REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe - rok 2011 nr 3 poz. 14

ZARZĄDZENIE Nr 3 MINISTRA SPRAW ZAGRANICZNYCH1)

z dnia 5 stycznia 2011 r.

w sprawie zasad udzielania dofinansowania w ramach realizacji Działania 2 „Wzmocnienie mechanizmu konsultacji społecznych” będącego częścią projektu PL0012 „Wzmocnienie aktywnego udziału Polski w procesie stanowienia prawa UE” dofinansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego w ramach priorytetu „Pomoc techniczna przy wdrażaniu acquis communautaire”

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2003 r. Nr 24, poz. 199, z późn. zm.2)), zarządza się, co następuje:

§ 1

1. Ustala się zasady udzielania dofinansowania realizacji zadania publicznego polegającego na opracowaniu opinii dotyczących projektów aktów prawnych i dokumentów pozalegislacyjnych przedstawianych przez Komisję Europejską, zwanych dalej „propozycjami Komisji Europejskiej”.

2. Dofinansowanie, o którym mowa w ust. 1, udzielane będzie w ramach Konkursu Otwartego – „Wzmocnienie mechanizmu konsultacji społecznych”, zwanego dalej „Konkursem Otwartym”, ogłoszonego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w związku z realizacją przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Działania 2 „Wzmocnienie mechanizmu konsultacji społecznych” będącego częścią projektu PL0012 „Wzmocnienie aktywnego udziału Polski w procesie stanowienia prawa UE” dofinansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego w ramach priorytetu „Pomoc techniczna przy wdrażaniu acquis communautaire”.

3. Zasady, o których mowa w ust. 1, zostały określone w „Regulaminie Konkursu Otwartego – Wzmocnienie mechanizmu konsultacji społecznych”, zwanym dalej „Regulaminem”, stanowiącym załącznik do zarządzenia.

§ 2

1. Komisję Konkursową do spraw rozpatrywania ofert realizacji zadania publicznego wraz z wnioskiem o udzielenie dofinansowania realizacji zadania publicznego, zgłoszonych w ramach Konkursu Otwartego – „Wzmocnienie mechanizmu konsultacji społecznych” powołuje Dyrektor Generalny Służby Zagranicznej w drodze decyzji.

2. Do członków Komisji Konkursowej, a także do trybu ich pracy zastosowanie mają przepisy zarządzenia Nr 31 Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 13 września 2010 r. w sprawie zasad udzielania, rozliczania i kontroli wykonania dotacji celowych.

§ 3

1. Dotacje celowe nie mogą być przyznawane podmiotom, w których pracownicy Ministerstwa lub placówek zagranicznych pełnią funkcje w organach zarządzających, organach kontroli lub nadzoru lub są ich fundatorem.

2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do podmiotów, w których pracownicy Ministerstwa lub placówek zagranicznych pełnią funkcje w organach zarządzających, organach kontroli lub nadzoru na podstawie skierowania do pełnienia tych funkcji przez Ministra Spraw Zagranicznych lub do podmiotów, w których pracownicy Ministerstwa lub placówek zagranicznych są ich fundatorami, przy czym z przepisów dotyczących działalności fundacji wynika, iż fundator nie ma realnego wpływu na jej działalność, w szczególności nie jest członkiem organów zarządzających, organów kontroli, organów nadzoru lub organów programowych.

3. Pracownicy Ministerstwa Spraw Zagranicznych i placówek zagranicznych nie mogą być także podwykonawcami umów dotacji.

§ 4

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

Minister Spraw Zagranicznych

Radosław Sikorski

 

 

1) Minister Spraw Zagranicznych kieruje działami administracji rządowej: sprawy zagraniczne oraz członkostwo Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 i 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 2009 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Zagranicznych (Dz. U. Nr 220 poz. 1725).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2003 r. Nr 80, poz. 717, z 2004 r. Nr 238, poz. 2390 i Nr 273, poz. 2703 z 2005 r. Nr 169, poz. 1414 i Nr 249, poz. 2104, z 2006 r. Nr 45, poz. 319, Nr 170, poz. 1217 i Nr 220, poz. 1600, z 2008 r. Nr 227, poz. 1505, z 2009 r. Nr 42, poz. 337, Nr 98, poz. 817, Nr 157, poz. 1241 i Nr 161, poz. 1277 oraz z 2010 r. Nr 57, poz. 354.

Załącznik 1. [Regulamin Konkursu Otwartego - "Wzmocnienie mechanizmu konsultacji społecznych"]

Załącznik do zarządzenia Nr 3 Ministra Spraw
Zagranicznych z dnia 5 stycznia 2010 r. (poz. 14)

Regulamin
Konkursu Otwartego – „Wzmocnienie mechanizmu konsultacji społecznych”

Ministerstwo Spraw Zagranicznych ogłasza Konkurs Otwarty – „Wzmocnienie mechanizmu konsultacji społecznych” o udzielanie dofinansowania realizacji zadania publicznego polegającego na opracowaniu opinii na podstawie ekspertyz dotyczących projektów aktów prawnych i dokumentów pozalegislacyjnych przedstawianych przez Komisję Europejską.

Konkurs Otwarty – „Wzmocnienie mechanizmu konsultacji społecznych” ogłoszony jest w związku z realizacją przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Działania 2 „Wzmocnienie mechanizmu konsultacji społecznych” będącego częścią projektu PL0012 „Wzmocnienie aktywnego udziału Polski w procesie stanowienia prawa UE” dofinansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego w ramach priorytetu „Pomoc techniczna przy wdrażaniu acquis communautaire”.

I. GENEZA KONKURSU OTWARTEGO

 

Z dotychczasowych doświadczeń wynika, że polskie organizacje społeczno-gospodarcze są w niezadowalającym stopniu zaangażowane w proces stanowienia prawa UE. Oznacza to ich nieporównanie mniejszą aktywność w stosunku do organizacji z pozostałych państw UE. Dotyczy to ich uczestnictwa w procesie konsultacji społecznych prowadzonych przez Komisję Europejską (odpowiedzi na kwestionariusze, uczestnictwo w grupach eksperckich Komisji Europejskiej). Wiąże się również z zaangażowaniem na etapie tworzenia stanowiska Rządu wobec propozycji Komisji Europejskiej.

W konsekwencji interesy i potrzeby polskich podmiotów gospodarczych i społecznych nie są w wystarczającym stopniu reprezentowane w propozycjach Komisji Europejskiej oraz stanowiskach Rządu wobec tych propozycji. Dlatego w opinii MSZ konieczne jest zintensyfikowanie konsultacji społecznych poprzez stworzenie instrumentu ułatwiającego organizacjom społecznym i gospodarczym aktywny udział w procesie tworzenia prawa UE. Stąd propozycja udzielania pomocy w finansowaniu specjalistycznych ekspertyz, na podstawie których organizacje określałyby własne stanowisko. Mechanizm ten będzie również stanowił odpowiedź Polski na wyzwania związane z better regulation.

II. SŁOWNIK UŻYTYCH POJĘĆ

 

Ilekroć w treści Regulaminu jest mowa o:

1) Konkursie Otwartym – należy przez to rozumieć ogłoszony przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Konkurs Otwarty – „Wzmocnienie mechanizmu konsultacji społecznych” o udzielanie dofinansowania realizacji zadania publicznego polegającego na opracowaniu opinii na podstawie ekspertyzy dotyczącej projektu aktu prawnego lub dokumentu pozalegislacyjnego przedstawionego przez Komisję Europejską;

2) propozycji Komisji Europejskiej – należy przez to rozumieć projekt aktu prawnego lub dokumentu pozalegislacyjnego przedstawiony przez Komisję Europejską;

3) ofercie – należy przez to rozumieć ofertę realizacji zadania publicznego wraz z wnioskiem o udzielenie dofinansowania ze środków publicznych, której wzór został określony w załączniku nr 1 do Regulaminu;

4) Oferencie – należy przez to rozumieć podmiot uprawniony na mocy postanowień Regulaminu do uczestnictwa w Konkursie Otwartym i otrzymania dofinansowania realizacji zadania publicznego;

5) realizacji zadania publicznego – należy przez to rozumieć opracowanie opinii na podstawie ekspertyzy dotyczącej propozycji Komisji Europejskiej;

6) Ministerstwo – należy przez to rozumieć Ministerstwo Spraw Zagranicznych;

7) umowie – należy przez to rozumieć umowę w sprawie realizacji zadania publicznego zawartą między Ministerstwem a Oferentem w ramach Konkursu Otwartego, której istotne postanowienia zostały określone w załączniku nr 7 do Regulaminu.

III. CELE KONKURSU OTWARTEGO

 

Celem Konkursu Otwartego jest przygotowanie przez Oferentów opinii na podstawie ekspertyz dotyczących propozycji Komisji Europejskiej

IV. WARUNKI UCZESTNICTWA

 

1. OFERENT

Za Oferenta uprawnionego do ubiegania się o udzielenie dofinansowania realizacji zadania publicznego polegającego na opracowaniu opinii na podstawie ekspertyz dotyczących propozycji Komisji Europejskiej uznaje się organizację pozarządową w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240, z późn. zm.) oraz ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873, z późn. zm.), w tym fundację1), stowarzyszenie oraz izby gospodarcze.

1.1. Warunki, które powinien spełniać Oferent:

Do ubiegania się o udzielenie dofinansowania uprawniony jest Oferent spełniający następujące warunki:

1) zgodnie ze statutem nie działa w celu osiągnięcia zysku lub przeznacza całość zysku na realizację celów statutowych;

2) jest organizacją pozarządową utworzoną na zasadzie dobrowolności, w której członkostwo i wsparcie nie jest uzależniane od czynników ideologicznych, politycznych lub religijnych;

3) posiada doświadczenie i umiejętności w dziedzinach, których dotyczy złożona przez niego oferta realizacji zadania publicznego;

4) zakres zadania publicznego jest zgodny z celami statutowymi Oferenta;

5) posiada niezbędny potencjał merytoryczny i organizacyjny, które będzie mógł wykorzystać podczas realizacji zadania publicznego;

6) posiada stabilne i wystarczające źródła finansowania zapewniające ciągłość istnienia i pozwalające w wymaganym zakresie, pokryć koszty realizacji zadania publicznego.

1.2. Przyczyny wykluczenia Oferenta:

1.2.1. Oferent uprawniony, na mocy pkt 1.1., do ubiegania się o udzielenie dofinansowania, zostanie wykluczony z ubiegania się o udzielenie dofinansowania, jeżeli:

1) w trakcie realizacji zadania publicznego znajduje się wstanie upadłości lub likwidacji, pod zarządem komisarycznym, zawarł ugodę z wierzycielami, toczy się przeciwko niemu postępowanie sądowe dotyczące tych spraw lub znajduje się w analogicznej sytuacji wynikającej z podobnej procedury przewidzianej w krajowych przepisach ustawowych lub wykonawczych;

2) w trakcie realizacji zadania publicznego zalega z opłacaniem składek na ubezpieczenie społeczne lub obowiązujących podatków, zgodnie z polskimi regulacjami prawnymi;

3) dokonał nadużycia finansowego, czynności korupcyjnych, brał udział w organizacji przestępczej lub innej działalności naruszającej finansowe interesy Unii Europejskiej lub państw EOG;

4) podlega wykluczeniu z tytułu wykorzystania dotacji niezgodnie z przeznaczeniem w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240, z późn. zm.);

1.2.2. Oferent uprawniony, na mocy pkt 1.1., do ubiegania się o udzielenie dofinansowania, zostanie wykluczony z ubiegania się o udzielenie dofinansowania, jeżeli w trakcie procesu udzielania dofinansowania:

1) stwierdzony zostanie konflikt interesów;

2) stwierdzone zostanie, iż Oferent przekazał nieprawdziwe informacje lub dokumenty;

3) stwierdzono, że próbował wejść w posiadanie poufnych informacji lub wpłynąć na decyzję Komisji Konkursowej w trakcie procesu oceny ofert.

Oferent ubiegający się o udzielenie dofinansowania zobowiązany jest do złożenia razem z ofertą pisemnego oświadczenia (opatrzonego datą i podpisami osób statutowo uprawnionych do składania oświadczeń woli i zaciągania zobowiązań w imieniu Oferenta), że:

1) spełnia warunki określone w pkt 1.1. oraz

2) w trakcie realizacji zadania nie podlega i podlegać nie będzie żadnej z kategorii wymienionych w punktach 1.2.1. oraz 1.2.2.

Wzór oświadczenia został określony w załączniku nr 3 do Regulaminu.

2. PRZEDMIOT DOFINANSOWANIA

Przedmiotem dofinansowania jest realizacja przez Oferenta zadania publicznego polegającego na opracowaniu opinii na podstawie ekspertyzy dotyczącej propozycji Komisji Europejskiej i przekazaniu opinii wraz z ekspertyzą do ministerstwa lub urzędu centralnego właściwego dla danej propozycji KE.

Wykaz propozycji Komisji Europejskiej jest publikowany i dostępny na stronie internetowej Europejskiej Debaty Publicznej.

W ramach Konkursu Otwartego nie będą realizowane zadania publiczne dotyczące propozycji Komisji Europejskiej w stosunku, do których instytucje UE zakończyły proces decyzyjny lub proces ten jest na etapie uniemożliwiającym rzeczywisty wpływ na decyzje podejmowane przez instytucje UE na podstawie tej propozycji.

Ministerstwo zastrzega sobie prawo do wcześniejszego zakończenia Konkursu Otwartego z uwagi na wyczerpanie środków finansowych przeznaczonych na realizację Konkursu Otwartego.

3. TERMIN REALIZACJI ZADANIA PUBLICZNEGO

3.1. Działanie będzie realizowane do dnia 30 kwietnia 2011 r.

3.2. Realizacja zadania publicznego nie może być dłuższa niż 30 (słownie: trzydzieści) dni począwszy od dnia następującego po dniu zawarcia umowy.

3.3. Termin realizacji zadania publicznego będzie każdorazowo określany w treści umowy.

3.4. Oferta nie może dotyczyć zadania publicznego, którego realizacja już się rozpoczęła lub którego realizacja rozpocznie się przed dniem zawarcia umowy.

V. ZASADY ZGŁASZANIA OFERT

 

1. POSTANOWIENIA OGÓLNE

1.1. Liczba złożonych ofert

Oferent może złożyć wyłącznie jedną ofertę w stosunku do określonej propozycji Komisji Europejskiej.

1.2. Brak zwrotu ofert

Wszystkie oferty zgłoszone do Konkursu Otwartego wraz z załączoną do nich dokumentacją pozostają w aktach Ministerstwa i bez względu na okoliczności nie będą zwracane Oferentowi ani w trakcie procesu udzielenia dofinansowania, ani po jego zakończeniu.

1.3. Obowiązek przestrzegania postanowień Regulaminu przy przygotowaniu oferty

Oferenci są zobowiązani do przygotowania ofert ściśle według wskazówek i wymogów określonych niniejszym Regulaminem.

1.4. Akceptacja postanowień Regulaminu

Złożenie oferty jest równoznaczne z akceptacją postanowień Regulaminu przez Oferenta.

2. TERMIN, MIEJSCE I SPOSÓB SKŁADANIA OFERT

2.1. Termin składania ofert

Oferty można składać po zamieszczeniu na stronie internetowej Europejskiej Debaty Publicznej informacji o propozycji Komisji Europejskiej, której dotyczą oferty.

Oferty można składać w terminie zawartym w ogłoszeniu o konkursie zamieszczonym na stronie http://polskawue.gov.pl/. Harmonogram realizacji konkursu zawarty jest w ogłoszeniu. Komisja konkursowa będzie rozpatrywać oferty systematycznie raz w miesiącu. Komisja Konkursowa rozpatrzy oferty, które w ramach tej edycji konkursu zostaną nadesłane do Ministerstwa od dnia 10 stycznia 2011 r. do dnia 21 lutego 2011 r.

Odpowiedzialność za dostarczenie ofert w wyznaczonym terminie spoczywa na Oferentach. Wyjaśnienia dotyczące opóźnień wynikłych z winy Oferenta, poczty lub firm kurierskich nie będą brane pod uwagę.

2.2. Sposób i miejsce składania ofert

Oferty powinny być dostarczone wraz z wymaganymi załącznikami w zaklejonej i opieczętowanej (lub opisanej poprzez wskazanie nazwy i adresu wnioskodawcy) kopercie pod następujący adres:

Adres pocztowy:

Ministerstwo Spraw Zagranicznych,
Departament Polityki Ekonomicznej
Al. J. Ch. Szucha 23,
00-580 Warszawa
Konkurs Otwarty – „Wzmocnienie mechanizmu konsultacji społecznych”

Oferty zgłoszone w inny sposób niż to przewidują postanowienia Regulaminu (np. w nieprawidłowo opisanych lub nie zaklejonych kopertach, faksem lub pocztą elektroniczną) lub dostarczone na inny adres, nie będą brały udziału w Konkursie Otwartym.

Za dotrzymanie terminu złożenia oferty uznaje się datę wpływu do Ministerstwa potwierdzoną pieczęcią kancelarii ogólnej.

3. WYMAGANIA DOTYCZĄCE FORMY ORAZ TREŚCI OFERTY

3.1. Język oferty

Oferty należy opracować w języku polskim.

3.2. Liczba egzemplarzy oferty

Oferty wraz z załącznikami powinny być nadesłane w 2 (słownie: dwóch) egzemplarzach, przy czym 1 (słownie: jeden) egzemplarz oferty powinien być sporządzony w formie oryginału a 1 (słownie: jeden) w formie kopii. Oferty powinny być zszyte w sposób uniemożliwiający ich dekompletację.

3.3. Formularz oferty

1) oferty powinny być przygotowane zgodnie ze wzorem określonym w załączniku nr 1 do Regulaminu. Wzór oferty jest również dostępny na stronie internetowej http://polskawue.gov.pl/;

2) w czasie wypełniania oferty nie można zmieniać ani układu pytań, ani przekraczać określonego w formacie miejsca wyznaczonego do przedstawienia wymaganych informacji;

3) oferta musi być przedstawiona w formie drukowanej i w sposób przejrzysty (oferty wypełnione odręcznie nie będą brały udziału w Konkursie Otwartym);

4) oferta musi być kompletna i zawierać szczegółowe odpowiedzi na wszystkie wymagane pytania, co pozwoli na ich właściwą ocenę;

5) jeśli którekolwiek pytanie nie dotyczy Oferenta, należy to jasno zaznaczyć (tj. wpisać „nie dotyczy”).

3.4. Załączniki obowiązkowe wchodzące w skład oferty

Do oferty należy załączyć obowiązkowo następujące załączniki:

1) aktualny odpis z rejestru (wystawiony nie wcześniej niż 3 miesiące przed datą składania ofert);

2) statut podmiotu;

3) oświadczenie Oferenta o akceptacji postanowień Regulaminu oraz o spełnianiu warunków określonych pkt IV. 1.1. oraz o nie podleganiu kategoriom wymienionych w pkt IV. 1.2.1. oraz 1.2.2. Regulaminu (załącznik nr 3 do Regulaminu);

4) oświadczenie Oferenta o sposobie wydatkowania środków publicznych oraz o wyborze wykonawcy ekspertyzy wraz z uzasadnieniem wyboru (załącznik nr 4 do Regulaminu);

5) oryginał lub notarialnie poświadczona kopia pełnomocnictwa lub oryginał lub notarialnie poświadczona kopia innych dokumentów wskazujących osoby uprawnione do reprezentowania Oferenta i zaciągania w jego imieniu zobowiązań majątkowych.

3.5. Sposób podpisywania ofert

Oryginał oferty musi być podpisany czytelnie przez osoby uprawnione do składania oświadczenia woli w imieniu Oferenta.

Kopie dokumentów załączonych do oryginału oferty muszą być poświadczone za zgodność z oryginałem przez osoby upoważnione do składania oświadczenia woli w imieniu Oferenta. Poświadczenie za zgodność z oryginałem powinno być dokonane w formie oświadczenia Oferenta w brzmieniu „poświadczam za zgodność z oryginałem stron od ... do ....” i złożenia czytelnego podpisu przez osobę lub osoby upoważnione do składania oświadczenia woli w imieniu Oferenta.

VI. PROCEDURA OCENY I WYBORU OFERT

 

Oferty będą analizowane i oceniane przez Komisję Konkursową pod względem formalnym i merytorycznym.

1. OCENA FORMALNA OFERT

Ocena ofert pod względem formalnym będzie polegała na weryfikacji poniższych kryteriów:

1) oferent jest uprawniony do ubiegania się o dotację:

a) jest organizacją pozarządową utworzoną na zasadzie dobrowolności, w której członkostwo i wsparcie nie jest uzależnione od czynników ideologicznych, politycznych lub religijnych,

b) nie działa w celu osiągnięcia zysku lub przeznacza całość zysku na realizację celów statutowych,

c) posiada doświadczenie i umiejętności w dziedzinach, których dotyczy złożona przez niego oferta realizacji zadania publicznego,

d) zakres zadania publicznego jest zgodny z celami statutowymi Oferenta,

e) posiada niezbędny potencjał merytoryczny i organizacyjny, które będzie mógł wykorzystać podczas realizacji zadania publicznego;

2) oferta odnosi się do działań objętych projektem PL0012;

3) planowane działania są dopuszczone w ramach Konkursu;

4) czas realizacji zadania nie przekracza maksymalnego, dozwolonego okresu;

5) wysokość wnioskowanego wsparcia nie jest wyższa niż dozwolone maksimum;

6) oferta nie obejmuje wniosku o dofinansowanie działań innych niż zakup ekspertyzy;

7) oferta została dostarczona w terminie;

8) oferta opracowana jest w języku polskim;

9) oferta została dostarczona jako kompletna;

10) oferta została dostarczona w zaklejonej, opieczętowanej kopercie ze wskazaniem prawidłowego adresu;

11) oferta została sporządzona zgodnie z wymogami określonymi w pkt 3.4. Regulaminu;

12) oferta została podpisana prawidłowo;

13) kopie załączników zostały poświadczone czytelnie za zgodność z oryginałem;

14) oferent złożył tylko jedną ofertę w stosunku do danej propozycji KE;

15) do oferty zostały dołączone wszystkie wymagane Regulaminem załączniki:

a) aktualny odpis z rejestru (wystawiony nie wcześniej niż 3 miesiące przez datą składania oferty,

b) statut podmiotu,

c) oświadczenie Oferenta o akceptacji postanowień Regulaminu oraz o spełnianiu warunków określonych pkt IV 1.1. oraz o nie podleganiu kategoriom wymienionych w pkt IV. 1.2.1. oraz 1.2.2. Regulaminu,

d) oświadczenie Oferenta o sposobie wydatkowania środków publicznych oraz o wyborze wykonawcy ekspertyzy wraz z uzasadnieniem wyboru,

e) oryginał lub notarialnie poświadczona kopia pełnomocnictwa lub oryginał lub notarialnie poświadczona kopia innych dokumentów wskazujących osoby uprawnione do reprezentowania Oferenta i zaciągania w jego imieniu zobowiązań majątkowych (jeżeli jest wymagany).

Oferty spełniające wszystkie powyższe kryteria formalne zostaną poddane ocenie merytorycznej.

W przypadku ofert niespełniających kryteriów wymienionych w powyższych punktach 8–15 Komisja Konkursowa może wezwać Oferenta do usunięcia braków formalnych we wskazanym terminie. W przypadku nieusunięcia braków formalnych w wyznaczonym terminie oferta zostanie odrzucona.

Oferty, które nie będą spełniały kryteriów formalnych wymienionych w punktach 1–7, zostaną odrzucone i nie będą rozpatrywane.

2. OCENA MERYTORYCZNA OFERT

Komisja dokona oceny merytorycznej ofert, przyznając określoną liczbę punktów poszczególnym ofertom.

Szczegółowa punktacja przedstawiona jest w karcie oceny merytorycznej stanowiącej załącznik nr 8 do Regulaminu.

VII. WYNIKI KONKURSU OTWARTEGO

 

1. LISTA LAUREATÓW

Oferenci zostaną poinformowani pisemnie o wyniku postępowania konkursowego dotyczącego ich ofert. Lista Oferentów, którym przyznano dofinansowanie, będzie publikowana na stronie internetowej http://polskawue.gov.pl/. Z tymi Oferentami, którym zostało przyznane dofinansowanie, zostaną podpisane umowy, których ramowy wzór został określony w załączniku nr 7 do Regulaminu.

2. REGULACJE DOTYCZĄCE UMÓW

2.1. Termin podpisywania umów

Podpisywanie umów odbywać się będzie w siedzibie Ministerstwa w terminach uzgodnionych przez sekretariat Konkursu Otwartego z poszczególnymi Oferentami. Podpisanie umowy w innym miejscu możliwe będzie za zgodą Przewodniczącego Komisji Konkursowej.

2.2. Zmiany warunków umowy

Wnioski o zmianę warunków realizacji zadania publicznego należy składać w formie pisemnej. Po ustaleniu zakresu zmian zaakceptowanych przez Komisję Konkursową zostanie sporządzony pisemny aneks do umowy. Zmiana treści umowy będzie obowiązywała od dnia podpisania aneksu przez ostatnią ze stron umowy.

VIII. FINANSOWANIE REALIZACJI ZADANIA PUBLICZNEGO

 

1. ŹRÓDŁO FINANSOWANIA KONKURSU OTWARTEGO

Konkurs Otwarty jest finansowany ze środków udzielonych przez Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz środków budżetowych Ministerstwa Spraw Zagranicznych, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240, z późn. zm.).

Pula środków finansowych przeznaczonych na realizację zadań publicznych zgłoszonych przez Oferentów w ramach Konkursu Otwartego wynosi 156 000 euro.

2. WYSOKOŚĆ WKŁADU WŁASNEGO OFERENTA

Wkład własny Oferenta stanowi, co najmniej 20 proc. wartości kosztów kwalifikowanych.

3. KOSZTY KWALIFIKOWANE

3.1. Za koszty kwalifikowane uznaje się koszty zakupu ekspertyzy niezbędnej do przygotowania przez Oferenta opinii dotyczącej propozycji Komisji Europejskiej.

3.2. W celu zapewnienia należytej staranności przy realizacji zadania publicznego, ekspertyzy, o których mowa w punkcie 3.1., są wykonywane przez:

1) szkoły wyższe publiczne i niepubliczne;

2) jednostki badawczo-rozwojowe;

3) osoby posiadające przynajmniej stopień naukowy doktora, bądź udokumentowaną wiedzą i doświadczeniem w obszarze objętym ekspertyzą;

4) kancelarie prawne.

4. TERMIN PRZEKAZANIA DOFINANSOWANIA ORAZ SPRAWOZDANIE KOŃCOWE

4.1. Dofinansowanie będzie przekazane na rachunek bankowy Oferenta wskazany w umowie w terminie 30 (słownie: trzydziestu) dni od dnia zaakceptowania przez Ministerstwo sprawozdania końcowego z realizacji zadania publicznego.

Wzór sprawozdania końcowego z realizacji zadania publicznego został określony w załączniku nr 2 do Regulaminu.

Sprawozdanie końcowe z realizacji zadania publicznego wraz załącznikami, o których mowa poniżej, należy złożyć po zakończeniu realizacji zadania publicznego, w terminie określonym w umowie.

Sprawozdanie końcowe z realizacji zadania publicznego musi być dostarczone wraz z wymaganymi załącznikami w zaklejonej i opieczętowanej (lub opisanej poprzez wskazanie nazwy i adresu Oferenta) kopercie pod następujący adres:

Adres pocztowy:

Ministerstwo Spraw Zagranicznych,
Departament Polityki Ekonomicznej
Al. J. Ch. Szucha 23,
00-580 Warszawa
Konkurs Otwarty – „Wzmocnienie mechanizmu konsultacji społecznych”
Sprawozdanie końcowe z realizacji zadania publicznego

4.2. Do sprawozdania końcowego z realizacji zadania publicznego należy dołączyć:

1) poświadczone za zgodność z oryginałem przez osobę lub osoby upoważnione do reprezentowania Oferenta pisemną kopię opinii dotyczącej propozycji Komisji Europejskiej wraz z kopią wykonanej ekspertyzy oraz kopie ekspertyzy i opinii na nośniku CD;

2) poświadczoną za zgodność z oryginałem przez osobę lub osoby upoważnione do reprezentowania Oferenta kopię dokumentów potwierdzających dokonanie płatności z tytułu zlecenia wykonania ekspertyzy (faktura/rachunek oraz potwierdzenie dokonania przelewu);

3) potwierdzenie złożenia opinii wraz z kopią wykonanej ekspertyzy do organu administracji rządowej wiodącego dla opiniowanej propozycji Komisji Europejskiej;

4) streszczenie zakupionej ekspertyzy sporządzone w języku polskim oraz w języku angielskim (każde max. ½ strony).

Kopie dokumentów, o których mowa w pkt. 1 i 2 muszą zostać poświadczone za zgodność z oryginałem przez osobę lub osoby upoważnione do składania oświadczeń woli w imieniu Oferenta. Poświadczenie za zgodność z oryginałem powinno być dokonane przez złożenie przez Oferenta oświadczenia w brzmieniu „poświadczam za zgodność z oryginałem stron od ... do ....” i złożenia czytelnego podpisu przez osobę lub osoby upoważnione do składania oświadczenia woli w imieniu Oferenta.

Załączniki, o których mowa w pkt. 1–5 są przekazywane do Ministerstwa w formie pisemnej oraz na nośniku CD w formacie umożliwiającym ich opublikowanie na stronie Europejskiej Debaty Publicznej.

W przypadku otrzymania decyzji o dofinansowaniu, Oferent zobowiązuje się przenieść na Ministerstwo autorskie prawa majątkowe do opinii oraz do wykonanej ekspertyzy zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631, z późn. zm.) w zakresie umożliwiającym zamieszczenie opinii i ekspertyzy na stronie internetowej Ministerstwa http://polskawue.gov.pl/.

Oferent zobowiązany jest do zamieszczenia na drugiej stronie ekspertyzy informacji, iż treść ekspertyzy jest wyrazem poglądów jej autora/autorowi nie jest stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

4.3. W przypadku nie dołączenia do sprawozdania końcowego z realizacji zadania publicznego dokumentów wymienionych w pkt 4.2. Oferent zostanie wezwany do niezwłocznego ich uzupełnienia. W przypadku nie dostarczenia brakujących dokumentów w wyznaczonym przez Ministerstwo terminie sprawozdanie nie zostanie zaakceptowane przez Ministerstwo i środki nie zostaną wypłacone Oferentowi.

5. WYSOKOŚĆ DOFINANSOWANIA

Wysokość udzielonego dofinansowania może wynieść 80 proc. kosztów kwalifikowanych. Dofinansowanie w tej wysokości jest udzielane w przypadku, gdy:

1) obszar, którego dotyczy propozycja Komisji Europejskiej, jest obszarem priorytetowym oraz

2) planowany koszt ekspertyzy nie przekracza 30 000 zł (słownie: trzydziestu tysięcy złotych).

W pozostałych przypadkach dofinansowanie będzie udzielane w wysokości do 65% kosztów kwalifikowanych.

Maksymalna wysokość udzielonego dofinansowania wynosi 32 000 zł (słownie: trzydzieści dwa tysiące złotych).

Wykaz obszarów priorytetowych stanowi załącznik nr 5 do Regulaminu i zostanie opublikowany na stronie internetowej http://polskawue.gov.pl/.

IX. POSTANOWIENIA KOŃCOWE

 

1. REGULACJE DOTYCZĄCE WYBORU WYKONAWCÓW

Przy wyłanianiu wykonawcy ekspertyzy, Oferent zobowiązany jest do stosowania wszystkich przepisów powszechnie obowiązujących, a w szczególności ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. 2010 r. Nr 113, poz. 759, z późn. zm.). Oferent zobowiązany jest do wydatkowania dofinansowania w sposób celowy i oszczędny.

W związku z tym, dla zamówień, których szacunkowa wartość nie przekracza wyrażonej w złotych równowartości kwoty 14 000 euro netto, zlecanie ekspertyzy niezbędnej dla realizacji zadania publicznego określonego w ofercie następuje na zasadzie wyboru najkorzystniejszej oferty, a czynności dokonywane w tym zakresie powinny zostać właściwie udokumentowane.

Oferent zobowiązany jest dołączyć do oferty oświadczenie, którego wzór został określony w załączniku nr 4 do Regulaminu.

2. INFORMOWANIE O ŹRÓDLE FINANSOWANIA PROJEKTU

Oferenci, którzy otrzymają dofinansowanie są zobowiązani do informowania o źródle pochodzenia środków finansowych, zgodnie z warunkami umowy.

W tym celu ekspertyza zakupiona przez Oferenta w ramach realizacji zadania publicznego zostanie opatrzona logo Ministerstwa, strony internetowej „Europejska Debata Publiczna” oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego wraz z informacją o treści: „Projekt realizowany przy wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego”. Format ww. znaków graficznych został określony w załączniku nr 6 do Regulaminu.

3. DODATKOWE INFORMACJE

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zastrzega sobie prawo do unieważnienia konkursu bez podania przyczyny.

Pytania dotyczące Konkursu Otwartego i Regulaminu można zgłaszać telefonicznie lub pocztą elektroniczną pod adres:

dpe.sekretariat@msz.gov.pl
tel. (+48 22) 455 52 71

Odpowiedzi na pytania udzielane będą w terminie 7 (słownie: siedmiu) dni od dnia otrzymania pytania.

Pytania, które mogą mieć znaczenie dla innych Oferentów, będą wraz z odpowiedziami zamieszczane na stronie internetowej http://polskawue.gov.pl/.

 

1) Nie dotyczy fundacji, których jedynym udziałowcem jest Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego.

Załączniki do Regulaminu Konkursu Otwartego
– „Wzmocnienie mechanizmu konsultacji społecznych”

Załącznik nr 1

WZÓR – OFERTA ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

Załącznik nr 2

WZÓR – SPRAWOZDANIE KOŃCOWE

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

Załącznik nr 3

WZÓR – OŚWIADCZENIE

infoRgrafika

Załącznik nr 4

WZÓR – OŚWIADCZENIE

infoRgrafika

Załącznik nr 5

Wykaz obszarów priorytetowych

1. Komunikat KE w sprawie przyszłości rynku wewnętrznego („Single Market Act”)

2. Nowa inicjatywa prawodawcza w sprawie delegowania pracowników (dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady)

3. Nowa inicjatywa prawodawcza w sprawie czasu pracy (dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady)

4. Propozycja prawodawcza w sprawie zarządzania kryzysem (dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady)

5. Inicjatywa w sprawie sankcji w sektorze usług finansowych (dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady)

6. Projekt dyrektywy Rady wprowadzającej wspólną skonsolidowaną podstawę opodatkowania dla osób prawnych (Common Consolidated Corporate Tax Base – CCCTB) (dyrektywa)

Załącznik nr 6

WZÓR

infoRgrafika

Załącznik nr 7

RAMOWY WZÓR UMOWA O W SPRAWIE REALIZACJI ZADANIA PUBLICZNEGO NR...../2010/DPE/NMF

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

Załącznik nr 8

WZÓR KARTY OCENY MERYTORYCZNEJ OFERTY

infoRgrafika

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA