsługującego ministra.

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2011-03-21
  • Data wejścia w życie: 2011-01-14
  • Data obowiązywania: 2011-03-07
  • Dokument traci ważność: 2018-10-01

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA