| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Doradcy podatkowi > Praktyki kandydatów na doradców podatkowych

Praktyki kandydatów na doradców podatkowych

Ulegają zmianie zasady dotyczące praktyk zawodowych kandydatów na doradców podatkowych. Kandydaci na doradców podatkowych będą musieli przez 6 miesięcy odbywać w wymiarze 8. godzin tygodniowo praktyki zawodowe u doradcy podatkowego lub w spółce doradztwa podatkowego.

Zmiany w warunkach odbywania praktyk wprowadza rozporządzenie ministra finansów z 5 października 2014 r. w sprawie praktyk zawodowych kandydatów na doradców podatkowych (Dz. U. poz. 1401). Rozporządzenie określa szczegółowe warunki odbywania przez kandydatów na doradców podatkowych praktyki zawodowej u doradców podatkowych lub w spółkach doradztwa podatkowego oraz rodzaje zatrudnienia traktowane na równi z tą praktyką. Nowe regulacje wejdą w życie 30 października 2014 r.

Jak zmienią się zasady dotyczące praktyk zawodowych?

Okres praktyki zawodowej wymaganej do wpisu na listę doradców został skrócony z 2 lat do 6 miesięcy. Pozostawiono obowiązek odbycia praktyki u doradcy podatkowego lub w spółce doradztwa podatkowego, ale zrezygnowano z praktyki w organach podatkowych i organach kontroli skarbowej.

Kandydaci zobowiązani będą odbywać praktykę w wymiarze 8. godzin w tygodniu.

Zmiany w zakresie doradztwa podatkowego od 10 sierpnia 2014 r.

Jakie zatrudnienie będzie traktowane na równi z praktyką?

Przewidziano także zmiany w zakresie wymaganego okresu zatrudnienia lub wykonywania zawodu, które mogą być traktowane na równi z praktyką zawodową.

I tak, zgodnie z rozporządzeniem na równi z praktyką będzie traktowane zatrudnienie:

1) przez okres co najmniej sześciu miesięcy w podmiotach uprawnionych do wykonywania doradztwa podatkowego, o których mowa w art. 3 i 4 ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym, jeżeli do zakresu obowiązków kandydata należało stosowanie przepisów z zakresu prawa podatkowego na rzecz klienta;

Księgowy zastąpi doradcę podatkowego przy świadczeniu większości usług

2) przez okres co najmniej roku w:

a) urzędzie skarbowym,

b) izbie skarbowej,

c) urzędzie kontroli skarbowej,

d) urzędzie celnym,

e) izbie celnej,

f) Ministerstwie Finansów,

g) samorządowych służbach finansowych,

h) samorządowym kolegium odwoławczym

– jeżeli do zakresu obowiązków kandydata należało stosowanie przepisów prawa podatkowego w związku z prowadzonymi postępowaniami podatkowymi lub kontrolnymi;

3) przez okres co najmniej roku:

a) na stanowisku prokuratora lub sędziego,

b) na stanowisku, na którym są wykonywane czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, lub na stanowisku uprawniającym do przeprowadzania lustracji w rozumieniu przepisów prawa spółdzielczego,

c) na stanowisku głównego księgowego w podmiotach, które na podstawie przepisów o rachunkowości są obowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych,

d) na stanowisku skarbnika gminy;

4) przez okres co najmniej dwóch lat w charakterze pracownika naukowego, naukowo-dydaktycznego lub dydaktycznego, w rozumieniu przepisów o szkolnictwie wyższym, zajmującego się dziedzinami, w których zakres wchodzi prawo podatkowe.

W świetle nowych regulacji na równi z praktyką traktowane jest również wykonywanie przez okres co najmniej sześciu miesięcy zawodu adwokata, radcy prawnego lub biegłego rewidenta (przepis stosuje się odpowiednio do prawnika z Unii Europejskiej wykonującego stałą praktykę na podstawie ustawy z dnia 5 lipca 2002 r. o świadczeniu przez prawników zagranicznych pomocy prawnej w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2014 r. poz. 134).

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

BIURA RACHUNKOWE

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Darren Chong

Ekspert ds. kontaktów biznesowych z Azjatami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »