REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe - rok 2003 nr 4 poz. 43

Departament Wychowania i Promocji Obronności

DECYZJA Nr 56/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ

z dnia 4 marca 2003 r.

w sprawie informowania o nastrojach w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Tekst pierwotny

Na podstawie § 2 pkt 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1996 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. Nr 94, poz. 426), w celu uregulowania zasad informowania o nastrojach i reagowania na przedstawiane w informacjach problemy ustalam:

1. Dyrektorzy (szefowie) komórek organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej oraz dowódcy (szefowie, komendanci, kierownicy) jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanych są obowiązani:

1) znać aktualne nastroje podporządkowanych żołnierzy i pracowników wojska, w szczególności kształtujące się pod wpływem problemów związanych ze służbą wojskową i pracą;

2) w razie wystąpienia problemów wywierających negatywny wpływ na nastroje żołnierzy (pracowników) niezwłocznie podejmować - zgodnie z właściwością i w zakresie potrzeb - działania wyjaśniające, informacyjne lub interwencyjne.

2. Niezależnie od obowiązku wynikającego z pkt 1, w jednostkach organizacyjnych Sił Zbrojnych - na szczeblu jednostki wojskowej oraz na kolejno wyższych szczeblach dowodzenia - dowódca (szef, komendant), zwany dalej dowódcą, dokonuje analizy i oceny nastrojów w cyklu miesięcznym, za każdy miesiąc.

3. Sposób i terminy dokonywania analizy i oceny nastrojów w pododdziałach określa dowódca jednostki wojskowej.

4. Analizy i oceny nastrojów, o których mowa w pkt 2, dokonuje się na odprawie kadry kierowniczej, z udziałem innych osób wskazanych przez dowódcę, w zależności od potrzeb.

5. W porządku odprawy, o której mowa w pkt 4, uwzględnia się w szczególności:

1) analizę i ocenę nastrojów na tle:

a) szkolenia i innych ważniejszych przedsięwzięć,

b) warunków realizacji zadań służbowych,

c) zaspokojenia potrzeb socjalno-bytowych żołnierzy i pracowników wojska,

d) ważniejszych wydarzeń w kraju i na świecie,

e) innych problemów nurtujących kadrę zawodową, żołnierzy zasadniczej służby wojskowej i innych żołnierzy niezawodowych oraz pracowników wojska;

2) wnioski i zadania wynikające z oceny nastrojów;

3) rozliczenie z realizacji zadań określonych przez dowódcę na odprawie w sprawie nastrojów w poprzednim miesiącu;

4) problemy wymagające rozwiązania lub wyjaśnienia na wyższym szczeblu dowodzenia lub w komórkach organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej.

6. Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, dowódcy Rodzajów Sił Zbrojnych, Dowódca Garnizonu Warszawa, Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej oraz Komendant Akademii Obrony Narodowej i Komendant Wojskowej Akademii Technicznej:

1) określają sposób i terminy meldowania przez podległych dowódców o nastrojach żołnierzy i pracowników wojska oraz o problemach wymagających rozwiązania lub wyjaśnienia na wyższym szczeblu dowodzenia lub w komórkach organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej;

2) przesyłają informację o nastrojach Ministrowi Obrony Narodowej, za pośrednictwem Podsekretarza Stanu do spraw Społecznych, w terminie do piątego dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni.

7. Podsekretarz Stanu do spraw Społecznych:

1) udostępnia Dyrektorowi Departamentu Wychowania i Promocji Obronności:

a) informacje, o których mowa w pkt 6 ppkt 2,

b) informacje (notatki) otrzymane, na podstawie odrębnej decyzji, od osób wyznaczonych do udziału w cyklicznych spotkaniach z kadrą zawodową, żołnierzami zasadniczej służby wojskowej i pracownikami wojska w jednostkach wojskowych - w celu sporządzenia informacji o nastrojach w Siłach Zbrojnych, w terminie do dnia piętnastego każdego miesiąca za miesiąc poprzedni;

2) parafuje informację sporządzoną w Departamencie Wychowania i Promocji Obronności, przed jej przesłaniem do Ministra Obrony Narodowej i innych osób zajmujących kierownicze stanowiska Ministerstwa Obrony Narodowej oraz dyrektorów komórek organizacyjnych bezpośrednio podległych Ministrowi Obrony Narodowej;

3) zatwierdza stały rozdzielnik informacji o nastrojach w Siłach Zbrojnych ;

4) przedstawia na posiedzeniu Kierownictwa Ministerstwa Obrony Narodowej sprawozdanie z działań podejmowanych w reakcji na problemy i wnioski zgłaszane przez dowódców (komendantów) w informacjach o nastrojach, w lipcu za pierwsze półrocze bieżącego roku i w styczniu za poprzedni rok kalendarzowy.

8. Osoby zajmujące kierownicze stanowiska Ministerstwa Obrony Narodowej są obowiązane, niezwłocznie po otrzymaniu informacji o nastrojach w Siłach Zbrojnych:

1) podjąć odpowiednie działania, zgodnie z właściwością, w reakcji na wnioski dowódców, zamieszczone w informacji;

2) zapewnić przesłanie odpowiedzi zgłaszającemu sprawę dowódcy, o którym mowa w pkt 6;

3) przekazać kopię odpowiedzi do wiadomości Podsekretarzowi Stanu do spraw Społecznych, w celu jej uwzględnienia w sprawozdaniu, o którym mowa w pkt 7 ppkt 4.

9. Wzór informacji o nastrojach określa załącznik do decyzji.

10.Tracą moc § 12-14 decyzji Nr 94/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 28 maja 1997 r. w sprawie tymczasowych zasad i trybu oceny dyscypliny wojskowej, meldowania o niektórych wypadkach i informowania o nastrojach w resorcie obrony narodowej (Dz. Rozk. MON , poz. 66, utrzymane w mocy przez § 15 decyzji Nr 20/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 25 lutego 2000 r. w sprawie oceny dyscypliny wojskowej - Dz. Rozk. MON poz. 13 oraz Dz. Urz. MON z 2001 r. Nr 21, poz. 180 i z 2002 r. Nr 6, poz. 64).

11. Decyzja wchodzi wżycie po upływie 14dni od dnia ogłoszenia.

Minister Obrony Narodowej: J. Szmajdziński

Załącznik 1.

Załącznik do decyzji Nr 56/MON Ministra Obrony Narodowej
z dnia 4 marca 2003 r. (poz. 43)

infoRgrafika

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2003-03-18
  • Data wejścia w życie: 2003-04-02
  • Data obowiązywania: 2006-07-07
  • Dokument traci ważność: 2007-06-02

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA