| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Akty prawne

Wytyczne

Warszawa, dnia 20 lutego 2012 r.

DIiO-025/16/2012/eg

Wojewódzcy Inspektorzy
Ochrony Środowiska
wszyscy

Dotyczy wykonywania badań, pomiarów i analiz

W związku ze stwierdzonymi przypadkami wykonywania pomiarów hałasu mających na celu sprawdzenie dotrzymywania przez podmiot korzystający ze środowiska dopuszczalnych poziomów hałasu ustalonych decyzją właściwego organu, nie przez akredytowane laboratorium wojewódzkiego inspektoratu ochrony środowiska lub jego delegatury tylko przez inspektorów wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska, niniejszym wyjaśniam co następuje.

W związku ze zmianą ustawy z dnia 20 lipca 1991 r. o Inspekcji Ochrony Środowiska (Dz. U. z 2007r. Nr 44, poz. 287, z późn. zm.) dokonaną ustawą z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska oraz ustawy o działach administracji rządowej (Dz. U. Nr 239, poz. 1592), od dnia 1 stycznia 2011 r. w wojewódzkich inspektoratach ochrony środowiska oraz ich delegaturach mogą działać laboratoria, do zadań których należy między innymi wykonywanie badań, pomiarów i analiz w związku z realizacją zadań, o których mowa w art. 2 ust. 1 ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska.

Zgodnie z art. 28f ust. 3 ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska pobieranie próbek oraz badania, pomiary i analizy w związku z realizacją zadań, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 1, wykonują laboratoria, o których mowa w ust. 1, posiadające akredytację w rozumieniu ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności (Dz. U. z 2010 r. Nr 138, poz. 935). W zakresie, w jakim laboratoria, o których mowa w ww. art. 28f ust. 3, nie posiadają akredytacji, wojewódzki inspektor ochrony środowiska może zawrzeć umowę o pobieranie próbek i wykonanie badań i analiz z inną jednostką posiadającą akredytację w rozumieniu ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności.

W związku z powyższym aby było możliwe wydanie przez wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska decyzji ustalającej wymiar kary biegnącej za przekroczenie dopuszczalnego poziomu hałasu, pomiary kontrolne hałasu muszą być wykonane przez akredytowane laboratorium wojewódzkiego inspektoratu ochrony środowiska lub jego delegatury.

 

ZASTĘPCA GŁÓWNEGO INSPEKTORA OCHRONY ŚRODOWISKA

Roman Jaworski

 

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »