REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kancelaria finansowo-rachunkowa Monika Zwolańska

Dołącz do grona ekspertów
Kancelaria finansowo-rachunkowa Monika Zwolańska

Rachunkowość spółek i organizacji pozarządowych

Kancelaria finansowo-rachunkowa Monika Zwolańska świadczy swoje usługi od 2012 r. Zajmujemy się głównie pełną księgowością czyli prowadzeniem ksiąg rachunkowych.

Specjalizujemy się w rachunkowości spółek i organizacji pozarządowych.

Inne nasze obszary działania to:

BIEŻĄCA OBSŁUGA PODMIOTÓW:

- prowadzenie ksiąg podatkowych, rozliczenia podatkowe,
- obsługa kadrowo-płacowa;

AUDYT, ATESTACJA, ZARZĄDZANIE:

- przeprowadzanie zewnętrznych audytów projektów i programów finansowanych ze środków publicznych krajowych i zagranicznych, w tym głównie projektów unijnych,
- inne usługi atestacyjne i usługi pokrewne;
- audyt księgowy (kontrola i ocena systemów rachunkowości i kontroli wewnętrznej, przegląd ksiąg rachunkowych, pomoc we wdrażaniu rozwiązań ewidencyjnych),
- organizacja rachunkowości nowo powstających lub przechodzących na pełne księgi firm,
- pomoc w zakresie tworzenia i wdrażania systemów informatycznych obsługujących księgowość firm,
- nadzór i kontrola nad prowadzeniem ksiąg rachunkowych i rozliczeń podatkowych przez jednostki we własnym zakresie,
- wykonywanie ekspertyz lub opinii ekonomiczno-finansowych,

ORGANIZACJA PODMIOTÓW:

- tworzenie i organizacja podmiotów,
- przekształcenia podmiotów (połączenia, podziały, zmiany formy prawnej),
- postępowanie restrukturyzacyjne, upadłościowe i likwidacyjne.

Jednostką powiązaną z kancelarią jest firma audytorska: BIEGŁY REWIDENT KIELCE SP. Z O. O. (www.bieglyrewident.org).

KONTAKT:

Kancelaria finansowo-rachunkowa Monika Zwolańska
ul. Częstochowska 19
25-647 Kielce

www.zwolanska.pl

tel. 790 440 024

Ewidencja i wycena produkcji w księgach rachunkowych. W I części omówiliśmy co wchodzi w zakres pojęcia produkcji oraz kosztów jej wytworzenia. Pisaliśmy, że koszty bezpośrednie wytworzenia ujmujemy na koncie 50 – Produkcja podstawowa, natomiast koszty pośrednie na koncie 52 – Koszty wydziałowe. W części II przedstawione zostały zasady bieżącej ewidencji i wyceny produktów, na razie nie jako w oderwaniu od kalkulacji czyli ustalenia rzeczywistych kosztów ich wytworzenia. Wynika to z tego, że kalkulacja taka możliwa jest dopiero na koniec danego okresu sprawozdawczego, kiedy zgromadzone zostały dane niezbędne do tej kalkulacji. Bieżąca ewidencja odbywa się więc z reguły wg tzw. cen ewidencyjnych ustalonych na poziomie planowanych kosztów wytworzenia (normatywnych, standardowych) wyprowadzonych na podstawie kalkulacji wstępnej albo na poziomie cen sprzedaży bez VAT. Jednocześnie w części II przedstawiliśmy wstęp do kalkulacji, o której szerzej powiemy w niniejszym artykule.
Rachunkowość jednostki obejmuje m.in. przyjęte zasady (politykę) rachunkowości, prowadzenie ksiąg rachunkowych a także wycenę aktywów i pasywów oraz ustalanie wyniku finansowego. W tym zakresie ustawa o rachunkowości (dalej: uor) przewiduje określone zasady ale też wiele uproszczeń, odstępstw od ich stosowania. Od 1 stycznia 2019 r. tych uproszczeń w uor jeszcze przybyło. Wszystko pod legislacyjnym hasłem ułatwień dla przedsiębiorców. Niestety często jest to pułapka, gdyż – wbrew pozorom – uproszczenia te nie zawsze można zastosować pozostając w zgodzie z uor. Nierzadko też ich stosowanie jest wręcz niekorzystne dla Jednostki.

REKLAMA

Często zaniedbywanym bądź też niewłaściwie rozumianym przez jednostki zagadnieniem jest kwestia polityki rachunkowości. Polityka to dokumentacja opisująca zasady rachunkowości obowiązujące daną jednostkę. Nie rzadko zdarza się, że jednostki „funkcjonują” bez żadnej polityki, gdyż uważają, że jest ona im do niczego niepotrzebna. Uzasadniają to tym, że przecież ich rachunkowość jest zgodna z ustawą o rachunkowości, więc co i po co tu dodatkowo opisywać.
W I części omówiliśmy co wchodzi w zakres pojęcia produkcji oraz kosztów jej wytworzenia. Pisaliśmy, że koszty bezpośrednie wytworzenia ujmujemy na koncie "50 – Koszty działalności podstawowej – produkcyjnej", natomiast koszty pośrednie na koncie "52 – Koszty wydziałowe". Co dalej? Jak ustalić jednostkowy koszt wytworzenia poszczególnych wyrobów gotowych (dalej: WG)?

REKLAMA

Wycena produkcji i ewidencja w księgach rachunkowych operacji związanych z procesem produkcji są jednymi z najbardziej kłopotliwych zadań dla podmiotów prowadzących księgi rachunkowe (jednostek). Ponieważ temat jest dosyć obszerny i niełatwy będę chciała przedstawić go w kilku częściach, kierując się – w miarę możliwości - zasadą „od ogółu do szczegółu”. Jest to pierwszy mój artykuł ekspercki na portalu infor.pl. Postanowiłam dołączyć do grona ekspertów w zakresie rachunkowości ponieważ chciałabym poruszać tematy, które – z punktu widzenia mojego doświadczenia zawodowego – sprawiają jednostkom najwięcej problemów.

REKLAMA