| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Akty prawne

Wytyczne

Warszawa, dnia 23.04.2012 r.

Znak: DIiO-025/33/2012/eg

Wojewódzcy Inspektorzy
Ochrony Środowiska
wszyscy

Dotyczy wykonywania badań próbek ciężkiego oleju opałowego i oleju do silników statków żeglugi śródlądowej

Opracowując „Raport z przeprowadzonej przez Inspekcję Ochrony Środowiska kontroli zawartości siarki w ciężkim oleju opałowym oraz w oleju do silników statków żeglugi śródlądowej w 2011 r.” w oparciu o dokumenty przekazane przez wojewódzkich inspektorów ochrony środowiska stwierdzono, że w przypadku 3 województw badania próbek paliwa były wykonane przez laboratoria nie posiadające akredytacji na metodę badawczą, określoną rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 21 lutego 2007 r. w sprawie metod badania jakości lekkiego oleju opałowego, ciężkiego oleju opałowego oraz oleju do silników statków żeglugi śródlądowej (Dz. U. Nr 41, poz. 262) i w związku z tym nie mogły zostać uwzględnione w przedmiotowym raporcie.

Niniejszym wyjaśniam, że w związku ze zmianą ustawy z dnia 20 lipca 1991 r. o Inspekcji Ochrony Środowiska (Dz. U. z 2007 r. Nr 44, poz. 287, z późn. zm.) dokonaną ustawą z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska oraz ustawy o działach administracji rządowej (Dz. U. Nr 239, poz. 1592), od dnia 1 stycznia 2011 r. w wojewódzkich inspektoratach ochrony środowiska oraz ich delegaturach mogą działać laboratoria, do zadań których należy między innymi wykonywanie badań, pomiarów i analiz w związku z realizacją zadań, o których mowa w art. 2 ust. 1 ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska.

Zgodnie z art. 28f ust. 3 ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska pobieranie próbek oraz badania, pomiary i analizy w związku z realizacją zadań, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 1, wykonują laboratoria, o których mowa w ust. 1, posiadające akredytację w rozumieniu ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności (Dz. U. z 2010 r. Nr 138, poz. 935). W zakresie, w jakim laboratoria, o których mowa w ww. art. 28f ust. 3, nie posiadają akredytacji, wojewódzki inspektor ochrony środowisk może zawrzeć umowę o pobieranie próbek i wykonanie badań i analiz z inną jednostką posiadającą akredytację w rozumieniu ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności.

Kontrola podmiotów korzystających ze środowiska w rozumieniu ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150, z późn. zm.) w zakresie przestrzegania przepisów dotyczących zawartości siarki w ciężkim oleju opałowym stosowanym w instalacjach energetycznego spalania paliw oraz w oleju do silników statków żeglugi wynika z art. 2 ust. 1 pkt 1c ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska, a zatem musi być prowadzona zgodnie z powyższymi przepisami.

 

ZASTĘPCA GŁÓWNEGO
INSPEKTORA OCHRONY ŚRODOWISKA

Roman Jaworski

 

reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »