reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Programy dla księgowych > Automatyzacja procesów księgowych

Automatyzacja procesów księgowych

Każdy pracownik działu finansowo- księgowego wykonuje wiele czynności związanych z obsługą firm wpływających niekorzystnie na efektywność pracy. Czas, który mógłby przeznaczyć na szkolenia, jakość obsługi klientów, planowanie, poświęca na ręczne przygotowanie dokumentacji, korekty księgowań etc. tylko dlatego, że program księgowy nie jest prawidłowo skonfigurowany i wdrożony.

W większości systemów informatycznych producenci skupiają się na jak najszybszej i najefektywniejszej obsłudze procesów logistycznych, pozostawiając księgowość na drugim planie. Jest to duży błąd, gdyż wszystkie dokumenty istniejące w firmie ostatecznie trafiają do działu księgowości i w nim są dekretowane i przechowywane. Prawie wszyscy producenci mają w swojej ofercie systemy pozwalające na łatwą i w miarę przyjazną metodę księgowania dokumentów sprzedaży, czy standardowego zakupu na magazyn. Dużo gorzej niestety jest z dekretacją dokumentów kosztowych, czy też z automatyzacją przeksięgowań. Dokumenty te, występujące i powtarzające się w księgowości również mogłyby być automatycznie dekretowane i po szybkiej kontroli, księgowane.

W małych systemach automatyczna dekretacja oparta jest o zdefiniowanie kont dla określonego dekretu, w większych, możemy określić nie tylko konta, ale również warunki  wystąpienia danej pozycji, czy też kwotę wynikającą z obliczeń dla danej linijki dekretu. W przypadku, gdy producent udostępnia wszystkie możliwe wartości pól dokumentu źródłowego, możemy przed dekretowaniem wyliczyć kwoty dodatkowe, określić warunki dla jakich dana kwota znajdzie się na określonym koncie, czy też zaksięgować dodatkowe informacje kwotowe na kontach pozabilansowych.

Podobnie jest jeżeli chodzi o dekrety związane z rozliczeniem różnic kursowych, informatycznie jest to proste do zrobienia (określenie kont różnic kursowych dodatnich i ujemnych dla określonej waluty oraz wyliczenie wartości różnicy pomiędzy fakturą a zapłatą). Niestety tylko w nielicznych systemach istnieje takie rozwiązanie.

Tworzenie nowych dokumentów w programie dla zmieniających się przepisów

TAX FREE – zwrot podatku VAT dla podróżnych

Zapraszamy do dyskusji na forum

Bardzo łatwo można również zdefiniować przeksięgowania na wynik finansowy, które co roku praktycznie nie różnią się pomiędzy sobą.

Przypisanie atrybutu do pozycji dokumentu kosztowego pozwoli na automatyczne wybranie przez system odpowiedniego konta zespołu 4 czy też 4 i 5.

Łatwo można dokonać automatycznych księgowań bardziej skomplikowanych dokumentów jak np.: listy płac czy SAD-y.

Niestety, większość tych czynności dalej jest wykonywana ręcznie przez osoby z działu finansowego. Być może warto, podczas szukania optymalnego systemu wspierającego pracę w firmie, zwrócić uwagę nie tylko na moduły związane z logistyką, czy też produkcją, ale również na moduł księgowy, który prawidłowo skonfigurowany i wdrożony, powinien w znacznym stopniu przyśpieszyć i ułatwić pracę działu księgowości.

Zapisz sięna nasz newsletter

Firma Meritus Systemy Informatyczne Sp. z o.o. objęła patronat merytoryczny nad działem "Programy księgowe"

Przydatne formularze online

Aktualizacja: 27.10.2014

Ekspert:

Meritus

Meritus Systemy Informatyczne Sp. z o.o. jest kontynuatorem działalności firmy Meritus 2 Spółka Jawna, działającej od 1990 r.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

programy finansowo-księgowe, automatyzacja procesów księgowych
programy finansowo-księgowe, automatyzacja procesów księgowych

Przewodnik po zmianach przepisów 2020/2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS99.00 zł

Narzędzia księgowego

reklama

BIURA RACHUNKOWE

reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kaliciak

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama