REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe - rok 2007 nr 9 poz. 114

Departament Wychowania i Promocji Obronności

DECYZJA Nr 200/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ

z dnia 24 kwietnia 2007 r.

w sprawie informowania o nastrojach w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej

Tekst pierwotny

Na podstawie § 1 pkt 7, pkt 8, lit. a, pkt 9, pkt 10, lit. a, pkt 11, lit c i d, pkt 12, lit. a-c, pkt 13, lit. d, f, g i h, pkt 14 oraz § 2 pkt 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1996 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. z 1996 r. Nr 94, poz. 426), w celu uregulowania zasad informowania o nastrojach i reagowania na przedstawiane w informacjach problemy ustalam:

1. Dyrektorzy (szefowie) komórek organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej oraz dowódcy (szefowie, komendanci, kierownicy) jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanych są zobowiązani:

1) znać aktualne nastroje podporządkowanych żołnierzy i pracowników wojska, w szczególności kształtujące się pod wpływem problemów związanych ze służbą wojskową i pracą;

2) w razie wystąpienia problemów wywierających negatywny wpływ na nastroje niezwłocznie podejmować - zgodnie z właściwością i w zakresie potrzeb - działania wyjaśniające, informacyjne lub interwencyjne.

2. Niezależnie od obowiązku wynikającego z pkt 1, w jednostkach organizacyjnych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, zwanych dalej „Siłami Zbrojnymi” - na szczeblu jednostki wojskowej oraz na kolejno wyższych szczeblach dowodzenia - dowódca (szef, komendant, kierownik), zwany dalej „dowódcą”, dokonuje miesięcznej analizy i oceny nastrojów.

3. Sposób i terminy dokonywania analizy i oceny nastrojów określa dowódca.

4. Analizy i oceny nastrojów, o których mowa w pkt 2, dokonuje się na odprawie kadry kierowniczej, z udziałem innych osób wskazanych przez dowódcę, w zależności od potrzeb.

5. W porządku odprawy, o której mowa w pkt 4 uwzględnia się w szczególności:

1) rozliczenie z realizacji zadań określonych na odprawie dotyczącej nastrojów w poprzednim miesiącu;

2) analizę i ocenę nastrojów na tle:

a) szkolenia i innych ważniejszych przedsięwzięć,

b) warunków realizacji zadań służbowych,

c) zaspokojenia potrzeb socjalno-bytowych żołnierzy i pracowników,

d) ważniejszych wydarzeń w kraju i na świecie,

e) innych problemów nurtujących żołnierzy oraz pracowników;

3) wnioski i zadania wynikające z oceny nastrojów;

4) problemy wymagające rozwiązania lub wyjaśnienia na wyższym szczeblu dowodzenia lub w komórkach organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej.

6. Szef Sztabu Generalnego WP, dowódcy rodzajów Sił Zbrojnych, Dowódca Garnizonu Warszawa, Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej, Dowódca Wojsk Specjalnych, Dowódca JW 2305 oraz Komendant Akademii Obrony Narodowej i Komendant Wojskowej Akademii Technicznej:

1) określają sposób i terminy meldowania przez podległych dowódców o nastrojach żołnierzy i pracowników oraz o problemach wymagających rozwiązania lub wyjaśnienia na wyższym szczeblu dowodzenia lub w komórkach organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej;

2) przesyłają informacje o nastrojach Ministrowi Obrony Narodowej, za pośrednictwem Podsekretarza Stanu właściwego do spraw społecznych, w terminie do dziesiątego dnia każdego miesiąca - za miesiąc poprzedni.

7. Podsekretarz Stanu, właściwy do spraw społecznych:

1) udostępnia Dyrektorowi Departamentu Wychowania i Promocji Obronności informacje, o których mowa w pkt 6 ppkt 2;

2) parafuje informację sporządzoną w Departamencie Wychowania i Promocji Obronności, przed jej przesłaniem do Ministra Obrony Narodowej i innych osób, zajmujących kierownicze stanowiska Ministerstwa Obrony Narodowej oraz dyrektorów komórek organizacyjnych bezpośrednio podporządkowanych Ministrowi Obrony Narodowej;

3) zatwierdza stały rozdzielnik informacji o nastrojach w Siłach Zbrojnych;

4) przedstawia, na posiedzeniu Kierownictwa Ministerstwa Obrony Narodowej, sprawozdanie z działań, podejmowanych w reakcji na problemy i wnioski zgłaszane przez dowódców w informacjach o nastrojach - w marcu - za poprzedni rok kalendarzowy.

8. Osoby zajmujące kierownicze stanowiska Ministerstwa Obrony Narodowej są zobowiązane, niezwłocznie po otrzymaniu informacji o nastrojach w Siłach Zbrojnych:

1) podjąć odpowiednie działania, zgodnie z właściwością, w reakcji na wnioski dowódców, zamieszczone w informacji;

2) zapewnić przesłanie odpowiedzi zgłaszającemu sprawę dowódcy, o którym mowa w pkt 6;

3) przekazać kopię odpowiedzi do wiadomości Podsekretarzowi Stanu, właściwemu do spraw społecznych, w celu jej uwzględnienia w sprawozdaniu, o którym mowa w pkt 7 ppkt 4.

9. Informacjom o nastrojach, zgodnie z ustawą o ochronie informacji niejawnych, klauzulę tajności przyznają, stosownie do treści informacji, osoby upoważnione do ich podpisania.

10. Wzór informacji o nastrojach określa załącznik do decyzji.

11.Traci moc decyzja Nr 56/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 4 marca 2003 r. w sprawie informowania o nastrojach w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. Urz. MON Nr 4, poz. 43 oraz z 2006 r. Nr 10, poz. 124).

12. Decyzja wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Obrony Narodowej: A. Szczygło

Załącznik 1.

Załącznik do decyzji Nr 200/MON Ministra Obrony Narodowej
z dnia 24 kwietnia 2007 r. (poz. 114)

infoRgrafika

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2007-05-18
  • Data wejścia w życie: 2008-06-02
  • Data obowiązywania: 2008-06-02
  • Dokument traci ważność: 2014-01-01
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA