REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe - rok 2009 nr 4 poz. 47

ZARZĄDZENIE NR 14
MINISRTRA SPRAW ZAGRANICZNYCH1

z dnia 31 lipca 2009 r.

w sprawie powołania Zespołu zarządzania kryzysowego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 12 ust. 2 i 4 ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym (Dz. U. Nr 89, poz. 590, z 2009 r. Nr 11, poz. 59 i Nr 85, poz. 716) zarządza się, co następuje:

§ 1.

Postanowienia ogólne

1. Tworzy się Zespół zarządzania kryzysowego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, zwany dalej „Zespołem”.

2. Zespół realizuje zadania określone w art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym.

§ 2.

Skład Zespołu

1. W skład Zespołu wchodzą:

1) przewodniczący – podsekretarz stanu, do którego zakresu czynności należy zarządzanie kryzysowe;

2) zastępca przewodniczącego – dyrektor generalny służby zagranicznej;

3) członkowie:

a) dyrektorzy:

– Biura Bezpieczeństwa Dyplomatycznego,

– Departamentu Konsularnego,

– Departamentu Polityki Bezpieczeństwa,

– Centrum Operacyjnego,

b) Rzecznik Prasowy MSZ.

4) sekretarz – koordynator zarządzania kryzysowego w Centrum Operacyjnym MSZ.

2. W celu realizacji powierzonych Zespołowi zadań, przewodniczący może, z własnej inicjatywy lub na wniosek członka Zespołu, zaprosić do udziału w jego pracach inne osoby, w szczególności innych członków kierownictwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz dyrektora departamentu właściwego terytorialnie dla sytuacji kryzysowej, a także dyrektorów innych komórek organizacyjnych, a także ekspertów zewnętrznych.

3. Członkowie wchodzący w skład Zespołu uczestniczą w jego pracach osobiście. W uzasadnionych przypadkach członka Zespołu może reprezentować osoba przez niego wyznaczona.

§ 3.

Zadania przewodniczącego Zespołu

1. Pracami Zespołu kieruje przewodniczący, a w razie jego nieobecności – zastępca przewodniczącego albo inny członek Zespołu wskazany przez przewodniczącego.

2. Posiedzenia Zespołu zwołuje przewodniczący albo w przypadku jego nieobecności –zastępca przewodniczącego albo inny członek Zespołu wskazany przez przewodniczącego.

3. Przewodniczący Zespołu może powierzać poszczególnym członkom Zespołu wykonanie określonych czynności, niezbędnych do realizacji jego zadań oraz wyznaczać terminy ich wykonania.

§ 4.

Zadania sekretarza Zespołu

1. Do zadań sekretarza Zespołu należy:

1) organizowanie posiedzeń Zespołu;

2) przygotowanie dokumentów niezbędnych w pracach Zespołu;

3) sporządzanie protokołów z posiedzeń Zespołu.

2. W razie nieobecności sekretarza zadania określone w ust. 1 wykonuje zastępca koordynatora zarządzania kryzysowego w Centrum Operacyjnym.

3. Sekretarz Zespołu sporządza sprawozdanie z prac Zespołu za rok ubiegły i przedkłada je przewodniczącemu do dnia 31 marca roku następnego.

§ 5.

Posiedzenia Zespołu

1. Przewodniczący zwołuje posiedzenia Zespołu z własnej inicjatywy lub na wniosek członka Zespołu.

2. Posiedzenia Zespołu zwoływane są nie rzadziej niż raz na kwartał, a w sytuacjach kryzysowych –niezwłocznie po ich wystąpieniu.

3. W przypadkach nie cierpiących zwłoki przewodniczący może zarządzić natychmiastowe stawiennictwo osób wchodzących w skład Zespołu.

4. Uczestnictwo w pracach Zespołu ma pierwszeństwo przed wykonywaniem innych obowiązków służbowych.

5. Zespół podejmuje decyzje kolegialnie, w drodze uzgodnienia stanowisk przewodniczącego, zastępcy przewodniczącego oraz członków. W przypadku istotnej różnicy zdań decyzje podejmuje przewodniczący.

6. Z posiedzeń Zespołu sporządza się protokół, który podpisuje przewodniczący lub prowadzący posiedzenie oraz sekretarz.

7. Miejscem pracy Zespołu jest siedziba Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W zależności od potrzeb Zespół może podejmować czynności w innym miejscu.

8. Obsługę prac Zespołu zapewnia Centrum Operacyjne oraz, pod względem merytorycznym, komórka wiodąca w zakresie sytuacji kryzysowej wyznaczona zgodnie z § 6 ust. 1.

§ 6.

1. Zespół wyznacza komórkę wiodącą w danej sytuacji kryzysowej, która przejmuje koordynację działań merytorycznych podejmowanych przez komórki organizacyjne Ministerstwa Spraw Zagranicznych i placówki zagraniczne.

2. W terminie 30 dni od dnia wejścia w życie zarządzenia, dyrektorzy komórek organizacyjnych Ministerstwa Spraw Zagranicznych wyznaczą co najmniej po jednej osobie (oraz osobie zastępującej), bezpośrednio współpracującej z Zespołem w zakresie pozostającym we właściwości komórki organizacyjnej oraz za kontakty z Zespołem.

3. Dyrektor komórki organizacyjnej jest obowiązany niezwłocznie wyznaczyć inną osobę odpowiedzialną za współpracę z Zespołem w przypadku gdy osoby, o których mowa w ust. 2 zaprzestały wykonywania obowiązków w kierowanej przez niego komórce organizacyjnej.

4. Zespół może upoważnić Sekretarza Zespołu do wyznaczania zadań osobom, o których mowa w ust. 2 oraz do koordynowania realizacji tych zadań.

§ 7.

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

 

MINISTER SPRAW ZAGRANICZNYCH

/–/ Radosław Sikorski

 

 

1 Minister Spraw Zagranicznych kieruje działem administracji rządowej – sprawy zagraniczne na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Zagranicznych (Dz. U. Nr 216, poz. 1605)

2 Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. Nr 80 poz. 717, z 2004 r. Nr 238, poz. 2390 i Nr 273 poz. 2703, z 2005 r. Nr 169, poz. 1414 i Nr 249, poz. 2104 oraz z 2006 r. Nr 45, poz. 319, Nr 170, poz. 1217 i Nr 220, poz. 1600, z 2008 r. Nr 227, poz. 1505 oraz z 2009 r. Nr 42, poz. 337.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA